حیوانات خانگی کوچک

جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟

معمولاً صاحبان جوجه تیغی جدید می پرسند: “جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟” امروز ما به این و بسیاری از سوالات دیگر مرتبط با این که چرا میوه، سبزیجات و ریشه بخشی طبیعی از رژیم غذایی جوجه تیغی شما هستند، پاسخ خواهیم داد. ما مزایای تک تک غذاها را به اشتراک می گذاریم.

چند مطالعه به رژیم غذایی جوجه تیغی های وحشی پرداخته اند و محققان به این نتیجه رسیده اند که جوجه تیغی ها میوه های رسیده را به عنوان بخشی از رژیم غذایی علوفه ای خود مصرف می کنند. یعنی: آنها عمدا میوه را به عنوان بخشی از یک منوی غنی و متنوع می خورند.

فواید میوه شامل فیبر، آنتی اکسیدان ها (که از آنها در برابر بسیاری از فرآیندهای بیماری محافظت می کنند)، فیتوکمیکال ها و ویتامین ها می باشد.

بهترین میوه ها برای جوجه تیغی کدامند؟

جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟ | دام و پت

مشخص است که جوجه تیغی به فیبر غذایی بالا (حدود 15٪) نیاز دارد و از آنجایی که غذای اصلی آنها در اسارت غذای گربه است، باید مقایسه ای انجام دهیم. گربه به حدود 3.5 درصد فیبر یا کمتر نیاز دارد، بنابراین بیشتر غذاهای گربه فیبر کمی دارند. بنابراین، مهم است که به عنوان نگهبان جوجه تیغی در نظر داشته باشیم که چگونه می توانیم کمبود را جبران کنیم.

در حالت ایده آل، همه اینها از خوردن تعداد زیادی حشرات ناشی می شود، اما از آنجایی که جوجه تیغی های خانگی سطح فعالیت بسیار پایین تری نسبت به نوع وحشی خود دارند، مصرف حشرات باید برای جلوگیری از چاقی محدود شود.

اینجاست که میوه ها، ریشه ها و سبزیجات وارد می شوند و می توانند به افزایش مصرف فیبر کمک کنند.

طول عمر جوجه تیغی: چقدر عمر می کنند؟

توت ها

زغال اخته، توت فرنگی، شاه توت و تمشک از نظر ارزش غذایی عالی هستند. آنها دارای خواصی هستند که به محافظت در برابر بیماری ها و پیری کمک می کند، در درجه اول سطوح بالای آنتی اکسیدان ها و فیتوکمیکال ها: مواد مغذی و مواد شیمیایی طبیعی که به محافظت از سلول ها در برابر آسیب کمک می کنند. به دلیل شیرین و لطیف بودن، از نظر بو و خوش طعم بودن نیز جذاب هستند. برخی از مواد مغذی آنها ویتامین C، E و K و فیبر هستند.

سایر میوه های نرم

شلیل، هلو، پاپایا و انبه همگی میوه های شیرین و نرمی هستند که جوجه تیغی ها می توانند از آنها لذت ببرند. همیشه تمام هسته ها را جدا کنید. این میوه ها سرشار از ویتامین C، کاروتنوئیدها و آنتی اکسیدان ها هستند. پاپایا قند کمی دارد، بنابراین اگر حیوان خانگی شما مشکل وزن دارد، انتخاب خوبی است.

کیوی

کیوی سرشار از ویتامین C و مواد شیمیایی گیاهی و همچنین مقادیر خوبی از ویتامین E و K، پتاسیم و مس است. بهتر است پوست آن را جدا نکنید. زیرا این پوست پر از مواد مغذی است .

گیلاس

گیلاس قرمز و شیرین ممکن است دارای مقادیر کمی از اکثر ریز مغذی ها باشد. اما دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که به محافظت در برابر فرآیندهای بیماری و پیری کمک می کند. همیشه آنها را از وسط نصف کنید و قبل از تغذیه برای حیوان خانگی خود هسته آن را بردارید.

موز

موز حاوی مقدار مناسبی فیبر، ویتامین C و B6، فولات، پتاسیم و منگنز است. آنها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و فواید زیادی از جمله حمایت از سیستم ایمنی و قلب سالم دارند. ویتامین B6 برای تنظیم انرژی و خون سالم مورد نیاز است.

این میوه خوبی برای شروع برای جوجه تیغی شماست. اطمینان حاصل کنید که رسیده و شیرین است و در تکه های کوچک تغذیه کنید.

خربزه

همه خربزه ها دارای محتوای آب بالایی هستند، بنابراین وقتی هوا گرم است یا وقتی جوجه تیغی غذای خود را ترک می کند، منبع مایع خوبی است. میوه آن حاوی کاروتنوئیدها (آنتی اکسیدان) است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

سیب و گلابی

این دو میوه حاوی مقادیر خوبی فیبر و مقادیر کمی از تقریباً تمام ویتامین ها و مواد معدنی هستند، اما بیشتر فواید سلامتی به دلیل سطوح خوب فیتوکمیکال ها و آنتی اکسیدان ها است.

پس از رسیدن، تغذیه کنید و انواع شیرین‌تر را انتخاب کنید. به تکه های کوچک برش دهید. برای کمک به هضم و خوش طعم شدن، می توان آن را به آرامی بخار پز کرد. همیشه دانه های حاوی آمیگدالین را بردارید. ماده ای که در صورت جویدن دانه ها به سیانید تبدیل می شود.

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی چیست؟

بهترین ریشه برای جوجه تیغی کدام است؟

جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟ | دام و پت

هویج

این ریشه شیرین منبع عالی ویتامین A است و به دلیل غنی بودن از کاروتنوئیدها و آنتی اکسیدان ها مفید است که تصور می شود به محافظت در برابر سرطان و بیماری های قلبی و کاهش پیری کمک می کند. هویج حاوی مقادیر خوبی از فیبر و مقادیر کمی از اکثر ویتامین ها و مواد معدنی است. آنها را می توان رنده کرد و در غذای خشک یا مرطوب مخلوط کرد یا ابتدا پخته و در تکه های کوچک تغذیه کرد.

چغندر

این سبزیجات ریشه دار بنفش تیره دارای خواص قابل توجهی فراتر از مواد معدنی گسترده ای هستند که دارند. رنگدانه‌ها و نیترات‌هایی که در آنها نقش دارند دارای چندین فواید سلامتی هستند.

اینها شامل اثرات ضد التهابی است و تصور می شود که سرعت رشد برخی از تومورها را کاهش می دهد. آنها را می توان رنده کرد و در غذای خشک یا مرطوب مخلوط کرد یا ابتدا پخته و در تکه های کوچک تغذیه کرد. ممکن است باعث ادرار صورتی شود.

شلغم

شلغم یک سبزی کلم (مانند کلم بروکلی و گل کلم) است و دارای خواص بهداشتی مشابه است. منبع خوبی از فیبر، ویتامین B:6، فولات و مس در میان سایر مواد مغذی است. این ریشه را می توان رنده کرد و با غذای خشک یا مرطوب مخلوط کرد یا ابتدا پخت و به تکه های کوچک خورد. احتمالاً اثر محافظتی در برابر سرطان دارد.

سیب زمینی شیرین

این ریشه شیرین و نشاسته ای پرتقال حاوی فیبر، ویتامین A، گروه B، C، منگنز، پتاسیم و آنتی اکسیدان است. برای محافظت در برابر سرطان و روند پیری مفید است.

می توانید با خیال راحت سیب زمینی شیرین را به صورت خام تغذیه کنید، اما ما به شما پیشنهاد می کنیم آن را بپزید زیرا طعم بسیار بهتری دارد! این ریشه را می توان رنده و بخار پز کرد و سپس با غذای خشک یا مرطوب مخلوط کرد. روش دیگر، می توان آن را ابتدا برشته کرد و در تکه های کوچک تغذیه کرد.

آیا جوجه تیغی های وحشی سبزیجات می خورند؟

تصور می‌شود که جوجه تیغی‌های وحشی به‌عنوان بخشی از تجربه عمومی خود در جستجوی علوفه، به طور اتفاقی گیاهان را می‌خورند. این بدان معنی است که آنها به طور فعال سبزیجات را انتخاب نمی کنند: بلکه آنها را به عنوان بخشی از فرآیند جمع آوری سایر مواد غذایی مصرف می کنند. سبزیجات برگ سبز (به ویژه) سرشار از مواد شیمیایی گیاهی و مواد معدنی هستند و نسبت کلسیم به فسفر بسیار خوبی دارند و به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کنند.

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟

جوجه تیغی می تواند فیبر گیاهی را هضم کند؟

جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟ | دام و پت

از آنجایی که بخش زیادی از رژیم غذایی جوجه تیغی وحشی را حشرات تشکیل می دهند، آنها برای هضم فیبر حشرات (به نام کیتین) که اسکلت بیرونی یک حشره سخت مانند ملخ، کرم آرد یا سوسک را تشکیل می دهد، سازگار هستند.

هضم آنها در حضور تنها سلولز (فیبر گیاهی) به عنوان منبع فیبر کارایی کمتری دارد، اما مطمئناً وجود ندارد. با این حال، هیچ کس گیاهان را به عنوان منبع اصلی فیبر برای جوجه تیغی پیشنهاد نمی کند.

در مورد قابلیت هضم فیبر گیاهی، تا حد زیادی غیر قابل هضم است. اما راه هایی برای تجزیه سلولز در گیاهان وجود دارد تا مواد مغذی در دسترس گراز خارپشت بیشتر شود.

بهترین سبزیجات برای جوجه تیغی کدامند؟

بسیاری از سبزیجات، به ویژه کلم پیچ، برگ های قاصدک و اسفناج (به دلیل نسبت کلسیم به فسفر عالی که دارند)، برای تغذیه جوجه تیغی هایی که آنها را قابل قبول می دانند، عالی هستند. سبزی ها حاوی فیبر محلول و نامحلول، آنتی اکسیدان ها، فیتونوترینت ها و طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

برای بهبود هضم آنها را با بخارپز تغذیه کنید و تمام ساقه ها و رگبرگ های ضخیم را بردارید. ریز خرد کنید و در مخلوط خشک یا غذای مرطوب مخلوط کنید.

کلم بروکلی و گل کلم

شناخته شده ترین سبزیجات از خانواده چلیپایی، این سبزیجات از نظر خواص آنتی اکسیدانی و ضد تومور به عنوان برخی از قوی ترین ها شناخته می شوند. آنها همچنین دارای مقدار زیادی فیبر محلول و نامحلول هستند.

کلم بروکلی را ریز خرد کنید و بگذارید 45 دقیقه قبل از بخارپز بماند، زیرا این کار به فعالیت آنزیم اجازه می دهد تا ترکیبات محافظ را فعال کند. اگر آن را کامل بپزید و سپس آن را برش دهید، آنزیم ها (که با خرد کردن یا جویدن آزاد می شوند) دناتوره شده و فواید آن از بین می رود.

کدو حلوایی، کدو حلوایی، کدو سبز و خیار

این کدوهای زمستانی و تابستانی به دلیل غنی بودن از فیبر و آنتی اکسیدان، افزودنی های عالی به رژیم غذایی هستند. همه آنها حاوی کاروتنوئیدهایی هستند که پیش ساز ویتامین A هستند که برای حفظ سلامت چشم جوجه تیغی شما ضروری است.

به جز خیار را می توان به صورت بو داده و له شده تغذیه کرد. بهتر است خیار را به صورت خام رنده شده مصرف کنید. این در درجه اول از آب تشکیل شده است، بنابراین یک غذای آبرسان خوب است.

فلفل دلمه ای قرمز

فلفل قرمز شکل رسیده این سبزی است بنابراین راحت تر از زرد یا به خصوص سبز هضم می شود. آنها همچنین طعم شیرین تری دارند بنابراین می توانند اشتها آورتر باشند. فلفل قرمز فواید ویتامین A، B6، فولات و ویتامین C را به همراه دارد.

ویتامین C علاوه بر اینکه یک آنتی اکسیدان قوی است، به جذب آهن نیز کمک می کند. این و B6 و فولات همگی به جلوگیری از کم خونی کمک می کنند.

نخود و ذرت شیرین

اگرچه سبزیجات واقعی نیستند، اما اغلب مورد استقبال جوجه تیغی ها قرار می گیرند و مطمئناً ارزش غذایی را دارند. نخودها حبوبات هستند، در حالی که ذرت شیرین یکی از گونه های ذرت است که به طور کلی برای برداشت و خوردن تازه (به جای خشک) رشد می کند.

هر دو دارای مقادیر خوبی از فیبر و طیف وسیعی از ریز مغذی ها هستند. آنها را می توان به صورت پخته (هضم آسان تر)، کامل یا له شده و مخلوط با غذای خشک یا مرطوب تغذیه کرد.

چگونه از جوجه تیغی مراقبت کنیم؟

جوجه تیغی چه میوه و سبزیجاتی را نمی تواند بخورد؟

جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟ | دام و پت

از آنجایی که جوجه تیغی ها توانایی تا حدودی محدودی در هضم مواد گیاهی دارند، نباید از میوه های نارس یا سبزیجات فیبری خام (مانند کرفس و کلم پیچ) تغذیه شوند. ما همچنین خوردن فقط سبزیجات را در هر وعده غذایی توصیه نمی کنیم.

خرد کردن، پختن و مخلوط کردن در مقادیر کم با رژیم اصلی، همه به هضم کمک می کند تا مطمئن شوید که جوجه تیغی شما از مزایای میوه ها و سبزیجات بهره مند می شود، اگرچه بسیاری از میوه های رسیده را می توان بدون مشکل به صورت خام تغذیه کرد.

چند میوه و سبزی وجود دارد که اغلب به عنوان سمی بالقوه برای جوجه تیغی ذکر می شود، زیرا برای برخی از گونه های دیگر سمی هستند، و هنوز سمیت برای جوجه تیغی نامشخص است.

مراقب میوه های زیر باشید!

میوه ها و سبزیجات زیر به دلیل سمی بودن برای حیوانات دیگر نباید تغذیه شوند:

آووکادو: پوست و هسته حاوی سم پرسین هستند، اما حیوانات حساس ممکن است با گوشت آن نیز مشکل داشته باشند.

انگور: برای سگ ها سمی است، اما سم هنوز ناشناخته است. کشمش حتی سمی تر است زیرا خشک کردن آن سطح سم را متمرکز می کند.

دانه های سیب و گلابی، هلو، زردآلو، آلو، شلیل، گیلاس و انبه، حاوی ترکیبی ( آمیگدالین ) است که در معده به سیانید تبدیل می شود. برای بسیاری از حیوانات کوچک سمی است زیرا مقدار مورد نیاز برای مسموم کردن آنها بر اساس وزن بدن بسیار کم است.

سیب زمینی خام: بهتر است از آن اجتناب کنید زیرا ممکن است حاوی سم سولانین باشد. به هر حال سیب زمینی شیرین گزینه غذایی بهتری است.

پیاز و سیر: برای گربه ها و برخی از نژادهای سگ سمی است. N:پروپیل دی سولفید موجود در خانواده آلیوم سبزیجات به هموگلوبین خون حیوان آسیب می رساند و از انتقال طبیعی اکسیژن در بدن جلوگیری می کند.

مرکبات و گوجه‌فرنگی اغلب بیش از حد اسیدی در نظر گرفته می‌شوند.

چگونه می توانید گیاهان را قابل هضم تر کنید؟

جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟ | دام و پت

چه تغذیه میوه، ریشه یا سبزیجات به آرامی شروع شود و دفعات و مقدار پیشنهادی شما را افزایش دهد. حتی در درازمدت، روزانه یک قاشق چایخوری غذای گیاهی کافی است.

میوه

میوه ها باید رسیده تا بیش از حد رسیده باشند و: به جز انواع توت ها و موز: باید همیشه بدون دانه یا هسته ارائه شوند. این به این دلیل است که این قسمت‌های میوه اغلب حاوی سموم گیاهی مانند پرسین و آمیگدالین هستند (که هنگام جویدن به سیانید تبدیل می‌شوند). آنها دفاع گیاه در برابر خورده شدن دانه هایشان هستند!

میوه ها باید به قطعات با اندازه مناسب بریده شوند و در کنار غذای خشک جوجه تیغی و حشرات تغذیه شوند. با این حال، اگر جوجه تیغی شما تمایلی ندارد، می توانید زغال اخته (یا تکه های کوچک موز) را نصف کنید و چند تکه را در مخلوط خشک مخلوط کنید. از طرف دیگر، برای جایگزینی غذا، با مقداری غذای مرطوب گربه با کیفیت بالا مخلوط کنید.

ریشه ها

ریشه ها باید تازه و تا حد امکان تمیز یا ارگانیک باشند. برای بهبود قابلیت هضم، می‌توانید ابتدا ریشه‌ها را بپزید زیرا این کار به تجزیه سلولز (فیبر) کمک می‌کند و پخت یا بخارپز کردن روش‌های خوبی برای این کار است. پخت و پز همچنین مواد معطر آزاد می کند که می تواند غذا را جذاب تر کند.

سعی کنید تکه‌های کوچکی از ریشه را بدهید، اما اگر جوجه تیغی شما مزاحم است، کمی ریشه پخته را در یک وعده غذایی مرطوب له کنید. روش دیگر، می توانید سعی کنید ریشه نپخته را قبل از بخار پز کردن، رنده کنید و سپس آن را در مخلوط خشک مخلوط کنید.

سبزیجات

سبزیجات برگ سبز از منظر تغذیه چیزهای زیادی برای ارائه دارند و ارزش آن را دارد که چند نوع آن را امتحان کنید تا ببینید آیا جوجه تیغی شما آنها را می خورد یا خیر. به یاد داشته باشید که اینها عمداً در طبیعت مصرف نمی شوند، بنابراین مقدار آن را کم نگه دارید و ریز خرد کنید.

فقط قسمت های برگ سبز را تغذیه کنید و رگه ها و ساقه های ضخیم (که هضم آن ها بسیار دشوار است) را بردارید.

چند رشته را در میان غذای خشک مخلوط کنید، اما اگر گراز شما مشتاق نیست، سعی کنید پوره سبزیجات پخته شده را مخلوط کرده و در یک سینی یخ ذخیره کنید. سپس می توانید کمی با غذاهای مرطوب آنها مخلوط کنید تا جوجه تیغی شما به طعم آن عادت کند.

با این حال، سبزیجات جزء ضروری رژیم غذایی نیستند، بنابراین اگر فقط با میوه و یا ریشه موفق هستید، لطفا نگران نباشید.

منبع
https://www.smallpetjournal.com/fruits-and-vegetables-for-hedgehogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا