گربه ها

درمان شپش در گربه چیست؟

درمان شپش در گربه چیست؟

درمان شپش در گربه آسان است. شپش گربه، پوست گربه ها را خراش می دهد و باعث خارش و ناراحتی می شود. یکی از گونه های شپش که گربه ها را تحت تاثیر قرار می دهد با نام Felicola subrostratus شناخته می شود. انسان ها نمی توانند از گربه ها شپش بگیرند، اما گربه ها می توانند شپش را به سایر گربه سانان منتقل کنند. اکثر محصولات کک نیز شپش ها را درمان کرده و می کشند. اگر گربه شما شپش دارد، مهم است که خانه خود را کاملاً تمیز نگهدارید.

شپش ها حشرات کوچکی هستند که گربه های ما را می جوند و خارش فوق العاده ای در آنها ایجاد می کند. گربه ها می توانند این آلودگی را به سایر گربه های خانه شما منتقل کنند. خوشبختانه عفونت شپش گربه نادر و درمان آن آسان است. بیشتر بخوانید تا بفهمید چرا گربه ها شپش می گیرند، چگونه بفهمید گربه شما شپش دارد و درمان شامل چه مواردی است.

آیا گربه ها می توانند شپش بگیرند؟

بله، گربه ها می توانند شپش بگیرند. شپش ها حشرات کوچکی بدون بال هستند. طول آنها در حدود 1-2 میلی متر است. اگر دقیق نگاه کنید، در واقع می توانید شپش هایی را ببینید که روی خز گربه حرکت می کنند. آنها معمولاً از سفید تا قهوهای مایل به زرد رنگ هستند. یکی از گونه هایی که گربه ها را آلوده می کند (و فقط گربه ها) با نام Felicola subrostratus شناخته می شود. نام مستعار آن شپش جونده گربه است.

آیا انسان ها از گربه ها شپش می گیرند؟

هر گونه یا نوع شپش در مورد نوع حشره ای که به آن حمله می کند بسیار گزنده است. بنابراین نه، انسان ها نمی توانند از گربه ها شپش بگیرند و گربه ها نمی توانند از انسان ها شپش بگیرند. در مورد سگ و گربه هم داستان مشابه است. آنها نمی توانند شپش داشته باشند. با این حال، گربه ها می توانند شپش را به سایر گربه ها، سگ ها را به سگ های دیگر و انسان ها را به سایر انسان ها منتقل کنند.

علائم شپش در گربه ها چیست؟

درمان شپش در گربه چیست؟ | دام و پت

شپش ها در اصل روی پوست زندگی می کنند. بنابراین گربه ها خارش شدید یا خارش ناشی از جویدن شپش روی پوست خود را تجربه می کنند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خاراندن یا جویدن مکرر خود
  • از دست دادن خز (گاهی اوقات)
  • خراش یا سوزش و قرمزی روی پوست (در اثر خاراندن زیاد)
  • لکه های سفید رنگ روی خز گربه، به ویژه در سر و شانه ها مشاهده می شود.
  • کت خز که به خوبی تمیز نشده است، به طور کلی دست نخورده به نظر می رسد.

چگونه گربه ها شپش می گیرند؟

شپش ها عمدتا از طریق تماس مستقیم منتقل می شوند. به این معنی که گربه ها باید در واقع یکدیگر را لمس کنند. همچنین امکان انتشار شپش از طریق تماس غیر مستقیم وجود دارد. اگر تخم شپش روی برس یا وسایل نظافت دیگر ختم شود. در صورت عدم تمیز کردن مناسب، شپش را به گربه دیگر منتقل کنید. این احتمال کمتر از تماس مستقیم است زیرا شپش خشک می شود و می میرد وقتی با میزبان نیست. طولانی ترین مدت زمانی که این حشرات می توانند بدون میزبان خود زندگی کنند هفت روز است.

گربه ها معمولاً وقتی در شرایط بد و کثیف داخل و خارج از خانه زندگی می کنند شپش می گیرند. آنها باید در اطراف گربه های دیگر زندگی کنند تا به انگل مبتلا شوند. وقتی گربه ها در شرایط بد زندگی می کنند، اغلب از رژیم غذایی نامناسب و عدم مراقبت پزشکی رنج می برند، که منجر به ایجاد تعدادی از نگرانی های پزشکی دیگر نیز می شود.

شپش گربه چگونه تشخیص داده می شود؟

در حالی که ممکن است بتوانید شپش را روی گربه خود با چشم غیر مسلح مشاهده کنید، نمی توان به طور مثبت تشخیص داد که آیا حشره روی گربه شما شپش است یا نه. دامپزشک علائم مطابق با شپش را مشاهده می کند و احتمالاً حشرات را روی پوست گربه شما می بیند. یک آزمایش ساده برای شپش شامل استفاده از نوار شفاف معمولی برای چسباندن برخی از حشرات از خز روی نوار است. گاهی اوقات یک دامپزشک چند تار مو از گربه شما که حشرات یا تخمک به آن متصل شده است، می کند. با نگاهی سریع به زیر میکروسکوپ هر یک از نمونه ها، شپش ها مشخص می شوند.

شپش گربه چگونه درمان می شود؟

درمان شپش در گربه چیست؟ | دام و پت

درمان شپش روی یک گربه نسبتاً آسان است. برخی محصولات کک، شپش بالغ را می کشد اما تخم آنها را نمی کشد. از آنجایی که تخمها 2-3 هفته طول می کشند، مهم است که گربه ای که دارای شپش است 2 یا 3 بار، هر 2 هفته درمان شود تا از آلودگی خلاص شود. با دامپزشک خود در مورد بهترین محصولات و دستورالعمل های درمان شپش در گربه صحبت کنید. حمام کردن گربه برای از بین بردن شپش ضروری نیست.

در حالی که ممکن است درمان شپش در انسان ها دشوار به نظر برسد، اما شپش گربه ها را می توان به راحتی پس از تشخیص دامپزشک تشخیص داد. دامپزشک شما ممکن است چندین پیشنهاد برای درمان شپش داشته باشد. پیروی از دستورالعمل های دامپزشک بسیار مهم است. به یاد داشته باشید، برای از بین بردن شپش و نیش آن ممکن است بیش از یک برنامه کاربردی طول بکشد.

گربه خود را قرنطینه کنید.

اگر بیش از یک گربه در خانه دارید و قرنطینه کردن گربه بیمار، برای جلوگیری از انتقال شپش به گربه دیگر لازم است، این تنها یک مرحله ضروری است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که گربه مبتلا را در طول درمان در اتاق دیگری نگه دارید. ایزوله کردن گربه شما همچنین میزان تمیز کردن مورد نیاز برای از بین بردن شپش را کاهش می دهد.

داروهای خانگی برای شپش گربه کدامند؟

درمان های خانگی در کنترل شپش گربه چندان موثر نیستند. برخی از داروهای خانگی شامل شستن گربه با صابون ظرف یا شانه زدن کامل گربه است. این روش ها به طور فیزیکی همه شپش ها را از بین نمی برند، شپش ها را نمی کشند و احتمالاً تخم هایی را که از تخم بیرون می آیند، پشت سر گذاشته و شپش های بالغ جدیدی را روی گربه شما رها می کند.

کنترل شپش در خانه ممکن نخواهد بود مگر اینکه همه گربه ها به طور موثری از نظر شپش درمان شوند، خانه تمیز شود و تمام تخت خواب ها شسته و خشک شوند.

اگر در گربه خود شپش پیدا کردید، به احتمال زیاد خانه شما قبل از کنترل شپش نیاز به تمیز کردن دارد. محصولاتی که برای کنترل کک ها در خانه استفاده می شود در برابر شپش ها موثر خواهد بود. هرگونه ملافه یا ملحفه ای که گربه با آن تماس می گیرد باید شسته و خشک شود، زیرا دمای بالا خشک می شود و شپش را از بین می برد. هر وسیله ای که برای نظافت گربه ها استفاده می شود، مانند برس، باید کاملاً تمیز شود.

داروهای مورد استفاده برای درمان شپش گربه

درمان شپش در گربه چیست؟ | دام و پت

محصولات کک که حاوی یکی از موارد زیر باشد در از بین بردن شپش بسیار موثر است:

  • فیپرونیل
  • ایمیداکلوپرید
  • سلامکتین

برخی از این محصولات نیاز به تأیید و تجویز دامپزشکی دارند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. صرف نظر از اینکه از چه محصولی برای گربه خود استفاده می کنید، بسیار مهم است که مطمئن شوید این محصول مخصوص گربه ها، نه سگ ها، برچسب گذاری شده است. اگر به گربه شما یک محصول سگ داده شود، می تواند کشنده باشد.

هزینه عمومی درمان شپش در گربه ها چقدر است؟

با بررسی خز گربه از نظر وجود لکه های کوچک سفید یا قهوه ای که نشان دهنده شپش نارس یا بالغ یا تخمک آنهاست، وجود شپش را می توان تایید کرد. دامپزشک می تواند یک تشخیص رسمی ارائه دهد و سایر شرایط مانند کک، کنه و حساسیت را رد کند.

دامپزشک شما ممکن است نوع شپش را با قرار دادن شپش ها در زیر میکروسکوپ تشخیص دهد. گربه شما ممکن است از گاز گرفتن یا مکیدن شپش رنج می برد که هر دو هنگام تغذیه از بدن باعث تحریک می شوند. شپش جونده دارای قسمت های دهانی بزرگ است، در حالی که شپش مک باریک است.

توصیه می شود قبل از درمان شپش گربه خود با دامپزشک صحبت کنید. دامپزشک شما می تواند درمانی را که برای گربه شما بی خطر و موثر است توصیه کند. به همین دلیل مهم است که به محض مشاهده علائم یا شپش روی دوست خزدار خود، از دامپزشک مشورت بگیرید.

هزینه محصولات کک تقریباً 15 دلار در هر دوز است، بنابراین درمان هر گربه تقریباً 45 دلار هزینه خواهد داشت. با معاینه دامپزشکی و آزمایش سریع میکروسکوپ، هزینه کل شما تقریباً 100 دلار خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که برخی از گربه ها ممکن است بیماریهای زمینه ای دیگری داشته باشند یا اگر خز مات دارند ممکن است نیاز به نظافت حرفه ای داشته باشند که هزینه ها را افزایش می دهد.

نحوه پیشگیری از شپش گربه چگونه است؟

درمان شپش در گربه چیست؟ | دام و پت

استفاده از ماهیانه برای پیشگیری از کک بر روی گربه، حتی پس از تماس مستقیم از کک و همچنین شپش جلوگیری می کند. همه گربه ها باید از رژیم غذایی با کیفیت بالا تغذیه کنند و خانه آنها به طور کلی تمیز و مرتب باشد. مراقبت منظم دامپزشکی سالانه از سالم ماندن گربه شما اطمینان حاصل می کند.

شپش به اندازه کک و کنه در گربه ها رایج نیست و نمی توان آنها را بین گونه های مختلف منتقل کرد. با این حال، وجود شپش در صورت عدم درمان می تواند منجر به هجوم کامل، آلودگی به کرم نواری و سایر بیماری ها شود. شپش هایی که روی گربه ها یافت می شوند، همان شپش هایی نیستند که در انسان ها دیده می شوند، اما همچنان می توانند با جویدن پوست یا مکیدن خون باعث تحریک شوند. ممکن است گربه خود را در حال خاراندن یا گاز گرفتن منطقه ای که تحت تأثیر شپش قرار گرفته است، مشاهده کنید. ناحیه آسیب دیده ممکن است شامل سر، گوش ها، شانه ها، کشاله ران، دم و مقعد باشد. خز گربه ممکن است در اثر خراش زیاد مات شود.

منابع:

https://www.greatpetcare.com

https://wagwalking.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا