پرنده ها

چگونه مرغ عشق را اهلی و رام کنیم؟

راه کارهای های رام کردن مرغ عشق چیست؟

راه کارهای های رام کردن مرغ عشق و حتی برقراری ارتباط با آنها ممکن است زمان بر باشد. مرغ عشق حیوان خانگی صمیمی و مهربانی است. با این وجود برقراری ارتباط با مرغ عشق و اهلی کردن این حیوان ممکن است کمی طول بکشد. با اعتماد سازی و ایجاد یک محیط امن، شما و مرغ عشق تان می توانید پیوند و رابطه دوستی محکمی برقرار کنید. فقط کافی است از روش های درستی برای اهلی کردن و برقراری ارتباط با این پرنده استفاده کنید.

در ادامه به تعدادی از روش های مهم اهلی کردن و برقراری ارتباط با مرغ عشق اشاره شده است.

اهلی کردن مرغ عشق، جلب اعتماد مرغ عشق

ابتدا باید به پرنده تان فرصت دهید تا خودش را با خانه جدیدش سازگار کند. حیوانات خانگی جدید ممکن است با ایجاد تغییر در محیط زندگی خود که ناشی از نقل مکان از مغازه به خانه شما است، احساس اضطراب داشته باشند. خواه محل زندگی تغییر یافته پرنده، یک خانه و محیط جدید باشد یا یک قفس جدید، قبل از تلاش برای برقراری ارتباط صمیمی بین خود و مرغ عشق باید به پرنده تان فرصت دهید تا با شرایط جدید سازگار شود.

در این مدت نباید پرنده خود را نادیده بگیرید. با آرامش و دوستانه با پرنده تان صحبت کنید و چندین بار در طول روز به مدت چند دقیقه در نزدیکی قفس پرنده تان بنشینید. رفته رفته پرنده جدید به شما اعتماد خواهد کرد.

اهلی کردن مرغ عشق، گذراندن زمان با مرغ عشق

حداقل 10دقیقه از ۲۴ ساعت یک روز را با مرغ عشق خود سپری کنید. هر روز زمانی را برای گذراندن وقت با مرغ عشق خود اختصاص دهید. هرچه زمان بیشتری را با پرنده خود سپری کنید، رابطه بین شما دوستانه تر خواهد شد. اگر اغلب اوقات روز را در محل کار یا در مدرسه هستید، ممکن است حیوان خانگی جدید تان کمی دیرتر به شما اعتماد کند. به همین دلیل ضروری است که در شبانه روز حداقل ۱۰ دقیقه با مرغ عشق تان وقت بگذراند.

در حالی که برای ارتباط با پرنده خود باید روزانه حداقل 10 دقیقه وقت بگذرانید، اما بهتر است زمان بیشتری را با مرغ عشق خود سپری کنید. هرچه زمان بیشتری را با مرغ عشق بگذرانید، پرنده تان زودتر به شما اعتماد خواهد کرد.

مرغ عشق از این نظر کمی شبیه انسان ها است. صمیمی شدن با فردی که نمی شناسید برای شما سخت است. اما با گذراندن وقت با شخص بیگانه رفته رفته با او دوست می شوید.

اهلی کردن مرغ عشق، نوازش مرغ عشق

چگونه مرغ عشق را اهلی و رام کنیم؟ | دام و پت

مرغ عشق را به آرامی و بدون استرس نوازش کنید. همچنین باید به آرامی مرغ عشق تان را از قفس بردارید. بهتر است پرنده تان را همواره روی یکی از انگشتان تان حمل کنید. اگر پرنده نمی خواهد لمس یا برداشته شود، به اجبار‌ با آن برخورد نکنید. همیشه به پرنده خود احترام بگذارید، این کار باعث می شود که تا پرنده از بودن در کنار شما احساس آرامش داشته باشد

به طور کلی هر وقت که می خواهید پرنده تان را از روی زمین بر دارید، این کار را به آرامی و نرمی انجام دهید. هرگز پرنده خود را فشار نداده و آن را محکم در دست خود نگه ندارید.

غذا دادن به مرغ عشق

سعی کنید برای ایجاد ارتباط دوطرفه بین شما و مرغ عشق تان، با دست به پرنده خود غذا بدهید. می توانید از غذای مخصوص مرغ عشق، یک تکه میوه یا مقداری دانه ارزن برای تغذیه مرغ عشق خود استفاده کنید. از آنجا که پرندگان بالغ غالباً به جوجه های نوزاد خود غذا می دهند، غذا دادن با دست باعث می شود تا پرنده، شما را به عنوان والدین خود ببیند. همین امر باعث ایجاد اعتماد بین شما می شود. اگر مطمئن نیستید مرغ عشق شما از خوردن چه نوع غذایی لذت می برد، غذاهای مختلف را امتحان کنید تا نهایتا غذای مورد علاقه پرنده تان را پیدا کنید.

تعامل با مرغ عشق

با پرنده خود تعامل داشته باشید تا در کنار شما احساس راحتی داشته باشد. هنگامی که مرغ عشق به لمس شدن عادت کرد، پرنده تان را چند بار در روز از قفس بیرون آورده و با آن بازی کنید. هر چه با پرنده تان بیشتر تعامل داشته باشید، رابطه بین شما صمیمی تر خواهد شد.

بنابراین باید بخشی از وقت خود را به بازی و تعامل با پرنده تان اختصاص دهید. به عنوان مثال، بهتر است 15-20 دقیقه به بازی با پرنده خود اختصاص دهید. همچنین می توانید در هنگام تماشای تلویزیون به پرنده خود اجازه دهید تا روی دست یا پای شما بماند.

صحبت کردن با مرغ عشق

با پرنده خود به صورت کاملا آرام صحبت کنید. حتی اگر احساس عصبانیت داشتید، هرگز روی مرغ عشق خود فریاد نزنید. صحبت با لحن آرام باعث می شود تا پرنده تان به شما اعتماد کرده و احساس امنیت کند. استفاده از لحن و صدای آرامبخش به مرغ عشق کمک می کند تا با شما بیش از پیش صمیمی شود.

صبوری در پرورش مرغ عشق

چگونه مرغ عشق را اهلی و رام کنیم؟ | دام و پت

در پرورش مرغ عشق باید صبور باشید زیرا اعتماد سازی به زمان نیاز دارد. پیوند با مرغ عشق شما ممکن است مدتی طول بکشد. روابط صمیمی یک شبه ایجاد نمی شوند. ممکن است مدتی طول بکشد تا پرنده شما یاد بگیرد که به شما اعتماد کند. آهسته و قدم به قدم پیش بروید و سعی کنید با یکدیگر صمیمی شوید.

ایجاد محیط مناسب برای نگه داری از مرغ عشق

برای حفظ آرامش مرغ عشق تان ضروری است که اتاق ساکتی را برای نگه داری از آن انتخاب کنید. به عنوان مثال صداهای بلند مانند صدای سایر حیوانات خانگی یا کودکان را باید به حداقل برسانید. یک محیط ساکت و آرام برای پرنده شما استرس کمتری ایجاد خواهد کرد. کاهش استرس سبب اعتماد مرغ عشق به شما خواهد شد.

بنابراین ضروری است که در اتاق نگهداری مرغ عشق تلویزیون یا رادیو را خاموش کرده و سایر افراد و حیوانات خانگی را از اتاق دور نگه دارید.

روشنایی مناسب برای مرغ عشق

سعی کنید نور چراغ ها را کم کنید تا پرنده شما احساس استرس نکند. چراغ های اتاق نگه داری از مرغ عشق را کم کنید. چراغ های روشن می توانند برای پرنده شما استرس آور باشند، بنابراین کاهش روشنایی باعث ایجاد یک محیط کم تنش برای پرنده شما می شود.

قفس مناسب برای نگه داری از مرغ عشق

چگونه مرغ عشق را اهلی و رام کنیم؟ | دام و پت

قفسی تهیه کنید که در آن به اندازه کافی بزرگ باشد. باید دست و پرنده تان به راحتی از در قفس عبور کنند. درب های کوچک ممکن است باعث ایجاد آسیب جسمی در پرنده تان شود. همچنین درهای بزرگ می تواند باعث فرار مرغ عشق شود.

حداقل ابعاد قفس برای مرغ عشق باید 24 اینچ (61 سانتی متر) در 18 اینچ (46 سانتی متر) در 24 اینچ (61 سانتی متر) باشد. میله ها باید حداقل 5/5 اینچ (1.3 سانتی متر) از یکدیگر فاصله داشته باشند. بهتر است یک قفس مستطیلی با طول بیشتر تهیه کنید. این نوع قفس به پرنده شما اجازه می دهد تا دور قفس پرواز کند.

تهیه اسباب بازی برای مرغ عشق

برای اهلی کردن‌ مرغ عشق بهتر است اسباب بازی هایی را برای پرنده تان خود فراهم کنید. هنگام انتخاب وسایل بازی برای مرغ عشق خود، اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که مخصوص پرندگان ساخته شده اند. مرغ عشق اسباب بازی های صدا دار را دوست دارند. به عنوان مثال زنگوله می تواند یکی از اسباب بازی های یک مرغ عشق باشد.

غذا دادن به پرنده

چرا با دادن خوراکی به مرغ عشق خود با پرنده تان رابطه برقرار نمی کنید؟ غذا دادن به پرنده باعث جلب اعتماد حیوان خانگی‌ می شود. همچنین با این کار پرنده تان متوجه می شود که شما تهدیدی برای آن نیستید. هنگام غذا دادن می توانید به آرامی مرغ عشق تان را لمس کرده یا با پرنده تان بازی کنید.

علائم ترس در مرغ عشق

ممکن است پس از خرید مرغ عشق و انتقال آن به خانه، متوجه شوید که مرغ عشق تان ترسیده است. این امر طبیعی است. زیرا مرغ عشق در محیط تازه و ناآشنایی قرار گرفته است. برای اهلی کردن پرنده تازه وارد باید ابتدا ترس آن را از بین برده و سپس اعتماد پرنده را جلب کنید. انجام این کار اندکی دشوار و زمان بر، اما امکان پذیر است! قبل از آغاز اهلی کردن مرغ عشق باید با علائمی که نشان دهنده ترسیدن پرنده هستند آشنا شوید. پس از شناخت این علائم باید نسبت به رفع علت اصلی ایجاد کننده ترس اقدام کنید.

برخی از علائم ترس می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • لرزش بدن
  • سر و صدای بلند و مداوم
  • عدم حرکت و ساکن شدن در گوشه ای از قفس

اگر علائم فوق را در پرنده تان مشاهده کنید، یعنی اینکه مرغ عشق ترسیده است. برای آغاز اهلی کردن ابتدا باید ترس پرنده را برطرف کنید.

اهلی کردن مرغ عشق ترسیده

چگونه مرغ عشق را اهلی و رام کنیم؟ | دام و پت

در ادامه به چند مورد از روش های اهلی کردن یک مرغ عشق ترسیده اشاره می کنیم.

قفس پرنده خانگی شما در حال حاضر در کدام قسمت خانه تان مستقر شده است؟ استرس های محیطی یکی از مهم ترین عوامل ایجاد ترس در حیوانات خانگی است. مرغ عشق نیز مانند انسان تحت تاثیر شرایط محیطی قرار می گیرد. موقعیت قرارگیری قفس پرنده می تواند کمک زیادی به آرامش مرغ عشق و کاهش استرس این پرنده کند. محل نگه داری از مرغ عشق باید محیط آرامی باشد تا پرنده هر زمان که مایل بود بتواند استراحت کند.

اگر مرغ عشق شما دائماً دچار ترس و وحشت است، ممکن است عوامل محیطی باعث ایجاد این شرایط شده باشد.

شما باید کاری کنید که پرنده به شما عادت کند. به عنوان مثال شما می توانید به صورت منظم، روزانه چندین دقیقه را در نزدیکی قفس مرغ عشق مانده و به پرنده تان اجازه دهید تا شما را شناخته و به شما عادت کنید. در واقع شما باید به یکی از بخش های زندگی پرنده خانگی تان تبدیل شوید.

ماندن در نزدیکی قفس به صورت روزانه، به مرغ عشق اجازه می دهد تا یاد بگیرد که شما تهدیدی برای پرنده نیستید. هرگز نبید با صدا و حرکات تان باعث ایجاد استرس در پرنده تان شوید.

اهلی کردن مرغ عشق کمی زمان بر است. فقط صبور باشید و به کار خود ادامه دهید!

سخن آخر

راه کارهای های رام کردن مرغ عشق باید طبق یک برنامه منظم انجام بگیرد. مرغ عشق مانند سایر موجودات، رفتارهای پیچیده ای از خود نشان می دهد. ضروری است که ابتدا ترش پرنده را برطرف کرده و سپس اعتماد حیوان خانگی تان را جلب کنید.

یکی از ویژگی های مثبت مرغ عشق این است که این‌ پرندگان در صورتی که احساس امنیت داشته باشند، هیچ باکی از بودن در کنار انسان ها ندارند. این موضوع یعنی این که مرغ های عشق پرندگانی قابل پرورش و اهلی شدن هستند. اما این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد.

برای برخی از افراد، راه کارهای های رام کردن مرغ عشق چند روز طول خواهد کشید در حالی که برخی دیگر به ماهها تلاش سخت احتیاج خواهند داشت. هر چند این کار کمی سخت به نظر می رسد، اما شدنی است.

هر زمان که مرغ عشق از بودن در کنار شما هیچ ترسی نداشته باشد، این یعنی این پرنده به شما عادت کرده و اهلی شده است.

منابع:

https://bornforpets.com/2020/08/31/taming-a-scared-lovedbird/

https://www.wikihow.pet/Bond-with-a-Lovebird

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا