اسب ها

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟

تشنج در اسب‌ ها مانند انسان است، پس از پایان تشنج، اسب شما به تدریج رفتار عادی خود را از سر می گیرد. ممکن است به نظر برسد که آنها گیج شده اند و نشانه هایی از افسردگی را نشان می دهند که می تواند چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.  فعالیت های رفتاری یا حرکتی غیرطبیعی که از مغز ناشی می‌شود، ناشی از اختلال در عملکرد قشر پیشانی است. این فعالیت مغزی ناگهانی و کنترل نشده ناحیه کوچکی در مغز اسب را درگیر می کند و ممکن است باعث تشنج جزئی یا کامل شود.

صرع اولیه یا ایدیوپاتیک در اسب نادر است. این زمانی است که تشنج های مکرر مربوط به التهاب مغز یا ضربه به سر باشد.

اسب چگونه می خوابد؟

علائم تشنج در اسب

اگر هر یک از این علائم را در اسب خود مشاهده کردید یا فکر می کنید که اسب شما ممکن است تشنج را تجربه کند، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید تا با اورژانس تماس بگیرید. مطمئن شوید که هر کاری که اسب شما در هنگام تجربه تشنج یا تشنج احتمالی انجام می دهد را یادداشت کنید، این به دامپزشک در تشخیص این قسمت کمک می کند. ممکن است تماشای اسب خود در حال تصرف ترسناک باشد، اما آنها را تنها نگذارید و همه افراد و حیوانات را از اسب خود دور کنید.

اسب شما به طور کلی بیهوش می شود. این باعث افتادن آنها می شود. سعی کنید و مطمئن شوید که هنگام سقوط به خود آسیب نرسانند و در صورت تکان دادن پاها یا سر، اشیاء را از سر راه خود دور نگه دارید. تشنج های خفیف‌تر ممکن است باعث شوند که آنها به اطراف زمین بخورند، اما نمی‌افتند. علائم دیگری که باید مراقب آنها بود، عبارتند از:

 • گیجی
 • افسردگی
 • تعریق شدید
 • لرزیدن یا لرزش
 • دست و پا زدن پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • از دست دادن کنترل روده
 • تکان خوردن گوش یا دم
 • لیسیدن یا جویدن غیر طبیعی
 • چشم ها به بالا می چرخند.
 • چشمان حیوان خیره می شوند.
 • بازگشت تدریجی به رفتار عادی
 • عضلات پا یا بدن تکان می‌خورند یا منقبض می‌شوند.

پیشگیری از تشنج در اسب ها

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟ | پزشکت

برای پیشگیری از تشنج کردن اسب ها اول از همه، شما نیاز به ارزیابی دامپزشک از اسب و استعداد تشنج دارید. بررسی تاریخچه پزشکی هر اسب بسیار مهم است. اسب، مانند هر حیوان دیگری، می تواند تشنج واقعی یا کاذب داشته باشد. به عنوان مثال، سگ مبتلا به عفونت گوش را می توان روی میز گذاشت و حیوان ممکن است بیفتد و چیزی شبیه علائم تشنج را نشان دهد.

اسب های مبتلا به عفونت گوش داخلی می‌توانند ظاهری مشابه داشته باشند، احتمالاً با از دست دادن تعادل، در حالی که قدرت طبیعی خود را حفظ می‌کنند، دچار تشنج شوند.

نارکولپسی، که با دوره های خواب کنترل نشده و از دست دادن تون عضلانی (کاتاپلکسی) مشخص می شود، می تواند شبیه تشنج نیز باشد. در این شرایط اسب طوری به نظر می رسد که گویی در حال غش کردن و افتادن است. تشنج واقعی به فعالیت الکتریکی در قشر مغز ارتباط دارد.

اسب ها چی می خورند؟ + بهترین رژیم غذایی آنها چیست؟

چرا اسب ها تشنج می کنند؟

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟ | دام و پت

علت دقیق تشنج در اسب ها ناشناخته است، اما ممکن است شرایط بهداشتی زمینه ای وجود داشته باشد که باعث تشنج اسب شود، مانند عفونت، آلودگی به کرم انگلی یا تومور. تروما نیز با تشنج مرتبط است. قرار گرفتن در معرض سموم یا تغییرات متابولیک می تواند باعث تشنج شود.

کره اسب هایی که تشنج را تجربه کرده اند ممکن است سطح گلوکز پایینی داشته باشند یا ممکن است در طول فرآیند زایمان کمبود اکسیژن وجود داشته باشد. در بسیاری از مواقع، کره کره هایی که تشنج دارند، تمایل به رشد بیشتر از آنها دارند یا عود نمی کنند.

محققان در حال حاضر در حال بررسی یک پیوند ژنتیکی بین عرب ها و پاسو فینوس هستند، زیرا هر دو نژاد میزان تشنج بیشتری دارند. علل تشنج بسیار متنوع است. اسب ها دچار صرع می شوند. برخی از تشنج ها یک واکنش متابولیک هستند که با تشنج مشخص می شود که مدت زمان کوتاهی دارند.

عدم تعادل متابولیک

اسب برای انجام صحیح فعالیت الکتریکی در مغز به اکسیژن و گلوکز نیاز دارد. هیچکدام در مغز ذخیره نمی شوند. بر همین اساس اسب ممکن است دچار هیپوگلیسمی (گلوکز خون پایین) و در نهایت مبتلا به تشنج شود.

برای کره اسب ها، تشنج ناشی از عدم تعادل متابولیک کاملاً عادی است. کمبود اکسیژن در مغز در آنها ممکن است منجر به هیپوکسمی شود.

نارسایی کلیه ها

کلیه ها دربدن مسئول فیلتر کردن سموم هستند. ممکن است یک اختلال کلیوی در اسب وجود داشته باشد که مانع از حفظ الکترولیت های مغز توسط حیوان شود. علل دیگر تشنج ممکن است تهاجم عفونت ها به مغز (مثلاً مننژیت)، باکتری ها، ویروس ها یا میلیت تک یاخته‌ای باشد. ضربه به سر ممکن است باعث خونریزی بیش از حد در مغز شود و در نتیجه تشنج را تحریک کند.

تومور مغزی

توده های موجود در مغز، مانند تومورها، فعالیت الکتریکی طبیعی مغز را مختل می کنند و می توانند باعث تشنج شوند. شناخته شده است که آبسه ها در نتیجه خفه شدن ( Streptococcus equi )یا گرفتگی در مغز ایجاد می شوند و همان اثر بالقوه را دارند.

سموم

سموم و واکنش به داروها می تواند باعث تشنج شود. به عنوان مثال، واکنش به پروکائین پنی سیلین، مسمومیت با سرب، یا سایر مسمومیت های فلزات سنگین می تواند باعث تشنج شود. گاهی اوقات در مورد اسبی می شنوید که پس از تزریق آمپول، با تشنج پاسخ می دهد. این معمولاً به دلیل ورود اشتباه ماده تزریقی به شریان کاروتید ایجاد می شود. مسمومیت با ذرت کپک زده و لوکوویید نیز می تواند باعث تشنج شود.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

چرا تشخیص تشنج در اسب ها سخت است؟

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟ | دام و پت

مشکل تشخیص تشنج این است که دامپزشک معمولاً اسب را در حین تشنج نمی بیند و نمی تواند در این شرایط حیوان را معاینه کند. به ندرت اتفاق می افتد که دامپزشک واقعاً اسب را در حال تشنج ببیند. دامپزشک در شرایطی ممکن است تشنج اسب ها را فقط در صورتی ببیند و مشاهده کند که اسب دچار حملات مکرر یا دائمی باشد.

تشنج خود می تواند دائمی، مداوم یا متناوب باشد. تشنج ها عمدتاً متناوب هستند و به ندرت ادامه پیدا می کنند. نمونه مایع نخاعی یا آزمایش خون به دامپزشک هشدار می دهد که آیا التهاب، عفونت یا عدم تعادل الکترولیتی وجود دارد یا خیر.

رادیوگرافی به پزشکان توانایی دیدن شکستگی های قدیمی جمجمه را می دهد. اکثر موارد صرع ناشی از ضربه قبلی به مغز است. اسکن های ام آر آی و سی تی اسکن سر تا حد زیادی به دلیل بزرگی سر حیوان و هزینه های مربوط به این روش ها در دسترس نیستند. با این حال، کره کره ها به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند این آزمایشات تشخیصی را انجام دهند.

انسفالوگرام الکتریکی (EEG) می تواند برای مشاهده امواج مغزی یا تکانه های الکتریکی مغز استفاده شود. در حالی که برای تشخیص علت تشنج استفاده نمی شود، EEG به راحتی می تواند فعالیتی را که باعث تشنج می شود تأیید کند. دانشگاه ایالتی اوهایو یکی از معدود مکان هایی است که اسب می تواند تحت آزمایش EEG قرار گیرد.

پیش آگهی اسب مبتلا به تشنج چیست؟

پیش آگهی اسب با تشنج به علت تشنج متفاوت خواهد بود. پیش‌آگهی کره های جوان معمولاً خوب است. زیرا کره معمولاً علائم را پشت سر می‌گذارد و عملکرد طبیعی خود را ادامه می‌دهد. موارد زیادی وجود دارد که باید در پیش آگهی اسب بالغ مبتلا به تشنج در نظر گرفت. شما باید خطر افرادی که با اسب کار می کنند را در نظر بگیرید. باید احتیاط کرد، زیرا یک حیوان 1000 پوندی در تشنج می تواند آسیب جدی به نگهبانان و خود او وارد کند.

پیش آگهی اسب هایی که در نتیجه عفونت های ویروسی مانند تبخال دچار تشنج می شوند به شدت عفونت بستگی دارد. درمان فقط به مالک اجازه می دهد تا از اسب نگهداری کند. خود درمان را به طور کامل از بین نمی برد.

تشنج در اسب ها چگونه درمان می شود؟

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟ | دام و پت

اسبی که تحت تأثیر یک عامل باکتریایی تشنج قرار می گیرد را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. باکتری ها در نمونه های خون یا نخاع قابل تشخیص هستند و داروی مربوطه می‌تواند عفونت را از بین ببرد، خواه مننژیت باکتریایی باشد یا چیزی که ماهیت تک یاخته‌ای دارد. قارچ های داخل مغز نادر هستند. پیش آگهی معمولا ضعیف است، زیرا رسیدن به سطوح کافی در شکاف های عمیق که قارچ ها در مغز هستند برای داروهای ضد قارچ بسیار دشوار است. داروهای ضد تشنج ممکن است تشنج را در برخی اسب ها مدیریت کنند.

جراحی، چه برای تخلیه آبسه یا برداشتن توده در مغز، بسیار کم انجام می شود. اگرچه ترومای جمجمه ممکن است باعث شکستگی و جابجایی تکه‌ای از استخوان در ناحیه‌ای شود که جراح می‌تواند آن را خارج کند، قسمت های شکسته معمولاً برای دسترسی جراح قابل دسترسی نیستند.

سخن آخر

تشخیص و پیش آگهی اسب با تشنج به شدت به پیشینه اسب بستگی دارد. عمیقاً در تاریخچه اسب عادات روزانه، صدمات قبلی، و موقعیت های زندگی کاوش کنید و مطمئن شوید که یک دامپزشک با تجربه این حقایق را می داند. مشاهده تشنج در اسب بسیار نگران کننده است، اما در درک، مدیریت و حل مشکل امید به زنده ماندن را در آنها افزایش می دهد.

چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟

منبع
https://wagwalking.com/horse/condition/seizureshttps://wagwalking.com/horse/condition/seizures

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا