سگ ها

عوارض داکسی سایکلین برای سگ

بیایید در مورد داکسی سایکلین برای سگ ها، مفید بودن آن و نحوه مصرف ایمن آن بیاموزیم تا بتوانید به مراقبت خوب از حیوان خانگی خود ادامه دهید. احتمال دارد شما اخیرا سگ خود را نزد دامپزشک برده باشید و او برای حیوان خانگی شما دارویی به نام داکسی سایکلین تجویز کرده باشد؟ اگر دامپزشک شما مشکوک به یکی از عفونت‌های باکتریایی بی‌شماری رایج در سگ‌ها شده باشد، احتمالا همین طور است. اما بهتر است بدانید که داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک با طیف کاربرد های وسیع است، به این معنی که می تواند عفونت های ناشی از انواع مختلف باکتری در سگ ها را درمان کند.

داکسی سایکلین در سگ ها برای چه استفاده می شود؟

عوارض داکسی سایکلین سگ || دام و پت

داکسی سایکلین معمولاً برای درمان طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی در سگ ها و همچنین عفونت های ناشی از میکروارگانیسم ها استفاده می شود. اما در برابر عفونت های ویروسی یا قارچی موثر نیست.

دامپزشک شما ممکن است این دارو را برای درمان عفونت فعلی یا به عنوان یک اقدام احتیاطی در برابر عفونت باکتریایی ثانویه که سگ شما در معرض خطر ابتلا به آن است تجویز کند. به همین دلیل است که دامپزشک ممکن است داکسی سایکلین را برای عفونت ویروسی مانند پاروویروس سگ تجویز کند. اگرچه این دارو برای مبارزه با عفونت ویروسی کاری انجام نمی دهد، داکسی سایکلین یک اقدام احتیاطی موثر است زیرا پاروویروس سگ ها را در برابر عفونت های باکتریایی ثانویه آسیب پذیر می کند.

داکسی سایکلین معمولاً برای عفونت های باکتریایی حساس از جمله موارد زیر تجویز می شود:

داکسی سایکلین همچنین در برابر بسیاری از بیماری های منتقله از کنه و سایر بیماری های ناشی از انگل ها از جمله موارد زیر تجویز می شود:

داکسی سایکلین ممکن است پس از معاینه و آزمایش های تشخیصی، مانند کشت و تست حساسیت، توسط دامپزشک تجویز شود. این آزمایش نشان می دهد آیا داروی مناسب برای درمان عفونت است یا خیر.

نحوه دادن داکسی سایکلین به سگ

عوارض داکسی سایکلین سگ || دام و پت

وقتی برای سگ شما داکسی سایکلین تجویز شد، سوال بزرگ بعدی این است که چگونه باید آن را به حیوان خانگی خود بدهید؟

اگر شربت آن به شما داده می شود، به سادگی دوز صحیح را مستقیماً در دهان سگ خود بریزید. بهتر است برای خوش طعم تر کردن آن طعم دار شود. اگر سگ شما حساسیت غذایی دارد، حتما به دامپزشک خود اطلاع دهید. همچنین با وجود اینکه یک داروی مایع است، بهتر است برای جلوگیری از ناراحتی معده آن را با غذا مصرف کنید.

اگر برای سگ شما قرص یا کپسول تجویز شده است، مهم است که سگ خود را مجبور کنید حداقل 6 میلی لیتر آب بعد از مصرف قرص بنوشد. این کار باعث می شود که قرص آن را بشویید و به آرامی به معده برسد. حتی مطمئن شوید که در مری گیر نمی کند که می تواند باعث ناراحتی شود.

اگر دامپزشک شما اجازه می دهد، می توانید قرص را در یک کوفته کوچک غذای سگ یا یک تکه کوچک پنیر قرار دهید. همچنین خوراکی هایی در بازار وجود دارد (که در فروشگاه های حیوانات خانگی یا از طریق دامپزشک شما موجود است) که قرص دادن به حیوان خانگی شما را آسان تر می کند.

قرص را له یا خرد نکنید.

له کردن قرص داکسی سایکلین و گذاشتن آن در غذای سگ توصیه نمی شود. زیرا طعم تلخی دارد و ممکن است طعم غذا را بد کند. این می تواند حیوان خانگی شما را از خوردن مقداری یا تمام غذای خود منصرف کند. حتی می تواند تشخیص اینکه آیا دوز کامل تجویز شده را دریافت کرده است یا خیر را برای شما سخت تر کند.

اگر به سگ خود کپسول دادید، آن را باز نکنید و محتویات آن را به همان دلیل روی غذا بپاشید. باز کردن کپسول نیز ممکن است باعث کاهش اثربخشی دارو شود.

برای کاهش ناراحتی های احتمالی معده، توصیه می شود این دارو را همراه با غذا یا کمی غذا مصرف کنید. اما داکسی سایکلین را با غذاهای حاوی آهن یا لبنیات مصرف نکنید. زیرا این مواد می توانند اثربخشی آن را مسدود کنند.

عوارض جانبی داکسی سایکلین در سگ ها

عوارض داکسی سایکلین سگ || دام و پت

مانند هر دارویی، داکسی سایکلین نیز عوارض جانبی بالقوه ای دارد. اگرچه معمولاً این عوارض در سگ‌ها به خوبی تحمل می‌شود. اما شایع‌ترین عارضه جانبی آن ناراحتی‌های گوارشی، از جمله استفراغ، اسهال و بی‌اشتهایی است. واکنش های آلرژیک حاد نیز مانند هر داروی دیگری امکان پذیر است. بنابراین مطمئن شوید که دامپزشک خود را از هرگونه واکنش دارویی قبلی که ممکن است سگ شما داشته باشد مطلع کنید.

داکسی سایکلین همچنین ممکن است پوست سگ شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. در نتیجه حیوان خانگی شما دچار آفتاب سوختگی شود. به خصوص در نواحی بدون مو مانند بینی، پلک ها و گوش. اگر نژاد بدون مو دارید، سگ شما بیشتر در معرض خطر است.

داکسی سایکلین نباید به سگ های باردار یا شیرده داده شود. آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین به‌عنوان یک گروه، می‌توانند باعث بدشکلی اندام‌های اسکلتی در داخل رحم توله‌ها شوند.

عوارض جانبی جدی‌تر شامل نارسایی کبد و همچنین تشنج، خونریزی، تغییرات رفتاری یا حتی مشکل در بلع است. در صورت مشاهده هر نشانه ای از این عوارض جانبی جدی با دامپزشک خود تماس بگیرید.

شایع ترین توده در سگ ها و علائم آنها را بشناسید.

تداخل با سایر داروها

عامل دیگری که باید در نظر داشته باشید اگر دامپزشک شما داکسی سایکلین را برای سگ شما تجویز می کند این است که آیا حیوان خانگی شما داروهای دیگری مصرف می کند یا خیر. مانند هر دارویی، هنگام تجویز چندین دارو به طور همزمان باید احتیاط کرد تا از واکنش های منفی احتمالی جلوگیری شود.

به عنوان مثال، داروهای تتراسایکلین می توانند باعث اختلالات لخته شدن خون شوند، بنابراین اگر سگ شما قبلاً از رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کند، مهم است که مراقب علائم واکنش باشید. همچنین، ممکن است چند ساعت قبل یا بعد از داکسی سایکلین نیاز به مصرف برخی از آنتی اسیدها باشد، بنابراین حتماً درباره همه داروها با دامپزشک مشورت کنید.

دوز داکسی سایکلین برای سگ ها

عوارض داکسی سایکلین سگ || دام و پت

دوز مناسب داکسی سایکلین برای سگ ها با توجه به سلامتی آنها و شرایط تحت درمان متفاوت است. لطفاً تمام دستورالعمل های نسخه را به دقت دنبال کنید. بدون مشورت با دامپزشک خود هیچ گونه تنظیمی را انجام ندهید. تغییر داروی سگ شما می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شود که برای سگ شما خطرناک است. همچنین ممکن است به زمان بهبودی طولانی تری منجر شود. اگر وضعیت سگتان بهبود یافت، دارو را قطع نکنید. همیشه تمام داروهای تجویزی را تمام کنید.

چه می شود اگر سگ من یک دوز داکسی سایکلین را از دست بدهد؟

اگر از دادن دوز داکسی سایکلین به سگ خود غافل شدید، و نسبتاً به زمان موعد مقرر (در عرض 2 ساعت) نزدیک است، می توانید دوز را بدهید. اما اگر به زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، آن دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. به برنامه منظم دوز برگردید. هرگز به حیوان خانگی خود دو دوز ندهید یا دوز اضافی ندهید!

هزینه داکسی سایکلین برای سگ ها

داکسی سایکلین یک داروی نسبتاً مقرون به صرفه است. بنابراین استفاده از نسخه عمومی به جای گزینه های نام تجاری ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه شما نشود. با توجه به اندازه حیوان خانگی شما و دوز تجویزی، هزینه ها می تواند از حدود 0.25 تا 1.50 دلار در هر دوز متغیر باشد.

قرص‌ها و کپسول‌های داکسی‌سایکلین را باید در یک ظرف محکم در دمای اتاق (59 تا 86 درجه)، دور از نور خورشید و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. این دارو معمولاً در یک ظرف تیره برای محافظت از آن در برابر نور خورشید توزیع می شود. شما نیازی به نگهداری مایع داکسی سایکلین در یخچال ندارید، مگر اینکه برای هر مایع ترکیبی توصیه شده باشد. در این صورت، داروی یخچالی باید پس از 14 روز دور ریخته شود. باتوجه به دستورالعمل‌های تجویزی، داروخانه می‌تواند توصیه‌های اضافی برای نگهداری و جابجایی ارائه دهد.

داکسی سایکلین چیست؟

داکسی سایکلین یک داروی نسخه ای است که در سال 1957 ثبت اختراع شد و در سال 1967 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت. این دارو از گروه آنتی بیوتیک های تتراسایکلین است که برای درمان انواع عفونت ها و شرایط در دامپزشکی از جمله عفونت های باکتریایی، عفونت های تنفسی و بیماری های منتقله از کنه استفاده می شود. داکسی سایکلین را می توان در بسیاری از گونه های مختلف از جمله سگ، گربه، اسب، خزندگان، پستانداران کوچک، جوندگان و حتی پرندگان استفاده کرد.

این دارو به اشکال مختلف مانند قرص، کپسول و مایع وجود دارد که همگی از راه خوراکی تجویز می شوند. ممکن است داکسی سایکلین را با چند نام تجاری مختلف از جمله Vibramycin، Oracea، Monodox، Periostat، Doryx و Acticlate ببینید.

این دارو برای استفاده انسانی مورد تایید FDA است. اما در حال حاضر نسخه خاصی برای استفاده دامپزشکی تایید نشده است، بنابراین نسخه انسانی همان چیزی است که دامپزشک احتمالاً سگ شما را تجویز می کند.

داکسی سایکلین بدون نسخه در دسترس نیست. با این حال، این دارو به راحتی از طریق دامپزشک، داروخانه های آنلاین، داروخانه های ترکیبی و داروخانه های انسانی با نسخه دامپزشک سگ شما در دسترس است.

آیا بنادریل برای سگ ها بی خطر است؟

داکسی سایکلین چگونه کار می کند؟

داکسی سایکلین از تتراسایکلین، یک داروی نیمه سنتزی که از منابع طبیعی و مصنوعی ساخته می شود، مشتق شده است. تتراسایکلین ها سنتز پروتئین را مهار می کنند و نفوذپذیری غشای سیتوپلاسمی موجودات حساس – یعنی باکتری ها – را تغییر می دهند.

از آنجایی که سلول‌های سالم آنقدر حساس نیستند، این به دارو اجازه می‌دهد تا رشد باکتری‌ها را برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی و میکروبی متوقف کند.

۱۱ بیماری پوستی شایع در سگ ها را بشناسید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/pet-medication/doxycycline-for-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا