سگ ها

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ های خانگی

وقتی به ورزش کردن سگ خانگی خود می اندیشید، احتمالاً به فعالیت هایی مانند پیاده روی، دویدن در مسیرهای دوچرخه سواری و بازی های ذهنی، فکر می کنید. اما ممکن است تعجب آور باشد که بدانید تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها نیز وجود دارد.

کار کردن با ذهن سگ، به اندازه کار با بدن این حیوان، اهمیت دارد. به طور کلی، بازی های مغزی، یک راه عالی برای تقویت ذهن سگ است. در واقع، بهترین بخش در مورد بازی های مغزی برای سگ های خانگی، شامل استفاده از توانایی های شناختی منحصر به فرد آن ها برای غنی سازی بازی ها است. انجام این کار آسان است!

آموزش مغزی مناسب برای سگ ها کدام اند؟

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها | دام و پت

با وجود این که آموزش های استانداردی مانند اطاعت را، می توان جزو آموزش های مغزی مناسب برای سگ ها دانست، تمرینات مغزی واقعی، ذهن سگ شما را به گونه ای متفاوت درگیر می کند. تمرینات آموزش سگ در یادگیری اطاعت استاندارد، دارای هدف خاصی است. با یادگیری اطاعت، سگ شما رفتارهای اساسی مانند پیاده روی تحت کنترل به وسیله قلاده را می آموزد.

هدف از آموزش مغزی در سگ ها این است که حیوان خانگی خود را تشویق کنید تا خلاقانه فکر کند، مشکلات را برطرف کند و از این کارها، لذت ببرد. به طور کلی، آموزش مغزی در سگ های خانگی، فواید بی شماری دارد. برخی از فواید آموزش مغزی در سگ ها، عبارت اند از:

  • رفع کسالت
  • رفع اضطراب
  • افزایش توانایی شناختی

دادن فرصت کافی برای انجام رفتارهای مخصوص سگ های خانگی، مانند حفاری یا جستجوی منابع، راه حلی برای رفع اضطراب سگ خانگی و کمک به کاهش تغییرات شناختی مرتبط با افزایش سن، از جمله فواید تمرینات مغزی سگ ها، به حساب می آیند.

علاوه بر مزایای رفتاری، مانند جلوگیری از بروز رفتارهای نامناسب و افزایش اطاعت پذیری سگ خانگی، آموزش مغزی در سگ ها، یک روش سرگرم کننده برای تقویت ارتباط شما با حیوان خانگی‌ تان است. اگر با سگ خود انواع بازی های آموزشی مغز را انجام می دهید، باید هر دو تان، از آن لذت ببرید!

آیا گردو برای سگ ها سمی است؟

بازی های سرگرم کننده مغزی برای سگ ها

در ادامه مقاله، به تعدادی از بازی های سرگرم کننده مغزی برای سگ ها، که می توانید در خانه امتحان کنید، ذکر شده است. با وجود این که بازی های فکری زیادی برای تمرین دادن سگ ها وجود دارد، می توانید فعالیت های شناختی را نیز انجام دهید. تمرینات ساده مغزی، می توانند برای سگ خانگی تان، بسیار مفید باشند.

بازی Hide the Toy

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها | دام و پت

به سگ خود بیاموزید که به دنبال یک اسباب بازی پنهان شده، به کمک حس بویایی خود باشد. به طور کلی، این بازی، راهی فوق العاده برای مصرف انرژی اضافی سگ، در داخل خانه یا بیرون است. برای شروع آموزش، سگ خود را در یک “مکان آرام” قرار دهید یا از یک فرد دیگر بخواهید تا سگ را آرام نگه دارد.

برای انجام این‌ بازی با سگ خانگی تان، تلاش کنید تا یک اسباب بازی را در نقطه ای مناسب، در چند فوت دورتر، مانند لبه داخلی مبل، قرار دهید. سپس با صدای هیجان زده، به سگ خود بگویید که “آن را پیدا کند”. سگ خانگی تان را تشویق به یاتن اسباب بازی کنید.

چند دقیقه با اسباب بازی بازی کنید، سپس اسباب بازی را در یک نقطه در دسترس اما جدید، پنهان کرده و این کار را تکرار کنید. بدین ترتیب، با این روش، می توانید مغز و ذهن سگ خانگی تان را پرورش دهید.

پس از چند بار تکرار، سگ شما شروع به فهمیدن معنی “پیدا کردن اشیا” می کند. در این مرحله، شما باید سگ را در اتاق دیگری قرار دهید و اسباب بازی در جایی که حیوان خانگی تان، نمی تواند آن را پیدا کند، قرار دهید. یک بازی “جستجو شی گمشده” با سگ خانگی تان انجام دهید.

از آنجا که این بازی باعث می شود سگ شما فقط به حس بویایی خود تکیه کند، در پایان چند دور بازی، با خوشحالی خسته می شود!

۱۰علائم هشدار دهنده درد در سگ ها را بشناسید.

ایجاد گودال داخلی

بسیاری از سگ ها، عاشق حفاری هستند. اما به طور معمول، سگ های خانگی، فرصت کافی را برای انجام این کار، ندارند. ایجاد یک نقطه امن برای انجام دادن این رفتار غریزی در سگ ها، یک راه ساده برای رفع این تمایل حیوان خانگی تان است. حفاری کردن، به طور هم زمان، مغز سگ خانگی شما را پرورش می دهد.

برای ساختن گودال، به سادگی، می توانید از یک جعبه، با کناره های مناسب یا یک ظرف پلاستیکی، برای نگهداری خاک، استفاده کنید. علاوه براین، می توانید آن را با مواد مخصوص سگ، مانند پارچه هایی که به صورت نوار بریده شده یا رول های حوله ای کاغذی و رول های دستمال حمام که در طول های مختلف بریده شده اند، پر کنید.

مطمئن شوید که از موادی استفاده می کنید که سگ شما تمایلی ندارد آن ها را بخورد!

سپس غذاها یا بخشی از جیره غذایی روزانه سگ خود را داخل آن قرار دهید و با پرکننده ها، مخلوط کنید. یا اگر سگ شما اسباب بازی های خاصی را دوست دارد، توپ ها و اسباب بازی ها را در داخل جعبه، مخفی کنید. بسیاری از سگ های خانگی، در هنگام کشف اسباب بازی های خود، بسیار لذت می برند.

آموزش ترفند “چرخش” به سگ خانگی

یک راه عالی برای کار بر روی مغز سگ و پرورش آن، آموزش یک ترفند است که جزو تمرین های‌ سرگرم کننده و کم فشار، برای سگ های خانگی به حساب می آید. آموزش “چرخش” یکی از ساده ترین (و جذاب ترین) ترفندها برای آموزش است و طولی نمی کشد که سگ های خانگی، بر انجام آن مسلط می شوند.

برای شروع فرآیند، یک ماده معطر را در جلوی بینی سگ خود قرار دهید. تا چهار پنجه روی زمین قرار بگیرد و مجبور نباشد برای تشخیص بوی آن، به سمت بالا بپرد. سپس، این‌ ماده معطر را، به آرامی بر روی سر حیوان خانگی‌ تان بچرخانید. کاری کنید که سگ خانگی تان، برای تشخیص ماده معطر، تلاش کنید.

به سگ تان به گونه ای آموزش دهید که پس از تکمیل یک‌ دور کامل، ماده معطر موجود در دست تان را، که می تواند تکه ای از غذاهای مورد علاقه سگ خانگی تان باشد، از شما به عنوان جایزه دریافت کند. این فرایند را تکرار کنید و با هر بار تکرار، حرکت چرخشی دست تان را سریع تر کنید.

وقتی سگ شما با خوشحالی، در یک مسیر دایره ای شکل حرکت می کند، غذای مورد علاقه سگ خانگی تان را در جیب خود نگه دارید و با هر بار تکرار، حرکت دایره را سریع تر کرده و پس از هر تلاش، غذای مورد علاقه حیوان خانگی‌ تان را، به عنوان پاداش، بدهید.

این کار را ادامه دهید تا بتوانید زمانی که یک انگشت تان را بالای سر سگ خود می چرخانید، سگ خانگی تان، به همراه انگشت تان شروع به چرخش کند. هنگامی که سگ شما به سیگنال و حرکات ظریف دست پاسخ می دهد، می توانید با کلماتی، درست قبل از شروع حرکت، یک نشانه کلامی برای انجام “چرخش” ایجاد کنید.

آموزش تمرکز به سگ

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها | دام و پت

یک بازی سرگرم کننده مغزی و ذهنی برای سگ های خانگی، که دارای کاربردهای واقعی نیز می باشد، آموزش برقراری ارتباط چشمی با یک‌ نشانه و متمرکز شدن بر روی آن است. تمرین این مهارت، نه تنها سرگرم کننده است، بلکه کاربردهای زیادی در دنیای واقعی دارد. کمک به تمرکز مجدد سگ های مضطرب با واداشتن آن ها تماشای شما، به جای توجه به عوامل‌ استرس زا، از جمله فواید این‌ تمرین ذهنی به حساب می آید.

به طور کلی، برای آموزش این رفتار به یک‌ سگ خانگی مانند اکثر موارد، باید از یک تکه غذای مورد علاقه حیوان خانگی، با عنوان پاداش استفاده کنید. ابتدا یک تکه غذا به سگ تان بدهید. سپس، وقتی سگ غذا را خورد، برای دریافت تکه غذای دیگر، به شما نگاه خواهد کرد. با گذشت زمان، باید مدت زمان نگاه کردن حیوان خانگی تان‌ به شما، افزایش پیدا کند.

تکرار و تمرین

این روند را تکرار کنید، همیشه از یک‌ علامت و یا صوت، برای جلب توجه سگ خانگی نسبت به خودتان استفاده کنید. با گذشت زمان، حیوان خانگی تان، بین نگاه کردن به شما و نماد یا صوت مخصوص ارتباط برقرار می کند. می توانید از این بازی، برای حفظ تمرکز سگ خانگی تان استفاده کنید.

در مرحله بعد، از سگ خود بخواهید کارهای بیشتری انجام دهد. منتظر بمانید تا سگ شما به چشمان شما نگاه کند، سپس غذا را پرتاب کنید. مدت زمانی را که سگ شما، به چشم های تان می نگرد، با چند ثانیه صبر قبل از بروز‌ علامت مخصوص و دریافت غذا،‌ طولانی تر‌ کنید.

به طور کلی، سعی کنید که به سگ خانگی تان آموزش دهید که با ایجاد یک صوت خاص مانند “من را ببین”، به شما توجه کند و از عامل استرس زا دور‌ شود. رفتار را در قسمت های مختلف خانه خود و بیرون از خانه، تمرین کنید تا به پیشرفت و گسترش عمق این رفتار، کمک کنید. سپس سعی کنید از این رفتار، در طول یک سناریوی واقعی، مانند پیاده روی، استفاده کنید.

به طور کلی، بازی های ذهنی مناسب برای سگ ها، نه تنها برای حفظ سلامتی آن ها، بلکه برای یادگیری رفتارهای مفید دیگر نیز قابل استفاده است. بنابراین بهتر‌ است سعی کنید زمان بیشتری را با سگ خانگی تان گذرانده و رفتارهای خوب و مفید را در آن ها به وجود آورید.

استرس در سگ ها را چگونه تشخیص دهیم؟

حمایت از سلامتی ذهنی سگ های خانگی

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها | دام و پت

عملکرد سالم مغز، از سبک زندگی سالم ناشی می شود. به طور کلی، رژیم غذایی، بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است. تغذیه حیوان خانگی تان با غذای سگ با کیفیت به حفظ سلامت کلی سگ های خانگی، کمک می کند.

علاوه بر این، اسباب بازی های پازل مانند و فکری، برای سگ های خانگی، بسیار مفید بوده و باعث تقویت مغز می شوند. سعی کنید به صورت روزانه زمانی را برای بازی کردن با آن ها اختصاص دهید. قرار دادن خوراکی در اسباب بازی ها و تشویق سگ ها به حل معما و یافتن پاداش، به افزایش قدرت مغز حیوان خانگی تان، کمک می کند.

همچنین می توانید برای حفظ سلامتی مغز سگ خود، از مکمل های دامپزشکی استفاده کنید. از محصولاتی استفاده کنید که از مواد طبیعی، برای ارتقاء سلامت شناختی سگ، استفاده می کنند. نگه داشتن مغز سگ به صورت فعال، شاداب و پرکار، به شما کمک می کند تا یک سگ شاد و سالم داشته باشید!

منبع
https://www.greatpetcare.com/training/brain-training-for-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا