حیوانات خانگی کوچک

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟

خواب زمستانی جوجه تیغی برای یک جوجه تیغی اهلی، به طور بالقوه کشنده است. خارپشت حیوانی است که بسیاری از صاحبان جوجه تیغی اطلاعات زیادی درباره آن ندارند. خواب زمستانی یک امر طبیعی است بنابراین نباید از آن ترسید.

اگر در حال حاضر برای شما کمی عجیب به نظر می رسد نگران نباشید. ما قصد داریم خواب زمستانی خارپشت را به طور عمیق توضیح دهیم تا بدانید چیست و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید. خواب زمستانی از مهمترین نکاتی است که صاحب جوجه تیغی باید از آن مطلع باشد.

چرا خواب زمستانی برای جوجه تیغی مناسب نیست؟

اگر قفس جوجه تیغی به اندازه کافی گرم نباشد، احتمال دارد که حیوان خانگی شما به خواب زمستانی برود. این کار یک پاسخ غریزی و طبیعی به دمای پایین است.

کمبود چربی نه تنها حفظ درجه حرارت را برای جوجه تیغی دشوار می کند، بلکه به این معنی است که آنها سوخت کافی برای حفظ چربی در خواب زمستانی ندارند.

خواب زمستانی خارپشت در بین دوره جوجه کشی می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی و حتی مرگ شود. در حالی که بدن آنها با کند کردن ضربان قلب، کاهش سرعت تنفس در دقیقه و کاهش درجه حرارت ممکن است با این وضعیت مقابله کنند اما آنها ناگزیر نمی توانند در این حالت قرار بگیرند.

چگونه از جوجه تیغی مراقبت کنیم؟

عوارض خواب زمستانی در خارپشت

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟ | دام و پت

دو مشکل عمده ناشی در خواب زمستانی وجود دارد. که شامل موارد زیر می باشد:

کمبود انرژی

از آنجایی که چربی کافی در بدن جوجه تیغی برای خواب زمستانی وجود ندارد، جوجه تیغی ها سرانجام گرسنه می مانند و در صورت رها شدن و نادیده گرفتن از بین می روند.

نقص ایمنی

از آنجا که در این شرایط میزان متابولیسم جوجه تیغی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و بدن آنها تا آنجا که ممکن است سموم و مواد دفعی را در خود جمع کنند. این وضعیت می تواند منجر به آسیب سیستم ایمنی شود. این امر نه تنها می تواند برای جوجه تیغی هنگام خواب زمستانی مشکل ایجاد کند، بلکه بر طول عمر آنها تأثیر می گذارد.

خواب زمستانی خارپشت چگونه اتفاق می افتد؟

خواب زمستانی برای خارپشت از دمای پایین در محل زندگی آنها ناشی می شود. هرگونه کاهش قابل ملاحظه و مداوم در دمای اتاق می تواند برای شروع روند خواب زمستانی کافی باشد.

بسیاری از پرورش دهندگان و دامپزشکان از قانون 68 درجه فارنهایت برای شروع منطقه خطر استفاده می کنند. هر چیزی در این درجه حرارت یا کمتر، احتمال به خواب رفتن جوجه تیغی شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

با این حال، مهم است که درک کنیم این قانون کامل نیست. اگر نوردهی به اندازه کافی پایدار باشد، خواب زمستانی خارپشت می تواند در دمای کمی بالاتر هم رخ دهد.

به همین دلیل بسیار مهم است که شما دمای خانه را زیر نظر داشته باشید. اگر به طور مداوم و موثر بر این امر نظارت کنید، احتمالاً هرگز نگران این اتفاق برای حیوان خانگی خود نیستید.

علائم و نشانه های خواب زمستانی خارپشت چیست؟

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟ | دام و پت

درک و شناخت علائم تلاش برای خواب زمستانی خارپشت بسیار مهم است زیرا برای نجات جوجه تیغی خود باید سریعا عمل کنید. در این بخش ما تمام علائم خواب زمستانی خارپشت را توضیح می دهیم.

یکی از بارزترین نشانه های خواب زمستانی جوجه تیغی این است که وقتی آنها را لمس می کنید کمی خنک به نظر می رسند.

۱۴ وسیله حیاتی برای نگهداری جوجه تیغی را بشناسید.

خستگی و کاهش انرژی

احتمالاً متوجه افت انرژی نیز خواهید شد. افت انرژی به این دلیل است که بدن آنها شروع به ذخیره انرژی برای چرت زدن می کند. به همین دلیل بسیار مفید است که یک مالک متعهد باشید. با گذشت زمان، شما نحوه و رفتار مناسب خود را خواهید آموخت، بنابراین وقتی جوجه تیغی طبیعی عمل نکنند، به راحتی می توانید علائم غیرطبیعی را شناسایی و در اسرع وقت اقدام کنید.

کم اشتهایی

معمولاً اشتهای جوجه تیغی نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. در نهایت، این امر به بی اشتهایی کامل و عدم علاقه به غذا تبدیل می شود. این علائم وقتی با برخی از علائم دیگر این ترکیب شوند، می تواند شبهات شما را تأیید کند.

حرکات عجیب و غریب

ممکن است متوجه حرکات عجیب و غریبی از طرف جوجه تیغی خود شوید. تاب خوردن و تکان خوردن، دو موردی است که گاهی اوقات با خواب زمستانی جوجه تیغی همراه است. اگر متوجه هر یک از این موارد شدید، مهم است که آنها را جدی بگیرید زیرا ممکن است نشانگر سندرم جوجه تیغی نیز باشد.

لرزش

نشانه های بارز دیگری از خواب زمستانی جوجه تیغی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید. اگر متوجه لرزش یا عدم تمایل به باز شدن جوجه تیغی شدید، باید آن را جدی بگیرید. این می تواند به این معنی باشد که آنها سرد هستند و در مراحل اولیه خواب زمستانی هستند.

جوجه تیغی چه غذایی می خورد؟

درمان خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟ | دام و پت

در حالی که خواب زمستانی جوجه تیغی یک مسئله بسیار جدی است، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید. هرچه سریع تر عمل کنید، شانس شما بیشتر است، بنابراین این موارد را بدانید تا در صورت ظاهر شدن هر یک از این علائم آماده باشید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید دمای محل جوجه تیغی خود را بالا ببرید. سعی کنید زیاده روی نکنید و این کار را به تدریج انجام دهید. پس سریع ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که گرمای بدن را برای جوجه تیغی خود تامین کنید.

روش دیگری که توصیه می شود این است که مقداری حوله یا پارچه در قفس جوجه تیغی بگذارید تا جوجه تیغی شما در آن قرار گیرد. این راه دیگری برای مبارزه سریع با اثرات خواب زمستانی جوجه تیغی با چیزهایی است که در نزدیکی خود دارید. همچنین شما می توانید رفتار و دمای آنها را کمی راحت تر زیر نظر بگیرید زیرا مستقیماً به آنها توجه می کنید.

آیا باید آنها را نزد دامپزشک ببرید؟

اطلاعات متناقض زیادی در مورد زمان مراجعه به دامپزشک در مورد خواب زمستانی جوجه تیغی وجود دارد. اگر به نظر می رسد که به حالت عادی باز می گردند، لازم نیست که به دامپزشک مراجعه کنید. ما معتقدیم که حتی اگر پیشرفت چشمگیری را در بالا بردن درجه حرارت مشاهده کردید، باز هم باید بدون توجه به بیماری، او را نزد دامپزشک ببرید. چندین دلیل برای مراجعه به دامپزشک وجود دارد.

اولین دلیل این است که تا زمانی که با دامپزشک صحبت نکنید، نمی توانید کاملاً مطمئن شوید که چقدر علائم پیشرفت کرده است. آنها می توانند به موارد حیاتی جوجه تیغی شما نگاه کنند و ببینند آیا هنوز دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

یکی دیگر از دلایلی که باید با یک دامپزشک صحبت کنید این است که او به دنبال مسائل دیگری است که ممکن است خواب زمستانی جوجه تیغی را ایجاد کرده باشد. ما قبلاً اشاره کردیم که چگونه سیستم ایمنی بدن آنها گاهی در این حالت دچار نقص می شود، بنابراین این چیزی است که یک دامپزشک خوب در نظر خواهد گرفت.

آنها احتمالاً می خواهند یک بررسی دیگری را برای نظارت بر پیشرفت و بهبود جوجه تیغی برنامه ریزی کنند. ما به شدت شما را تشویق می کنیم که به دامپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل اساسی برای جوجه تیغی وجود ندارد.

اگر جوجه تیغی شما خواب زمستانی را شروع کرده است و بعد از تلاش برای گرم کردن او بهبودی مشاهده نکرده اید، باید او را نزد دامپزشک ببرید.

داشتن دامپزشک مورد اعتماد که تجربه کار با جوجه تیغی را دارد بسیار مهم است. یک دامپزشک معمولی ممکن است با خواب زمستانی جوجه تیغی آشنا نباشد.

چگونه از خواب زمستانی جوجه تیغی پیشگیری کنیم؟

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟ | دام و پت

اگر ترس از خواب زمستانی خارپشت دارید یا می خواهید از وقوع آن پیشگیری کنید، این بخش مخصوص شماست.

دلایلی وجود دارد که باعث خواب زمستانی آنها می شود. درک این موارد به پیشگیری از خنک شدن بیش از حد جوجه تیغی شما کمک می کند.

ابتدا دمای اتاق را بررسی کنید. اگر شما از افرادی هستید که دوست دارید همه چیز را خنک نگه دارید، باید آن را با راه حل های گرمایشی در قفس خود جبران کنید. نداشتن تجهیزات گرمایشی به اندازه کافی قوی می تواند دمای اتاق را بر دمای قفس آنها بیشتر کند.

گرما معمولاً محرک اصلی خواب زمستانی خارپشت است، اما نور نیز می تواند در خواب خارپشت نقش داشته باشد. جوجه تیغی معمولا شب زنده دار است، اما مانند دیگر حیوانات به چرخه های نور پاسخ می دهد. اگر قفس جوجه تیغی در طول روز از نور کافی برخوردار نباشد، می تواند آنها را فریب دهد که فکر می کنند زمان خواب زمستانی است. در حالت ایده آل، می توانید اتاق را با نور طبیعی ترکیب کنید، اما در صورت نیاز مقداری نور مصنوعی نیز اضافه کنید.

این موجودات کوچک آنقدر مستعد تغییر درجه حرارت هستند که باید همیشه مراقب آنها باشید. امیدواریم که این دانش به حذف ترس های شما کمک کند. برخی از صاحبان جدید جوجه تیغی، روزهای خود را از ترس خواب زمستانی می گذرانند زیرا نمی دانستند اگر این اتفاق بیفتد باید چه کنند.

همانطور که گفتیم، سرمایه گذاری زمان و تلاش برای پیشگیری از این اتفاق همیشه بهترین روش شما خواهد بود. در ابتدا کمی کار اضافی خواهد بود، اما خوشحال می شوید که این کار را انجام داده اید. این کار درستی برای جوجه تیغی کوچک شما است.

کنه در خارپشت ها چیست و چگونه درمان می شود؟

منبع
https://www.hedgehogworld.com/hedgehog-hibernation

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا