اسب ها

درمان لنگیدن در اسب

درمان لنگیدن در اسب

اگر شما از یک اسب نگه داری می کنید، و متوجه شده اید که در حال لنگیدن است، باید به دنبال درمان لنگیدن در اسب تان باشید. آناتومی اسب با پاهای ظریف و باریک و بدن بزرگ، اسب را در موقعیت نامطلوبی قرار می دهد. یعنی احتمال بروز آسیب‌ در پاهای اسب بالا است. به طور کلی، برای پیشگیری از بروز خسارت های سنگین و جدی، به عنوان صاحب حیوان خانگی، باید در صورت مشاهده هرگونه علائم وجود مشکل در سلامتی اسب، به ویژه بروز علائم لنگیدن، سریعا با یک دامپزشک تماس گرفته و نسبت به درمان اسب تان، اقدام کنید.

لنگش در اسب را چگونه درمان کنیم؟

اکثر مشکلات لنگیدن، شامل وجود اختلال در ساختاری در داخل یا زیر زانو یا لگن است. بنابراین، هنگام  تصمیم گیری براساس مشاهدات خود، به ساق و پای اسب خود توجه زیادی داشته باشید.

ابتدا با پای اسب شروع کنید. زیرا بسیاری از موارد لنگش از پاهای یک اسب شروع می شود. پای اسب را بررسی کنید. مطمئن شوید که هیچ سنگی در شکاف های سم گیر نکرده باشد. به دنبال نقاط تیره ای باشید که ممکن است نشان دهنده کبودی کف پا باشند.

همچنین، وجود ترشح یا بوی خاصی را بررسی کنید. به دنبال ترک باشید و بررسی کنید که آیا سم ها خیلی کوتاه شده اند یا خیر؟ آیا میخ به ساختارهای حساس سم نزدیک شده است یا خیر؟ هپچنین بررسی کنید که آیا نعل برای سم اسب تان مناسب است یا خیر؟

سعی کنید پاشنه ها را حرکت دهید. به دیواره سم ضربه بزنید و در صورت امکان، از تست کننده های سم استفاده کنید. سم ها را لمس کنید. آیا یک سم از بقیه مناطق بدن گرمتر است؟ آیا نبض غیر عادی در سم اسب پیدا می کنید؟ اگر چنین است، این علائم، نشانه وجود آسیب یا آبسه احتمالی است.

ساق پا را از نظر وجود گرما و تورم، که ممکن است نشان دهنده وجود التهاب باشند، بررسی کنید. همچنین، گاهی اوقات ممکن است که اسب، تاندون یا رباط آسیب دیده داشته باشد. به هرگونه حالت غیرطبیعی، مانند تکیه بر روی یک پا، آسیب وارده به انگشت شست یا ساق پا توجه کنید. بدنبال زخم یا جراحت در ناحیه ساق پا باشید.

علائم التهاب را بررسی کنید.

درمان لنگیدن در اسب | دام و پت

مفاصل اسب تان را از نظر وجود گرما و تورم، به دقت بررسی کنید. اسب ها می توانند از آرتریت و سایر بیماری های دژنراتیو رنج ببرند. بررسی کنید که آیا مفصل اسب تان، لغزیده و قفل شده است؟ در یک اسب آسیب دیده، ممکن است یک تراشه استخوانی باشد که در محل مفصل شناور است. مفصل را خم کرده و کش بدهید تا دامنه حرکت را مشاهده کرده و وجود درد را بررسی کنید.

به مناطقی که ملتهب هستند توجه کنید، التهاب ها با گرما و تورم مشخص می شوند. همچنین، گردن و پشت اسب را از نظر تقارن و وضعیت استخوان ها بررسی کنید. هنگامی که دستان خود را بر روی گردن و پشت اسب حرکت می دهید. ممکن است متوجه وجود هرگونه نشانه ای از تورم، درد، گرما، التهاب یا از دست دادن تون عضلانی شوید.

در چنین شرایطی ،آیا وقتی به زین نزدیک می شوید اسب شما تکان می خورد یا وقتی سعی می کنید قسمت های گردن یا پشت اسب را برس بزنید، حیوان از لمس شدن دوری می کند؟ سپس، راه رفتن اسب را در یک سطح صاف، یک خط مستقیم و در یک مسیر دایره ای، بررسی کنید.

اسب خود را بررسی کنید.

در حالی که از پهلو، عقب و جلو اسب را بررسی می کنید. حرکت حیوان را روی سطوح نرم و سخت و همچنین شیب بالا و پایین امتحان کنید. به هرگونه حرکت غیرطبیعی سر، کاهش قوس پا در هنگام خم شدن اندام یا قرار دادن غیر طبیعی پا، توجه کنید.

هدف شما از معاینه باید این باشد که مشخص کنید کدام پا تحت تأثیر قرار گرفته است. همچنین، باید مشخص کنید که این مشکل از ساق پا سرچشمه می گیرد؟ یا از گردن و پشت اسب شروع می شود؟ از آنجا که هر اسب ویژگی های منحصر به فردی دارد، ارزیابی و بررسی لنگیدن در اسب، می تواند چالش برانگیز باشد.

انجمن دامپزشکان اسب آمریکا، مقیاس لنگیدن اسب را از صفر تا پنج طبقه بندی کرده است، که در درجه صفر، لنگش محسوسی وجود ندارد. در سطح پنج، اسب دچار مشکلات جدی می شود. در برخی موارد، به ویژه اگر اسب شما قبلاً همین مشکل را داشته است، می توانید روش هایی را که قبلاً در کار با دامپزشک اسب خود فراگرفته اید، دنبال کنید.

به دامپزشک مراجعه کنید.

درمان لنگیدن در اسب | دام و پت

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که حتی پس از تعیین مشکل اسب، برای تایید تشخیص و شدت اختلال این حیوان، شما باید حتما با یک‌ دامپزشک در تماس باشید. تنها پس از تایید دامپزشک است که شما می توانید روش درمانی مناسب برای مشکل اسب تان را اجرا کنید.

یک فرد متخصص در سلامتی اسب ها، قادر خواهد بود مشکلات ناشی از بیماری های ارتوپدی اسب، لامینیت، ترک های سم، کف پای صاف، میخچه، کبودی کف پا، بیماری ناویکولار و پاشنه های آسیب دیده را تشخیص دهد.  یک فرد متخصص، از آناتومی و فیزیولوژی اندام های پایینی اسب آگاهی داشته، با مشکلات رایج پا و سم آشنا بوده و در مراقبت از سم، تخصص دارد.

با استفاده از این تخصص، یک فرد آگاه غالباً می تواند علت لنگش را تعیین کرده و اقدامات اصلاحی را برای درمان مشکل اسب، طراحی و عملیاتی کند. علاوه بر این، یک فرد متخصص، مانند دامپزشک، با جلوگیری از ایجاد مشکل در سم و اندام ها و با اطمینان از متعادل بودن سم و جلوگیری از بروز آسیب یا عفونت در اندام های تحتانی و پاها، به صورت پیشگیرانه عمل خواهد کرد.

لنگیدن در اسب چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجا که تشخیص علل بروز لنگش در اسیب ها، ممکن است دشوار باشد، معمولا، جهت شناسایی علت دقیق بروز این مشکل، یک معاینه سیستماتیک توسط دامپزشک انجام می شود تا مشکل اصلی اسب تان، مشخص شود. پس از انجام معاینات، دامپزشک تشخیص خود را ارائه خواهد داد.

اکثر دامپزشکان باتجربه بر اساس علل بروز این‌ آسیب، سیستم هایی را برای بررسی شرایط اسب و نوع لنگیدن، توسعه داده اند. روش های دامپزشک شما بسته به سابقه قبلی اسب و میزان آشنایی دامپزشک با این‌ حیوانات، متفاوت خواهد بود، اما اساساً، مراحل تشخیصی زیر، منجر به تشخیص دقیق مشکل و انتخاب روش درمانی صحیح خواهد شد.

معاینه جسمی

ابتدا دامپزشک پای اسب را خم می کند. این کار، بخشی از ارزیابی دامپزشکی است. در این روش، دامپزشک اندام اسب را در حالت خمیده نگه می دارد، سپس ساق را رها می کند، سپس وجود علائمی مانند درد، تغییر وزن یا حرکت نامنظم را بررسی می کند.

گرفتن سابقه سلامتی اسب، باعث خواهد شد که دامپزشک، به طور کلی، از سلامتی این حیوان آگاه شود. علاوه بر این، معاینه اسب در حال حرکت، با توجه ویژه به هرگونه انحراف در راه رفتن، عدم استفاده همزمان از هر چهار پا، جابجایی غیرطبیعی وزن از یک اندام به اندام دیگر، سفتی، کوتاه شدن قدم، و نامنظم قرار دادن سم ها، می تواند کمک زیادی به تشخیص صحیح کند.

تکمیل معاینه فیزیکی اسب با استفاده از لمس و بررسی ماهیچه ها، مفاصل، استخوان ها و تاندون ها، آزمایش خم شدن مفصل و استفاده از روش هایی برای نشان دادن شواهد آسیب یا استرس، می توانند مفید باشند. معاینه فیزیکی همچنین سازگاری، تحمل وزن و تعادل اسب را ارزیابی می کند.

آزمایش خون

درمان لنگیدن در اسب | دام و پت

گاهی اوقات، ممکن است دامپزشک برای بررسی دسته ای از علل ایجاد لنگش در اسب ها، خونگیری انجام دهد. نمونه خون تهیه شده، برای انجام‌ آزمایش های تشخیصی گوناگون استفاده خواهد شد. نتایج این آزمایش ها، کمک شایانی به تشخیص صحیح مشکل اسب خواهد کرد.

رادیوگرافی یا تصویربرداری اشعه ایکس برای شناسایی آسیب یا تغییرات در ساختارهای استخوانی، از جمله مهم ترین روش های تشخیص مشکلات احتمالی اسب ها به حساب می ‌آید.

برخی از تکنیک های مسکن، شامل تشخیص بلوک های عصبی و مفصلی منطقه ای، برای شناسایی محل آسیب یا استرسی که باعث لنگش می شود، استفاده می شوند. دامپزشک با استفاده از این روش، می تواند تشخیص دقیق تری درباره علت ایجاد کننده لنگش در اسب انجام دهد.

آزمایشات تصویربرداری

همچنین، علاوه بر روش های فوق، سونوگرافی، اسکن استخوان یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای بررسی مشکلات بافت نرم شامل تاندون ها، رباط ها، سطوح مفصلی و بافت ماهیچه ای، از روش های رایج تشخیصی به حساب می آیند. همچنین، روش توموگرافی کامپیوتری (CT) ممکن است برای بررسی وجود مشکلات بافتی و استخوانی مورد استفاده قرار گیرد.

روش آرتروسکوپی، برای بررسی نوری بافتهای داخلی مفصل یا غلاف تاندون استفاده می شود. آرتروسکوپی نیاز به بیهوشی عمومی دارد، اما ممکن است تنها راه تشخیص کامل آسیب احتمالی ایجاد شده در مفاصل اسب باشد.

تهیه نمونه های خون، مایع مفصلی و نمونه های بافت، برای انجام آزمایشات تشخیصی انجام می شوند تا مشخص شود عفونت یا التهاب وجود دارد یا خیر. این آزمایشات معمولاً قبل از آماده سازی نتایج، نیاز به ارزیابی آزمایشگاهی دارند.

در بسیاری از موارد، دامپزشک نیازی به انجام یک معاینه گسترده نخواهد داشت، و در موارد دیگر، ممکن است روشهای مختلفی انجام شود، اما هدف اصلی دامپزشک تشخیص مشکل اسب شما و تجویز درمانی است که اسب شما را به شرایط عادی و سالم گذشته باز گرداند. بازیابی پتانسیل کامل توانایی های ورزشی و کاری اسب، هدف اصلی درمان خواهد بود.

علاوه بر این، بسیاری از دامپزشکان از جدیدترین فناوری های تشخیصی درباره درمان لنگش مطلع هستند.

یک دامپزشک اسب در دانشگاه میسوری، راهی را برای تشخیص لنگش با استفاده از یک سیستم تشخیص حرکت به نام “تشخیص لنگش” ابداع کرده است.

سخن آخر

لنگیدن در اسب ها می تواند در اثر ابتلا به اختلالات متعددی بروز پیدا کند. مهم است بدانید که تشخیص دقیق، لازمه انتخابی یک‌ روش درمانی موثر و مفید خواهد بود. باید بدانید که برای تشخیص علت اصلی لنگیدن اسب، باید از یک دامپزشک متخصص کمک بگیرید.

دامپزشکان‌ از روش های مختلفی برای تشخیص مشکل اصلی اسب استفاده می کنند. پس از تعیین علت اصلی بروی لنگیدن در اسب، دامپزشک با توجه به شرایط کلی سلامتی‌ اسب شما، برای رفع مشکل، از روش های درمانی متعددی می تواند استفاده کنید.

تنها با یک تشخیص دقیق و صحیح است که می‌ توان از یک روش درمانی موثر و مفید بهره مند شد.

اگر سوالات بیشتری درباره لنگیدن اسب دارید، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

منبع:

https://equimed.com/health-centers/lameness/articles/limping-horse-assessing-and-treating-lameness-in-your-horse

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا