حیوانات خانگی کوچک

خارش در خرگوش

خارش در خرگوش، از علت تا درمان

خارش در خرگوش، علت های مختلفی دارد. مسائل مختلف از کنه ها گرفته تا آلرژی می توانند باعث خارش و خراش در خرگوش شوند. اما خوشبختانه این موارد قابل درمان هستند.

خرگوش ها نباید بیش از حد خودشان را بخارانند. اگر خرگوش حیوان خانگی شما بیش از حد خودش را می خاراند، به طور حتم مشکلی دارند که باید مشکل شناسایی و برطرف شود.

چرا خرگوش ها دچار خارش می شوند؟

خارش در خرگوش ها، می تواند به دلیل پرزهای خز، پوست یا گوش باشد. مهم نیست که علت اصلی خارش در حیوان خانگی شما چیست. اما بهتر است که به خاطر سلامتی و آرامش خرگوش خود از آن مراقبت کنید. در صورت بروز علائم سریعا با دامپزشک مشورت کنید.

کنه های خز

Cheyletiella parasitivorax کنه میکروسکوپی است که در خز خرگوش ها زندگی می کند. کنه های چیلتیلا، انگل هایی خون گیر هستند که برای تغذیه خودشان خرگوش شما را گاز می گیرند. حتی باعث خارش و خراشیدن حیوان می شود.

از کنه های خز به عنوان “شوره راه رفتن” نیز یاد می شود. زیرا اغلب دیده شده که پوست مرده را روی خرگوش ها حرکت می دهد و سلول های متحرک پوستی را ایجاد می کند. در این وضعیت خارش ممکن است در منطقه کوچکی از خرگوش شروع شود. ولی در صورت عدم درمان، می توانند به سراسر خز آن، به محیطی که در آن زندگی می کنند و سایر خرگوش ها و حیوانات خانگی منتشر شوند.

حتی اگر خرگوش شما هرگز از منزل بیرون هم نرود، می تواند از غذا یا ملافه هایی که وارد خانه می کنید، به کنه های خز مبتلا شود.

شپش

شپش ها گرچه به اندازه برخی انگل های دیگر رایج نیستند، اما خرگوش را آلوده می کنند. آنها گونه های خاصی هستند. بنابراین انسان و سایر حیوانات خانگی غیر حیوان خرگوش نمی توانند به آنها مبتلا شود.

کک و مک

بسیاری از مردم فکر نمی کنند که خرگوش ها ممکن است به کک مبتلا شوند. اما واقعیت این است که هر حیوان خانگی با پوست می تواند به کک مبتلا شود. کک، مانند کنه های خز، انگلی هایی هستند که خون حیوان را می مکند. حتی خرگوش ها را گاز می گیرند، که به نوبه خود باعث خارش و خراشیدن آنها می شود.

کک های ماده، هر روز حداکثر 50 عدد تخم می گذارند. بنابراین حتی اگر فقط یک یا دو کک بالغ را روی خرگوش خود ببینید، آنها احتمالاً صدها تخم گذاشته اند. کک، انسان را هم گاز می گیرد. اما کک ماده هنگامی که خون انسان تنها منبع غذاییش باشد، معمولاً نمی تواند تخمک زنده تولید کند.

خرگوش های خانگی دقیقاً مانند خرگوش های فضای باز ممکن است به کک مبتلا شوند. حتی سایر حیوانات خانگی ممکن است باعث انتقال کک در خرگوش ها شوند. کک نیز می تواند درست شبیه به سایر حشرات به خانه شما راه پیدا کند.

بررسی مدفوع کک می تواند به شما در تشخیص کک در خانه کمک می کند. خاک کک مدفوع استوانه ای است که در صورت مالش با پنبه مرطوب، قرمز می شود.

خشکی پوست

خارش در خرگوش 2 | دام و پت

خرگوش ممکن است دچار خشکی پوست شود که باعث خارش و خراشیده شدن آن می شود. اتاق هایی با رطوبت بسیار کم، محیط های دارای گرد و غبار، رژیم های غذایی نامناسب و شستن بیش از حد خرگوش یا استفاده از شامپوهای نامناسب، همگی می توانند به خشکی پوست حیوان خانگی شما منجر شوند. در صورت تشخیص علت خشکی پوست، باید بتوانید آن را برطرف کنید. برای تسکین موقت، از دامپزشک خود بخواهید که یک محصول اسپری ضد خرگوش را به شما توصیه کند.

کنه های گوش

Psoroptes cuniculiis، مایت گوش است که باعث خارش و خراش می شود. آنها می توانند از یک خرگوش به خرگوش دیگر منتقل شوند. بنابراین پس از دست زدن به خرگوش مبتلا به خارش گوش، دستان خود را بشویید. ممکن است متوجه ریزش مو در اطراف گوش های خرگوش خود شوید. یا گوش خرگوش به خصوص کثیف به نظر برسد. کج کردن سر، افتادگی گوش و لرزش سر نیز از نشانه های آلودگی خرگوش شما به کنه گوش است. اما همیشه بر روی هر دو گوش تأثیر نمی گذارد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، خرگوش خود را به نزد دامپزشک ببرید.

آلرژی

درست مثل انسان ها، بعضی از خرگوش ها به بعضی مواد حساسیت دارند که باعث خارش پوست آنها می شود. معمولاً این آلرژی ها محیطی بوده و مبتنی بر مواد غذایی نیستند. بنابراین می توانید تختخواب، بستر، محلول های تمیز کننده و دستگاه های تصفیه هوا حیوان را تعویض کنید تا خرگوش شما در خانه راحت تر باشد.

مواد حساسیت زای محیطی معمول شامل گرد و غبار موجود در بسترهای خاص یا یونجه خرگوش و همچنین نرم کننده های شوینده و شوینده هایی است که روی پتوها استفاده می شود.

خرگوش ها همچنین می توانند به انگلی مانند کنه های خز و کک حساسیت داشته باشند. این امر باعث آزار بیشتر حیوانات خانگی شما می شود.

مواد تحریک کننده پوست

علاوه بر حساسیت، خرگوش ها ممکن است توسط برخی محصولات، تحریک شوند. به خصوص اگر این محصولات، مخصوص خرگوش ها نباشند. شامپوها، نرم کننده ها، اسپری ها و خوشبو کننده ها ممکن است باعث تحریک پوست در خرگوش شما شوند. اگر شما از محصول جدیدی مانند شامپو استفاده می کنید و روز دیگر خرگوش شما دچار خارش شده، ممکن است به این دلیل باشد که برای پوست خرگوش شما خیلی خشن بوده است. این امر معمولاً در مورد محصولاتی که مخصوص سگ ها، بوده ولی روی خرگوش ها استفاده می شود، رخ می دهد.

درماتوفیتوز

خارش در خرگوش 1 | دام و پت

کرم حلقوی که توسط دو نوع ارگانیسم اصلی (Trichophyton mentagrophytes و Microsporum canis) ایجاد می شود، یک عفونت قارچی است که باعث ریزش مو، خارش و ضایعات قرمز “حلزونی” در خرگوش ها می شود. انسان ها همچنین ممکن است از طریق خرگوش به کرم حلقوی مبتلا شوند.

علت اصلی کرم حلقوی و همچنین کنه ها و کک ها، تماس مستقیم با خرگوش آلوده است. وقتی خرگوش جدیدی وارد خانه خود کردید، آن را از خرگوش های دیگر دور نگه دارید تا زمانی که مطمئن شوید خرگوش جدید عفونت ندارد. خرگوش ها همچنین می توانند از محیط کثیف و برس هایی که در خرگوش آلوده استفاده شده است، دچار کرم حلقوی شوند.

عفونت های پوستی

جرم ادرار و مدفوع که در تماس طولانی مدت با پوست خرگوش شما و محیط های ناپاک وجود دارد ممکن است باعث ایجاد عفونت پوستی در خرگوش شود. ناحیه آلوده ممکن است قرمز، ملتهب و بسیار خارش دار باشد و باید فوراً درمان شود.

درمان خارش در خرگوش ها

خارش در خرگوش 3 | دام و پت

روش هایی که برای درمان خارش و خراش خرگوش استفاده می شود به علت آن بستگی دارد. با این حال، برخی از مشکلات با یک روش مشابه درمان می شوند.

کنه های خز، نسبت به سایر علت های خارش خرگوش بسیار مسری هستند. اگر حیوانات خانگی دیگری در خانه خود دارید و خرگوش شما با مایت Cheyletiella تشخیص داده شده است، مراقب باشید که این انگل ها را به حیوانات دیگر منتقل نکنید. پس از دست زدن به خرگوش دستان خود را بشویید و غذا و ملافه استفاده شده در قفس خرگوش دور بریزید.

برای کنه های خز و گوش، شپش و کک، تمام مواد غذایی و ملافه های استفاده نشده را که از فروشگاه حیوانات خانگی یا آنلاین خریداری کرده اید، فریز کنید. انگل ها ممکن است از این طریق وارد خانه شما شوند. بنابراین یخ زدن آنها قبل از استفاده نیز روش خوبی برای جلوگیری از آلودگی است.

دارو درمانی برای خارش در خرگوش ها

اگر دامپزشک خرگوش را با مایت تشخیص دهد، به احتمال زیاد دارویی مانند سلامکتین برای حیوان تجویز می کند که باعث رفع آلودگی بدون آسیب رساندن به خرگوش شما خواهد شد. محصولات بدون نسخه معمولاً برای خرگوش مطمئن نیستند. همیشه باید قبل از استفاده از چنین محصولاتی با دامپزشک مشورت کنید.

اگر بر روی خرگوش خود کک پیدا کردید، می توانید از یک داروی بی خطر از خرگوش و سایر حیوانات خانگی خزدار در خانه استفاده کنید. همچنین شما باید محیط و محل زندگی حیوان را تمیز و درمان کنید. برخی از صاحبان خرگوش از پودر بوریک اسید در اسپری های مختلف استفاده می کنند. در صورت استفاده از این محصولات حتما طبق دستورالعمل آن استفاده شود.

اگر خرگوش شما حساسیت محیطی دارد، از نرم کننده ها و شوینده های پارچه بدون عطر مخصوص نوزادان یا پوست حساس برای شستن پتو خود استفاده کنید. در صورت ادامه علائم، به سایر مواد حساسیت زای احتمالی موجود در محیط خرگوش به عنوان مثال گرد و غبار یا گرده گل از پنجره باز در بهار یا تابستان شک کرده و بهتر است این موارد را اصلاح کنید.

کرم حلقوی معمولاً با پمادهای موضعی یا داروهای خوراکی تجویز شده توسط دامپزشک درمان می شود.

عفونت های پوستی معمولاً به داروهای تجویزی نیاز دارند. یک اسپری ضد خارش موجود است که استفاده از آن برای خرگوش ها بی خطر است. اما اگر ریشه این مشکل برطرف نشود، اسپری فقط باعث تسکین موقتی می شود.

چگونه از خارش در خرگوش پیشگیری کنیم؟

خارش در خرگوش 4 | دام و پت

غالباً، با تمیز نگه داشتن محیط و محل زندگی خرگوش ها می توان از خارش حیوان پیشگیری کرد. منجمد و یا فریز کردن هر نوع لوازم خرگوش و استفاده از محصولات لباسشویی بدون عطر برای هر ملافه خرگوش می تواند موثر باشد.

فراتر از اینها، مطمئن باشید که قفس خرگوش شما تا حد ممکن تمیز است. نگهداری روزانه و هفتگی می تواند تفاوت چشمگیری در سلامت حیوان خانگی شما ایجاد کرده و از بسیاری از عفونت های پوستی جلوگیری کند. هنگام استحمام خرگوش خود، فقط از محصولاتی استفاده کنید که مخصوص خرگوش طراحی شده اند.

همچنین بهتر است خز خرگوش خود را به طور مرتب بررسی کنید. این به شما کمک می کند تا به راحتی هر گونه ناهنجاری را تشخیص داده و بلافاصله اقدامات درمانی را انجام دهید. این امر می تواند از بدتر شدن آلودگی گوش، مشکل پوستی جلوگیری کند.

در عین حال، برای هر حیوان خانگی دیگر در خانه خود احتیاط کنید. به طور منظم از محصولاتی مانند پیشگیری از کک استفاده کنید. مراقب باشید خرگوش خود را در معرض حیوانات دیگری قرار ندهید. چون ممکن است هر یک از این بیماری ها را منتقل کنند. خصوصاً اگر در بیرون نگه داشته شود یا اجازه بیرون رفتن قفس را داشته باشد.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/causes-of-itching-in-rabbits-4121672

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا