اسب ها

ترک خوردگی سم اسب ها، علل تا درمان

ترک خوردگی سم اسب ها، علل تا درمان

ترک خوردگی سم اسب ها، چه بزرگ و چه کوچک، نیاز به رسیدگی و درمان دارد. شاید سم اسب شما از دور سالم به نظر برسد. اما متوجه می شوید که یک شکاف تیره از کف به طرف دیوار سم در جلوی چپ او خزیده است.

ترک خوردگی سم در اسب ها به دلایل زیادی ایجاد می شود. برخی سطحی و برخی جدی هستند و حتی می توانند دائمی باشند. بازرسی و نظافت روزانه سم اسب، همراه با نگه داشتن اسب در برنامه منظم می تواند از بروز ترک های سم در وهله اول جلوگیری کند. عوامل محیطی، ژنتیکی، تغذیه ای و تطبیقی نیز نقش مهمی در سلامت و قدرت سم در اسب ها دارند. انواع زیادی از مشکلات سم در اسب ها وجود دارد که شامل خرد شدن، پارگی و ترک خوردگی دیوار سم می شود. در اینجا ما نحوه شناسایی و رسیدگی به ترک های معمولی سم را توضیح خواهیم داد.

علائم ترک پاشنه پا در اسب

ترک خوردگی سم اسب ها، علل تا درمان | دام و پت

علائم این بیماری بیشتر در پاهای عقب، از پاشنه تا زانو دیده می شود و شامل موارد زیر است:

 • درد
 • تورم
 • سستی
 • ریزش مو
 • خارش پوست
 • ترشحات سرمی
 • زخم های پوستی
 • پوسته پوسته شدن
 • ضایعات روی پا
 • ضربه زدن به پا
 • چین خوردگی پوست
 • تجمع مایعات در پوست
 • ایجاد پوسته روی ضایعات
 • پوسته های ضخیم و سفت شده

ترک چمن و ترک خوردگی سم اسب ها

به طور معمول ترک چمن یک عیب سطحی است که از کف شروع شده و به سمت بالا حرکت می کند. معمولاً بسیار سطحی است و در عمق دیوار نفوذ نمی کند. این ترک ها می توانند به دلایل زیادی رخ دهند، از جمله:

 • تغذیه نامناسب (سوء تغذیه مانع از رشد سم می شود)
 • عدم ورزش (زیرا ورزش باعث افزایش جریان خون سالم به سم می شود).
 • تغییرات وضعیت زمین (به ویژه، از شرایط محیطی بسیار مرطوب تا خشک)

سایر ترک خوردگی های سم در اسب ها، عبارتند از:

ترک های ماسه ای. اینها بسیار شبیه ترک های چمن هستند. با این حال، آنها از نوار کرونر سرچشمه می گیرند و به سمت پایین گسترش می یابند.

ترک پاشنه پا. ترک پاشنه پا می تواند بسیار دردناک باشد. بیشتر آنها به دلیل “سم کوتاه” ایجاد می شود، به این معنی که سم اسب، پاشنه پای اسب را نمی پوشاند. این وضعیت نیز ممکن است به دلیل بارگیری ناهموار پاشنه ایجاد شود.

ترک های نواری. ترک های میله ای که در میله ها ظاهر می شوند (چین های داخلی دیوار سم) نیز می توانند دردناک باشند و معمولاً در اثر ضربه (به عنوان مثال، پا زدن روی یک جسم سخت یا تیز) ایجاد می شوند. میله های تا شده یا کج، ضعیف تر و مستعد ترک خوردگی هستند.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

ترک های چهارم

ترک های چهارم می توانند از همه ترک های سم قابل تشدید باشند. آنها معمولاً در اثر فرود ناهموار پا ایجاد می شوند، معمولاً به دلیل نقص در ساختار مانند کارپوس والگوس (انحراف بیرونی اندام تحتانی که از زانو نشات می گیرد) یا واروس (اینها انحراف بیرونی اندام تحتانی ناشی از زانو، معروف هستند. آنها همچنین می توانند در نتیجه بسیاری از عوامل دیگر مانند بی توجهی، عدم تعادل (هنگامی که یک طرف نوار کرونر از طرف دیگر بالاتر است)، نقص استخوان تابوت (به عنوان مثال، التهاب و تخریب استخوان تابوت، شکستگی ها و تاثیر مداوم بر روی سطوح سخت و ضربه ایجاد می شوند.

ترک های چهارم معمولاً در نوار کرونر ظاهر می شوند و به سمت زمین رشد می کنند. این نوع ترک ها ممکن است خونریزی کرده یا عفونی و باعث درد شدید شوند. حتی ممکن است نیاز به انجام رادیوگرافی (اشعه ایکس) برای تعیین علت دقیق ترک داشته باشد. رادیوگرافی می تواند اجسام خارجی را در دیواره سم، نقایص استخوان تابوت یا بازسازی استخوان تابوت نشان دهد که می تواند دیوار را ضعیف کرده و ترک ایجاد کند.

آبسه سم نیز می تواند باعث ایجاد ترک شود. اگر اسب شما آبسه دارد و عفونت از نوار کرونر خارج می شود، ممکن است یک شکاف افقی کوچک به نام شکاف در خط مو ظاهر شود. معمولاً این شکاف های کوچک تا زمانی که تمیز و خشک بمانند بدون هیچ مشکلی از کناره های سم ایجاد می شوند.

ترک خوردگی سم اسب چگونه درمان می شود؟

ترک خوردگی سم اسب ها، علل تا درمان | دام و پت

اگر شکاف سم اسب شما سطحی به نظر می رسد، از دامپزشک خود بخواهید دفعه بعد که اسب شما را دید، به آن نگاه کند. با ظهور گوشی هوشمند، گرفتن عکس و ارسال آن برای دامپزشک برای بررسی دقیق آنها آسان شده است. با این حال، در صورت مشاهده هرگونه عفونت، خون یا لنگش مرتبط با ترک، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید. تعیین علت ترک خوردکی سم مهمترین اصل در درمان آن است زیرا می تواند از عود مجدد جلوگیری کند.

بررسی وضعیت اسب

اولین گامی که شما و تیم مراقبت های بهداشتی اسب در این فرایند بر می دارید این است که مشخص کنید اسب شما با این وضعیت تا چه حدی می تواند راه برود و حرکت کند. ممکن است اسب شما نیاز به ایجاد تغییرات محیطی – مانند حذف شرایط خیس، خشک یا کثیف داشته باشد. آگاهی از نوع خوراک و مکمل هایی که اسب می خورد به دامپزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا اسب شما از رژیم غذایی صحیحی استفاده می کند یا نه؟ چندین مطالعه نشان می دهد که مکمل بیوتین، به عنوان مثال، می تواند کیفیت سم را بهبود بخشد.

ترمیم و تثبیت ترک سم

مرحله بعدی ترمیم و تثبیت ترک سم است. دامپزشک ممکن است روشهای خاصی داشته باشند که ترجیح می دهند از آنها برای انواع مختلف ترک استفاده کنند. تعادل سم اسب به طوری که وزن حیوان به طور مساوی در اطراف مرکز ثقل اندام توزیع شود، عامل اصلی ترمیم ترک (ها) است. در برخی موارد کوتاه کردن سم تنها راهکاری است که برای درمان ترک یا به راه انداختن اسب در راه بهبودی لازم است. ترک های شدیدتر ممکن است به تکنیک های اصلاح و تثبیت سم نیاز داشته باشند.

برخی از روش هایی که دامپزشکان برای تثبیت ترک سم استفاده می کنند شامل بستن، تمیز کردن و برداشتن مجدد (برش قسمت هایی از دیوار سم) و سپس سوراخ های بسیار کوچک در هر طرف آن است. آنها سیم فولادی ضد زنگ را از طریق سوراخ ها عبور می دهند و سیم ها را در هر انتها به هم متصل کرده و با پیچاندن انتهای آنها به یکدیگر محکم می کنند.

درمان لنگیدن در اسب چیست؟

روش سیم و پیچ

ترک خوردگی سم اسب ها، علل تا درمان | دام و پت

روش دیگر ترمیم ترک های سم شامل سیم و پیچ های بسیار کوچک است. دامپزشک پیچ هایی را در دیوار سم در دو طرف شکاف قرار می دهد. او سیم را دور سر پیچ های بیرون زده می چرخاند. بسیاری از اوقات دامپزشک چسب مخصوص سم را روی پیچ ها قرار می دهد تا از دیوار سم خارج نشوند.

دامپزشکان معمولاً از مواد وصله پلیمری و اکریلیک یا “چسب” برای تثبیت و ترمیم ترک سم استفاده می کنند. آنها برخی از این مواد را با فایبر گلاس مخلوط می کنند تا تکه های قوی تری روی یا اطراف شکاف سم ایجاد شود. به خاطر داشته باشید که ترکی که دچار خونریزی، عفونت یا حاوی باکتری یا قارچ شده است هرگز نباید با هر نوع مواد ترمیم کننده پوشانده شود. پوشاندن ترک آلوده به احتمال زیاد اوضاع را بدتر می کند. حتی زمینه ای برای پرورش باکتری ها یا قارچ های مخرب ایجاد می کند.

بسیار مهم است که به دنبال یک دامپزشک باشید که در تشخیص و ترمیم ترک های سم آموزش های لازم را دیده باشند. اگر فکر می کنید اسب شما به دلیل ترک خوردگی ساق لنگ است یا عفونت یا خونریزی در ناحیه ترک وجود دارد، با دامپزشک تماس بگیرید.

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟

سخن آخر

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث نرم شدن یا ترک خوردن پوست پا در اسب ها شود و به باکتری ها یا سایر عوامل عفونی اجازه ورود دهد. حتی ممکن است تا ساق پا پیشرفت کند. این عفونت می تواند باعث ریزش مو، ظاهر چرب هنگام خروج ترشحات، پوسته پوسته شدن یا ایجاد پوسته های ضخیم شود و حتی اگر این وضعیت بیش از حد دردناک شود منجر به لنگش شود. درمان در بسیاری از موارد موفقیت آمیز است، اگرچه برخی از علل ترک پاشنه پا می تواند به درمان طولانی تر و شدیدتری نیاز داشته باشد.

 پاشنه های ترک خورده، که تب گل، درماتیت پاسترن یا پاشنه چرب نیز نامیده می شود، به شرایطی گفته می شود که پوست پاها مستعد عفونت می شود. این وضعیت به طور کلی ناشی از قرارگیری در معرض شرایط آب و هوایی مرطوب است که می تواند پوست را نرم کند و باعث نفوذ عفونت شود. این می تواند باعث خارش، درد و خارش در پشت پا، از پاشنه تا زانو شود.

شما می توانید با نظافت و بازرسی هر روز، پاهای اسب خود و اطمینان از وضعیت سلامت انها، از ترک خوردگی سم جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که اسب شما تغذیه مناسب مورد نیاز خود را برای نگهداری سم های سالم دریافت می کند. حیوان خود را در محیطی که خیلی مرطوب، خشک و سخت نیست نگهداری کنید. اگرچه این مراحل ممکن است ساده به نظر برسند، اما اغلب اساسی ترین چیزهایی هستند که اسب های ما را خوب نگه می دارند.

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها را بشناسید.

منبع
https://wagwalking.com/horse/condition/cracked-heelshttps://thehorse.com/113955/hoof-cracks-types-and-treatment/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا