چرا دام و پت

دامپزشکی آنلاین چه خدماتی را ارائه می دهد؟

دامپزشکی آنلاین چیست؟

دامپزشکی آنلاین منبع خوبی برای رفع برخی شرایط غیر اضطراری و پرسیدن سوالات عمومی مربوط به بهداشت حیوان خانگی می باشد. گاهی اوقات ممکن است برای حیوان خانگی شما در ساعاتی از شبانه روز که مطب های دامپزشکی بسته است، مشکلی پیش بیاید. یا ممکن است سوالاتی درباره سلامتی و مراقبت از حیوان خانگی تان داشته باشید، ولی مراجعه حضوری به دامپزشک امکان پذیر نباشد.

در چنین شرایطی، یک راه حل محبوب و بی دردسر وجود دارد: تماس با یک‌ دامپزشک و مشورت آنلاین با او.

دقیقاً مانند سایت هایی که امکان مشورت با پزشکان را فراهم کرده اند، شما نیز می توانید برای مشورت با یک دامپزشک درباره حیوان خانگی تان، به صورت آنلاین اقدام به مشاوره آنلاین با دامپزشک خود کنید.

در واقع در این مقاله، ما درباره نکات کلیدی و مهم‌ درباره خدمات دامپزشکی آنلاین، کاربرد ها، تفاوت آن با خدمات آنلاین پزشکی و … صحبت خواهیم کرد.

برخی از خدمات آنلاین دامپزشکی، رایگان هستند. ولی برای استفاده از برخی دیگر از این‌ خدمات باید عضو سایت بوده و یا هزینه بپردازید. بسته به نوع خدمات ارائه شده، می توانید از طریق چت، تماس تلفنی، ایمیل یا تماس تصویری با دامپزشکان مشورت کنید.

مزایای دامپزشکی آنلاین

برخی از مزایای برخورداری از خدمات دامپزشکی آنلاین، عبارت اند از:

دسترسی به خدمات دامپزشکی در ساعات غیر کاری. در ساعاتی که به طور معمول مطب های دامپزشکی بسته هستند، می توانید با برقراری ارتباط با یک دامپزشک آنلاین، مشکل خود را رفع کنید.

دسترسی آسان تر‌ به برخی از خدمات دامپزشکی. عدم نیاز به مراجعه حضوری، نکته مثبتی است که خیلی از افراد به خاطر همین مورد، طرفدار خدمات آنلاین دامپزشکی هستند.

پاسخ گویی سریع تر. اگر حیوان خانگی شما به معاینه فیزیکی، آزمایش یا درمان نیاز ندارد، و مشکلات دیگری رخ داده باشد، می توانید بدون مراجعه به مطب دامپزشک، به سرعت مشکل خود را رفع کنید.

رایگان یا هزینه کم (نسبت به مراجعه حضوری به دامپزشک). خدمات آنلاین دامپزشکی، یا رایگان هستند و یا نسبت به مراجعه حضوری به مطب دامپزشک، هزینه بسیار کم تری دارند.

کاهش استرس بودن برای حیوان خانگی. از آن جا که در مراجعه حضوری، حیوانات خانگی دچار‌ استرس می شوند، در صورتی که مشکل تان با یک مشورت ساده رفع می شود، می توانید از خدمات دامپزشکی آنلاین استفاده کنید.

مشخص شدن‌ چهارچوب کلی مشکلات حیوان خانگی. همچنین، مشورت کردن با یک دامپزشک به صورت آنلاین، به شما این امکان‌‌ را می دهد که بهتر بدانید در صورت نیاز به مراجعه حضوری، درباره چه مسائلی با دامپزشک مشورت کنید.

نکات مهم درباره خدمات آنلاین دامپزشکی

دامپزشکی آنلاین چیست؟ | دام و پت

برای داشتن یک تجربه موفق در استفاده از خدمات دامپزشکی آنلاین، حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • برخی از مسائل فنی مانند سرعت اینترنت یا کیفیت پایین مانیتور، ممکن است باعث شوند که شما ارتباط با کیفیت و مفیدی را با دامپزشک آنلاین نداشته باشید.
 • دامپزشکان آنلاین از نظر قانونی نمی توانند داروهای دامپزشکی مختلف را تجویز کنند. زیرا برای تجویز دارو، باید به صورت حضوری معاینات دامپزشکی بر روی حیوان خانگی انجام شود.
 • ممکن است بدون معاینه حضوری، انجام تشخیص دقیق مشکل حیوان خانگی شما دشوار باشد. بنابراین بهتر است تا حد امکان آماده پاسخگویی به تمام سوالات دامپزشک به صورت آنلاین باشید.

چرا دامپزشکان آنلاین نمی توانند نسخه بنویسند؟

یکی از سوالات رایجی که افراد مختلف می پرسند، این است که چرا دامپزشکان آنلاین نمی توانند نسخه تجویز کنند. اگرچه تجویز نسخه به صورت آنلاین برای صاحبان حیوانات خانگی راحت تر است. دامپزشکان آنلاین نمی توانند به طور قانونی نسخه بنویسند. این به این دلیل است که رابطه VCPR در طول خدمات دامپزشکی آنلاین ایجاد نمی شود.

رابطه VCPR یا رابطه دامپزشک و مشتری و بیمار، نوع خاصی از روابط است که بین دامپزشک، صاحب حیوان خانگی (مشتری) و حیوان خانگی او (بیمار) شکل می گیرد.

موارد استفاده از خدمات دامپزشکی آنلاین

دامپزشکی آنلاین چیست؟ | دام و پت

با وجود عدم امکان تجویز نسخه، مشورت با یک‌ دامپزشک به صورت آنلاین، مزایای فراوانی دارد. در ادامه مقاله به تعدادی از موارد استفاده دامپزشکی آنلاین اشاره خواهیم کرد.

موارد استفاده از خدمات دامپزشکی آنلاین، عبارتند از:

دریافت اطلاعات عمومی درباره بهداشت حیوانات خانگی. استفاده از خدمات آنلاین، راهی مناسب برای اطلاع از توصیه های بهداشتی عمومی برای حیوانات خانگی است. می توانید در مورد تغذیه، سلامتی، نظافت، پیشگیری از بیماری های انگلی، درمان و موارد دیگر از دامپزشک آنلاین سوالات خود را بپرسید.

شرایط اضطراری دامپزشکی. می توانید درباره شرایط تریاژ حیوانات خانگی از دامپزشک سوالات خود را بپرسید. با این کار می توانید اضطراری بودن یا نبودن شرایط سلامتی حیوان خانگی تان را تشخیص دهید.

به عنوان مثال، پرسیدن سوالاتی مربوط به استفراغ و اسهال در حیوانات خانگی، بسیار رایج است. استفراغ و اسهال می توانند وجود برخی از ناراحتی های خفیف معده (ناشی از خوردن بیش از حد غذا) گرفته تا بیماری های شدید مانند پارو ویروس، نارسایی کلیه یا مسمومیت را نشان دهند.

مطرح کردن سوالاتی درباره اقدامات مورد نیاز پس از درمان حیوان خانگی. پیگیری پس از درمان، قسمت مهمی در پرورش حیوانات خانگی است. به عنوان مثال، می توانید با فرستادن تصویر محل بخیه، به یک دامپزشک آنلاین، از میزان بهبودی و اقدامات حمایتی لازم، سوال بپرسید. البته ویزیت مجازی، با هیچ عنوان‌ جایگزین معاینه حضوری نمی شود. به همین‌ دلیل مراجعه به مطب دامپزشک برای پیگیری درمان حیوان خانگی، ضروری است.

کسب اطلاعات عمومی در مورد مراقبت های پیشگیرانه

دامپزشکان آنلاین منابع بسیار خوبی برای مشاوره در مورد مراقبت های مربوط به پیشگیری از بروز بیماری های مختلف هستند. یک نمونه خوب در این مورد، پرسیدن سوالاتی درباره اقدامات پیشگیری کننده از ابتلا حیوان خانگی به کک، کنه و کرم قلب است. محصولات دارویی فراوانی برای پیشگیری از ابتلا حیوانات خانگی‌ به انگل وجود دارد. به همین دلیل است که برای انتخاب داروی مناسب جهت پیشگیری از ابتلا حیوان خانگی به یک انگل خاص، به مشورت با یک دامپزشک آنلاین احتیاج خواهید داشت. درباره شیوه استفاده از این داروها نیز می توانید از دامپزشک آنلاین سوال بپرسید.

چت آنلاین در مقابل ارتباط تصویری با دامپزشک

دامپزشکی آنلاین چیست؟ | دام و پت

خدمات آنلاین دامپزشکی، به صورت چت و نیز به صورت تصویری در دسترس هستند. برای افرادی که به تجهیزات ویدیویی دسترسی ندارند. استفاده از روش چت می تواند بسیار مفید باشد. از طرفی، ارتباط تصویری امکانات بیشتری را در اختیار دامپزشک آنلاین قرار می دهد.

توانایی مشاهده نحوه تنفس حیوانات خانگی، رنگ لثه، وضعیت چشم و گوش، کیفیت مو و خز، راه رفتن، آسیب های پوستی و غیره، به دامپزشک این امکان را می دهد تا تصویر بهتری از وضعیت بیمار داشته باشد. همچنین در ارتباط تصویری، انتقال پیام سریع تر از روش متنی است.

برای اینکه بیشترین استفاده را از دامپزشک آنلاین خود داشته باشید. باید توضیحاتی بسیار بیشتری از آنچه در هنگام ویزیت حضوری ارائه می دهید، به دامپزشک آنلاین بگویید. به دلیل عدم امکان معاینه حضوری و نیز عدم توانایی حیوانات برای بیان مشکلات شان، توضیحات شما نقش تعیین کننده ای در تصمیم گیری دامپزشک آنلاین خواهد داشت.

دامپزشک آنلاین چه سوالاتی می پرسد؟

دامپزشک احتمالاً سوالاتی مشابه با ویزیت حضوری از شما خواهد پرسید. ممکن است دامپزشک در ویزیت آنلاین از شما درباره نگرانی‌ تان درباره سلامتی، عملکرد روزمره، تغذیه و میزان آب مصرفی، اسهال و استفراغ، تمام‌ داروهای مصرفی و بیماری های زمینه ای حیوان خانگی‌ تان سوالاتی بپرسد.

دامپزشک آنلاین چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد؟

بسته به شرایط حیوان خانگی و سوالاتی که شما از دامپزشک آنلاین خواهید پرسید، دامپزشک اطلاعات گوناگونی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

به عنوان مثال، اگر سگی از آلرژی شدید و عفونت های مزمن پوستی رنج می برد، یک دامپزشک آنلاین ممکن است مقاله های درباره سلامتی پوست و مو و سگ و یا اطلاعاتی درباره شامپو های مخصوص سگ در اختیار شما قرار دهد. همچنین در صورت نیاز می‌ تواند یک‌ دامپزشک متخصص را به شما معرفی کند.

چه موقع باید به مطب دامپزشکی مراجعه کرد؟

دامپزشکی آنلاین چیست؟ | دام و پت

دامپزشکان‌ آنلاین می توانند با مشاوره های خود، نگرانی و استرس صاحبان حیوانات خانگی درباره سلامتی حیوانات شان را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند. با این حال، موارد زیادی وجود دارند که در صورت بروز آن ها باید هرچه سریع تر به صورت حضوری به مطب دامپزشک‌ مراجعه کرد.

در ادامه به تعدادی از شرایط اضطراری که در صورت بروز آن ها باید به دامپزشک مراجعه کرد، اشاره شده است:

 • اسهال
 • استفراغ
 • کم آبی ناشی از اسهال و استفراغ
 • عدم مصرف آب و غذا (بیش از ۲۴ ساعت)

برای تشخیص دقیق مشکلات حیوان خانگی، به انجام معاینه های بدنی‌ نیاز است. همچنین ممکن است برای داشتن یک تشخیص دقیق، دامپزشک برخی از تست های آزمایشگاهی و تصویربرداری توسط اشعه ایکس را تجویز کند.

مثلا، اگر یک سگ‌ در اثر بلعیدن یک‌ جسم خارجی، با هر بار مصرف غذا استفراغ می کند، باد سریعا به یک‌ دامپزشک مراجعه کرد. انسداد های شدید با جراحی قابل برطرف شدن هستند. اگر انسداد مسیر گوارشی به سرعت رفع نشود، می تواند برای حیوان خانگی کشنده باشد.

آسیب یا ضربه فیزیکی

یک حیوان خانگی حیوان خانگی باید همیشه بعد از آسیب دیدگی توسط یک‌ دامپزشک معاینه شود.‌ آسیب دیدگی می تواند باعث بروز صدمات داخلی شود. به عنوان مثال، خونریزی داخلی می تواند برای یک ‌حیوان کشنده باشد. ضربه به چشم باید همیشه به صورت حضوری توسط دامپزشک بررسی، زیرا بینایی می تواند به صورت ناگهانی از بین رفته و آسیب دیدگی چشم به سرعت تبدیل به یک‌ شرایط جدی شود.

خونریزی یا زخم باز

عفونت و از دست دادن خون به میزان زیاد، هر دو از خطرات ناشی از خونریزی یا زخم باز هستند. دامپزشک آنلاین نمی تواند زخم یا از دست دادن خون را از طریق ارتباط ویدیویی ضد عفونی، معاینه و درمان کند.

سگهایی که به زخم باز مبتلا می شوند، اغلب به آنتی بیوتیک درمانی و داروی ضد درد نیاز دارند و ممکن است به جراحی نیز نیاز داشته باشند. در چنین شرایطی، باید سریعا به یک‌ دامپزشک مراجعه کرد.

اختلالات عصبی مانند تشنج یا فلج

هرگونه اختلال عصبی، از جمله تشنج، تغییر ناگهانی در فعالیت ذهنی حیوان خانگی، عدم توانایی در حرکت دادن یک یا چند اندام، یا علائم نشان دهنده وجود سایر اختلالات عصبی، مانند کج شدن سر، باید به عنوان یک وضعیت اضطراری به سرعت معاینه درمان شود.

تشنجی که بیش از چند دقیقه طول بکشد یا بیش تر از یک بار در روز رخ دهد، می تواند منجر به آسیب عصبی دائمی شود. فلج می تواند نشان دهنده وجود مشکلات جدی در نخاع باشد و اگر سریع رفع نشود می تواند تبدیل به یک اختلال دائمی شود.

اختلالات تنفسی

وجود هرگونه اختلال تنفسی در حیوان خانگی، علامتی جدی و هشدار دهنده است که باید سریعا معاینه و درمان شود. علائم تنگی نفس در سگ ها عبارت اند از:

 • کشیدن گردن
 • بی حالی و سکون
 • تنفس سریع و کم عمق
 • افزایش استفاده از عضلات شکم برای نفس کشیدن

به عنوان‌ مثال، در گربه ها، تنگی نفس ممکن است به صورت زیر بروز کند:

 • سرفه کردن
 • تنفس با دهان باز
 • تنفس سریع و کم عمق

این علائم نشان می دهند که گربه اکسیژن کافی دریافت نمی کند.

درمان سریع، صحیح و به موقع مشکلات تنفسی در حیوانات خانگی گوناگون، امری ضروری است. در چنین شرایطی باید فورا به مطب دامپزشکی مراجعه کنید.

منبع:

https://www.petmd.com/dog/what-expect-online-vet-visit

نوشته های مشابه

13 دیدگاه

 1. سلام ببخشید من ی توله سگ شیتزو 4ماه سن دارم که چند وقته یک چشمش قرمز روبه کبودی هست وی رگ قرمز ورم کرده داخلشه و اون یکی چشمس هم سفیدیش بعضی جاهاش قهوای شده چکار باید کنم تورو خدا ی کمک بکنید ای چیزیش نشه

 2. سلام خرگوش من ۲ روز دستشویی نکرده و خسته است و همش میخوابه بغل گردنش هم همش میخارونه کمکم کنید لطفااااااااا

  1. باسلام احتمال توپ مویی هست از لاکتولوز انسانی هر بار ۴ الی ۵ سی سی استفاده کنید

 3. سلام من یه سگ هاسکی پیدا کردم یعنی خودش اومده بود تو حیاطمون بعد بهش غذا دادم الان هر روز میاد می‌خوام نگهش دارم ولی موهاش می‌ریزه می‌خوام مریضیش رو درمان کنم لطفا کمکم کنید ریزش موش کم بشه هم موهاش می‌ریزه هم میخارونه خودشو

 4. سلام
  من یه بچه گربه دارم که احتمال میدم وقتی حواسمون بهش نبوده پریده بالای میز و گوش گیر سیلیکونی استخری رو خورده باشه چون صداش گرفته ولی تموم حالت هاش طبیعیه به جز صداش. میل غذاشم طبیعیه و شیطونی میکنه. اگر احتمالم درست باشه باید چیکار کنم دفع کنه

   1. سلام .گربه من چند روز پیش از درخت افتاد زمین .الان به زور رو پاش راه میره غذا نمیخوره فقط آب میخوره یه راهکار بدید ممنون میشم

     1. سلام من
      کف پای اردکم یه سفیدک زده
      و میلنگه کمی
      مشکلش چیه.تورا خدا راهنمایی کنید

 5. سلام .گربه من چند روز پیش از درخت افتاد زمین .الان به زور رو پاش راه میره غذا نمیخوره فقط آب میخوره یه راهکار بدید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا