حیوانات خانگی کوچک

جوجه تیغی چه غذایی می خورد؟

جوجه تیغی چه غذایی می خورد؟

اکثر افرادی که علاقه به نگهداری از جوجه تیغی دارند، به دنبال این هستند که خوراک جوجه تیغی چیست؟ جوجه تیغی از نظر ظاهری و مراقبت از حیوان خانگی کوچک بی نظیر است. خارپشت ها حشره خوار هستند و به عناصر غذایی نیاز دارند که ممکن است در بسیاری از غذاهای سایر حیوانات خانگی وجود نداشته باشد. به طور کلی، غذای گربه غالباً برای تغذیه این حیوانات اهلی جیبی مورد استفاده قرار می گرفت، اما غذاهای جوجه تیغی با کیفیت و مخصوصی هم وجود دارد که مواد غذایی مورد نیاز برای آنها را تامین می کند. با کسب اطلاع از اینکه جوجه تیغی چه چیزی باید بخورد، می توانید تصمیمات غذایی بهتری برای حیوان خانگی خود بگیرید.

دستورالعمل های عمومی خوراک جوجه تیغی

خارپشت ها، همه چیزخوار یا حشره خوار محسوب می شوند. اگر رژیم واقعی جوجه تیغی را بررسی کنید، متوجه می شوید که توصیف گیاهخواران برای آنها مناسب تر است. زیرا جوجه تیغی ها در طبیعت غذاهای متنوعی می خورند.

گونه های مختلف جوجه تیغی بسته به نوع آنها، از رژیم های غذایی کمی متنوعی برخوردار هستند، اما اکثر جوجه تیغی های اهلی، خارپشت پیگمی آفریقایی هستند که رژیم غذایی ترکیبی گیاه خواری و حشره خواری را دارند. رژیم غذایی آنها مانند جوجه تیغی وحشی نیست.

خارپشت، توانایی منحصر به فردی در هضم کیتین از حشرات دارد. کیتین در اسکلت بیرونی سخت حشرات یافت می شود و در درجه اول یک منبع پروتئینی است اما مقداری فیبر نیز تأمین می کند. کیتین یک جزء ضروری در رژیم غذایی جوجه تیغی است. اما جوجه تیغی کوچک شما به غذاهای دیگری هم نیاز دارد. بنابراین علاوه بر حشرات، مواد مختلفی نیز باید برای حیوان جیبی خود تامین کند.

یک رژیم غذایی خوب برای خارپشت

جوجه تیغی چه می خورد؟ | دام و پت

اگر وقت خود را برای یادگیری بگذارید، اصول اصلی رژیم غذایی جوجه تیغی بسیار ساده است. ما معتقدیم که دانستن این موارد برای شما مهم است تا برای تهیه لیست غذایی حیوان جیبی خود درمانده نباشید. به طور کلی از نیازهای جوجه تیغی خود درک بهتری داشته باشید.

مهمترین چیزهایی که باید به خاطر بسپارید این است که یک رژیم غذایی جوجه تیغی سالم دارای پروتئین زیاد و چربی کمی خواهد بود. رعایت این اصول در مورد رژیم غذایی آنها باعث تغذیه، شادی و سلامتی آنها می شود.

اگر این دو مورد از مواد غذایی در رژیم غذایی خارپشت ها وجود نداشته باشد، سلامتی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی شود. اما آنها هر از گاهی به یک میان وعده خوب نیاز دارند.

خارپشت ها عاشق خوردن انواع غذاهای مختلف هستند، بنابراین گنجاندن گزینه های مختلف در رژیم غذایی آنها ضروری است. این نه تنها آنها را راضی نگه می دارد، بلکه به شما کمک می کند تا رژیم غذایی آنها را کامل کند و مطمئن شوید که تمام مواد مغذی لازم را دریافت می کنند.

ما توصیه می کنیم که به جای غذای مرطوب، غذای خشک را برای جوجه تیغی خود تهیه و خریداری کنید. چون غذای خشک کمی فیبر بیشتری دارد که قسمت مهمی از هر رژیم جوجه تیغی را تامین می کند. از طرفی هم، دندانهای خارپشت باید چیزی داشته باشند که به طور مداوم آنها را خرد کند. مصرف بیش از حد غذای مرطوب سلامت دندان های آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

در مرحله بعدی، بهتر است به جوجه تیغی خود، غذای بزرگسال بدهید. در حالی که غذای کودک برای جوجه تیغی شما از نظر اندازه کمتر بوده و جویدن آن آسان تر است، اما نسبت به غذای بزرگسالان، حاوی چربی بیشتری است.

چربی بیش از حد می تواند رژیم های جوجه تیغی را به سرعت مختل کند. هنگام خرید به دنبال غذاهایی باشید که بیش از 20٪ پروتئین و بین 5-15٪ چربی داشته باشد. این به شما کمک می کند تا رژیم آنها را در جای شیرین حفظ کنید.

چگونه از جوجه تیغی مراقبت کنیم؟

خارپشت به چه مواد غذایی نیاز دارد؟

جوجه تیغی چه می خورد؟ | دام و پت

برخی از مواد غذایی که باید برای حیوان جیبی خود تامین کنید، عبارتند از:

کرم های غذایی. کرم های غذایی زنده یا خشک شده منجمد، منبع خوبی از کیتین برای جوجه تیغی ها هستند. کرم های زنده همچنین مورد مناسبی برای تحرک بیشتر جوجه تیغی ها محسوب می شود، زیرا جوجه تیغی مجبور است برای گرفتن غذای خود کمی بیشتر حرکت کند.

کرم های مومی. کرم های مومی زنده از نظر چربی حاوی مقدار کیتین کمتری از کرم های کنجاله هستند.

جیرجیرک. جیرجیرک های موجود به صورت زنده یا یخ زده نیز کیتین مورد نیاز خارپشت ها را تامین می کنند.

میوه ها. از مصرف میوه های خشک برای خارپشت ها خودداری کنید، اما می توانید مقدار کمی میوه تازه به عنوان گیاهان دارویی به جوجه تیغی خودتان بدهید. سیب، موز، توت و خربزه از گزینه های محبوب در میان جوجه تیغی ها هستند.

سبزیجات. گوجه فرنگی تازه، لوبیای سبز تازه و کدو حلوایی پخته شده از گزینه هایی است که ممکن است جوجه تیغی شما از آن لذت ببرد. از مصرف سبزیجات نشاسته ای مانند ذرت، سیب زمینی و هویج و همچنین سبزیجات خشک باید خودداری شود.

گوشت پخته شده. غذای کنسرو شده سگ یا گربه با پروتئین بالا، کم چربی و همچنین مرغ پخته شده را می توانید به مقدار کمی به جوجه تیغی حیوان خانگی ارائه دهید.

تخم مرغ پخته شده. کمی تخم مرغ مخلوط یا سفت شده یک غذای مناسب برای تامین پروتئین در جوجه تیغی محسوب می شود.

موش صورتی. اگر جوجه تیغی شما با خوردن موش صورتی احساس خستگی زیاد نمی کند، می توانید موش صورتی رنگی را که قبلاً کشته شده را به خارپشت خود بدهید.

غذای خشک خارپشت یا گربه. این باید قسمت عمده ای از رژیم جوجه تیغی شما باشد. کیبل گربه یا جوجه تیغی با کیفیت بالا باید حداقل دارای 30 درصد پروتئین و کمتر از 20 درصد چربی باشد. غذای خارپشتی که این شرایط غذایی را داشته باشد، رژیم ایده آل برای حیوان کوچک شما محسوب می شود.

جوجه تیغی چه چیزی نمی تواند بخورد؟

جوجه تیغی چه می خورد؟ | دام و پت

برخی از غذاها وجود دارند که شما به سادگی نباید به آنها جوجه تیغی بدهید. غذاهای زیر یا برای پرچین شما سمی هستند یا باعث ناراحتی معده می شوند. تا زمانی که این غذاها را از رژیم جوجه تیغی خود دور نگه دارید باید حال خارپشت شما خوب باشد. دقت کنید که جوجه تیغی شما نباید غذاهای زیر را بخورند:

 • سیر
 • پیازها
 • قارچ
 • آناناس
 • شکلات
 • آووکادوها
 • گوشت خام
 • غذاهای چرب
 • سیب زمینی ها
 • گوجه فرنگی ها
 • انگور و کشمش
 • محصولات لبنی
 • گوشت قرمز چرب
 • آجیل و دانه از هر نوع
 • گوشت فصلی یا سرخ شده
 • میوه های خانواده مرکبات
 • گوشت فرآوری شده یا کنسرو شده
 • حشرات مغازه های طعمه فروشی یا حیاط شما (احتمال زیادی وجود دارد که در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرند).

جوجه تیغی خود را چقدر و چه وقت یکبار تغذیه کنید؟

خارپشت ها مستعد چاقی هستند، بنابراین نظارت بر میزان تغذیه آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

غذای خشک جوجه تیغی یا گربه ای باید بیشتر رژیم غذایی روزانه خارپشت ها را تشکیل دهد و حتی اگر جوجه تیغی شب ها بسیار فعال باشد و انرژی زیادی را می سوزاند، شما بهتر است میزان غذای حیوان را کنترل کنید.

هر روز باید یک تا دو قاشق غذاخوری کیبل علاوه بر یک قاشق چایخوری میوه و سبزیجات و برخی حشرات به یک جوجه تیغی بزرگسال ارائه شود.

جوجه تیغی های بزرگتر و بسیار فعال ممکن است به غذای بیشتری احتیاج داشته باشند، اما باید با استفاده از ترازوی کودک، وزن جوجه تیغی شما کنترل شود. اگر بیش از 10 درصد افزایش وزن وجود دارد، باید میزان غذای ارائه شده را کاهش دهید.

جوجه تیغی ممکن است شب ها غذای بیشتر بخورد و بیشتر روی چرخ خود بخوابد، بنابراین اگر در طول روز زیاد غذا نمی خورد نگران نباشید. هرگونه غذایی که حیوان جیبی شما در طول روز نخورده است باید روز بعد دفع شود و آب شیرین همیشه در دسترس حیوان قرار داشته باشد.

چه قفسی برای خارپشت خود انتخاب کنیم؟

جوجه تیغی چه می خورد؟ | دام و پت

در مورد مسکن ایده آل برای جوجه تیغی های حیوانات اهلی بحث های زیادی وجود دارد. اما برای هر قفس جوجه تیغی، مهمترین موارد اندازه، ایمنی، تهویه و سهولت تمیز کردن است. نکات منفی برای انواع مختلف قفس وجود دارد. قفسی را پیدا کنید که مطابق با نیازهای منحصر به فرد جوجه تیغی و متناسب با بودجه و تنظیمات شما باشد.

قفس جوجه تیغی باید کف مستحکمی داشته باشد، بنابراین از هرگونه قفس با کف سیم مش یا سیم ممانعت کنید زیرا جوجه تیغی ها ممکن است پاها یا پاهای آنها در کف سیم گیر کند و آسیب ببیند. قفس ها نباید هیچ لبه یا فضایی تیز داشته باشند چون ممکن است سر حیوان به آنها گیر کند. قفس همچنین باید ایمن باشد تا از فرار حیوان جیبی شما جلوگیری کند.

تهویه مناسب برای پایین آوردن سطح رطوبت و جلوگیری از تجمع آمونیاک (از طریق ادرار) و بو در قفس ضروری است. قفس های سیم بهترین تهویه را ارائه می دهند.

سهولت تمیز کردن

قفس جوجه تیغی شما نیاز به تمیزکاری مکرر دارد و یک قفس بزرگ، سنگین یا ناخوشایند این کار روزانه را بسیار سخت می کند. اهمیت این امر را دست کم نگیرید زیرا تمیز کردن قفس خارپشت ها بسیار مهم است!

قفس های سیمی

بسیاری از دارندگان از قفس های سیمی برای نگهداری از جوجه تیغی ها استفاده می کنند زیرا به راحتی در دسترس هستند و تهویه خوبی دارند. علاوه بر این، آنها معمولاً بسیار سبک وزن بوده و به راحتی تمیز می شوند . اما بهتر است، از هرگونه قفس دارای کف سیم جلوگیری کنید. اگر چنین قفس هایی در دسترس نیستند، سیم را با چوب، پلاستیک یا برش پتو ولوکس بپوشانید. بعلاوه، قفسهایی که به اندازه کافی برای جوجه تیغی ها بزرگ باشند ممکن است دارای فاصله سیم بوده که برای نگهداری از جوجه تیغی ها بسیار بزرگ است. به دنبال قفس های فرت یا خرگوش با فاصله 1 اینچ یا کمتر بگردید .

منابع:

https://www.hedgehogworld.com/what-do-hedgehogs-eat/

https://www.thesprucepets.com/hedgehog-housing-1239054

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. این جالب نیست که انسان هی جانوران بیشتری رو به جمع جانوران وابسته به انسان و اهلی اضافه میکنه و این کار به نظرش بد و زشت و غیر اخلاقی نیست… در پایان هم به خاطر خوی وحشی اون جانور رهاش میکنه و میشه دردسر جدید برای دیگران.
  لطفا این خودخواهی ها رو بس کنید. انقدر در طبیعت دست نبرید که چیزی جز دردسر برای همه ساکنان زمین نیست. کمی هم به محیط زیست اهمیت بدید و از دید زیست محیطی به گره های روزانه جامعه نگاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا