اسب ها

تشخیص بیماری های پوستی اسب

تشخیص بیماری های پوستی اسب

تشخیص بیماری های پوستی اسب تا حدودی مشکل است و نیاز به بررسی توسط دامپزشک دارد. با این حال، با استفاده از چند سرنخ و نشانه، می توانید بیماری های پوستی در اسب را تشخیص دهید. از آنجا که بسیاری از لکه های پوستی، ممکن است با بیماری پوستی اسب اشتباه گرفته شوند، احتمالا شناسایی این بیماری ها برای شما دشوار باشد.

علائم قابل مشاهده برای تشخیص بیماری های پوستی اسب

شایعترین مشکلات پوستی در اسب شامل پاسخهای موضعی به آسیب های فیزیکی، شیمیایی یا باکتریایی است. به عنوان مثال، احتمال اینکه یک مشکل پوستی در اثر آسیب زین ایجاد شود، وجود دارد. این آسیب نوعی آسیب فیزیکی به شمار می آید.

همچنین جوش، تحریکات خارش دار یا دلمه بستن پوست گردن، پا و زیر شکم نوع دیگری از اختلالات پوستی را نشان می دهند. این اختلالات می تواند ناشی از تماس با حشرات گزنده یا گیاهان تحریک کننده نیز باشد.

همچنین احتمال بروز مشکلات پوستی مرتبط با اختلالات سیستمیک یا مشکلات داخلی بدن نیز وجود دارد.

علائم بیماری پوستی اسب و تغییرات مو

هر زمانی که اسب شما موهای ظاهری غیر طبیعی داشته باشد، باید تشخیص دهیم که آیا آسیب پوستی باعث این اتفاق شده است یا خیر.

بسیاری از بیماری های پوستی باعث خارش یا تحریک پوست می شوند که اسب ها با گاز گرفتن خود و یا خراشیدن پوست خود به دیوار یا هر نوع جسم جامد، سعی دارند آن را برطرف کنند.

اسب خود را تحت نظر بگیرید تا ببینید که آیا بدن خود را به دیوار یا درخت می مالد یا خیر. اگر پاسخ مثبت است، محلی را که اسب از آن برای خارش خود استفاده می کند را از نظر وجود بقایای حشرات و عوامل آسیب زای پوستی بررسی کنید. اگر موهای اسب گره خورده و فرسوده به نظر می رسند، یا اگر موهای اسب شکسته است و یا اثراتی از طاسی وجود دارد، مالش پوست به دیوار و درخت و سایر اجسام جامد، احتمالاً دلیل بروز آن است.

از طرف دیگر اختلال پوستی، یکی از دلایل اصلی ریزش مو است. در صورت مشاهده ی ریزش موی اسب، حتما سلامتی پوستی اسب را بررسی کنید.

ترشحات روی پوست

تشخیص بیماری های پوستی اسب | دام و پت

ترشحات روی پوست را کنترل کنید. مشاهده هر گونه مایع غیر طبیعی بر روی پوست می تواند نشان دهنده وجود بیماری پوستی اسب باشد. به عنوان مثال، وجود سرم و چرک می تواند نشان دهنده یک عفونت باشد.

سبوم یک روان کننده مومی طبیعی و ضروری است که توسط غدد چربی پوستی تولید می شود. اما تولید بیش از حد این ماده ترشحی نشان دهنده نوعی ناهنجاری است که باعث چرب شدن مو می شود.

لکه های خونی

اگر لکه های خونی را بر روی پوست اسب مشاهده کردید، احتمالا اسب در طی مالش بدن خود به اجسام گوناگون باعث خونریزی شده است، این نشانه را جدی بگیرید.

به مشخصات بقایای مواد و ترشحات گوناگون روی پوست توجه کنید. سرم به صورت پوسته های بی رنگ یا زرد خشک می شود. سبوم در صورت خشک شدن مانند پوسته های ذرت به نظر می رسد.

خون با خشک شدن سیاه می شود. قرمزی پوست به طور معمول نشان دهنده التهاب است. رنگ بنفش در قسمت بدون رنگ پوست می تواند نشانه آفتاب سوختگی باشد.

موهای سفید

وجود موهای سفید در یک پوست طبیعی تیره و رنگ دار می تواند نشان دهنده آسیب سلول های رنگدانه ای باشد. وجود حفره های کوچک به روی پوست اسب می تواند ناشی از گزش حشرات باشد. ترک ها نشان دهنده خشکی شدید پوست است.

علائم قابل لمس و تشخیص بیماری های پوستی در اسب ها

تشخیص بیماری های پوستی اسب | دام و پت

برخی از علائم مشکلات پوستی، با لمس قابل شناسایی هستند. برای مثال اگر متوجه حضور توده و غده ای در پوست اسب شده اید، با لمس آن می توانید به محل آن‌ پی ببرید. اگر غده با لمس کردن، شروع به لغزیدن کند، پس منشا غده بافت پوستی است. اما اگر غده ثابت بماند و فقط پوست اطراف غده شروع به لغزیدن کند، منبع توده زیر پوست است، نه خود پوست.

ورم پوستی

تورم پوست با افزایش موضعی جریان خون، ورم و جمع شدن مایع لنفاوی بین سلولهای پوستی مشخص می شود. همچنین وجود هرگونه بافت اسکار و سخت بر روی پوست می تواند نشان دهنده ی آسیب پوستی باشد.

واکنش هر نوعی از تورم نسبت به لمس متفاوت است. چند ثانیه با انگشت خود روی نقطه متورم را فشار دهید، سپس فشار را قطع کنید. تورم های ناشی از ادم اثر را حفظ کرده و به آرامی پر می شوند. تورم های التهابی و هماتوم هر دو بلافاصله به حالت عادی برمی گردند، اما احساس می شود که محل التهاب با ژله پر شده است.

التهاب

التهاب می تواند توسط تعداد زیادی از عوامل آسیب پوستی فیزیکی، شیمیایی و باکتریایی ایجاد می شود. ادم معمولاً با افزایش حساسیت همراه است. و هماتوم از زخم هایی حاصل می شود که پوست را پاره نمی کنند ولی به بافت زیرین صدمه می زنند.

در مرحله بعد، برای بررسی وجود یا عدم حساسیت، محل اختلال را آزمایش کنید. میزان واکنش اسب به لمس محل آسیب دیده، نشان دهنده نوع بافت و شدت درد قسمت آسیب دیده است. مناطقی که پوست نازکی روی استخوان وجود دارد، مانند صورت، می تواند حتی با اختلالات جزئی به شدت درد کند.

وقتی مایعات التهابی در ران جمع می شوند، فضای زیادی دارند. اما اگر به انگشت بروند، در ناحیه ی کوچکی جمع و باعث ایجاد فشار می شوند.

کف دست خود را بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا درجه حرارت آن را نسبت به پوست طبیعی اطراف محل آسیب بررسی کنید. گرما نشان دهنده التهاب است.

مشکلات پوستی ناشی از حشرات و انگل ها

تشخیص بیماری های پوستی اسب | دام و پت

بسیاری از مشکلات پوستی توسط حشرات و عوامل انگلی ایجاد می شوند. محل گزش حشرات، اکثرا کوچک، گرد، نرم و معمولاً خارش دار است و سوراخهای ریزی در وسط آن قرار دارد.

حشرات و انگل ها در فصول گرم و مرطوب، در ساعات مشخصی از روز، ظاهر می شوند. پشه ها و برخی از حشرات دیگر از غروب تا طلوع خورشید سر و کله شان پیدا می شود. مگس ها در طول روز تغذیه می کنند.

گزش حشرات و بیماری های پوستی اسب

استفاده مواد دفع کننده و کشنده حشرات باعث جلوگیری از گزش اسب توسط آفات می شوند، اما استفاده محافظت فیزیکی، از جمله ماسک مگس و …، از اطمینان بیشتری برای محافظت برخوردار است.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی به صورت لحظه ای خارش را تسکین می دهند، اما برای رفع کامل این باید همواره اسب را از عوامل حساسیت زا دور نگهدارید. با این کار می توانید در طولانی مدت اسب تان را سالم نگهدارید.

اگر اسب شما برجستگی های ملتهب، پوسته پوسته شده و خارش دار در امتداد شکم یا اطراف چشم و در مرکز پیشانی خود دارد، باید نسبت به ابتلا اسب خود به مشکل پوستی مشکوک باشید. این وضعیت یک واکنش آلرژیک به کرم های میکروسکوپی یا Onchocercaاست که به بافت های پیوندی نفوذ کرده و در داخل پوست ساکن می شوند.

کورتیکواستروئیدها می توانند خارش را متوقف کنند، ولی برای درمان کامل اسب، باید یک دوره کرم زدایی برای اسب تان انجام دهید. برای تعیین دوز و نوع داروی مناسب با یک دامپزشک مشورت کنید.

درماتیت در خط میانی شکمی و مگس ها

مگس های باعث ایجاد درماتیت در خط میانی شکمی می شوند و با طاس شدن خود به خود پوست، پوسته پوسته شدن و ضخیم شدن پوست مشخص می شود. برای درمان این شرایط، پوسته های اضافی را به آرامی برداشته و محل را با صابون به آرامی و به صورت ملایم بشویید. سپس ضایعات را با پماد آنتی بیوتیک و کورتیکواستروئید دو بار در روز و به مدت چند روز درمان کنید. برای جلوگیری از تحریک مجدد، خط میانی را با ژل نفتی بپوشانید و برای جلوگیری از حمله ی مجدد مگس ها از محصولات ضد مگس استفاده کنید.

اگر اسب شما دائما در حال تلاش برای خارش و سایش یال یا دم خود است و همچنین در نزدیکی ریشه موهای یال و دم متوجه وجود قطره هایی از سرم مرطوب یا خشک شده اید، احتمالاً کنه ها پوست او را گاز می گیرند. پودر ضد کنه باعث از بین رفتن این انگلها می شود و روغن های گیاهی یا معدنی که به پوست موهای یال و دم زده می شود باعث مرگ و دفع کنه می شود.

شوره و گزش شپش در اسب ها

گزش شپش، باعث خارش شدید، شوره مومی شکل زیاد و ایجاد نواحی طاس روی پوست می شود. اگر یال و دم اسب شما کمی طاس شده و یا شروع به شوره زدن کرده است، شپش ها علت احتمالی اصلی این شرایط هستند. اسب آلوده و همچنین تمام مکان ها و افراد و اشیا یا حیواناتی را که اسب با آنها در تماس بوده است را با داروی ضد شپش، ضدعفونی کرده یا شستشو دهید.

نکات مهم در تشخیص بیماری های پوستی اسب

تشخیص بیماری های پوستی اسب | دام و پت

اگر هنوز از ابتلا اسب خود به ناهنجاری های پوستی مطمئن نیستید، اسب خود را به دقت تحت نظر قرار بدهید و شرایط پوستی او را بررسی کنید. یک گزارش کتبی از تمام اطلاعات مربوط به شرایط پوستی اسب تان بنویسید. می توانید موارد زیر را در گزارش تان بگنجانید:

  • مشکل از چه زمانی آغاز شده و با چه سرعتی پیشرفت کرده است؟
  • آیا اسب شما قبلاً مشکل پوستی داشته است؟ آیا این مشکل در فصول خاصی بروز می کند و یا رفع می شود؟
  • آیا اسب شما در معرض مواد شیمیایی، شوینده، گیاهان سمی یا هر ماده محرک احتمالی دیگری قرار گرفته است؟
  • ویژگی های این بیماری در هر مرحله چه چیز هایی بودند، و اقدامات درمانی بر علیه آنها چه تأثیراتی داشته است؟

شرایط پوستی که به سرعت رشد می کنند و به طور مداوم بدتر می شوند، به خصوص اگر باعث ایجاد ضایعات باز یا پوسته پوسته شدن شوند، به احتمال زیاد جدی هستند.

اگر هرکدام از علائم تب، از دست دادن اشتها، خستگی، افسردگی، التهاب عمومی، اسهال یا افزایش تعداد نبض و تنفس با بیماری پوستی همراه است، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. این شرایط ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل جدی در سلامتی اسب تان باشد.

به یاد داشته باشید مطمئن ترین راه برای شروع برنامه، تماس با یک دامپزشک و مشورت کردن با او است.

با انجام اقدامات به موقع و مناسب درمانی، می توان مشکلات پوستی اسب را درمان کرد.

منبع:

https://equusmagazine.com/horse-care/identify-horse-skin-problems-8173

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا