اسب ها

چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟

تکان دادن سر در اسب ها نشان دهنده چیست؟

تکان‌ دادن سر در اسب ها، از جمله رفتارهایی است که گاهی اوقات اسب ها از خود بروز می دهند. مطمئناً سطوح مختلفی از تکان دادن سر وجود دارد. تکان‌ دادن سر در اسب ها، می تواند یک اختلال با چند عامل مختلف باشد. همچنین، درمانی که ممکن است برای اسب دیگری موثر شده باشد، ممکن است روی اسب شما کار نکند. هر چه درباره تکان دادن سر و علت بروز این رفتار، بیشتر بدانید. بهتر می توانید به اسب تان کمک کنید.

اسب ها می توانند از کوچکترین حسی، مانند وجود حشره کوچکی در پشت یا صورت خود، بسیار آگاه باشند. موج دار شدن پوست یا تکان دادن گاه به گاه سر، یک واکنش طبیعی به سوزن سوزن شدن انتهای عصبی، در اسب ها است. اما، مواقعی وجود دارد که اسب نمی تواند از تکان دادن یا پرتاب سر خود، به صورت یک احساس ظاهراً ناآگاهانه، دست بکشد. چنین رفتاری، به عنوان تکان دادن سر در اسب ها شناخته می شود.

تصور می شود رفتار تکان دادن سر ناشی از فعالیت بیش از حد شاخه های عصب سه قلو است. این اعصاب تجربه های حسی را برای صورت و پوزه ایجاد می کنند. این رفلکس رفتاری اسب باعث می شود که سرش را بچرخاند. خروپف یا عطسه کند، سرش را بمالد یا اقداماتی برای فرار انجام دهد.

بر اساس یافته های تحقیقی، اکثر اسب های بروز دهنده رفتار تکان دادت سر (89 درصد آن ها) سر خود را به صورت عمودی تکان می دهند.

علل تکان دادن سر در اسب ها

تکان دادن سر ممکن است علل مختلفی داشته باشد. همه اسب ها هر از گاهی سر خود را تکان داده یا پرت می کنند. با این حال، برخی از اسب ها بیشتر از بقیه این رفتار را انجام می دهند. در مواردی که تکان دادن سر آنقدر مکرر یا شدید است که در راحتی یا غذا خوردن اسب اختلال ایجاد می کند. همیشه باید تلاش شود تا علت اصلی بروز این رفتار، کشف و رفع شود.

پیگیری و یافتن علت اصلی بروز این رفتار آزاردهنده (و گاه خطرناک) می تواند طولانی و دشوار باشد. پرسیدن سوالاتی در مورد عادات اسب و یافتن پاسخ آن ها، اولین چیزی است که در حل این معما، مطرح می شود.

درد، یکی از تکان دادن سر در اسب ها

چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟ | دام و پت

در اسب هایی که فقط هنگام سوار شدن سر خود را تکان می دهند، در این صورت تکان‌ دادن سر در اسب ها ، از درد ناشی می شود. از یک دندانپزشک اسب بخواهید یک معاینه کامل دهانی انجام دهد. تا مطمئن شوید دندان ها دارای نوک تیز یا لبه هایی نیستند که در هنگام تحت فشار قرار گرفتن یا تغییر موقعیت دهان تحریک شوند.

در صورتی که دندان های اسب دچار مشکل بوده و باعث شوند که حیوان احساس درد داشته باشد. دامپزشک می تواند مشکل اسب را برطرف کند. در صورت وجود مشکل در دندان های اسب تان، می توانید با یک دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

همچنین، لنگش ظریف یا کمردرد، می تواند علت پرتاب یا تکان دادن سر اسب باشد. زیرا اسب سعی می کند با این کار، از ناراحتی رهایی یابد. اگر این رفتار زمانی اتفاق می افتد که از اسب خواسته می شود در حالت جمع شده، خم شده یا کار کند، بنابراین انجام جلسات درمانی، ممکن است برای رهایی از تنش و کمک به از بین بردن تکان دادن سر، به اسب شما کمک کند.

از جمله علل دیگر برای بروز رفتار پرتاب یا تکان دادن سر، ممکن است سطوح بالای انرژی در ابتدای سواری یا نارضایتی از شلاق یا خار کفش باشد. فعالیت زیاد یا طولانی شدن زمان سواری گرفتن از اسب، می تواند به اسب پرانرژی کمک کند تا رفتار تکان دادن سر خود را کنار بگذارد. یک مربی ممکن است بتواند نحوه عمل و واکنش اسب در برابر ضربه و شلاق را ارزیابی کند.

نور خورشید، یکی دیگر از علل تکان دادن سر در اسب ها

برخی از اسب ها به نور شدید خورشید حساس هستند. قرار گرفتن در معرض نور شدید باعث می شود که عصبی در سر (عصب سه قلو) حسی شبیه شوک را به صورت اسب منتقل کند. در این شرایط، اسب با پرتاب شدید سر به بالا و عقب واکنش نشان می دهد.

این نوع تکان دادن سر معمولاً در تابستان شایع تر است. اما در روزهای روشن زمستان نیز مشاهده می شود. اسبی با این وضعیت، یعنی نشان دادن رفتار تکان دادن سر، می توانند عطسه یا خروپف مکرر کند. همچنین ممکن است بینی یا صورت خود را به پاها یا اشیاء دیگر بمالد.

اسب های آسیب دیده دوست دارند در سایه بایستند یا حداقل سر خود را زیر سایه انبار، پرچین یا مرتع سایه دار بیاندازند. برخی از صاحبان اسب ها دریافته اند که اگر در اسب برای سایه انداختن روی چشم از ماسک استفاده کنید. این رفتار حیوان، متوقف می شود.

برای رفع این مشکل، مصرف داروی سیپروهپتادین و گاهی اوقات ترکیبی از سیپروهپتادین و کاربامازپین در برخی از اسب ها مفید بوده است. با دامپزشک خود در این باره مشورت کنید. برای پرسیدن سوالات بیشتر، بهتر است با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

استفاده از ماسک صورت یا تور بینی، در ۴۰ درصد موارد، باعث رفع رفتار تکان دادن یا پرتاب سر اسب شده است. استفاده از تور بینی، یک محرک مکانیکی را ایجاد می کند (مانند چسباندن انگشت به بینی). حتی باعث می شود ضربه های آوران (رسانا) به سمت اعصاب ارسال شوند. بدین وسیله، از این طریق تکان دادن سر را متوقف می کند.

البته، همه اسب ها با استفاده از تور بینی، بهبود نمی یابند. اما، به نظر می رسد که استفاده از این روش به اسب تسکین چشمگیری می بخشد.

سوزش گوش، یکی دیگر از دلایل تکان دادن سر در اسب ها

چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟ | دام و پت

سوزش گوش به دلیل ابتلا به کنه گوش و حشرات دیگر و غیره، از جمله علل بروز رفتار تکان دادن سر در اسب های به حساب می آید. مثلا، گاهی اوقات دیده شده است که وقتی یک اسب در زیر یک درخت، قدم می زند، ناگهان بی قراری می کند. به احتمال زیاد، در چنین مواقعی، کنه یا چیز دیگری از درخت وارد گوش اسب می شود.

دانشمندان، پس از سال ها بررسی موارد تکان دادن سر در اسب ها، توانسته اند عللی برای فصلی بودن بروز رفتار تکان دادن سر در اسب ها پیدا کنند. توجه به این نکته ضروری است که دو سوم موارد رفتار تکان دادن سر در اسب ها، در فصل بهار رخ می دهند.

در بهار، سطح هورمون های تولید مثلی موجود در بدن اسب ها، به نام گنادوتروپین، افزایش می یابد. این افزایش، به طور معمول با فصل تولید مثل اسب ها در ارتباط است.

این افزایش، با افزایش طول روز اتفاق می افتد. به عنوان مثال، اسب های گلدینگ، هیچ گونه بازخوردی از تستوسترون ندارند. بنابراین سطح گنادوتروپین های بالاتری مانند FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) و LH (هورمون لوتئینیزه کننده) برای مدتی، خواهند داشت.

در مورد شایع ترین علل جویدن چوب در اسب ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

گنادوتروپین ها و تکان دادن سر در اسب

 

به نظر می رسد، هورمون ها بر بخشی از گانگلیون های سه قلو تأثیر می گذارند، شرایط شیمیایی آن را تغییر داده و آن را ناپایدار می کنند. (گانگلیا نقاط رله و ارتباط بین اعصاب را فراهم می کند.) بدین شکل که، ابتدا ” ترافیک “حسی عادی وارد گانگلیون های سه قلو می شود، سپس محرک های اضافی، مانند نور، صدا، بو یا ورزش بر آن اثر می گذارند.

محرک های عصبی اضافی، ممکن است این عصب را به تحریک کنند.

سپس، اسب، درد عصبی مانند سوزش، خارش، سوزن سوزن شدن یا احساس برق مانند را تجربه می کند، که هر یک از آنها علت بروز تظاهرات اسب است که به صورت تکان دادن سر ظاهر می شوند.

دانشمندانی، در مورد اینکه ورزش چگونه می تواند باعث ایجاد تکان خوردن سر اسب شود، توضیحاتی داده اند. فعالیت های ورزش، باعث ایجاد فعالیت های زیادی در ناحیه بینی می شوند. مانند گرفتگی سوراخ های بینی و خروپف، که برای پاکسازی سوراخ های بینی طبیعی است. حتی باعث می شود تا اسب گرد و غبار را استنشاق نکند.

سرعت، تحرک و تلاش بیشتر باعث افزایش تحریک درون سر اسب می شود. هر محرک اضافی ایجاد شده، باعث افزایش ترافیک در ناحیه سه قلو می شود.

درمان تکان دادن سر در اسب ها

چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟ | دام و پت

دانشمندان، پروتکل درمانی را پیشنهاد کرده اند که در درمان تکان دادن سر، موفق بوده است:

  • ابتدا سطح گنادوتروپین ها (LH) را اندازه گیری کرده و سطح آن ها را با تجویز ملاتونین روزانه (12-16 میلی گرم) در ساعت 5 بعد از ظهر کاهش دهید. این کار به بدن اسب “می گوید” که الان “زمستان” است. همچنین، دوز برچسب دارو (4 اونس) اکسید منیزیم (Quiessence) را برای افزایش آستانه “تحریک” عصب سه قلو استفاده کنید.
  • علاوه بر این، می توانید دوز برچسب داروی اسپیرولینا (یک محصول هومیوپاتی) را برای افزایش آستانه تحریک عصب سه قلو استفاده کنید.

ممکن است چهار تا هشت هفته طول بکشد تا نتایج حاصل از این ترکیب درمانی موثر بوده و مورد ارزیابی قرار گیرد. عوامل زیادی در درمان اسب، دخیل هستند، شما همیشه باید شرایط محیطی اسب را تعیین کنید. مشکل را برای دامپزشک خود توضیح دهید و برای کمک به اسب باید مراحل درمانی اسب را طی کنید.

به نظر می رسد که درمان با طب سوزنی و رهاسازی مایوفاشیال به برخی از اسب ها تسکین زیادی می دهد. برای اطلاع از نحوه انجام این روش های درمانی می توانید با یک دامپزشک تماس گرفته و سوالات تان را از او بپرسید. این روش به میزان قابل توجهی می تواند اسب را آرام کند.

سخن آخر

بروز رفتار تکان دادن سر در اسب ها ، می تواند تحت تاثیر علل مختلفی ایجاد شود. بید بدانید که برای رفع مشکل تکان دادن سر در اسب ها، تعیین علت بروز این رفتار ضروری است. تنها مس از تعیین علت بروز این رفتار است که می توانید به خوبی آن را درمان کنید.

رفتار تکان دادن سر در اسب ها، گاهی اوقات در اثر ورود کنه یا سایر عوامل خارجی به گوش اسب بروز می یابد. به عنوان مثال، گاهی اوقات، یک اسب مس از قدم زدن در زیر درختان، به دلیل ورود کنه به گوش، شروع به بی قراری و تکان دادن سر می کند.

علاوه بر این، رفتار تکان دادن سر، به دلیل تغییرات هورمونی، در فصل بهار، این رفتار بسیار بیشتر از سایر زمان ها دیده می شود. گاهی اوقات، نور خورشید می تواند باعث تحریک اسب و بروز تکان دادن سر توسط این حیوان شود. با مهیا کردن سایه، می توان آرامش اسب را تامین کرد.

در مورد بیماری مشمشه یا گلندرز در اسب ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع:

https://www.animal-mrt.com/blog/post/8300/Head-Shaking-in-Horses/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا