اسب ها

درمان بیماری های پوستی اسب

درمان بیماری های پوستی اسب

درمان بیماری های پوستی اسب نیاز به تشخیص صحیح بیماری پوستی در اسب ها دارد. شتابزدگی و استفاده از داروها، قبل از تشخیص صحیح بیماری می تواند آسیب های جدی ایجاد کند. مثلا استفاده نا به جا از یک دارو می تواند به جای درمان، باعث تحریک پوست اسب شود.

علاوه بر این، مشکلات پوستی به ندرت در عمق پوست ایجاد می شوند. بیماری های پوستی می توانند نشان دهنده وجود خطر برای سیستم ایمنی باشند که این شرایط در اثر تغذیه نامناسب، افزایش سن یا بیماری های دیگر ایجاد می شود.

بنابراین، برای تشخیص علت اصلی بیماری، به مشورت با یک دامپزشک نیاز دارید. دامپزشک نه تنها می تواند وجود بیماری را تأیید کند، بلکه به شما کمک خواهد کرد تا یک برنامه درمانی مناسب تهیه کنید. این برنامه درمانی می تواند علاوه بر درمان های موضعی، شامل تغییرات رژیم غذایی یا احتمالاً داروهای سیستمیک باشد.

ما در مقاله قبلی شایع ترین بیماری های پوستی اسب را مورد بررسی قرار داده ایم، در این مقاله سعی کرده ایم درمان آنها را بررسی کنیم.

درمان Rainrot، از بیماری های پوستی اسب

درمان بیماری های پوستی اسب | دام و پت

ابتدا اسب را از شرایط مرطوب آب و هوایی خارج کرده و در مکانی مناسب از او نگهداری کنید که تا پوست او کاملا خشک شود. انواع شامپو های ضد میکروبی و شستشو با ضد عفونی کننده های بدون نسخه برای درمان اولیه این شرایط استفاده می شود.

اسب احتمالاً باید حداقل یک هفته و به صورت روزانه درمان شود. طول دوره ی درمان به داروی مورد استفاده و شدت عفونت بستگی دارد. اگر فقط یک نقطه از پوست آسیب دیده است، می توان سریعا آن را درمان کرد. جدا کردن پوشش ضایعات سطحی ممکن است به ترمیم پوست کمک کند، زیرا قرار گرفتن در معرض هوای آزاد برای باکتری کشنده است. به علاوه این کار باعث می شود درمان های موضعی بیشتر به پوست نفوذ کنند. اگر ضایعات محکم به پوست چسبیده اند و کندن آنها باعث درد اسب می شود، آنها را جدا نکنید.

اگر بعد از گذشت یک هفته با وجود درمان، عفونت بهبود نیافت، با دامپزشک تماس بگیرید. برای درمان اسب، دامپزشک ممکن است داروی موضعی یا آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کند، خصوصاً اگر عفونت ثانویه ایجاد شده باشد.

پیشگیری از  Rainrot در اسب ها

برای پیشگیری از این شرایط در اسب ها مکان خشکی را در نظربگیرید تا در شرایط آب و هوایی مرطوب بتوانید اسب را در آنجا نگهداری کنید. همچنین پوشش ها و ملحفه های سبک ضد آب می توانند پوست اسب را در شرایط آب و هوایی مرطوب، خشک نگه دارند. با شروع دوره درمانی اسب، تمام وسایلی را که با اسب آلوده تماس داشته اند را ضد عفونی کنید.

درمان کرم حلقوی (درماتیت قارچی) در اسب ها

درمان بیماری های پوستی اسب | دام و پت

اگر مشکوک به ابتلا اسب تان کرم حلقوی هستید، بلافاصله حیوان را از سایر حیوانات از جمله گربه ها و سگ ها و همچنین سایر دام ها جدا کنید. چندین داروی ضد قارچ بدون نسخه و همچنین برخی از شامپوهای ضد شوره سر انسان ممکن است در درمان بیماری کرم حلقوی موثر باشد. ابتدا محل آسیب دیده را با یک ضد عفونی کننده ضد قارچ مانند کلرهگزیدین تمیز کنید، سپس قبل از استفاده از پماد ضد قارچ یا دارو، ناحیه را کاملاً خشک کنید. درمان را تا زمان رفع عفونت ادامه دهید.

همچنین قرار گرفتن در معرض هوا و آفتاب می تواند باعث از بین رفتن قارچ ها شود. در صورت ادامه انتشار ضایعات یا عدم بهبودی پس از گذشت یک هفته، با دامپزشک اسب تان تماس بگیرید. دامپزشک با نمونه برداری از پوست و بررسی آنها در زیر میکروسکوپ، ابتلا یا عدم ابتلا به این عفونت قارچی را تعیین می کند. در صورت نیاز، دامپزشک می تواند از داروهای خوراکی نیز استفاده کند.

پیشگیری کرم حلقوی (درماتیت قارچی) در اسب

در مورد اسب های مشکوک به ابتلا به این بیماری، وسایل و لوازم آنها را جداگانه نگه دارید. اگر اسبی تازه ورود به مزرعه تان دارید، به مدت دو هفته حیوان را قرنطینه کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. در صورت ابتلا اسب به این بیماری، تمام مکان ها و اشیا و … که اسب با آنها در تماس بوده را ضد عفونی کنید. حیوان را از سایر حیوانات، مانند گربه و سگ، دور نگهدارید.

درمان زگیل (پاپیلوم)، جزء بیماری های پوستی در اسب

در طی حدود چهار ماه با تقویت و فعالیت سیستم ایمنی بدن اسب های جوان، زگیل ها به طور معمول کوچک شده و از بین می روند و هیچ جای زخمی باقی نمی ماند. زگیل ها وقتی در اسب های مسن ظاهر می شوند احتمالاً یک سال یا بیشتر دوام خواهند آورد. زگیل ها می توانند با لیزر یا جراحی نیز برداشته شوند، اما این روش ها ممکن است جای زخم ایجاد کنند. داروهایی که پاسخ سیستم‌ ایمنی را تحریک می کنند نیز ممکن است مفید باشند. اگر زگیل به خودی خود برطرف نشد، از دامپزشک بخواهید اسب تان را معاینه کند. سایر بیماری ها، از جمله برخی از سارکوئیدها، می توانند بسیار شبیه ضایعات زگیل باشند. اسب های مبتلا را قرنطینه و محیط زندگی، وسایل و لوازم اسب آلوده را ضد عفونی کنید.

درمان پلاک های شنوایی در اسب ها

درمان بیماری های پوستی اسب | دام و پت

بیشتر اسب ها با برداشتن پلاک به صورت فیزیکی احساس درد می کنند و با این کار گوش ملتهب شده و مشکل بدتر می شود. اگر پلاک ها باعث حساسیت گوش شوند، دامپزشک ممکن است یک دوره درمان با کرم موضعی حاوی imiquimod را تجویز کند. این دارو پاسخ ایمنی موضعی در گوش را تحریک می کند و به کاهش ضایعات کمک می کند.

اقدامات احتیاطی را برای محافظت از اسب خود در برابر مگس های گزنده، به ویژه مگس های سیاه انجام دهید. از اسپری ضد مگس استفاده کنید و اسب خود را با ماسک مگس که شامل بخش پوشش گوش نیز است، محافظت کنید. از اسب خود در سحر و غروب، که مگس هی سیاه بیشتر فعالیت می کنند، محافظت کنید.

درمان سبوره اولیه (شوره سر) در اسب ها

سبوره اولیه قابل درمان نیست اما قابل کنترل است. برخی شامپوی ضد شوره موجود است که اگر طبق دستور استفاده شود، می تواند ضایعات و پوسته ها را حل کرده و فلس های چرب را از روی پوست تمیز کند. بهتر است محصولی را که مخصوص استفاده در اسب فرموله شده را انتخاب کنید. محصولات انسانی می توانند مضر باشند. در صورت درمان بیماری زمینه ای، بیماری سبوره ثانویه برطرف می شود.

نظافت منظم باعث تحریک گردش خون و تولید چربی طبیعی می شود که به سالم و تمیز نگه داشتن پوست کمک می کند. تغذیه با روغن های گیاهی، به ویژه اسیدهای چرب امگا 3 و مکمل هایی که حاوی بیوتین هستند نیز می توانند به سلامت پوست کمک کنند. قبل از ایجاد تغییر در رژیم غذایی اسب، با دامپزشک یا متخصص تغذیه اسب مشورت کنید.

درمان گرانولوم ائوزینوفیل همراه با تخریب کلاژن

دامپزشک می تواند داروهای کورتیکواستروئیدی را در گره ها تزریق کند تا حجم آنها کوچک شود. اگر گره ها بعد از سه بار تزریق یا بیشتر که معمولاً در فواصل دو هفته ای انجام می شوند، هنوز وجود داشته باشند، دامپزشک ممکن است برداشتن گره ها با کمک جراحی را پیشنهاد کند. درمان گره ها به محض اینکه کلسیفیه شوند، یعنی کلسیم به خود جذب کنند، از نظر پزشکی دشوارتر می شود.

تدابیری را برای محافظت از اسب خود در برابر گزش مگس ها اتخاذ کنید. مثلا استفاده از اسپری های ضد مگس می تواند مفید باشد. اگر پوست اسب شما در محل های تزریق دارو، گره ایجاد کرده است. از دامپزشک بخواهید از سوزن های بدون روکش برای تزریقات دارو استفاده کند.

درمان جرب در اسب ها

درمان بیماری های پوستی اسب | دام و پت

برخی از داروهای ضد انگلی موضعی می توانند برای درمان جرب مؤثر باشند. باید به دنبال محصولاتی باشید که حاوی محلول های آهک، گوگرد، ارگانوفسفرها یا پرمترین ها باشند. ممکن است به سه یا چهار بار استفاده از دارو در فواصل 12 تا 14 روزه نیاز باشد.

اگر عفونت شدید است و به درمان پاسخ نمی دهد، با یک دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک می تواند نمونه های پوستی را زیر میکروسکوپ بررسی کند و ممکن است یک درمان جایگزین را پیشنهاد کند. آنتی بیوتیک خوراکی ممکن است برای درمان عفونت های ثانویه لازم باشد.

کنه ها می توانند از اسب آلوده به اسب سالم منتقل می شوند، بنابراین اجازه ندهید که اسب آلوده با اسب های سالم تماس داشته باشد. بعضی از اسبها می توانند بدون بروز علائم ناقل کنه ها باشند. پس بهترین راه جلوگیری از شیوع و پیشگیری از ابتلا به جرب در اسب های سالم، قرنطینه اسب آلوده می باشد.

درمان شپش (پدیکلوز) در اسب ها

انواع مختلفی از محصولات دارویی، مانند اسپری و پاک کننده های حاوی پرمترین، پودرهای حشره کش و شامپوها می توانند برای رفع شپش موثر باشند. دستورالعمل ها و اقدامات احتیاطی برچسب محصول دارویی را با دقت بخوانید و به آن عمل کنید.

ایورمکتین خوراکی ممکن است برای رفع شپش های گزنده موثر باشد.

شپش ها می توانند مستقیماً از اسب آلوده به اسب سالم منتقل شوند. اسبهای آلوده و همچنین ابزار و حیواناتی را که در معرض آنها قرار گرفته اند، ضد عفونی کنید. تخم های شپش که از پوست اسب جدا می شوند، می توانند آلودگی ایجاد کنند. فراموش نکنید که محل نگهداری از اسب های آلوده و تمام ابزار و وسایل او را ضد عفونی کنید.

پوست اسب شما اولین خط دفاعی در برابر بیشتر حشرات و میکروب های بیماری زا است و با حفظ سلامتی پوست، احتمال ابتلا اسب به بیماری های مختلف بسیار کم خواهد بود. بنابراین باید تمام باید ها و نباید های حفظ سلامتی پوست اسب را یاد بگیرد و در صورت لزوم با یک دامپزشک مشورت کنید.

منبع:

https://equusmagazine.com/.amp/horse-care/common-equine-skin-diseases

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا