سگ ها

تکرر ادرار در سگ و 11 علل آن

تکرر ادرار در سگ به ادرار بیش از حد حیوان خانگی شما اشاره دارد. پولیوریا، اصطلاح پزشکی برای ادرار بیش از حد، اغلب می تواند با تشنگی بیش از حد است که احتمال دارد با پلی دیپسی همراه باشد. افزایش ادرار می تواند برای هر نژاد یا سنی از سگ اتفاق بیفتد و اغلب واکنشی برای اصلاح افزایش یا کاهش مواد شیمیایی، هورمون ها یا الکترولیت ها در بدن است. اینکه چرا ممکن است سگ شما به تکرر ادرار مبتلا شود به شرایط زمینه ای که باعث عدم تعادل می شود، بستگی دارد. اما به طور کلی شایع ترین علل تکرر ادرار در سگ ها، عبارتند از:

عدم تعادل هورمونی

بیماری کوشینگ یا هیپرآدرنوکورتیکیسم زمانی رخ می دهد که هورمون ها توسط غدد فوق کلیوی بیش از حد تولید شوند. بیماری آدیسون یا هیپوآدرنوکورتیکیسم از کاهش تولید هورمون از غدد فوق کلیوی ناشی می شود. هورمون های آدرنال سطح استرس (کورتیزول) و سطوح مواد معدنی، به ویژه سدیم و پتاسیم را تنظیم می کنند. این مواد معدنی به حفظ تعادل طبیعی مایعات در بدن کمک می کنند.

پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که سطوح بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود که می تواند منجر به افزایش متابولیسم شود. این باعث می شود سگ شما دائماً گرسنه و تشنه باشد که منجر به ادرار بیش از حد می شود.

بیماری دستگاه ادراری تحتانی

پولاکیوری معمولاً در اثر ناهنجاری‌های دستگاه ادراری تحتانی متشکل از مثانه و مجرای ادرار ایجاد می‌شود. مجرای ادرار لوله باریکی است که ادرار را از مثانه به دنیای خارج منتقل می کند. بیماری های دستگاه ادراری تحتانی اغلب باعث می شود سگ ها قبل از پر شدن مثانه نیاز به ادرار کردن را به خوبی احساس کنند. اگر تا به حال عفونت مثانه را تجربه کرده اید، بدون شک می توانید با این احساس ارتباط برقرار کنید.

بیماری های شایع دستگاه ادراری تحتانی که باعث تکرر ادرار در سگ می شوند عبارتند از:

  • عفونت باکتریایی در مثانه، به نام سیستیت باکتریایی
  • سنگ در مثانه یا مجرای ادرار
  • تومور یا پولیپ در مثانه یا مجرای ادرار

عدم تعادل مواد معدنی، یکی دیگر از علل تکرر ادرار در سگ

تکرر ادرار در سگ || دام و پت

هیپرکلسمی افزایش سطح کلسیم در خون است. در حالی که کلسیم مورد نیاز بدن است، مقدار زیادی از آن می تواند برای اندام ها و سیستم بدن سگ شما سمی باشد. هیپوکالمی کاهش سطح پتاسیم در خون است. پتاسیم برای ارسال صحیح سیگنال های الکتریکی که به بدن می گویند چه کاری انجام دهد، مورد نیاز سلول ها است.

نوشیدن آب اجباری

این وضعیت پلی دیپسی روان زا نیز نامیده می شود، این یک اختلال رفتاری است که باعث نوشیدن بیش از حد آب می شود. علت این رفتار چندان مشخص نیست و اغلب با دیابت بی مزه اشتباه گرفته می شود. این اختلال اجباری را می توان در غیاب شرایط دیگری تشخیص داد.

توجه داشته باشید که برخی از بیماری های ایجاد کننده پولاکیوری با افزایش تشنگی (پلی دیپسی) همراه هستند. مصرف آب اضافی و تولید ادرار اضافی (پلی یوری) دست به دست هم می دهند. مثانه سریعتر و مکرر پر می شود و گودال های تولید شده بسیار بزرگ هستند.

دیابت

دو نوع دیابت وجود دارد که باعث می شود سگ شما بیش از حد ادرار کند. دیابت قندی به دلیل ناتوانی سلول در جذب قند و استفاده از آن به عنوان انرژی منجر به افزایش سطح قند در خون می شود. این اغلب به دلیل کمبود انسولین کافی است، ماده شیمیایی که اجازه می دهد قند به داخل سلول ها نفوذ کند. سپس قند اضافی از طریق ادرار آزاد می شود. دیابت بی مزه به دلیل عدم تعادل هورمون آنتی دیورتیک باعث تولید حجم زیادی ادرار رقیق در سگ شما می شود.

نارسایی کبد

تکرر ادرار در سگ || دام و پت

کبد خون را تمیز می کند و هورمون هایی تولید می کند که در هضم، دفع و متابولیسم نقش دارند. هنگامی که بیماری یا نارسایی کبد وجود دارد، نتیجه می تواند اختلال در این عملکردهای ضروری بدن باشد که باعث افزایش دفع برای جبران می شود.

عفونت یا نارسایی کلیه

عفونت یا سنگ در کلیه ها و مجاری ادراری می تواند بر نحوه دفع تأثیر بگذارد. نارسایی کلیه زمانی رخ می دهد که کلیه ها قادر به عملکرد نباشند. به طور معمول، کلیه ها ادرار بسیار غلیظی تولید می کنند که مقدار زیادی سم برای دفع دارد. کلیه ای که از کار می افتد به آب بیشتری برای از بین بردن آن سموم نیاز دارد و باعث تشنگی و ادرار بیشتر می شود.

سرطان

بسیاری از انواع مختلف سرطان می توانند باعث ادرار بیش از حد شوند. این به دلیل هورمون هایی است که توسط تومورها تولید می شود که می تواند منجر به هایپرکلسمی شود.

داروها

بسیاری از انواع داروها می توانند هورمون ها یا مواد معدنی را در بدن تغییر دهند. استروئیدهایی که برای مدت طولانی استفاده می شوند می توانند سطح کورتیزول را افزایش دهند. سایر داروهایی که می توانند باعث عدم تعادل شوند شامل گلوکوکورتیکوئیدها یا فوروزماید هستند. دیورتیک ها همچنین می توانند باعث افزایش ادرار شوند.

رژیم غذایی پرنمک

اگر رژیم غذایی سگ شما حاوی سدیم بیش از حد باشد، طبیعتاً حیوان خانگی شما آب بیشتری می‌نوشد. اما اگر آب کافی دریافت نشود، مقادیر زیاد سدیم می‌تواند باعث شود سلول‌های بدن آب را در تلاش برای متعادل کردن سطوح سدیم آزاد کنند.

علت تکرار ادرار در سگ ها چگونه تشخیص داده می شود؟

تکرر ادرار در سگ || دام و پت

برخی از سگ های پولاکیوریک علائم بسیار آشکاری از خود نشان می دهند. پس بهتر است مراقب بروز علائم زیر باشید:

  • اختلال در خواب
  • افزایش تکرر ادرار در پیاده روی
  • نیاز به پر کردن کاسه آب بیشتر از حد معمول

افزایش ادرار می تواند نشانه ای از عدم تعادل چیزی در بدن سگ شما باشد. اگر متوجه شدید که سگتان بیش از حد معمول آب می‌نوشد یا ادرار می‌کند، باید او را نزد دامپزشک ببرید تا علت آن را تشخیص دهد.

پس از در نظر گرفتن علائم دیگری که ممکن است سگ شما نشان دهد، و نژاد و سابقه پزشکی سگ شما، دامپزشک آزمایشاتی را برای تعیین علت انجام می دهد. آزمایش با گرفتن نمونه خون و ادرار برای تجزیه و تحلیل سطوح مواد معدنی، نمک ها، قندها، هورمون ها و سلول های خونی که وجود دارند شروع می شود، که همگی می توانند به دلیل احتمالی افزایش ادرار اشاره کنند. ادرار بسیار رقیق نیز می تواند به شرایط خاصی مانند دیابت بی مزه اشاره کند.

آزمایش‌های دیگر می‌تواند شامل آزمایش تحریک ACTH برای ارزیابی عدم تعادل غدد درون ریز و سطوح کورتیزول باشد. تومورهای سرطانی را می توان از طریق اشعه ایکس یا سونوگرافی تشخیص داد. آزمایش کمبود آب می تواند به تعیین طبیعی بودن غلظت ادرار کمک کند. اگر هیچ یک از آزمایش‌ها به دلیل فیزیکی اشاره نکرد، دامپزشک شما یک دلیل رفتاری مانند اختلال اجباری را بررسی می‌کند.

تکرر ادرار در سگ ها چگونه درمان می شود؟

درمان ادرار بیش از حد در سگ ها به علت اصلی آن بستگی دارد. اگر داروها باعث عدم تعادل شوند، باید مصرف آنها را قطع کنید. عدم تعادل هورمونی می تواند به درمان طولانی مدت برای تثبیت سطح هورمون نیاز داشته باشد و به طور کلی مستلزم تجویز جایگزین های هورمونی است.

دیابت ممکن است نیاز به تزریق انسولین و رژیم غذایی خاص داشته باشد. سرطان را می‌توان با جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی درمان کرد و برای اطمینان از عدم گسترش آن به سایر نقاط بدن، باید تحت نظر باشد. در حالی که درمان بیماری کبد بر علت بیماری متمرکز است، بیماری کلیوی به طور کلی نیاز به تنظیم رژیم غذایی، درمان دارویی و احتمالاً درمان های دیالیز دارد.

چگونه از تکرر ادرار در سگ ها پیشگیری کنیم؟

تکرر ادرار در سگ || دام و پت

پیش بینی اینکه چه زمانی یا چگونه عدم تعادل در بدن می تواند باعث افزایش ادرار شود دشوار است. اطمینان از اینکه سگ شما رژیم غذایی مناسبی دارد و به طور معمول از نظر عدم تعادل مواد معدنی، هورمونی و شیمیایی در یک ویزیت سالانه دامپزشکی بررسی می‌شود، می‌تواند به پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و همچنین تشخیص مشکل قبل از پیشرفت کمک کند.

شما بهترین سگ خود را می شناسید، بنابراین نظارت بر عادات رفتاری و حذف سگ می تواند شما را در مورد یک مشکل احتمالی آگاه کند و به شما اجازه دهد تا قبل از اینکه خیلی دیر شود، از سگ خود کمک لازم را دریافت کنید.

هزینه درمان برای ادرار بیش از حد بسته به دلیل ممکن است بسیار متفاوت باشد. درمان‌ها می‌توانند از اصلاح عدم تعادل مواد معدنی و هورمونی گرفته تا جراحی و شیمی‌درمانی متغیر باشند و می‌توانند از 500 دلار تا 7000 دلار هزینه داشته باشند.

سخن آخر

پلی‌یوری در سگ‌ها افزایش غیرطبیعی ادرار است که می‌تواند باعث تکرر ادرار، حجم بیشتری از ادرار در حین دفع ادرار یا هر دو شود. این اغلب همراه با پلی دیپسی ظاهر می شود که افزایش تشنگی و مصرف آب است.

پولیوریا می تواند نشانه ای از بسیاری از مسائل پزشکی در سگ ها باشد که از خفیف تا کاملا جدی متغیر است. سه نوع پلی اوری وجود دارد. پلی اوری فیزیولوژیکی یک واکنش طبیعی به افزایش مصرف آب است که می تواند یک مشکل رفتاری باشد. نوع پلی اوری فارماکولوژیک ناشی از افزایش مصرف نمک یا داروهایی مانند دیورتیک ها یا استروئیدها است که باعث افزایش ادرار می شوند. پلی اوری پاتولوژیک به دلیل مشکلات متابولیک مانند نارسایی کلیه است.

منبع
https://wagwalking.com/symptom/why-is-my-dog-urinating-frequently

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا