حیوانات خانگی کوچک

ترشحات چشمی در خوکچه هندی

ترشحات چشمی در خوکچه هندی ممکن است در برخی شرایط سفت باشند به نحوی که حیوان نتواند این ترشحات را پاک کند. اما چرا این رخ می دهد؟ چرا خوکچه هندی بوگر چشم دارد؟ این حیوانات به خوبی خود را تمیز می کنند. آنها بدن خود را با لیسیدن خز و استفاده از پنجه های خود برای پاک کردن هرگونه آلودگی یا مخاط از چشم ها تمیز می کنند.

تحریک موقت و انسداد مجرای اشک منجر به پوسته شدن چشم های خوکچه هندی می شود. ورم ملتحمه همچنین می تواند یکی از علل شایع گریه چشم باشد. گلوکوم و آبسه نادر هستند، اما می توانند در خوکچه های هندی منجر به جوش زدن چشم شوند. رشد بیش از حد دندان ها نیز می تواند منجر به ترشح مخاط از چشم شود.

مشکلات جسمی نیز احتمال دارد باعث ترشح بیش از حد اشک شود. برخی از خوکچه های هندی ممکن است هر گونه نقص ژنتیکی نیز داشته باشند. اگر ترشحات چشم برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشند، باید از آن مراقبت و در صورت نیاز به دامپزشک مراجعه کنیم. این می تواند به یک مرحله بحرانی برسد و بنابراین یادگیری همه چیز در مورد آن برای شما بسیار مهم است.

شایع ترین علل ترشحات چشمی در خوکچه هندی

یک مشکل موقتی مانند سوزش در چشم ها می تواند باعث ایجاد پوسته چشم شود. این مشکلات بعد از مدتی توسط خود خوکچه هندی حل می شود. چشم های کوبیده شده با یونجه نمونه ای از آن است. ترشح طولانی مدت از چشم یک بیماری محسوب می شود. خوکچه هندی مستعد ابتلا به بسیاری از عفونت چشمی است.

این عفونت ها با دوره مناسب آنتی بیوتیک درمان می شوند. ترشحات مخاطی احتمال دارد به پوست خوکچه هندی بچسبد. آنها باید هر چه زودتر تمیز شوند. اگر مشکل دوباره عود نکند طبیعی است.ترشحات مکرر چشم علامت خوبی نیست. صاحب حیوان خانگی باید به دنبال علت باشد.

هر ماده چسبنده ای که در چشم وجود داشته باشد نشان دهنده تشکیل چرک است. برای چنین عفونت هایی توصیه پزشکی لازم است. حال اجازه دهید در مورد اینکه چه چیزی باعث ترشح از چشم خوکچه های هندی می شود به تفصیل بحث کنیم.

جسم خارجی در چشم

ترشحات چشمی در خوکچه هندی || دام و پت

خوکچه هندی ممکن است خود را با هر ذره غذا یا اسباب بازی سرگرم کند. این ذرات خارجی می توانند چشم را تحریک کنند. هنگام مشاهده هرگونه ترشح از چشم، همیشه وجود ذرات خارجی را بررسی کنید. خوکچه هندی تمایل دارد ترشحات را با پنجه خود پاک کند. احتمال دارد قرنیه را خراش دهد که مشکل را بزرگتر می کند

زمانی که دیگر تحریکی در چشم ها وجود نداشته باشد، ترشح متوقف و معمولا در عرض یک روز قطع می شود. گاهی اوقات یک خز یا مژه وارد چشم می شود. این ذره در صورت مشاهده دقیق به صورت یک ابر سفید قابل مشاهده است. خوکچه هندی بیشتر اوقات چشمان خود را باز نگه می دارد، بنابراین تمایل بیشتری به چنین مشکلاتی دارند.

معمولا خوکچه های هندی ذرات خارجی را به تنهایی حذف می کنند. صورتشان را می شویند تا چشمانشان را تمیز کنند. نباید سعی کنید آنها را با موچین بردارید. در این فرآیند چشم ها احتمال دارد آسیب ببینند.  برای چند روز مراقب آنها باشید. چشم ها به حالت طبیعی خود خواهند رسید. اگر مشکل برای مدت طولانی تری ادامه یابد، درمان لازم است.

سلامت خوکچه هندی، ورم ملتحمه

یکی از مسایل مهم در سلامت خوکچه هندی، ورم ملتحمه معمولاً به عنوان چشم صورتی یا قرمزی چشم شناخته و منجر به التهاب خارجی ترین لایه آن می شود. به دلیل ترشح بیش از حد مایعات از چشم به آن آبریزش چشم نیز می گویند. خوکچه هندی به دلایل متعددی به این بیماری مبتلا می شود. عفونت های باکتریایی یکی از علل شایع آن هستند.

کمبود ویتامین C در رژیم غذایی نیز باعث ورم ملتحمه می شود. همچنین از یک خوکچه هندی به خوکچه هندی دیگر منتقل می شود. ورم ملتحمه ناشی از عفونت باکتریایی به سرعت از خوکچه هندی به دیگری سرایت می کند. بنابراین، اگر یکی از خوکچه های هندی به این بیماری مبتلا شود، دیگران نیز در معرض خطر عفونت قرار دارند.

اشتراک گذاری خطر انتشار را افزایش می دهد. اگرچه ورم ملتحمه در خوکچه هندی بیماری شدیدی نیست، شناسایی و درمان آن برای پیشگیری از هر گونه عوارض بعدی ضروری است.

علائم ورم ملتحمه در خوکچه هندی عبارتند از:
 • التهاب چشم
 • قرمزی دور چشم
 • آبریزش زیاد از چشم
 • ترشحات پر از چرک
 • چسبناک شدن پلک ها

دامپزشک علائم را مشاهده می کند و هر گونه آزمایش لازم برای تایید بیماری را انجام می دهد. قطره چشمی آنتی بیوتیک یا دوز خوراکی برای درمان تجویز می شود. قبل از استفاده از قطره، چشم ها را با شوینده ضد عفونی کننده تمیز کنید. هنگام کار با خوکچه هندی باید احتیاط کرد. به عنوان یک اقدام ایمنی دستکش و ماسک بپوشید.

خوکچه‌ های هندی برای مدت طولانی‌ تری با ورم ملتحمه راحت نمی‌ مانند. آنها تحریک می شوند زیرا باز نگه داشتن چشم حالت طبیعی آنهاست. آنها همچنین به دلیل استرس از خوردن غذا اجتناب می کنند. بنابراین، کمک فوری برای رهایی از علائم مورد نیاز است.

احتمال بروز مجدد ورم ملتحمه در افراد قفس وجود دارد. در حالی که درمان ادامه دارد، باید اقدامات زیر را رعایت کرد:

 • کلبه تمیز شود.
 • ملافه و یونجه عوض شود.
 • اسباب بازی ها و قفس را ضد عفونی کنید.
 • خوکچه هندی را از سایر حیوانات خانگی در خانه دور نگه دارید.

مراقب بهبود علائم باشید. مراجعه و پیگیری به دامپزشک توصیه می شود. چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟

اسنافل

ترشحات چشمی در خوکچه هندی || دام و پت

اگر خوکچه هندی آبریزش بینی دارد و چشمانش چکه می کند، احتمال دارد دچار خفگی شود. اسنافل شبیه آنفولانزا در انسان بوده و درمان و مراقبت نیز مشابه آن است. اسنافل برای افراد جوان و خوکچه هندی مسن خطرناک تر است. خوکچه هندی سالم در صورت داشتن استراحت کافی می تواند از بیماری بهبود یابد.

بسته به وضعیت سلامت خوکچه هندی، می توان آنتی بیوتیک تجویز کرد. اما اگر برای مدت طولانی تر درمان نشود، می تواند برای حفره خطرناک باشد. اسنافل یک بیماری بسیار مسری است. می تواند از یک خوکچه هندی به سایر حیوانات سرایت کند. اگر از آنفولانزا رنج می‌ برید یا علائمی از این قبیل دارید، احتمالاً خوکچه‌ های هندی نیز مبتلا می‌ شوند.

 گلوکوم در خوکچه هندی

گلوکوم یک عفونت در چشم است که باعث افزایش فشار در چشم همراه با افزایش جریان مایعات می شود. این عفونت در میان خوکچه های هندی معمولی نیست اما خطرناک است. علائم گلوکوم در مرحله اولیه عفونت، مشخص نیست. بوگر های چشمی نشانه این بیماری هستند.

چشم پر از مایع است تا شکل خود را حفظ  و آن ها را تغذیه کند. هنگامی که این مایع به درستی تخلیه نمی شود و به قسمت کوچکتری جریان می یابد، اشک می ریزد و چشم های پوسته ای را تشکیل می دهد. آب سیاه ممکن است چشم را کاملاً کور کند. برای شناسایی چنین مشکلاتی باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

دامپزشک آزمایشی را برای تایید مشکل و تجویز قطره های چشمی انجام می دهد. پس از فواصل منظم به دامپزشک مراجعه کنید تا از پیشرفت آن مطلع شوید. در صورت نیاز، دارو را عوض کنید. گلوکوم را نمی توان به طور کامل درمان کرد. برای مدت طولانی نیاز به مراقبت دارد.

باید چشم ها را به طور منظم تمیز کنید و مراقب عود علائم عفونت باشید. خوکچه هندی پس از آلوده شدن به گلوکوم نیاز به توجه مداوم دارد . یک جفت نزدیک به او در فعالیت ها و نظافت کمک خواهد کرد.

سلامت خوکچه هندی، رشد بیش از حد دندان ها

خوکچه هندی دارای آناتومی منحصر به فرد دهان و دندان هایی است که به طور مداوم در حال رشد هستند. آنها گیاهخوار و دارای دندان های ثنایای ریشه و گونه باز هستند. دندان های آنها هر هفته 1-2 میلی متر رشد می کند. بیماری های زیادی در ارتباط با رشد بیش از حد دندان وجود دارد.

رشد بیش از حد دندان ها زمانی که ریشه دندان به سمت داخل رشد می کند باعث ترشح چشم می شود. این رشد به سمت داخل باعث ایجاد فشار بر روی مجرای بینی شده و منجر به ترشحات چشمی یا بینی می شود. معاینه منظم دندان ها برای سلامت عالی خوکچه هندی ضروری است.

پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین تشخیص زودهنگام این مشکل به پیشگیری از بیماری ها کمک می کند. بوگرهای چشمی مرتبط با رشد بیش از حد دندان ها را می توان با ترشحات چشمی و به دنبال آن از دست دادن رژیم غذایی، درد در دهان و ترشحات بینی از علائم شایع رشد بیش از حد دندان ها شناسایی کرد.

دندان های خوکچه هندی نیاز به مراقبت منظم دارند. رژیم غذایی خوکچه هندی به مدیریت رشد دندان ها نیز کمک می کند. رژیم غذایی غنی از یونجه ایده آل است، در حالی که سبزیجات باید به مقدار محدود تهیه شوند. خوکچه‌های هندی باید موادی برای جویدن داشته باشند که به حفظ شکل آنها کمک می‌ کند.

اسباب‌ بازی‌ها، بلوک‌ های چوبی یا مقوا نمونه‌ های بسیار خوبی از این چیزها هستند. در صورت مشاهده علائم مربوط به رشد بیش از حد دندان با دامپزشک خود مشورت کنید. برای درمان کوتاه کردن دندان های بیش از حد رشد کرده انجام می شود. کوتاه کردن دندان ها توسط یک متخصص احتمال دارد پرهزینه باشد. می توانید آن را خودتان در خانه، با مراقبت و احتیاط امتحان کنید.

مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟

آبسه چشمی

در واقع آبسه ای که در اطراف چشم ایجاد می شود، قسمتی متورم با تجمع چرک است. آبسه ها میزبان باکتری های زیادی هستند و خوکچه های هندی را تحت تاثیر قرار می دهند. این می تواند ناشی از رشد بیش از حد دندان ها، آسیب گاز گرفتن در طول هر دعوا و غیره باشد.

خوکچه هندی به دلیل ایجاد چرک و التهاب ناشی از آبسه به سختی چشمان خود را باز می کند. ترشح چرک منجر به آبسه های چشم بدبو می شود. آبسه را می توان با تشکیل کپسول سخت در اطراف ناحیه عفونت شناسایی کرد. آبسه در خوکچه هندی به راحتی قابل لمس است. برآمدگی همراه با ترشح چرک، نگران کننده است.

آبسه ها در صورت عدم درمان می توانند خطرناک باشند و درد زیادی ایجاد می کند. اگرچه آبسه را می توان در هر جایی از بدن یافت، آبسه های نزدیک چشم بحرانی تر هستند. دامپزشک معاینه فیزیکی و آزمایشات را در حین تشخیص انجام می دهد. علت آبسه به درمان آن کمک می کند.

درمان معمول شامل برداشتن جراحی، آنتی بیوتیک و تخلیه چرک است. خوکچه هندی پس از درمان، بارها و بارها مستعد ابتلا به آبسه است.آنها باید بعد از درمان تمیز نگه داشته شوند و استراحت کامل داشته باشند. دارو باید به درستی دنبال شود.

چگونه چشم خوکچه هندی را تمیز کنیم؟

ترشحات چشمی در خوکچه هندی || دام و پت

خوکچه هندی دوست دارد خود را تمیز نگه دارد. آنها با کمک پنجه های خود صورت و چشم ها را تمیز می کنند. اگرچه آنها خود را به خوبی آراسته می کنند، اما قادر به تمیز کردن چشم ها نیستند. ترشح آبکی لکه های شدیدی در اطراف چشم ایجاد می کند که حذف آن دشوار است. جریان طولانی مایعات به دلیل برخی بیماری ها ایجاد می شود.

ترشحات چشم باید در همان لحظه که متوجه شدید پاک شود. برای تمیز کردن چشم باید مراحل زیر را طی کنید:
 • از کسی بخواهید که خوکچه هندی را نگه دارد. خوکچه هندی را راحت و آرام کنید. تمیز کردن چشم ها آسان خواهد بود.
 • یک پارچه نرم خیس شده در آب گرم بردارید.
 • حوله مرطوب را روی ناحیه نزدیک چشم نگه دارید. پارچه را باید نرم نگه داشته و هیچ فشاری نباید وارد شود. اجازه دهید خز آب را جذب و بوگر چشم را مرطوب کند.
 • پس از چند ثانیه پاک کنید تا لکه های اشک از بین برود. روند را تکرار کنید تا زمانی که پاک شود.

خوکچه هندی را می توان با استفاده از یک شامپوی ملایم شستشو داد. خوکچه به مواد شیمیایی حساس است، بنابراین محصول را عاقلانه انتخاب کنید. در صورت نیاز روز بعد دوباره تمیز کنید. چشمان خوکچه هندی باید مرتباً تمیز شود. این می تواند همراه با فعالیت تمیز کردن عمومی یک بار در هفته باشد. از تمیز کردن چندین بار در هفته خودداری کنید.

خوکچه های هندی صورت خود را طبق روتین خود تمیز می کنند. آنها همچنین در حین تمیز کردن چشم های خود را تمیز می کنند. بنابراین، آنها نیازی به تمیز کردن مکرر ندارند. در صورت مشاهده هرگونه ترشح از چشم باید فوراً چشم ها را تمیز کرد. برای رفع علائم، چشم ها را در فواصل منظم تمیز کنید.

به یاد داشته باشید، تمیز کردن مشکل را حل نمی کند. خوکچه هندی که چنین علائمی دارد باید از سایرین جدا شود تا به دیگران سرایت نکند. خوکچه هندی باید برای معاینه و درمان نزد دامپزشک برده شود و برای استراحت در مکانی تمیز و آرام نگهداری شود.

دارو را طبق دستور پزشک دنبال کنید. که به کاهش دردسر کمک می کند. خوکچه های هندی حیواناتی بسیار حساس هستند و احتمال دارد به برخی داروها حساسیت داشته باشند. بنابراین، قبل از استفاده از قطره چشم، باید با دامپزشک مشورت کنید.

شایع ترین علل مرگ ناگهانی خوکچه هندی چیست؟

منبع
https://guineapig101.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا