حیوانات خانگی کوچک

خرگوش ها در چه سنی می توانند باردار شوند؟

دوره بارداری در خرگوش ها 31 روز است و 1 خرگوش در هر بار زایمان 12 تا بچه به دنیا می آورد. با این حال، بین بارداری ها فقط 3 هفته طول می کشد، بنابراین پرورش دهندگان نیازی به تعداد زیادی ماده در دسترس ندارند، زیرا آنها همیشه پس از زایمان دوباره به سرعت باردار می شوند.

بسیاری از مردم نمی دانند که خرگوش ها می توانند از 4 ماهگی باردار شوند. این یکی از دلایلی است که باید خرگوش خود را قبل از رسیدن به بلوغ جنسی عقیم کنید. ASPCA گزارش می دهد که از هر 3 خرگوش 1 مورد به دلیل عوارض مربوط به بارداری ناخواسته می میرد. اگر خرگوش خانگی دارید، عقیم سازی آن در سنین پایین فواید زیادی دارد که شامل پیشگیری و توقف از بارداری های ناخواسته، کاهش پرخاشگری، جلوگیری از سرطان رحم و بهبود سلامت کلی آنهاست.

خرگوش‌ها خیلی سریع تولید مثل می‌کنند، اگر شرایط روی جفت خرگوش مهیا شوند، می‌توانند از آن دو تا 84 خرگوش در سال تولید مثل کنند. به همین دلیل است که اگر نمی خواهید خرگوش شما تولید مثل کند، عقیم کردن آنها بسیار مهم است.

آیا خرگوش ماده بدون خرگوش نر باردار می شود؟

خرگوش های ماده بدون حضور نر نمی توانند تولید مثل کنند. در شرایط مناسب، خرگوش های ماده می توانند در سن دو ماهگی باردار شوند. خرگوش های نر به دلیل ماهیت غریزی خود می توانند چندین ماده را در یک منطقه باردار کنند، اما اغلب آنها خارج از دوره جفت گیری خود که بین فوریه و اکتبر است، به دنبال شریک دیگری نمی روند. در این مدت، اندازه بیضه های نر دو برابر می شود.

برخی از دام‌ها از لقاح مصنوعی در خرگوش‌ها استفاده می‌کنند، زیرا پرورش طبیعی خرگوش‌ها دشوار است. کشاورزان از این برای حفظ خطوط خونی با ارزش بالا استفاده می کنند.

هنگامی که یک ماده در دوره فحلی است، سطح استروژن او افزایش می یابد که می تواند باعث تحریک حیوان خانگی شود. او همچنین فرمون هایی آزاد می کند که خرگوش های دیگر را جذب و جفت گیری را تشویق می کند. اگر یک ماده در این شرایط باردار نشود، سطح هورمون های او کاهش می یابد و در عرض 28 روز دوباره به فحلی می رود.

خرگوش نر در چه سنی تولید مثل می کند؟

خرگوش ها در چه سنی می توانند باردار شوند؟ || دام و پت

خرگوش های نر جوان می توانند از چهار ماهگی شروع به تولید مثل کنند، اما بهتر است تا شش ماهگی صبر کنید. بالغ شدن یک خرگوش جوان قبل از اینکه بتواند تولید مثل کند 4 ماه به طول می انجامد.

ماده ها باید در شش ماهگی پرورش یابند و نرها باید تا شش ماهگی صبر کنند تا با آنها جفت گیری کنند. دوره بارداری یک خرگوش حدود 30 روز است، بنابراین اگر می خواهید خرگوش خود را پرورش دهید، مطمئن شوید که زمان کافی برای بچه دار شدن او و مراقبت از آنها دارید. برنامه ریزی از قبل در مورد پرورش حیوانات مهم است.

خرگوش های باردار چه زمانی شروع به لانه سازی می کنند؟

بیشتر خرگوش های باردار از هفته چهارم بارداری شروع به لانه سازی می کنند. برخی حتی ممکن است از دو هفته زودتر شروع کنند، در حالی که برخی دیگر تا چند روز آخر صبر می کنند. اگر خرگوش شما تا هفته چهارم در جعبه لانه خود نیست، می توانید به آرامی او را داخل جعبه قرار دهید تا او را تشویق به لانه سازی کنید. همچنین باید مراقب باشید اگر از قبل لانه سازی کرده است مزاحم او نشوید.

فرآیند لانه سازی خرگوش شامل کشیدن خز و جمع آوری مواد برای لانه است. اگر او جعبه لانه داشته باشد، احتمالا از آن استفاده خواهد کرد، اما برخی از خرگوش ها ترجیح می دهند لانه های خود را در مکان های پنهان بسازند. ممکن است توده‌ای از خز و ملافه را در یک نقطه غیرمعمول پیدا کنید یا ببینید که خرگوشتان بیش از حد معمول کتش را می‌کشد. اگر متوجه شدید که خرگوش شما لانه سازی نمی کند، می توانید موادی برای استفاده او تهیه کنید. چند انتخاب خوب شامل یونجه، نی یا کاغذ خرد شده است.

بارداری کاذب در خرگوش ها

همچنین، به یاد داشته باشید که اگر خرگوش شما رفتارهای لانه سازی از خود نشان نمی دهد اما هنوز باردار است، ممکن است به دلیل بارداری کاذب باشد. این وضعیت در برخی از خرگوش ها زمانی اتفاق می‌افتد که سطح هورمون‌های آن‌ها متعادل نیست. در این صورت، شما باید به طور کامل حواس تان به خرگوش باشد، اما هیچ اقدامی انجام ندهید، مگر اینکه او شروع به نشان دادن علائم زایمان واقعی کند.

اگر خرگوش دارید که در یک کلنی زندگی می کند، مهم است که جعبه لانه خود را برای او تهیه کنید تا بتواند در آنجا زایمان کند و کیت هایش را بزرگ کند. اگر جعبه لانه کافی برای هر خرگوش ندارید، ممکن است خرگوش باردار از یک لانه مشترک استفاده کند که می تواند برای او و کیت هایش خطرناک باشد. علاوه بر این، ماده غالب ممکن است در صورت مانع شدن در تربیت بچه‌های خود، سایر افراد را از لانه بیرون کند یا حتی آنها را بکشد.

آیا خرگوش ها همه بچه های خود را یکجا به دنیا می آورند؟

خرگوش ها در چه سنی می توانند باردار شوند؟ || دام و پت

یک خرگوش ماده تنها چند ساعت پس از به دنیا آوردن نوزادش می تواند دوباره باردار شود. این به این دلیل است که خرگوش‌ها تخمک‌گذاری القا می‌کنند، به این معنی که هنگام پرورش تخم‌ها را آزاد می‌کنند. آنها هر بار یک نوزاد را به دنیا می آورند، تعداد کیت ها از یک تا دوازده متغیر است که شش عدد متوسط است.

Doe معمولاً حدود یک ساعت و نیم در حال زایمان است. پس از زایمان، او نوزادان خود را تمیز می لیسد و شروع به شیر دادن می کند. بچه خرگوش ها در عرض دو هفته کاملاً پشمالو خواهند شد و چشمان آنها باز می شود. آنها در حدود شش تا هشت هفتگی از شیر گرفته می شوند. میانگین طول عمر یک خرگوش حدود هشت سال است، بنابراین خرگوش شما به طور بالقوه می تواند چندین بستر در طول زندگی خود داشته باشد.

آیا خرگوش ها با هر بار جفت گیری باردار می شوند؟

دوره بارداری خرگوش حدود 28 تا 31 روز است و می تواند تا 12 کیت (بچه) داشته باشد. در صورت عدم عقیم شدن می توانند روز بعد پس از زایمان دوباره باردار شوند. اگر در حال پرورش خرگوش هستید، برای اطمینان از سلامت بستر و کاهش بروز نقایص ژنتیکی، توصیه می شود که یک برنامه اصلاح ساختار یافته داشته باشید.

اگر مطمئن نیستید که خرگوش باردار است یا خیر، باید به چندین علامت بارداری در خرگوش توجه کنید:

  • کاهش اشتها
  • افزایش وزن
  • ورم غدد پستانی
  • افزایش رفتار لانه سازی

اگر فکر می کنید ممکن است خرگوش شما باردار باشد، بهتر است آن را  نزد دامپزشک ببرید تا  معاینه شود.

آیا خرگوش ها می توانند در 3 ماهگی باردار شوند؟

خرگوش ها در چه سنی می توانند باردار شوند؟ || دام و پت

خرگوش ها در هر سنی می توانند باردار شوند، اما بسیار نادر است که اولین بستر خود را قبل از چهار ماهگی داشته باشند. بارداری آنها در حدود شش ماهگی بیشتر است. اگر از باردار بودن خرگوش خود مطمئن نیستید، او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک می تواند به شما بگوید که آیا خرگوش شما باردار است یا خیر و تا چه حد فاصله دارد. اگر خرگوش شما باردار است، مطمئن شوید که او مکانی امن برای زندگی دارد که بتواند از حیوانات دیگر دور شود. او به مکانی برای زایمان و شیر دادن به نوزادانش نیاز دارد، بنابراین مطمئن شوید که یک منطقه در خانه خود برای او آماده کرده اید.

اطمینان حاصل کنید که برای خرگوش مادر و تمام بچه های جوانش که بزرگ می شوند، فضای کافی وجود داشته باشد. شما باید به آنها غذای خاصی بدهید که رژیم شیردهی نام دارد. این رژیم از یونجه، سبزیجات تازه و گلوله‌هایی تشکیل شده است که به طور خاص برای مادران شیرده طراحی شده‌اند. همچنین می توانید در صورتی که خرگوش مادر به اندازه کافی از غذای خود نمی نوشد، مقداری آب از شیشه بدهید.

مطمئن شوید که خرگوش شما بستر زیادی در ناحیه خود دارد تا بتواند گرم بماند. یک خرگوش باردار به حدود دوازده ساعت خواب در روز نیاز دارد، بنابراین مطمئن شوید که منطقه تاریک و ساکت باشد. پس از تولد نوزادان، شما همچنین باید مراقب آنها باشید تا مطمئن شوید که آنها به درستی  به کیت های خود شیر می دهند و غذای کافی دریافت می کنند.

سخن آخر

به طور خلاصه، خرگوش ها در هر سنی می توانند باردار شوند، اما در چهار ماهگی یا شش ماهگی بچه دار شدن آنها شایع تر است. یک مادر تازه وارد در دوران بارداری و شیردهی به مکانی امن برای زندگی و غذای مخصوص نیاز دارد. بنابراین لازم است که مادر و نوزادان او را پس از تولد تحت نظر داشته باشید تا از سلامت و شکوفایی آنها مطمئن شوید.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا