حیوانات خانگی کوچک

تعیین جنسیت در خرگوش

به غیر از کنجکاوی، چند دلیل وجود دارد که تعیین جنسیت خرگوش ها مهم است. در طبیعت، بسیاری از حیوانات مختلف خرگوش ها را می خورند. بنابراین به منظور حفظ یک جمعیت زنده، خرگوش ها، از جمله خرگوش های اهلی، برای تولید مثل زودهنگام تکامل یافته اند. آنها راه های متعددی برای دستیابی به تکامل دارند. اول اینکه خرگوش های ماده هیچ چرخه فحلی ندارند. در عوض، آنها پذیرای خرگوش های نر برای دوره های 5 تا 14 روزه هستند که با یک یا دو روز از هم فاصله دارند. خرگوش‌ های ماده نیز دو رحم دارند و به طور بالقوه می‌ توانند در هر کدام یک بستر حمل کنند.

یک بستر منفرد می تواند بین 4 تا 12 کیت داشته باشد که این تعداد خرگوش ها است. یک جفت خرگوش و بچه های آن می توانند در یک دوره زمانی چهار ساله نزدیک به چهار میلیون خرگوش تولید کنند. خرگوش های جفت نسبت به خرگوش تنها شادتر هستند. اما اگر یک جفت برای تولید مثل نمی‌خرید و هیچ بچه خرگوش غیرمنتظره‌ای نمی‌خواهید، قبل از اینکه خرگوش‌ها را به خانه بیاورید، مهم است که جنسیت آنها را از هم تشخیص دهید.

خرگوش های کوچک در سه تا چهار ماهگی به بلوغ جنسی می رسند. اما این زمان‌ ها می‌ توانند متفاوت باشند. جفت خود را جدا نگه دارید تا زمانی که بتوانید از جنسیت آنها مطمئن شوید. حتی بهتر است، خرگوش های نر و ماده را به محض اینکه دامپزشک گفت به اندازه کافی بزرگ شده اند، عقیم کنید. بر همین اساس بهتر است مقاله عقیم سازی در خرگوش و هر آنچه که باید بدانید. را از دام و پت بخوانید.

اقدامات لازم برای جفت گیری خرگوش ها

همه ی اقدامات احتیاطی در وهله اول با دانستن اینکه جنسیت خرگوش شما چیست شروع می شود. تشخیص جنسیت بچه خرگوش برای صاحب خرگوش می تواند سخت باشد. با این حال، تشخیص در خرگوش های بالغ، کمی راحت تر هستند. به طور کلی، تشخیص این تفاوت برای صاحبان خرگوش در حدود چهار هفتگی آسانتر می شود.

برقراری ارتباط بین جفت خرگوش

هر خرگوشی صرف نظر از نژاد یا جنسیت، شخصیت خاص خودش را دارد. اما وقتی نوبت به آوردن دو خرگوش به خانه می‌ رسد، می‌ توانید چند گزینه ره داشته باشید. پیوند دادن یک خرگوش نر با یک حیوان دست آموز ماده ساده ترین کار است. به همین دلیل تعیین جنسیت خرگوش کاملا ضروری است. شما می توانید دو ماده عقیم شده را به هم پیوند دهید، اما ممکن است دشوارتر از ترکیب های دیگر باشد. در هر صورت، تعیین جنسیت صحیح خرگوش ها می تواند به شما در درک جنبه بالقوه دشوار پیوند و آمادگی برای آن کمک کند.

بیماری ها

رابطه جنسی با خرگوش ها برای سلامت کلی نیز مهم است. ماده ها بدون عقیم شانس بسیار بیشتری برای ابتلا به سرطان رحم دارند. عقیم‌ سازی خرگوش‌ های ماده از سلامت آن‌ ها محافظت می‌ کند و همچنین از بارداری‌ های غافلگیر کننده پیشگیری می‌ کند. این عمل برای یک جفتک بالغ و یک خرگوش بالغ کاملاً متفاوت است. دانستن جنسیت خرگوش می تواند به شما در آماده شدن برای عمل و بهبودی کمک کند. اما برای نگهداری بهتر از خرگوش ها باید بدانید که آیا بیماری های خرگوش واگیردار هستند؟

چگونه جنسیت خرگوش را مشخص کنیم؟

تعیین جنسیت در خرگوش || دام و پت

خرگوش ها با آلت تناسلی یا واژن متولد می شوند. با این حال، اندام تناسلی آنها در دهانه دریچه ای فرو رفته و هنوز کاملاً بالغ نشده است، و تشخیص اینکه آیا آنها نر هستند یا ماده، بسیار دشوار است. برای تعیین جنسیت کیت ها صبر کنید تا شش یا نهایتا هشت هفته از عمر آنها بگذرد.

دست زدن به خرگوش‌ های جوان‌تر می‌ تواند باعث شود مادر آنها به دلیل بوی انسانی شما آنها را پس بزند و به تعویق انداختن این تجربه به بعد از شیر گرفتن، نگرانی از غفلت مادر را از بین می‌برد. خرگوش خود را محکم با یک دست روی پشتش نگه دارید و آن را به آرامی بچرخانید تا روی کتفش قرار گیرد.

اجازه ندهید لگد بزند یا تقلا کند، زیرا کمر خرگوش ها در عجله برای فرار ممکن است بشکنند یا آسیب های دیگری را متحمل شوند. با انگشت اشاره و انگشت دوم، دم را به آرامی به سمت بیرون بکشید. از انگشت شصت خود برای فشار دادن روی شکم استفاده کنید. دو دهانه را بررسی کنید. نزدیکترین قسمت عقب مقعد و نزدیکترین قسمت به شکم اندام تناسلی هستند.

یک شکاف عمودی در بالا و نزدیک به مقعد به این معنی است که خرگوش شما ماده است. یک نقطه گرد در این ناحیه، دهانه نوک آلت تناسلی است. آنقدر محکم فشار دهید تا اندام تناسلی شروع به بیرون زدگی کند تا بتوانید تشخیص دهید حیوان شما کدام اندام تناسلی را دارد.

برای تشخیص جنسیت در این سن با بسیار مراقب باشید زیرا اندام تناسلی به طور کامل بالغ نشده است و احتمال آسیب وجود دارد. اندام تناسلی با بزرگتر شدن نوزادان مشخص تر می شود. چرا خرگوش بچه هایش را دفن می کنند؟

تعیین جنسیت خرگوش بالغ چگونه است؟

هنگامی که خرگوش کاملاً بالغ شود، تشخیص جنسیت آسان تر خواهد بود. چراکه خرگوش های ماده دارای چهار تا پنج جفت نوک سینه در امتداد شکم خود هستند که داشتن چهار تا از آنها طبیعی است. نوک سینه ها در نر آنقدر رشد نیافته اند که احتمالاً نمی توانید آنها را تشخیص دهید.

ماده‌ های بسیاری از گونه‌ ها یک کیسه‌ی گوشتی در زیر چانه‌شان ایجاد می‌کنند. خرگوش‌ های ماده در زمانی که کاملاً بالغ می‌ شوند بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نر های همان گونه هستند.

خرگوش های نر و ماده هر دو دارای یک برآمدگی صورتی به شکل هشت در بین پاهای عقب خود هستند که دریچه نامیده می شود. نزدیکترین قسمت دریچه به دم مقعد است. قسمت دیگر دارای شکافی است که آلت تناسلی یا فرج را پنهان می کند. شکاف عمودی که فرج را پنهان می کند به شکل “I” است. اما شکافی که آلت تناسلی را پنهان می کند به شکل O است.

خرگوش نر بالای 10 هفته، بیضه های قابل رویت دارد. اینها برجستگی های اژدری شکل هستند که یکی در دو طرف شکل هشت قرار دارد. اغلب پوست زیر خز بنفش است. توجه به این نکته مهم است که خرگوش نر می‌تواند بیضه‌ های خود را در هنگام ترس جمع کند. مانند زمانی که کسی در حال انجام یک بازرسی غافلگیرانه از دستگاه تناسلی خود است.

به اندام تناسلی نگاه کنید.

حتی اگر فکر می کنید که جنسیت خرگوش را می شناسید، برای اطمینان بیشتر اندام تناسلی را بررسی کنید. یک گوزن (خرگوش ماده) یک شکاف به شکل “I” در بالای شکاف مقعدی خواهد داشت. فشار ملایم اما محکم به دو طرف شکاف وارد کنید. فرج یک به شکل گلبرگ است.

باکس (خرگوش نر) یک شکاف O شکل دارد. اگر فشار ملایمی به هر دو طرف آن وارد کنید، آلت تناسلی ممکن است از شکاف بیرون بزند. این برآمدگی آشکار، کوچک و لوله ای خواهد بود.

بنابراین خرگوش را به آرامی روی کف آن بچرخانید و محکم نگه دارید. نرهای بالغ در هر طرف دم خود بیضه های ارغوانی رنگ دارند. بر خلاف برخی از گونه های جانوری، هر بیضه دارای یک کیسه بیضه مجزا است. اگرچه بیضه ها بسیار برجسته هستند، اما اگر خرگوش ترسیده باشد می تواند بیضه ها را به داخل بدن بکشد. اما با این وجود کیسه بیضه بیرون خواهد ماند.

پوست شل و گوشتی با موهای کم را از طریق مو احساس کنید. برخی از زنان نیز دارای نقاط طاسی هستند که در آن بیضه ها باید قرار گیرند. با این حال، پوست کشیده و صاف است. آناتومی خرگوش نر به این معنی است که آلت تناسلی خرگوش اغلب توسط یک قسمت کرکی از مو پنهان می شود. صاف کردن موها به آرامی در هر طرف به شما این امکان را می دهد تا نوک آلت تناسلی را ببینید.

یک ماده بالغ، دارای فرج صورتی رنگی است که از واژن خرگوش محافظت می‌ کند و به راحتی می‌ تواند از کیسه‌ های بیضه بنفش نر متمایز شود. فرج، دارای یک شکاف عمودی است که به راحتی از دهانه گرد در انتهای آلت تناسلی خرگوش نر متمایز می شود. بارداری کاذب در خرگوش ها چگونه درمان می شود؟

رفتار جنسی خرگوش را مشاهده کنید.

تعیین جنسیت در خرگوش || دام و پت

حتی خرگوش‌ های تنها پس از رسیدن به بلوغ جنسی، رفتارهای جنسیتی خاص از خود نشان می‌ دهند. به عنوان مثال، ماده‌ های عقیم‌ نشده تمایل دارند برای ایجاد لانه‌ های پرورش حفاری کنند و از سوراخ‌ های خود با اعمالی مانند گاز گرفتن یا خراشیدن محافظت می‌کنند.

 نرها نیز می توانند پرخاشگر باشند و ممکن است بازوی انسان را به دلیل ناامیدی جنسی گاز بگیرند یا قوز کنند. آنها همچنین ادرار را در قفس خود و اطراف خانه می پاشند تا قلمرو خود را مشخص کنند و حضور خود را به هر ماده ای در منطقه اعلام کنند.

عقیم کردن خرگوش رفتار ناخواسته جنسی را متوقف می کند. با این حال، طبق گزارش Rabbitspot ، ممکن است چند ماه طول بکشد تا هورمون ها تثبیت شوند. با این حال، نر عقیم شده خود را با یک خرگوش ماده بدون تغییر برای حدود شش هفته قرار ندهید، زیرا نرها تا چند هفته پس از عمل بارور می مانند.

نر ها بیشتر مدفوع می کنند.

خرگوش‌ های نر از هر گونه‌ای کوچک‌تر از ماده‌ ها هستند و سرهای مسدود تری دارند. آنها همچنین خوراک را به طور متفاوتی پردازش می کنند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه Bayero در نیجریه در مورد تبدیل مواد مغذی خرگوش انجام شد، نشان داد که اگرچه خرگوش‌ های نر و ماده تقریباً مقادیر یکسانی غذا می‌ خوردند، اما ماده‌ ها وزن بیشتری داشتند، در حالی که نرها مدفوع بیشتری تولید می‌ کردند.

شما باید خرگوش خود را به پشت بخوابانید تا دستگاه تناسلی او را بررسی کنید. به طور طبیعی، اکثر خرگوش ها این را دوست ندارند، زیرا آنها را در موقعیت آسیب پذیری قرار می دهد. متأسفانه، خرگوش ها در صورت ترسیدن و تلاش برای فرار می توانند به خود آسیب برسانند.

بنابراین هرگز خشن نباشید و سعی نکنید خرگوش را به زور در موقعیت خود قرار دهید. در عوض، آهسته و آرام حرکت کنید. همچنین، از آنجایی که ممکن است اندام تناسلی خرگوش خود را لمس کنید، برای جلوگیری از انتقال میکروب ها از دستکش های محافظ استفاده کنید.

چه زمانی می توان خرگوش ها را عقیم کرد؟

تعیین جنسیت در خرگوش || دام و پت

باک ها را می توان در هر سنی عقیم کرد. با این حال مراقب باشید. یک نر عقیم شده هنوز می تواند تا شش هفته پس از اخته کردن، خرگوش ماده را باردار کند. RSPCA عقیم کردن یک خرگوش ماده بین 16 تا 20 هفتگی را توصیه می کند. مهم است که ماده تازه عقیم شده را تا زمان بهبودی از سایر خرگوش ها دور نگه دارید. بنابراین لازم است با دامپزشک مشورت کنید زیرا دامپزشک می تواند توصیه های دقیق تری در این خصوص به شما بدهد.

خرگوش ها حیوانات خانگی هستند که به عنوان حیوانات انفرادی به خوبی عمل می کنند، اما بهتر است در جمع سایر گونه های خود نگهداری شوند. با این حال، وقتی با هم زندگی می‌ کنند، دیری نمی‌گذرد که آنها دوستان زیادی پیدا می‌کنند. دانستن جنسیت خرگوش به شما کمک می کند تا از سلامت خرگوش های خود محافظت و از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید. اما ممکن است دشوار باشد، بنابراین بدانید که باید مراقب چه چیزی باشید و اگر مطمئن نیستید با دامپزشک مشورت کنید. شاید در این زمینه علاقه داشته باشید که بدانید خرگوش ها در چه سنی می توانند باردار شوند؟

منبع
https://www.cuteness.comhttps://homeandroost.co.uk/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا