سگ ها

حساسیت به سگ خانگی

حساسیت به سگ خانگی از علت تا درمان آن

سگ ها یکی از وفادارترین و دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی برای خانواده ها در هر اندازه هستند، بنابراین اگر عاشق سگ هستید اما با حساسیت به سگ خانگی چه می کنید؟ در اینجا، ما در واقع حساسیت سگ، آنچه شما می توانید در مورد حساسیت سگ انجام دهید، بررسی می کنیم.

آلرژن ها معمولاً مواد بی ضرری هستند که باعث واکنش ایمنی در افراد مبتلا به آلرژی می شوند و در نتیجه علائمی مانند عطسه و خارش چشم ایجاد می شود. منبع اصلی آلرژن سگ پروتئینی است که در بزاق سگ یافت می شود، اما تصور می شود که شوره سر (از ذرات پوست تشکیل شده است) حاوی آلرژن نیز باشد. به این ترتیب، در حالی که همه نژادهای سگ به طور بالقوه می توانند حساسیت ایجاد کنند، میزان آسیب آنها به دلیل تفاوت در میزان ریزش مو و پوست نژادهای مختلف متفاوت خواهد بود. حساسیت به سگ، همراه با انواع دیگر آلرژی به حیوانات خانگی، محرک رایجی برای بیماری های آلرژیک مانند آسم و رینیت آلرژیک (تب یونجه) است.

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟

علائم حساسیت به سگ خانگی

علائم حساسیت به سگ می تواند شامل پف اطراف صورت، آبریزش و یا تورم چشم، آبریزش بینی، خارش و تحریک پوست باشد. واکنشهای آلرژیک می تواند از حساسیت خفیف تا علائم بسیار شدیدتر، بسته به فرد فرد، و همچنین میزان آلرژی زایی شما نیز متفاوت باشد.

بیش از  درصد از افرادی که به حیوان حساسیت دارند علائم فوری را تجربه نمی کنند. علاوه بر این، بسیاری از مردم با آلرژی در واقع به آلرژنهای متعدد حساس نه تنها از سگ یا حیوان خانگی خود را، و به طوری باید بر روی کاهش تمام آلرژن آنها به سادگی پرداختن آلرژی حیوان خانگی خود را به تنهایی و به جای قرار گرفتن در معرض تمرکز می کنند.

آزمایش آلرژی سگ

شما می توانید در مورد انجام تست های خارش پوست یا آزمایشات حساسیت IgE (RAST) حساسیت زا به پزشک مراجعه کنید، و در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید برای آزمایش آلرژی به متخصص (مانند متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست بالینی) مراجعه کنید.

چگونه با حساسیت به سگ خانگی مقابله کنیم؟

حساسیت به سگ خانگی | دام و پت

اگر می دانید که به سگ حساسیت دارید، بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد حساسیت این است که سگ نخرید یا از او نگهداری نکنید. با این حال، اگر سگ دارید، می توانید با انجام اقدامات خاصی در خانه و در نظر گرفتن دارو، از گزینه شدید اجتناب از حیوان خانگی مورد علاقه خود جلوگیری کنید. اگر سگ ندارید اما قصد دارید از یک همراه سگ در خانواده خود استقبال کنید، نژادی را انتخاب کنید که علائم کمتری ایجاد کند.

بهترین دارو برای کک سگ چیست؟

تماس را به حداقل برسانید.

انجام اقدامات برای به حداقل رساندن تماس با آلرژن ها علائم را کاهش می دهد. سایر کارهایی که می توانید انجام دهید شامل بستن اتاق خواب، تختخواب و سایر مناطق شخصی شما است و مطمئن شوید که سگ در این فضاها مجاز نیست. اگرچه مواد حساسیت زا همچنان از طریق جریان هوا و لباس افراد در این مناطق پخش می شوند، اما عدم اجازه دادن به سگ شما برای گذراندن وقت در این مناطق، میزان شوره را به حداقل می رساند.

سگ را از روی نیمکت دور کنید.

سگ خود را آموزش دهید تا از پریدن روی مبل، تخت و یا هر اثاثیه یا لوازم داخلی منصرف شود، زیرا اینها می توانند انبارهای زیادی برای شوره سر باشند و بنابراین می توانند در ایجاد علائم آلرژیک نقش داشته باشند. ملافه و مبلمان مقاوم در برابر آلرژی می تواند به کاهش سطح شوره کمک کند.  ملافه سگ خود را در یک منطقه یا اتاق اختصاصی در خانه، بسیار دور از فضاهایی که اعضای خانواده آلرژیک تمایل دارند بیشترین زمان را در آن بگذرانند، نگهداری کنید. فرش ها، تخت ها، بالشتک ها، پتوها و وسایل بازی و اسباب بازی های قابل شستشو را به طور مرتب برای جلوگیری از ایجاد شوره بشویید.

۱۱ بیماری پوستی شایع در سگ ها را بشناسید.

سگ را بیرون از خانه نگهدارید.

حساسیت به سگ خانگی | دام و پت

سگها، برخلاف گربه ها، گونه ای اجتماعی هستند که در خارج از خانواده برای مدت زمان طولانی خوب نیستند. با این حال، اگر نشانه های شما بسیار شدید است باید برای چند ساعت در روز آن را خارج از خانه خود نگه دارید. زمانی که آنها را بیرون نگه می دارید، به یاد داشته باشید که به آنها سرپناه، آب و محافظت کافی ارائه دهید.

اگر ترجیح می دهید حیوان خانگی خود را در خارج نگه ندارید، ممکن است بتوانید با قرنطینه کردن سگ خود در منطقه ای اختصاصی هنگامی که اعضای خانواده آلرژیک از فضاهای مشترک استفاده می کنند، به نتیجه مشابهی برسید.

وقتی با نوازش یا در آغوش گرفتن سگ خود با او تماس گرفتید، دستان خود را کاملاً بشویید، لباس های خود را عوض کنید، یا دوش بگیرید تا آلرژن ها را از بین ببرید و احتمال بروز واکنش آلرژیک را کاهش دهید.

مرتباً حیوانات خانگی را حمام کنید.

از اعضای خانواده که آلرژی ندارند بخواهید سگ شما را بیرون ببرند و حداقل هفته ای یکبار او را کاملاً بشورند. برس زدن و استحمام منظم می تواند میزان شوره روی سگ شما را به حداقل برساند. بنابراین مطمئن شوید که حیوان خانگی شما به خوبی شسته و مرتب شده است. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که اگر مکرر حیوان خانگی شما شسته شود پوست و کت سگ شما ممکن است خشک شود. بنابراین سعی کنید فقط در مواقع ضروری آنها را حمام کنید تا از مشکلات پوستی جلوگیری کنید. اگر نگران این هستید که هر چند وقت یکبار باید سگ خود را حمام کنید، توصیه می شود برای مشاوره با دامپزشک صحبت کنید. برای بهترین نتیجه از شامپوی ضد حساسیت یا جو دوسر استفاده کنید و به یاد داشته باشید که ملافه آنها را همزمان بشویید.

گردگیری کنید.

برای به حداقل رساندن سطح شوره در اطراف خانه، یک برنامه منظم گردگیری و تمیز کردن را در نظر بگیرید. علاوه بر تمیز کردن تخت ها، اسباب بازی ها و پتوهای حیوان خانگی، برای بهترین نتیجه باید ملافه ها، ملحفه ها و ملحفه های خود را هفتگی در آب گرم بشویید. این به شما کمک می کند اتاق خواب و سایر مناطق خود را از نظر حساسیت محافظت کنید.

سایر وسایل برای تمیز کردن، جاروبرقی یا گرد و غبار به طور منظم شامل پرده و مبلمان شما است. تمیز کردن فرش البته ضروری است، اما مواردی مانند مبل و کوسن ها را نیز تمیز نگه دارید. زیرا آنها همچنین می توانند مخازن قدرتمندی برای شوره سر باشند.

استفاده از جاروبرقی با فیلتر HEPA  یا فیلتر ثانویه  با کیفیت بالا برای نظافت شما می تواند به شما در دستیابی به بهترین نتایج کمک کند. علاوه بر این، احتمالاً بهتر است جاروبرقی را فقط زمانی که اعضای خانواده مبتلا به آلرژی در خانه نیستند جارو برقی انجام ندهید. زیرا جاروبرقی سطوح را برمی انگیزد و موقتاً هوا را از آلرژن ها، از جمله شوره پر می کند.

از فیلتر هوا استفاده کنید.

از فیلترهای هوای قابل حمل یا کل خانه استفاده کنید. فیلترهای استاندارد HEPA بهترین نوع فیلترهای هوای موجود هستند. در حالی که فیلترهای هوا با ذرات معلق (HEPA) گران تر هستند،. اما ممکن است در حذف آلرژن ها از جاروبرقی های معمولی موثرتر باشند. با این حال، آنها ممکن است منجر به افزایش موقت حساسیت های کنه گرد و غبار در هوا شوند.  اگر از دستگاه قابل حمل استفاده می کنید، روی مناطقی تمرکز کنید که اعضای خانواده که حساسیت دارند بیشترین زمان خود را در آن می گذرانند. اگر یک فیلتر کل خانه دارید، مطمئن شوید که قبل از بلند شدن یا بازگشت به خانه آن را به خوبی تمیز کرده اید.

قبل از خرید سگ تحقیق کنید.

حساسیت به سگ خانگی | دام و پت

اگر سگی خریداری نکرده اید و می دانید که به سگ آلرژی دارید. قبل از تصمیم گیری حتما تحقیقات زیادی انجام دهید. قبل از اینکه سگی جدید به خانه بیاورید، می توانید نژادی را که قصد خرید یا خرید آن را دارید در خانه بگذارید. می توانید مطمئن باشید که می توانید در دراز مدت با سگ جدید خود راحت زندگی کنید. به خاطر داشته باشید، ندرتا پیش می آید که افراد مبتلا به آلرژی به طور کامل با سگ خود سازگار شوند.

همچنین، به یاد داشته باشید که ممکن است به تعدادی از عوامل حساسیت زای مختلف حساسیت داشته باشید، نه فقط به سگ و شوره سر. اینها می توانند شامل گرد و غبار، حشره کش ها، گرده و دود سیگار باشند. قبل از اتخاذ هرگونه تصمیم مهم، آزمایش شوید.

به دنبال درمان باشید.

اگر به فکر درمان دارویی هستید، گزینه های مختلفی وجود دارد که می توانید با پزشک خود مشورت کنید. تزریق واکسن آلرژی یا ایمونوتراپی یکی از گزینه ها است. اما در حالی که این علائم می تواند علائم را کاهش دهند یا به حداقل برساند. قادر به درمان کامل آنها نیست.  این گزینه با حساسیت زدایی تدریجی سیستم ایمنی بدن شما از طریق تزریق عوامل ایجاد کننده آلرژی به زیر پوست شما کار می کند. بسته به شدت بیماری، این تزریق ها معمولاً هفته ای یکبار برای مدت زمانی-مانند چند هفته یا چند ماه و سپس دوزهای پیگیری یک بار در ماه انجام می شود.

سایر گزینه های درمانی شامل استروئیدها، اسپری های آنتی هیستامین یا قرص است. با پزشک عمومی و یا متخصص آلرژی در مورد گزینه های درمانی مناسب برای شما صحبت کنید.

حساسیت به سگ خانگی چقدر طول می کشد؟

حساسیت به سگ خانگی | دام و پت

هنگام نظافت منزل صبور باشید و با روشهای کم کردن شوره شروع کنید. بعید است که بتوانید علائم آلرژی خود را حتی با نظافت خانه مراقب باشید.

در حالی که نژادهای کاملاً فاقد حساسیت وجود ندارد، برخی از آنها بیشتر از دیگران حساسیت زا تلقی می شوند. زیرا طبیعت کت یا خز آنها به آنها اجازه می دهد تا شوره کمتری بریزند و بنابراین آلرژن های کمتر القا کننده علائم را آزاد می کنند.  به خاطر داشته باشید، حتی اگر به سگ آلرژی دارید، می توانید با سگ زندگی کنید، به شرطی که برنامه ای برای تمیز کردن و مدیریت آلرژن ها داشته باشید. انتخاب نژاد مناسب نیز می تواند کمک کننده باشد.

به هیچ وجه نمی توان کاملا مطمئن بود که یک نژاد خاص واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند. با این حال اعتقاد بر این است که برخی از سگها به دلیل ماهیت پوشش خود علائم حساسیت کمتری نسبت به سایرین ایجاد می کنند. اینها نژادهای معروفی هستند که در صورت داشتن حساسیت باید مراقب آنها باشید. همچنین نژادهای پرطرفدار با کت های تک لایه که می توانید در صورت حساسیت به آلرژن های سگ از آنها استفاده کنید.

بیماری های پوستی کشنده در سگ و گربه کدامند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا