حیوانات خانگی کوچک

خرگوش لوپ هلندی، ویژگی های شخصیتی و رفتار آن

خرگوش لوپ هلندی، ویژگی های شخصیتی و رفتار آن

خرگوش لوپ هلندی(Holland Lop)، یکی از نژاد خرگوش هایی است که صاحبان حیوانات خانگی تمایل زیادی به نگه داری از آن ها دارند. وزن این خرگوش های مینیاتوری فقط چند پوند است که آنها را به کوچکترین خرگوش های جهان تبدیل می کند. اگر خرگوشی می خواهید که برای همیشه مانند یک کودک باقی بماند، یک لوپ هلندی تهیه کنید. حداکثر وزن این خرگوش ها فقط 4 پوند است، گرچه وزن بسیاری از آنها حتی به 2 پوند هم نمی رسد.

Holland Lop یکی از محبوب ترین خرگوش های خانگی در ایالات متحده و انگلیس است. این محبوبیت احتمالاً به دلیل اندازه کوچک آنها است. وزن این خرگوش ها حداکثر 4 پوند است. به دلیل اندازه بسیار کوچک نژاد لوپ هلندی، نگهداری بسیاری از آنها نسبت به خرگوش های بزرگ آسانتر است. خرگوش های این نژاد برای نگه داری به غذای زیاد یا محیط بزرگ نیاز ندارند.

خرگوش های لوپ هلندی برخلاف جثه کوچک شان، بسیار بیش تر از حد انتظار در برابر بیماری ها و شرایط نامساعد مقاوم هستند. باید به این نکته توجه داشته باشید که آسان بودن نگه داری از این نژاد به این معنی نیست که اصلا نیازی به مراقبت و نگهداری نداشته باشند، نه اصلا این طور نیست.. خرگوش های لوپ هلندی نسبت به بسیاری از حیوانات دیگر آسیب پذیر تر هستند. مانند اکثر خرگوش ها، خرگوش های Holland Lop نیز معمولاً بسیار ارزان قیمت هستند.

رفتار و ویژگی های شخصیتی خرگوش لوپ هلندی

در میان نژادهای مختلف خرگوش ها، خرگوش ها ی لوپ هلندی نژادی بسیار آرام قلمداد می شوند. لوپ های هلندی عاشق این هستند که با صاحبانشان وقت بگذرانند و می توانند با صاحبان شان بسیار صمیمی شوند. همان طور که این خرگوش ها عاشق بازی کردن هستند، باید زمانی را برای استراحت کردن آنها اختصاص دهند.

این خرگوش ها دوست دارند اشیا اطراف شان را بجوند. رفتار جویدن در این خرگوش ها بیشتر از سایر نژاد ها بروز پیدا کرده است. لوپ های هلندی به اسباب بازی های جویدنی زیادی احتیاج دارند که باید برای آنها تهیه کنید تا از جویدن مبلمان و وسایل شخصی شما توسط آن ها جلوگیری شود. این امر همچنین به آنها کمک می کند تا دندانهای خود را در یک طول و اندازه مناسب نگه دارند. به طور کلی لوپ های هلندی حیواناتی صمیمی و خانواده دوست محسوب می شوند.

انواع خرگوش های لوپ هلندی

خرگوش لوپ هلندی | دام و پت

لوپ های هلندی نسبت به سایر خرگوش ها نسبتاً کوچک هستند. وزن آنها می تواند در حدود 2-4 پوند باشد و از کوچکترین خرگوش های خانگی محسوب می شوند. لوپ های هلندی دارای خز نسبتاً متراکم و به رنگ های متنوع هستند.

محبوب ترین رنگ این نژاد از خرگوش ها، نارنجی روشن است که معمولاً “حنایی” نامیده می شود. آبی و خاکستری نیز رنگ های رایجی به شمار می‌ آیند. رنگ قهوه ای تیره کمتر دیده می شود. برخی از این خرگوش ها سفید هستند. داشتن رنگ سفید در لوپ های هلندی بسیار نادر است و باعث افزایش قیمت آنها می شود. خرگوش های سفید طرفداران‌ زیادی دارند و جزو پر فروش ترین خرگوش های بازار محسوب می شوند.

پرورش دهندگان‌ حیوانات خانگی می توانند با آمیزش خرگوش های مختلف، نوزادانی با رنگ های بدیع و نو تولید کنند. ولی بیشتر تولید کنندگان تمایل دارند خرگوش هایی با رنگ های کلاسیک تولید کنند. با کمک روش های توارث و اصلاح نژاد، می توان نژادهایی با ویژگی های فیزیکی متفاوت ایجاد کرد.

مراقبت از خرگوش های لوپ هلندی

خرگوش لوپ هلندی | دام و پت

مانند هر حیوان خانگی دیگر، خرگوش های لوپ هلندی نیاز های ویژه ای دارند و برای مراقبت مناسب از آن ها باید به این نکات توجه کرد.

این خرگوش ها علی رغم اندازه کوچک خود به فضای مناسبی احتیاج دارند. بسیاری از مالکان مایل هستند که برای داشتن نظارت کافی بر روی حیوان خانگی شان، خرگوش خود را در قفس نگهداری کنند. با این حال، با آموزش مناسب خرگوش تان می توانید اجازه دهید تا حیوان خانگی تان آزادانه و در محیط خانه زندگی بکند.

البته برای این کار باید محیط خانه تان را ایمن بکنید. مثلا سیم یا هر چیز دیگری که ممکن است توسط خرگوش تان جویده شود را از دسترس خارج کند. خرگوش های در صورت بهره بردن از آموزش های مناسب و کافی، می توانند از جعبه بستر استفاده بکنند. با این کار از پاکیزه ماندن خانه تان اطمینان حاصل خواهید کرد.

قفس خرگوش باید به اندازه کافی برای تحرک و سایر نیاز های حیوان خانگی تان بزرگ باشد. اگر خرگوش شما زمان زیادی از روز را در قفس سپری می کند، قفس بزرگتری را انتخاب کنید. همچنین توصیه می شود هر از چند گاهی خرگوش خود را در فضای آزاد رها کنید. این کار به سلامتی حیوان خانگی تان کمک خواهد کرد.

آیا خرگوش لوپ با دیگر حیوانات خانگی کنار می آید؟

مانند تمام نژادهای خرگوش ها، لوپ های هلندی نیز طعمه های خوبی برای شکارچیان به حساب می آیند. گربه ها و سگ ها می توانند به طور بالقوه برای این خرگوش ها خطرناک باشند. خرگوش های لوم هلندی بسیار کوچک و آسیب پذیر هستند. البته امکان کنار آمدن این خرگوش ها با سایر حیوانات و بالعکس وجود دارد، ولی در هر حال خرگوش های به عنوان طعمه در طبیعت تکامل یافته اند.

پس امکان کنار آمدن خرگوش های لوپ هلندی با سایر خرگوش ها و حیوانات خانگی وجود دارد. خرگوش های لوپ هلندی آسیبی به سایر موجودات نمی رسانند. این خرگوش ها حیواناتی آرام بوده و پرخاشگر و اهل خشونت نیستند.

رژیم غذایی مناسب برای خرگوش لوپ هلندی

خرگوش لوپ هلندی | دام و پت

خرگوش های لوپ هلندی به مراقبت هایی مشابه خرگوش های دیگر احتیاج دارند. با این حال، این خرگوش ها نیاز های کمتری نسبت به سایر خرگوش ها دارند‌. دلیل این امر سایز کوچک آن ها است.

لوپ های هلندی به آب شیرین و همچنین یونجه نیاز دارند. آنها به یک رژیم غذایی متعادل شامل سبزیجات تازه و غذا های آماده خرگوش نیاز دارند. رژیم غذایی آنها اساساً مانند هر خرگوش دیگری است. تنها تفاوت آن حجم کم رژیم غذایی لوپ های هلندی نسبت به سایر نژاد ها است. ضروری است که یک رژیم غذایی متنوع برای حیوان خانگی خود تدارک ببینید.

اگر از غذا های مورد علاقه خرگوش تان به عنوان پاداش استفاده کنید، می توانید مانند سایر حیوانات خانگی به لوپ هلندی خود آموزش های لازم را بدهید.

مراقبت های بهداشتی خرگوش های لوپ هلندی

خرگوش های Holland Lop به طور کلی حیواناتی مقاوم سالم هستند. آنها در برابر بسیاری از بیماری های شایع مقاوم بوده و با حداقل مراقبت های بهداشتی سلامتی خود را تامین می کنند. نظافت منظم از جمله نیاز های مهم این خرگوش ها است. گرچه این خرگوش ها از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری ها نیستند، اما در هر صورت می توانند تحت تأثیر بیماری های شایع در میان خرگوش قرار بگیرند. لوپ های هلندی به عنوان یک نژاد پر تحرک و فعال به زمان بازی زیادی نیاز دارند و برای نگهداری طولانی مدت در قفس مناسب نیستند.

باید به صورت هفتگی خز آن ها را برس بزنید. لوپ های هلندی معمولا خز خودشان را تمیز می کنند، اما بلعیدن زیاد مو می تواند باعث انسداد گلو و نای آن ها شود. اگر خودتان خز آن ها را برس بزنید، به نفع خرگوش است. ناخن های آنها نیز باید مرتباً بررسی و اصلاح شوند.

مانند همه خرگوش ها، لوپ های هلندی نیز به بررسی منظم دندان ها نیاز دارند. دندانهای بیش از حد رشد کرده می توانند بسیار آسیب زا باشند و عفونت ها یا مشکلات مهمی ایجاد کنند. برای سایش مناسب دندان ها باید یک رژیم غذایی مناسب برای خرگوش خود استفاده شود. در غیر این صورت با مراجعه به دامپزشک می توانید مشکل خرگوش تان را حل کنید.

خرگوش های جوان معمولا مستعد ابتلا به التهاب روده، استاز روده و نفخ هستند. همه این اختلالات در صورت عدم درمان احتمالاً کشنده خواهند بود. همچنین این نژاد به دلیل داشتن گوش های خاص، مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند. ضروری است که گوش های آنها را تمیز و پاکیزه نگه دارید. همچنین ممکن است خرگوش تان به انگل هایی مانند کنه مبتلا شوند.

انگل ها به راحتی قابل درمان هستند. این اختلالات معمولا کشنده نیستند اما می توانند برای خرگوش ها بسیار آزار دهنده باشند.

تولید مثل در خرگوش های لوپ

خرگوش لوپ هلندی | دام و پت

خرگوش ها می توانند در هر زمانی تولید مثل کنند. با این حال، بهار و پاییز بهترین زمان برای تولید مثل خرگوش ها است. این دو فصل برای تولید مثل خرگوش مناسب هستند زیرا هوای مطبوع و معتدلی دارند. شما باید اطمینان حاصل کنید که در زمان زایمان خرگوش پیش او حضور داشته باشید. همچنین حداقل دو ماه پس از تولد نوزاد ها باید آن ها را در خانه نگه داشته و مراقب شان باشید. باید قبل از تولید مثل از سلامتی حیوان ماده و نر اطمینان حاصل کنید.

درست است که خرگوش ها می توانند در هر زمانی تولید مثل داشته باشند ولی باید قبل از آمیزش در شرایط محیطی مناسبی قرار بگیرند.

با بررسی برجستگی شکم یک خرگوش ماده می توانید از حاملگی حیوان خانگی تان اطمینان حاصل کنید. این کار را می توان در حدود روز 10-14 بعد از آمیزش خرگوش تان انجام داد. همچنین از روی تغییر وزن خرگوش نیز می توان بارداری او را تشخیص داد. خرگوش باردار در حدود ۱۴ روز پس از حاملگی دچار افزایش وزن می شود.

با باردار شدن خرگوش معمولا رفتار حیوان خانگی نیز تغییر می کند. برای مثال ممکن است بیش از گذشته نسبت به قلمرو و امنیت خود حساس باشد.

قبل از خرید این خرگوش ها باید با ویژگی ها و نیاز های آن ها آشنا شوید تا به خوبی تشخیص دهید که برای شما مناسب هستند یا خیر.

سخن آخر

خرگوش های Holland Lop احتمالاً به آسان ترین مراقبت ها برای نگه داری نیاز دارند. لوپ های هلندی به طور کلی آرام و دوستانه رفتار می کنند. این دو ویژگی آن ها را برای خانواده ها مناسب می کند. همچنین لوپ های هلندی از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی نیستند و بسیاری از آنها در بیشتر طول زندگی خود سالم باقی می مانند.

با این حال، این خرگوش ها به قفس های ویژه و غذا های مناسب احتیاج دارند. شما باید وقت کافی داشته باشید تا به آنها اجازه دهید خارج از قفس خود فعالیت کنند. همچنین باید رژیم غذایی مناسبی را برای آنها فراهم کنید. لوپ های هلندی نژادی نیستند که بتوانید هر روز آن ها را در قفس نگه دارید. لوپ های هلندی خرگوش هایی پر تحرک بوده و نیاز به ورزش منظم دارند.

منبع:

https://petkeen.com/holland-lop-rabbit/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا