چرا دام و پت

حیوانات چگونه خنک می شوند؟

حیوانات چگونه خنک می شوند؟

راه های خنک شدن در حیوانات، شبیه به انسان ها نیست. برای کسب اطلاع از اینکه حیوانات چگونه خنک می شوند و چگونه خودشان را خنک نگه می دارند، ادامه مقاله را تا انتها بخوانید. همه ما می دانیم که یک ماه گرم تابستان چقدر می تواند دما و رطوبت نامتعادلی را ایجاد کند. انسانها راههای زیادی برای خنک نگه داشتن خودشان دارند. اما حیواناتی که در خانه هایی با تهویه مطبوع زندگی نمی کنند چطور؟ در واقع آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که حیوانات چگونه خنک می شوند؟ برای یادگیری و اطلاع از اینکه حیوان خانگی شما چگونه خودش را خنک نگه می دارد و چه راه کارهای برای خنک نگه داشتن حیوانات وجود دارد، این مقاله را تا انتها بخوانید. ما سعی کرده ایم در این مقاله 10 نوع راهکارهای خنک شدن انواع حیوانات را مورد بررسی قرار دهیم.

راه های خنک شدن در  خزندگان

خزندگان و بسیاری دیگر از حیوانات مشابه از استراتژی هایی استفاده می کنند که بسیاری از انسانها از آن برای خنک نگه داشتن خود استفاده می کنند. آنها در مناطق سایه دار پنهان می شوند. آنها حس شگفت انگیزی برای شناسایی مناطق سایه دار و خنک تر دارند که می توانند در آنها قرار بگیرند و از گرما و هرگونه نور مستقیم خورشید اجتناب کنند. علاوه بر این، آنها توانایی قابل توجهی برای ورود به فضاهای کوچک دارند.

راه های خنک شدن در خوک ها

برخلاف انسان، خوک ها قادر به تولید عرق برای کمک به خود در خنک ماندن نیستند، بنابراین آنها از سیستمی برای خنک کردن خودشان استفاده می کنند که کمی پیچیده تر است. خوک ها در گل و لای مخفی می شوند تا به آنها کمک کند تا خنک تر شوند. با تبخیر شدن گل از بدن، خوک ها خنک تر می شوند. علاوه بر این، گل از خوک ها در برابر اشعه های گرم و مخرب خورشید محافظت می کند. در اصل، گل برای خوک ها به عنوان ضد عرق و ضد آفتاب عمل می کند.

سگ با نفس نفس زدن خودش را خنک می کند.

حیوانات چگونه خنک می شوند؟ | دام و پت

وقتی هوا گرم می شود، ما انسانها با تعریق دمای بدنمان را پایین می آوریم. اما این روند برای سگمان این گونه نیست. اگرچه آنها از طریق پدهای پنجه خود عرق می کنند. اما اغلب برای خنک نگه داشتن آن کافی نیست. در عوض، سگ ها نفس نفس می زنند تا هوای تازه را در بدن خود پخش کنند.

احتمالاً شما با سگ هایی که در یک روز گرم یا پس از فعالیت یا حرکت زیاد نفس نفس می زنند آشنا هستید. با این حال، شاید نمی دانید که جوجه ها از همین سیستم نفس نفس زدن برای خنک نگه داشتن خود استفاده می کنند. نفس نفس زدن عمل خروج سریع هوای گرم است که فقط هوای خنک را می گیرید. این یک روش محکم برای خنک کردن بدن است، به همین دلیل است که اغلب اوقات سگ ها را مشاهده می کنید که زبان خود را بیرون می آورند. حتی هر زمان که نیاز به کاهش دمای بدن دارند، نفس نفس می زنند.  اما مرغ ها هم دقیقا همین کار را می کنند.

راه های خنک شدن در خرگوش ها

خرگوش ها اغلب دارای لایه های ضخیم و متراکم خز هستند که به گرم نگه داشتن آنها در ماه های سرد کمک می کند، اما در ماه های گرم می تواند خیلی گرم باشد. به همین دلیل است که آنها سیستم خنک کننده خود را در گوش خود دارند. گوش خرگوش تنها بخشی از بدن خرگوش است که از خز ضخیم پوشانده نشده است. در واقع خرگوش ها، گرما را از طریق رگهای خونی واقع در این گوشهای بزرگ و بدون پوشش از دست می دهند. حتی به آنها کمک می کند تا با وجود کت خز طبیعی خود، خونسرد و خنک باقی بمانند.

کوآلا برای خنک شدن از درخت استفاده می کنند.

حیوانات چگونه خنک می شوند؟ | دام و پت

کوآلا ها اغلب حیوانات تنبلی در نظر گرفته می شوند، اغلب به این دلیل که به طور معمول بر روی درختی پهن شده و در حال آرامش یافتن هستند. اما آیا می دانستید که کوآلا فقط از روی تنبلی به درخت ها پناه نمی آورند؟ به نظر می رسد کوالا روی اجناس سردتر از هوا دراز می کشند تا بدن آنها خنک شود. معمولاً پوست درخت سطح مناسبی برای این کار است! بنابراین در حالی که آنها از شاخه های درختان به عنوان تخت برای دراز کشیدن استفاده می کنند، از این سطوح نیز برای خنک نگه داشتن خودشان بهره می برند.

خرس ها کت خود را عوض می کنند.

وقتی ما انسان ها سردمان می شود، ما اغلب یک ژاکت بزرگ و ضخیم می پوشیم تا به ما کمک کند تا گرم شویم. وقتی گرم می شویم، کاپشن را در می آوریم. این ایده کلی همان چیزی است که خرس ها برای کمک به خنک شدن در آب و هوای گرمتر انجام می دهند. وقتی هوا شروع به گرم شدن می کند، خرس ها کت زمستانی ضخیم خود را به یک کت خنک روشن تر و موهای بلندتر تغییر می دهند. این کت تابستانی جدید نازک تر است تا به خنک تر ماندن آنها کمک کند.

راه های خنک شدن در فیل ها

فیل ها از گوش های خود برای خنک ماندن به همان شکل خرگوش ها استفاده می کنند. اما آنها این کار را چند قدم جلوتر می برند. عروق خونی در گوش آنها نیز به این شکل است که فیل ها خنک می مانند، اما آنها این فرایند خنک کننده را با تکان دادن گوش های بزرگ خود مانند فن یا پاشیدن مستقیم آب بر روی گوش آنها افزایش می دهند. در اصل، فیل راهی پیدا کرده است که به طور طبیعی به معنای واقعی کلمه، روند خنک کننده طبیعی بدن خود را تقویت کرده و به آن کمک می کند.

فیل ها از گوش های بزرگ خود به عنوان سطحی برای آزادسازی گرما از بدن خود استفاده می کنند. در هوای گرم، آنها را به اطراف تکان می دهند تا جریان خون افزایش یابد و دمای بدن آنها پایین بیاید.

کانگوروها برای خنک شدن تف می کنند.

حیوانات چگونه خنک می شوند؟ | دام و پت

شاید این روند زیاد جذاب و خوشایند نباشد، اما کانگوروها روش منحصر به فرد خود را برای خنک ماندن دارند که شامل تف کردن روی بازوهایشان است. کانگوروها مانند انسان عرق تولید نمی کنند، اما همچنان می توانند از فرایند خنک شدن تبخیر در بدن خود سود ببرند، بنابراین تا زمانی که خیس نشوند بازوها را تف کرده و یا لیس می زنند تا دمای بدن آنها از فرایند تبخیر خنک شود.

اسب ها و میمون ها مانند انسان عرق می کنند.

برخی حیوانات با استفاده از سیستمی که انسانها با عرق کردن بسیار آشنا هستند، خنک می شوند. اسب ها و میمون ها از جمله معدود حیواناتی هستند که می توانند عرق تولید کرده و به آنها کمک کنند تا مانند انسان ها خنک شوند. بنابراین پس از یک مسابقه بزرگ، ممکن است اسب هایی را ببینید که درست مانند یک انسان عرق می کنند. در واقع نسبتاً حیوانی که ظاهراً در بسیاری از جهات بسیار شبیه به انسان است از سیستم خنک کننده شبیه به ما انسان ها برای خنک سازی بدن خودشان استفاده می کند.

راه های خنک شدن در مار ها

مارها، جزء خزندگان و خونسرد هستند و نمی توانند دمای بدن خود را مانند ما انسانها تنظیم کنند. بهترین راه برای غلبه بر گرما این است که از تابش آفتاب دور بمانند، بنابراین سایه ای در زیر صخره ها یا تاج جنگل دلپذیر پیدا می کنند.

راه های خنک شدن در زرافه ها

زرافه ها در شرایط استثنایی خشک و گرم زندگی می کنند، اما عرق نمی کنند. بنابراین چگونه آنها خنک می شوند؟ پاسخ در پوست طرح دار آنهاست که مانند شبکه ای از پنجره های حرارتی عمل می کند. زرافه ها می توانند خون گرمتر خود را به رگ های لبه لکه ها هدایت کرده و گرما را از بدن آنها خارج کنند.

موریانه ها سیستم های خنک کننده می سازند.

حیوانات چگونه خنک می شوند؟ | دام و پت

موریانه ها مسلماً پیچیده ترین سیستم خنک کننده هر جانوری را دارند. آنها اساساً راهی برای ایجاد سیستم تهویه مطبوع خود در تپه هایی که برای خانه های خود می سازند یافته اند. هنگام ساخت این تپه ها، آنها حفره های هوا را ایجاد می کنند. به بیان ساده تر، موریانه ها نسخه مخصوص خود را از سیستم تهویه مطبوع برای خنک نگه داشتن خودشان می سازند.

تپه های موریانه ساختارهای فوق العاده چشمگیری هستند. با اندازه گیری ارتفاع، نمی توان باور کرد که تپه ها از ابتدا توسط حشرات ریز ساخته شده اند. اگر ارتفاع برخی از بزرگترین تپه ها را با موریانه هایی که آنها را می سازند مقایسه کنید، معادل این است که یک انسان چهار برج خلیفه را روی هم بسازد. چیزی که در مورد تپه های موریانه بدیع تر است سیستم های تهویه مطبوع پیچیده آنها است. حشرات یک سیستم جادار از کیسه های هوا ایجاد می کنند که از طریق همرفت تهویه ایجاد می کند. بدین معنا که با وجود گرمای شدید بیرون، فضای داخلی تپه به طرز چشمگیری خنک باقی می ماند.

راه های خنک شدن در لک لک و کرکس

احتمالاً یکی از منزجر کننده ترین روش های خنک کننده حیوانات که به آن برخورد کرده ایم این است که توسط کرکس و برخی از نژادهای حواصیل استفاده می شود. آنها به معنای واقعی کلمه خود را برای دفع گرما، کثیف می کنند. پرندگانی از این دست اغلب برای خنک شدن روی پای خود اجابت مزاج می کنند. با تبخیر مایع موجود در دمای بدن، دمای بدن کاهش می یابد.

البته انسان ها تکامل یافته ترین حیوان از موارد ذکر شده در بالا هستند. اما ما از ترکیبی از همین فرایندها برای خنک ماندن استفاده می کنیم! به منظور خنک ماندن، انسان ها نیز به دنبال مناطق سایه دار هستند، لباس های خودشان را عوض می کنند. سیستم های تهویه مطبوع دارند و البته عرق می کنند. با این وجود، چیزی به نام تعریق زیاد در انسان ها وجود دارد.

هایپرهیدروز، وضعیتی که با تعریق زیاد مشخص می شود، برای برخی از افراد تا حدودی رایج است و با تعدادی از عوارض جانبی ناخواسته همراه است.

منابع: https://www.hyperhidrosiscumc.com/how-do-animals-keep-cool/

https://www.worldanimalprotection.ca/news/how-animals-keep-cool-heat

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا