حیوانات خانگی کوچک

تهیه بهترین یونجه و علف برای خرگوش

بهترین یونجه و علف برای خرگوش

تهیه بهترین یونجه و علف برای خرگوش ها مهم و ضروری است. چون یک رژیم غذایی خاص که فقط از یونجه یا علف باشد. برای خرگوش کافی نیست. یونجه به عنوان علف خشک، بخش اصلی رژیم غذایی هر خرگوش است. دلیل این امر فیبر قابل توجه آن است که نه تنها مواد مغذی برای خرگوش ها را تامین می کند. بلکه به آنها اجازه می دهد تا سلامت دندان و دستگاه گوارش خودشان را نیز حفظ کنند.

یک خرگوش بدون مصرف یونجه در رژیم غذایی خود به زودی دچار اختلال در سیستم گوارشی می شود. کاهش سرعت غذا در روده می تواند طیف وسیعی از بیماری ها را ایجاد کند. حتی منجر به مرگ حیوان خانگی شما شود. به دلیل عمل جویدن، استفاده از یونجه به سلامت دندان ها کمک می کند، که خرگوش باید ساعت ها در روز این کار را انجام دهد تا از رشد و درد یا غیر قابل استفاده شدن دندان های خود جلوگیری کند. یک خرگوش با دندان های بسیار بزرگ در حفظ رژیم غذایی اصلی و نظافت خود دچار مشکل می شود.

علف معمولی یا یونجه، کدام برای خرگوش مناسبند؟

علف معمولی به اندازه بهترین یونجه و علف برای خرگوش خوب نیست. یونجه را می توان به مقدار زیاد ذخیره کرد و به خرگوش ها داد. در حالی که علف فقط در ساعات خاصی قابل دسترسی است. حتی برای خرگوش های فضای باز که زمان زیادی را خارج از خانه خود می گذرانند. علاوه بر این، برخی از خرگوش های خانگی به دلایل مختلف به علف دسترسی ندارند، از جمله:

 • مالک ممکن است در مکانی زندگی کند که نگهداری از خرگوش در فضای باز خطرات زیادی دارد، مانند شکارچیان یا ترافیک.
 • مالک ممکن است فضای بیرونی برای نگهداری از خرگوش را محدود کرده یا نداشته باشد. حتی اگر خانه اش جادار باشد.
 • صاحبان سبک زندگی شلوغ ممکن است همیشه نتوانند بر روی حیوان دست اموز خود در فضای باز نظارت داشته باشند.
 • همه باغ ها ایمن نیستند. باغی با طیف گسترده ای از گیاهان ممکن است حاوی محصولاتی باشد که برای خرگوش سمی است.

در نتیجه، ذخیره و استفاده از یونجه یک راه عالی برای اطمینان از رژیم غذایی مناسب برای همه خرگوش های خانگی است. تولید آن آسان بوده و به طور گسترده ای در دسترس است.

خرگوش ها دوست دارند مقدار زیادی علف مصرف کنند، بنابراین دسترسی به چمن باید تا آنجا که ممکن است انجام شود. زیرا از یونجه مغذی تر بوده و شامل ویتامین ها و مواد معدنی است.

اگر به چمنزار دسترسی دارید، به راحتی می توانید تشخیص دهید که آیا خرگوش شما علف را به یونجه ترجیح می دهد یا نه. با این حال، ایده خوبی است که علف را به صورت مرحله ای در رژیم غذایی خرگوش قرار دهید، در صورتی که به آن عادت نکنند.

انواع بهترین یونجه و علف برای خرگوش

بهترین یونجه و علف برای خرگوش | دام و پت

انواع یونجه مناسب برای خرگوش ها، عبارتند از:

 • تیموتی یونجه
 • یونجه علفزار
 • یونجه یا چمن باغ
 • یونجه جو دوسر
 • یونجه گیاهی (علف)

ترکیب چند نوع یونجه برای تغذیه مطلوب ایده بدی نیست. خرگوش شما ممکن است یک نوع را بر نوع دیگر ترجیح دهد یا نیازهای تغذیه ای خاصی داشته باشد، بنابراین آنها از مخلوط  و ترکیبی از یونجه ها نیاز پیدا  خواهند کرد. انواع زیادی از یونجه وجود دارد و اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی چندین گزینه خواهند داشت.

از طرفی هم انواع چمن در خرگوش ها، عبارتند از:

 • علف جو دوسر
 • علف گندم
 • چمن جو
 • چمن بروم
 • علف برمودا

از انواع ذکر شده در بالا جو و گندم همه معمولاً برای تأمین غلات پرورش داده می شوند. از آنجا که علف ها قبل از رسیدن سر بذرها برداشت می شوند، می توان از آنها برای تغذیه حیوانات استفاده کرد. اگر چمن برای مدت طولانی باقی بماند، چمن تغییر می کند، زیرا هنگامی که علف به طور کامل رشد کرد و قهوه ای طلایی شد، تبدیل به کاه می شود و ویژگی های تغذیه ای خود را از دست می دهد. اگرچه کاه می تواند به عنوان علوفه استفاده شود و توسط خرگوش جویده می شود، اما نیازهای تغذیه ای آنها را برآورده نمی کند.

Alfalfa

علی رغم نام، یونجه (Lucerne که به Alfalfa داده شده اما در واقع، یونجه نیست بلکه نوعی حبوبات است که به عنوان خوراک دام تولید می شود و از نظر محتوای غنی تر از یونجه معمولی است. در نتیجه، یونجه دارای پروتئین بیشتری نسبت به یونجه معمولی است. مشکل این است که پروتئین زیاد باعث نفخ خرگوش می شود. با این وجود، این بدان معنا نیست که شما باید یونجه را به طور کامل حذف کنید، زیرا آنها منبع پروتئینی برای خرگوش در حال رشد عالی است و می تواند به بهبود خرگوش در صورت بیماری کمک کند.

چمن خشک یکی از  بهترین یونجه و علف برای خرگوش

بهترین یونجه و علف برای خرگوش | دام و پت

فرایند برش و خشک شدن سریع چمن به این معنی است که مواد مغذی را که در غیر این صورت از بین می روند حفظ می کند. همچنین این امر باعث می شود که خشک کردن سریع علف به آن اجازه می دهد رنگ سبز خود را حفظ کند، که نشان دهنده میزان پروتئین بالاتر آن در مقایسه با یونجه معمولی است. صاحبان خرگوش که خوردن یونجه از حیوانات خانگی خود را با مشکل روبرو کرده اند، اغلب به سمت این علف های خشک می روند. با وجود این، باید در مورد استفاده از آن در صورت اضافه وزن خرگوش احتیاط می شود. استفاده از یونجه خشک معمولی در بیشتر موارد بهتر است.

اگر می دانید که حیوان خانگی شما از رژیم غذایی منظمی استقبال نمی کند یا مسائل دیگری دارد  سپس به جای تغییر ناگهانی، به دنبال یک تغییر مداوم باشید.

یونجه تیموتی

اگر صاحب یک خرگوش هستید، به زودی با این مورد محبوب بازار آشنا خواهید شد. یونجه ای است که بیشتر خرگوش ها به سمت آن می روند. یونجه تیموتی از ترکیبی برگ ها و ساقه ها تشکیل شده است و فیبر بالایی دارد. همچنین ضخیم تر از بسیاری از یونجه های دیگر است، که برای هضم و حفظ سلامت دندان بهتر است.

از آنجا که پروتئین بسیار کمی دارد، خرگوش ها می توانند به اندازه دلخواه آن را بخورند و هرگز وزن خود را افزایش ندهند. همچنین به دستگاه گوارش کمک می کند تا به طور موثر کار کند.

یونجه تیموتی به طور گسترده ای در دسترس است، به این معنی که صاحبان این حیوان خانگی همیشه باید برای خرگوش خود فراهم کنند. این محصول معمولاً عاری از آفت کش است، زیرا مستقیماً از مزرعه می آید و به طور طبیعی در آفتاب خشک شده و سبزتر از اکثر یونجه های دیگر است. خرگوش های بالغ به ویژه باید مقدار قابل توجهی یونجه تیموتی تغذیه کنند زیرا حاوی مقدار کمی کلسیم است.

چمن

بهترین یونجه و علف برای خرگوش | دام و پتبهترین یونجه و علف برای خرگوش | دام و پت

علف باغ به صورت دسته ای رشد می کند و می تواند شرایط طبیعی نامطلوب تری را نسبت به یونجه تیموتی تحمل کند. یونجه باغ نیز دارای فیبر بالا و پروتئین کمی است، اگرچه بافت آن به وضوح کمتر خشن است.

در صورتی که خرگوش بیمار شناخته می شود، به صاحبان آن توصیه می شود که این یونجه را با یونجه تیموتی مخلوط کنند. در دراز مدت، استفاده از یک محصول یونجه برای خرگوش شما می تواند منجر به عوارض گوارشی شود، بنابراین غذای ترکیبی یک رویکرد عالی است.

چمنزار

انواع متعدد علف هایی که چمنزار را تشکیل می دهند طی فرایند خشک شدن در کوره به دست می آیند. بنابراین یونجه واقعی محسوب نمی شود. با این حال، از آنجا که چمنزار – یا “یونجه علفزار” – ترکیبی از چمن های مختلف است، خرگوش شما با مصرف آنها از انواع مواد مغذی و بافت بهره مند می شود.

از آنجا که علفزار به ویژه سرشار از پروتئین است، خطر اضافه وزن حیوان خانگی شما وجود دارد، اما با تغذیه دقیق در عین حال که به خرگوش خود اجازه می دهید از یونجه دیگری لذت ببرد، می توان از این امر جلوگیری کرد.

بهترین توصیه این است که از علفزار به عنوان خوراک اصلی مانند تیموتی خودداری کنید، اما از مزایای بالقوه آن نیز غافل نشوید. علیرغم وجود مقدار زیادی یونجه تیموتی، گزینه های جایگزین را در نظر بگیرید و ترکیبی از یونجه را برای خرگوش خود تهیه کنید.

تنوع به خرگوش های انتخابی آموزش می دهد که یونجه دیگر را امتحان کنند. تنوع از لجبازی خرگوش در ترجیح دادن نوع خاصی از غذا جلوگیری می کند، که در بلند مدت به طور بالقوه خطرناک است.

مهمترین ویژگی های بهترین یونجه و علف برای خرگوش چیست؟

بهترین یونجه و علف برای خرگوش | دام و پت

صرف نظر از محصول و ادعاهای آن، هنگام خرید و ذخیره یونجه باید سه استاندارد را در نظر داشته باشید:

 • نباید کپک زده باشد و باید رایحه ای شیرین و تازه بدهد.
 • از خرید یونجه ای که به نظر می رسد گرد و خاک زیادی در آن وجود دارد خودداری کنید.
 • ذخیره سازی خشک و دور از تابش مستقیم نور خورشید بسیار مهم است و یونجه خود را در محفظه ای که درب آن محکم نیست، ذخیره نکنید، زیرا این باعث رطوبت و انتشار احتمالی سموم می شود.

چه مقدار یونجه باید برای خرگوش خود تهیه کنم؟

بهترین یونجه و علف برای خرگوش | دام و پت

خرگوش شما باید منبع ثابت یونجه داشته باشد. زیرا یونجه تیموتی و یونجه دو سر گزینه مناسبی برای محتوای کم پروتئین و فیبر بالا هستند.

یونجه های سرشار از پروتئین، مانند یونجه یموتی، نباید به عنوان منبع غذایی ثابت مورد استفاده قرار گیرد. اما همچنان می تواند به مقدار متعادل به خرگوش شما داده شود. همیشه بررسی کنید که آیا ویتامین، مواد معدنی و کلسیم موجود در یونجه زیاد است یا خیر، زیرا همه اینها می تواند منجر به اضافه وزن خرگوش شود.

برای کنار گذاشتن عادات انتخابی رژیم غذایی و ترکیب آنها با یونجه های دیگر، مانند یونجه تیموتی، که همیشه به وفور یافت می شود، به وعده های کوچکتری از این یونجه ها پایبند باشید.

منبع:

https://www.rabbitcaretips.com/choosing-hay-grass/

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام
  لطفا لطفا لطفا ادمین قشنگ این سوالو جپاب بدید:

  اگر یونجه کاه شده باشه،اونطوری ک ب گوسفند و اسب میدن، برای خرگوش مشکلی نداره؟
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا