اسب ها

تشخیص و درمان شپش اسب

شپش اسب انگل های ریزی هستند که روی پوست و پوست اسب ها زندگی می کنند و در اسب هایی که استرس دارند بیشتر دیده می شود. اغلب در نتیجه آسیب، سلامت ضعیف یا تغذیه ناکافی است. مانند هر پستاندار با مو، اسب نیز ممکن است به شپش آلوده شود. این شپش ها بی شباهت به انواع موجود در انسان و سایر حیوانات نیستند. درمان، با این حال، متفاوت است، اما با دانش کافی، شپش اسب را می توان به راحتی درمان کرد. درمان های مختلفی برای شپش اسب در تمام طول سال وجود دارد. اما، قبل از شروع درمان اسب خود برای شپش، بسیار مهم است که بدانید چگونه آنها را در اسب تشخیص دهید.

دو نوع اصلی شپش مخصوص اسب وجود دارد که در انگلستان یافت می شود و آنها را می توان به دو دسته تقسیم کرد. شپش مکنده ( Haematopinus asini ) و شپش گزنده ( Damalinia equi/Bovicola equi)). انواع مکنده نادرتر خون و مایع بافت اسب را می بلعند و عموماً در نواحی با موهای بلندتر مانند یال، دم و ران ظاهر می شوند. این نوع شپش بیشتر به سلامت کلی اسب آسیب می رساند، زیرا حتی آلودگی های خفیف اغلب منجر به کم خونی ناشی از از دست دادن خون می شود که در اسب های جوان می تواند باعث ضعف یا توقف رشد شود.

انواع گزنده از بقایای پوست تغذیه می‌کنند و معمولاً در نواحی با موهای کوتاه‌تر، اغلب در اطراف گردن، پهلوها و حوض (پایه دم) یافت می‌شوند. اینها بسیار شایع تر از نوع مکیدن هستند، و علیرغم اینکه باعث کاهش کمتر در وضعیت کلی اسب می شوند، اغلب می توانند باعث ناراحتی و تحریک بیشتر آنها شوند، به خصوص کسانی که پوست حساس دارند.

علائم شپش اسب

تشخیص و درمان شپش اسب || دام و پت

چندین نشانه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد که می تواند وجود شپش اسب را نشان دهد. اینها برخی از شایع ترین علائم هستند.

وضعیت

تا حد زیادی رایج ترین شاخص این است که کت اسب احتمالاً کسل کننده و نامرتب به نظر می رسد. پوسته پوسته شدن، تکه‌های موی بدون مو در گردن یا شانه‌ها، یا پوست خام نیز ممکن است نشان دهنده وجود این عارضه باشد. موهای مات شده در یال، دم یا بدن یکی دیگر از علائم شایع شپش اسب است.

سلامت

شپش‌ها برای زنده ماندن در اسب‌های بالغ سالم تلاش می‌کنند. بیشتر در اسب‌هایی با سیستم ایمنی ضعیف دیده می‌شوند. اگر بیمار، پیر یا جوان باشند. با این حال، هنگامی که تعداد زیادی اسب در کنار هم نگهداری می شوند، شپش می تواند حتی سالم ترین افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. کاهش تون عضلانی یکی از علائم کمتر آشکار است، کم خونی نیز وجود دارد که برای تشخیص نیاز به نمونه خون دارد. این را می توان با وزن کردن منظم اسب خود نیز تشخیص داد.

رفتار

علائم رفتاری، مانند خارش شدید که باعث خاراندن، گاز گرفتن یا مالیدن پوست آنها به نرده ها، دیوارها یا هر چیزی که می توانند به آن دسترسی داشته باشند، یکی دیگر از نشانه های آلودگی به شپش است. همانطور که در بالا ذکر شد، این می تواند منجر به کت لکه دار و پوست خام شود.

بازرسی بصری

همه اسب‌ها واکنش فیزیکی یا رفتاری آشکاری به شپش نشان نمی‌دهند، اما اگرچه کوچک هستند، اما خوشبختانه معمولاً با چشم غیر مسلح در کت اسب دیده می‌شوند. آنها تمایل دارند نزدیک به پایه موها زندگی کنند و می توانند کمی شبیه شوره سر باشند. زمانی که اسب عرق می کند احتمال بیشتری وجود دارد که به سطح بیایند. با بررسی دقیق‌تر، ممکن است بتوانید تخم‌های ریز آنها را در خز مشاهده کنید.

اسب شما همچنین می‌تواند از بیماری جرب رنج ببرد، بیماری که از حضور کنه‌ها ایجاد می‌شود. آنها معمولاً در سطح حیوانات کشاورزی مانند اسب، گوسفند، گاو و سایر دام ها یافت می شوند. کنه‌ها باعث هجوم پوست می‌شوند که می‌تواند شبیه علائم شپش به نظر برسد، اما کوچک‌تر از آن هستند که با چشم غیرمسلح دیده شوند و به دامپزشک نیاز دارند تا با بررسی خراش‌های پوست زیر میکروسکوپ، آنها را به درستی تشخیص دهند.

تشخیص شپش اسب

تشخیص و درمان شپش اسب || دام و پت

آلودگی به شپش می تواند در تمام طول سال اتفاق بیفتد. اما یک مشکل رایج تر در آب و هوای خنک و مرطوب است و اواخر زمستان تا اوایل بهار را به بهترین زمان در بریتانیا تبدیل می کند. شرایط سردتر و پوست و موهای بلندتر برای تولید مثل مطلوب تر است. یکی دیگر از عوامل موثر این است که اسب‌ها اغلب در ماه‌های سردتر در داخل خانه نگهداری می‌شوند. شپش‌ها در شرایط شلوغ و سرپوشیده رشد می‌کنند.

در هر فصلی از سال، اگر فکر می کنید اسب شما ممکن است شپش داشته باشد، یک بازرسی کامل می تواند کمک زیادی به تأیید سوء ظن شما کند. تمام مکان های ذکر شده در بالا را بررسی کنید، جایی که یافتن شپش روی اسب معمول است. با استفاده از نور خوب، موها را جدا کرده و به دنبال تخم‌ها یا بدن خود بگردید. تخم ها (یا نی ها) بیضی شکل و به رنگ سفید مایل به کم رنگ هستند و به مو نزدیک پوست می چسبند. شپش ها بدنی صاف و بدون بال دارند و می توانند بین 1.5 تا 5 میلی متر طول داشته باشند. رنگ آنها بسته به گونه و سن شپش از قهوه ای روشن تا زرد تا خاکستری متفاوت است و بنابراین شناسایی آنها در کت های رنگ روشن تر دشوارتر است.

اگر پس از بررسی، وجود شپش را پیدا کردید، یا حتی اگر هنوز مطمئن نیستید، با دامپزشک تماس بگیرید ، زیرا آنها می توانند عفونت را به درستی تشخیص دهند، هر گونه شرایط احتمالی دیگر را رد کنند، و مسیر صحیح درمان را مشخص کنند. همچنین برخی درمان‌های آسان و طبیعی وجود دارد که می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

درمان شپش اسب

هنگامی که شپش را در اسب خود تشخیص دادید، بسیار مهم است که بلافاصله درمان آن را شروع کنید. شپش اسب مکنده خون ( Haematopinus asini ) را می توان با ایورمکتین یا موکسیدکتین خوراکی که توسط دامپزشک شما در 2 تا 3 دوز در فواصل دو هفته ای تجویز می شود، از بین برد. با این حال این کار روی شپش جویدنی کار نمی کند. وسوسه نشوید که از درمان هایی که برای استفاده در شپش انسانی یا هر گونه دیگری در نظر گرفته شده است استفاده کنید. اینها کار نمی کنند. همیشه برای مشاوره در مورد بهترین روش درمانی با دامپزشک خود مشورت کنید.

درمان‌های موضعی

درمان‌های موضعی زیادی برای درمان شپش گزنده ( Damalinia equi/Bovicola equi ) وجود دارد که اکثر آنها حاوی ترکیباتی مانند پرمترین و سایپرمترین هستند که ثابت کرده‌اند در کشتن لارو و شپش بالغ مؤثر هستند. هر درمانی که انتخاب می کنید، باید چندین بار تکرار شود تا هر گونه نیش هچ نشده پس از بیرون آمدن از بین می رود. نیش ها ممکن است 3 یا 4 هفته طول بکشد تا از تخم خارج شوند و به شپش بالغ تبدیل شوند.

درمان‌های احتمالی برای شپش گزنده شامل شستشوهای مبتنی بر پرمترین، شامپوها، لوسیون‌ها، پودرها یا اسپری‌هایی است که برای استفاده در اسب‌ها مناسب هستند. لوسیون‌ها، اسپری‌ها و پودرهایی که می‌توان روی کت مالش داد، می‌توانند به‌ویژه زمانی که هوا خیلی سرد است و امکان حمام کردن وجود ندارد، مفید باشند. همیشه طبق دستورالعمل سازنده و پیروی از دستورالعمل‌های روی ظرف، از درمان‌ها استفاده کنید و مطمئن شوید که در طول استفاده از هرگونه ناحیه پوستی زخمی یا شکسته خودداری کنید.

درمان اسب خود را با تمیز کردن کامل هر گونه چوب، ملافه، فرش، تجهیزات نظافت و غیره بالقوه آلوده دنبال کنید تا از آلودگی مجدد محیط اطراف جلوگیری کنید. پتوها را با درجه حرارت بالا بشویید تا شپش را به طور موثرتری از بین ببرید. هر بار که درمان را روی اسب تکرار می کنید این کار را تکرار کنید.

آیا جایگزین های طبیعی برای درمان شپش اسب وجود دارد؟

تشخیص و درمان شپش اسب || دام و پت

در حالی که تعدادی از محصولات شیمیایی و حشره کش بسیار موثر برای درمان شپش اسب وجود دارد، ممکن است بخواهید چیزی طبیعی تر را امتحان کنید، در این صورت می توانیم جایگزین های زیر را توصیه کنیم:

روغن زیتون

 حدود نیم ساعت آن ناحیه را بپوشانید و سپس آن را بشویید. وقتی روغن را پاک می‌کنید، شپش باید همراه آن باشد. محل را با مایع شوینده ضد چربی بشویید تا از شر روغن خلاص شوید و حداقل هر دو هفته یک بار این کار را تکرار کنید تا اثری از شپش باقی نماند.

گوگرد

 گوگرد غیر سمی است و در کنترل هر گونه خارش بسیار موثر است.

تقویت سیستم ایمنی می تواند راه موثری برای کمک به بهبودی شپش اسب باشد. این انگل ها در اسب هایی با سیستم ایمنی ضعیف رشد می کنند. به همین دلیل است که در اسب های جوان یا بیمار بیشتر دیده می شوند. بزرگسالان سالم معمولاً بسیار مقاوم تر هستند. مکمل رژیم غذایی اسب شما بهترین راه برای تقویت سیستم ایمنی است. مطمئن شوید که رژیم غذایی آنها حاوی مقدار زیادی آب، مواد معدنی نمک، یونجه، یونجه، غلات، مرتع خوب و طیف مناسبی از خوراک اسب باشد. اگرچه این بیشتر یک اقدام پیشگیرانه است، اما در صورت استفاده در ترکیب با سایر درمان های طبیعی نیز می تواند به بهبودی کمک کند.

ممکن است درمان‌های خانگی طبیعی دیگری نیز وجود داشته باشد که مؤثر واقع شوند. اما اگر بار اول موفق نشدید، ممکن است مجبور شوید کمی با آزمون و خطا پشتکار داشته باشید تا چیزی که برای شما مفید است را به دست آورید.

چگونه از شپش اسب جلوگیری کنیم؟

تشخیص و درمان شپش اسب || دام و پت

در حالی که درمان اسب یا اسب‌های آسیب‌دیده تا حدودی به خلاصی آنها از آلودگی شپش کمک می‌کند. اقدامات اضافی وجود دارد که می‌توان برای پیشگیری از این مشکل در وهله اول یا حداقل کاهش احتمال آلودگی مجدد انجام داد.

اسب های خود را به طور منظم مسواک بزنید و نظافت کنید. به خصوص کت های بلندتر در طول ماه های زمستان. این کار هرگونه شپش را مختل می کند، در حالی که به شما فرصتی می دهد تا کت را برای علائم کمتر آشکار بررسی کنید.

در اواخر زمستان و اوایل بهار، زمانی که شرایط آب و هوایی عالی است و علائم به راحتی زیر فرش های فصلی پنهان می شوند، مراقب باشید.

اسب های جدید را قبل از اینکه آنها را به اسب های دیگر یا محیط اطراف معرفی کنید از نظر علائم شپش بررسی کنید.

در حالی که با اسب خود خارج و در اطراف هستید، چه در نمایشگاه باشد و چه در حال هک، سعی کنید از تماس نزدیک با اسب های ناشناس خودداری کنید.

قبل از استفاده، فرش، چسب یا ابزار ثابت (از جمله تمام تجهیزات نظافت) را کاملاً بشویید و تمیز کنید. در صورت امکان، برای جلوگیری از آلودگی متقاطع، برای هر اسبی که مدیریت می کنید. از تجهیزات متفاوتی استفاده کنید و آن را جداگانه ذخیره کنید.

سخن آخر

هنگام درمان یک اسب برای یک مورد موجود از شپش، مطمئن شوید که تمام اسب هایی که با اسب مورد نظر تماس دارند درمان کنید. شپش به راحتی از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم منتقل می‌شود و در شرایط مناسب می‌تواند چند روزی از میزبان زنده بماند.

درمان شپش می تواند به زمان و تلاش نیاز داشته باشد، اما امیدواریم این راهنما منبع مفیدی باشد.

منبع
https://www.horsemart.co.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا