حیوانات خانگی کوچک

چگونه کک در خرگوش را درمان کنیم؟

چگونه کک در خرگوش را درمان کنیم؟

درمان کک در خرگوش از این جهت اهمیت دارد که کک در خرگوش منجر به خارش بیش از حد می شود. در این شرایط حتی خرگوش ممکن است به پوست خودش آسیب برساند. شما باید کک در خرگوش خود را درمان کنید تا حیوان خانگی شما تسکین پیدا کند.

خرگوش ها موجودات ظریفی هستند و می توانند به برخی از درمان های کک واکنش بدی را نشان دهند. به عنوان مثال، Frontline (یک روش درمانی معروف به منظور درمان کک ها در گربه ها) برای خرگوش ها بسیار سمی است.

آیا باید کک خرگوش را درمان کنید؟

یک سوال رایج از صاحبان خرگوش این است که، آیا باید کک خرگوش را درمان کنیم؟ به طور کلی اگر کرک در خز خرگوش خود مشاهده کردید، باید فوراً درمان شود.

اگر تخم های کک، توسط خرگوش شما بلعیده شوند، لاروها ممکن است به صورت کرم های نواری در داخل روده خرگوش رشد کنند و طول این کرم های نواری می توانند به 5 متر برسند. همچنین، برخی از کک ها، ناقل بیماری کشنده ای به نام میکسوماتوز هستند. ناگفته نماند، کک همچنین باعث خستگی و بی حالی خرگوش شما می شود.

کک و مک چیست؟

کک ها، انگل های ریزی هستند که خون حیوانات خاصی را می مکند. خرگوش ها می توانند به دو نوع مختلف کک مبتلا شوند: کک خرگوش، یا کک گربه معمولی. کک ها به رنگ سیاه یا قهوه ای و طول 2 میلی متر هستند.

چرخه زندگی آنها به شرح زیر است: تخمک- شفیره – گدازه – کک بزرگسالان

چرخه زندگی بسته به اینکه میزبان مناسبی پیدا کنند یا نه می تواند بین 2 هفته تا 3 ماه در هر جایی ادامه داشته باشد. کک های ماده روزانه حدود 50 تخم می گذارند، بنابراین مدت زیادی طول نمی کشد که به یک آفت آلوده خواهند شد. تخمها ممکن است در خز، فرش، یا وسایل نرم حیوان خانگی شما گذاشته شوند.

علل کک در خرگوش 

چگونه کک در خرگوش را درمان کنیم؟ | دام و پت

خرگوش ها تمایل به گرفتن، کک از حیوانات خانگی دیگر در خانه دارند. همچنین، اگر خرگوش شما در فضای باز بازی کند، ممکن است از یک خرگوش وحشی یا یک حیوان وحشی دیگر به کک مبتلا شود. از لحاظ تئوری، مهمانان خانه شما اگر خودشان حیوان خانگی مبتلا به کک داشته باشند، ممکن است تعداد کمی کک را روی لباس خودشان حمل کنند.

به دلیل افزایش جریان خون، خرگوشهای باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به کک قرار دارند. بنابراین، اگر قصد پرورش خرگوش دارید، از قبل خز خرگوش خود را کاملاً بررسی کنید. قبل از بارداری حیوان خانگی خود، کک را درمان کنید. همچنین، خز را در تمام دوران بارداری از نزدیک بررسی کنید.

یک خرگوش مادر آلوده به کک به ناچار کک ها را به نوزادان خود منتقل می کند. درمان کک در خرگوش های کودک بسیار دشوار است، بنابراین پیشگیری از بروز آن در بچه خرگوش ها، موارد اساسی است.

چگونه تشخیص دهم که خرگوش من کک دارد؟

کک ها بسیار سریع حرکت می کنند، بنابراین تشخیص آنها دشوار است. در بیشتر موارد، آلودگی به کک (flea poo) اولین علامت قابل مشاهده در مورد آفت کک است.

کک ها پس از مکیدن خون حیوانات، مواد دفعی تولید می کنند. این کثیفی مانند پوسته های کوچک سیاه و قهوه ای در خز به نظر می رسد. برای بررسی آلودگی کک، یک شانه کک را به آرامی از خز خرگوش خود عبور داده و هر چیزی را که گمان می کنید خاک است، روی حوله کاغذی مرطوب قرار دهید. اگر قرمز شود، مواد دفعی کک است.

اگر خرگوش شما کک دارد، ممکن است علائم زیر را در حیوان خانگی خود مشاهده کنید:

 • خارش
 • بی حالی
 • خز نامرتب در اطراف گوش ها
 • از دست دادن خز (به ویژه در اطراف گوش و دم)

در موارد شدید، خرگوش ممکن است شروع به جویدن دم خودش کند.

اگر خرگوش شما کک و مک دارد چه باید کرد؟

چگونه کک در خرگوش را درمان کنیم؟ | دام و پت

اگر خرگوش شما کک دارد، سریع عمل کنید. درمان و پیشگیری از کک ها، کار دشواری نیست، اما باید از بروز آنها پیشگیری و در صورت لزوم سریعا اقدام کرد. در زیر، ما در 7 مرحله قابل کنترل نحوه درمان کک های خرگوش را به شما آموزش خواهیم داد.

شانه کک

اولین وسیله ای که به آن نیاز خواهید داشت، شانه کک است. در اصل شانه کک، یک شانه دندانه ریز است که به شما امکان می دهد خز خرگوش خود را موشکافی کنید.

شروع به شانه زدن خز خرگوش خود به صورت مقاطعی کنید. شانه را از نظر کک، تخمک کک (فلک های ریز سفید) و کثیفی کک بازرسی کنید. اگر فقط کک (بدون تخم و خاک) پیدا کردید، شانه زدن خرگوش خود با شانه کک باید به اندازه کافی باشد تا مشکل را تحت کنترل داشته باشید.

در این حالت، خز خرگوش خود را کاملاً شانه بزنید (اما به آرامی). کک های گرفتار شده را در آب غرق کنید. بعد از اتمام کار، شانه را کاملاً در آب داغ بشویید. این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

با این حال، اگر شواهدی از آلودگی کک و یا تخمهای کک پیدا کردید، به درمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

درمان کک خرگوش

درمان های کک می تواند بسیار موثر باشد، اما انتخاب روش مناسب و تعیین گزینه مناسب آن مهم است. برخی از محصولات می توانند برای خرگوش ها بسیار سمی باشند، بنابراین هر راه حلی را که در خانه پیدا می کنید، انجام ندهید. اما کدام روش های درمانی برای خرگوش بی خطر است؟

درمان های موثر کک برای خرگوش ها، عبارتند از:

 • ایمیداکلوپرید
 • Selamectin و یا Stronghold

این محصولات برای مصرف در خرگوش مجوز ندارند، اما اکثر منابع موافقند که آنها یک درمان مناسب برای کک در خرگوش های بزرگسال است. این محصولات را نمی توان به حیوان دست اموزهای زیر 4 ماه داد. در هر صورت، از آنجا که مجوز خرگوش ندارند، همیشه بهتر است قبل از هر نوع درمان با کک در خرگوش خود با دامپزشک مشورت کنید.

درمان های کک مخصوص خرگوش

چگونه کک در خرگوش را درمان کنیم؟ | دام و پت

شما می توانید برخی از دارو های بدون نسخه کک خرگوش را که حاوی ماده فعال ایورمکتین هستند، خریداری کنید. ایورمکتین برای درمان کنه بسیار موثر است، اما همچنین نشان داده شده است که کک ها را در بعضی از خرگوش ها ریشه کن می کند. در هر صورت، بهتر است ابتدا با دامپزشک مشورت کنید. محصولات جدید به طور مداوم در حال تولید هستند و دامپزشک شما ممکن است درمانی را برای شما تجویز کند که از موارد ذکر شده در بالا موثرتر باشد.

قرنطینه

برای اینکه درمان های کک موثر باشد، باید در پوست خرگوش شما جذب شود. جدا کردن خرگوش هایی که تحت درمان قرار می گیرند، به مدت 24 ساعت بسیار حیاتی است.

درمان کک در سایر حیوانات خانگی

اگر در خانه گربه یا سگ داشته باشید، ککهای خرگوش شما تقریباً از آنها ناشی شده است. بنابراین، گربه یا سگ خود را با یک روش مناسب از بین برنده کک درمان و آنها را به مدت 24 ساعت قرنطینه کنید. در حقیقت، گربه ها و سگ ها معمولاً باید از روش های روتین کک استفاده کنند. برخی از درمان های کک برای گربه ها (Ie Frontline) برای خرگوش مناسب نیست.

کک ها را از خانه ریشه کن کنید.

پس از ورود کک به یک خانه، ریشه کنی کامل آنها دشوار خواهد بود. با این وجود برخی کارها وجود دارد که می توانید انجام دهید. مثلا:

 • فرش های خود را هر 6 ماه یک بار تمیز کنید.
 • ملافه های خرگوش خود را مرتبا عوض کنید و بهتر است آنها را کاملا تعویض کنید.
 • ملافه های حیوانات خانگی خود را مرتباً بشویید، زیرا این امر در از بین بردن تخم های كك کمک می کند.
 • فرش های خود را به طور مرتب جاروبرقی کنید. در حالت ایده آل، جارو برقی را پس از هر بار استفاده خالی کرده و محتویات آن را در سطل آشغال قرار دهید.

خرگوش خود را از حیوانات وحشی دور نگه دارید. همانطور که گفته شد، خرگوش های حیوان خانگی می توانند از حیوانات وحشی به ویژه گربه های وحشی و خرگوش های وحشی به کک مبتلا شوند.

از بازگشت کک و مک جلوگیری کنید.

بعد از کنترل کک، راهکارهایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آلودگی دوباره و بازگشت مجدد آن انجام دهید:

برای بررسی خز خرگوش خود حداقل یک بار در هفته از یک شانه کک استفاده کنید.

بررسی کنید خرگوش شما خودش را مرتب می کند. این کار حیوان خانگی شما نیز به شما کمک می کند تا کک ها را دور نگه دارید. اگر خرگوش شما مبتلا به آرتروز یا بیماری دردناک دیگری است که از نظافت حیوان شما جلوگیری می کند، ممکن است نیاز باشد که برای او مسکن تجویز شود.

حیوانات خانگی خود را زیر نظر بگیرید. سلامت همه حیوانات خود را کنترل کنید. اگر گربه و یا سگ دارید، درمان های معمول کک را برای این حیوانات در نظر بگیرید.

در بیشتر موارد، لازم نیست که به درمان های پیشگیرانه یا روتین کک در خرگوش ها بپردازید. زیرا خرگوش ها بسیار حساس هستند و نباید بیش از حد تحت درمان های شیمیایی قرار گیرند. با این حال، اگر کک در حیوان خانگی شما به یک مشکل مکرر تبدیل شده است، برای مشاوره با دامپزشک خود مشورت کنید.

در هنگام درمان کک و مک خرگوش چه کاری نباید انجام داد؟

چگونه کک در خرگوش را درمان کنیم؟ | دام و پت

خرگوش ها موجودات ظریفی هستند، بنابراین باید در درمان کک ها فوق العاده مراقب باشید. نشان داده شده که برخی از مواد شیمیایی و محصولات باعث واکنش های شدید خرگوش می شوند، بنابراین باید از مصرف آنها اجتناب شود.

کک درمانی برای خرگوش ها سمی است. طبق کتاب درسی خرگوش، Fipronil می تواند برای خرگوش ها بسیار سمی باشد.

مواد دیگری که ممکن است برای خرگوش سمی باشد شامل پرمترین و ارگانوفسفره ها هستند. این موارد در برخی از محصولات کک مانند پودرها و مواد شستشو یافت می شود. درمان های فوق هرگز نباید در خرگوش انجام شود.

از حمام اجتناب کنید.

بیشتر خرگوش ها از حمام متنفر هستند، بنابراین در صورت لزوم باید از آن اجتناب شود. اگر آلودگی بسیار جدی باشد، دامپزشک شما تصمیم می گیرد خرگوش خود را بشویید یا نه؟ با این حال، این کار نیست که شما سعی کنید در خانه انجام دهید.

از یقه کک استفاده نکنید.

یقه های کک برای خرگوش ها مناسب نیست. بیشتر یقه ها مقدار زیادی محصول برای خرگوش آزاد می کنند. همچنین، ممکن است خرگوش شروع به جویدن یقه کند. خرگوش ها گردن مشخصی ندارند بنابراین اگر مجبور به پوشیدن یقه کک شوند احتمالاً احساس بسیار ناخوشایندی خواهند داشت.

مراقب درمان های “طبیعی” باشید.

هنگامی که می بینیم “طبیعی” روی یک محصول نوشته شده است، شاید فکر کنیم که استفاده از آن اشکالی ندارد. اما مراقب درمان های طبیعی “کک” برای حیوانات خانگی باشید. اگر حاوی نعناع فلفلی یا اکالیپتوس باشند، ممکن است در خرگوش ها عوارضنامطلوبی ایجاد کنند. همچنین، برخی از پودرهای کک طبیعی حاوی پیرترین هستند که برای خرگوش مناسب نیست.

تشخیص افتراقی کنه و کک در خرگوش ها

خرگوش ها می توانند از 3 نوع مختلف کنه رنج ببرند:

خرگوش ها می توانند از انگل های دیگر مانند کنه ها نیز رنج ببرند. به طور خاص کنه ها، بعضی اوقات ممکن است با کک اشتباه گرفته شوند. طبق PDSA، مایت ها را می توان به روش های زیر شناسایی کرد:

 • کنه های گوش
 • کنه های خز
 • کنه های جرب بسیار نادر است.

کنه های گوش باعث خارش و پوسته پوسته شدن گوش می شوند و در صورت عدم درمان در نهایت منجر به عفونت گوش در حیوان خانگی شما می شود. کنه های گوش باعث خراشیدگی شدید خواهند شد، بنابراین گاهی اوقات آنها را با کک اشتباه گرفته می شوند.

کنه های خز مانند شوره در پوست خرگوش به نظر می رسند. گاهی اوقات می توان آنها را با کک اشتباه گرفت زیرا گلهای سفید مانند تخمهای کک به نظر می رسند. کنه های خز می توانند در انسان بثورات ایجاد کنند. اگر فکر می کنید از خرگوش خود مایت گرفته اید، با پزشک خود صحبت کنید.

مایت ها ممکن است همیشه با چشم غیر مسلح دیده نشوند. غالباً، اولین علامت مایت، ریزش خز و خراش شدید است.

محصولات مبتنی بر ایورمکتین می تواند برای درمان کنه مفید باشد. اما، مثل همیشه، بهتر است ابتدا از دامپزشک خود مشاوره بگیرید. به خصوص اگر مطمئن نیستید با کدام انگل سر و کار دارید.

آیا انسان ها می توانند از خرگوش کک بگیرند؟

کک ها ترجیح می دهند تخم های خود را در وسایل نرم یا خز بگذارند. گزش کک ناخوشایند است، اما بعید به نظر می رسد برای سلامتی انسان مشکلاتی ایجاد کند.

با این حال، همانطور که گفته شد، کک ها خطر جدی برای سلامتی خرگوشها دارند. این بدان دلیل است که کک می تواند ویروس کشنده میکسوماتوز را انتشار دهد. کک نیز می تواند باعث عفونت های پوستی به دلیل پیری بیش از حد شود. همچنین، اگر خرگوش هنگام نظافت لارو کک را ببلعد، لارو می تواند به کرم تبدیل شود. نیازی به گفتن نیست که خرگوش های آلوده به کک چه حسی دارند.

بنابراین، برای محافظت از رفاه خرگوش خود، روزانه خز حیوان خانگی خود را با یک شانه کک کنترل کنید. هنوز هم بهتر است، مرتباً فرشهای خود را با جاروبرقی و بخارشوی  تمیز کنید تا از بروز کک ها جلوگیری شود.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/how-to-treat-rabbit-fleas/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا