حیوانات خانگی کوچک

ترس از صدای بلند در خوکچه هندی

ترس از صدای بلند در خوکچه هندی

همه افرادی که از این حیوانات خانگی نگه داری می کنند، می دانند که ترس از صدای بلند در خوکچه هندی وجود دارد و این حیوانات خانگی از هرگونه تهدید بالقوه ای، فرار می کنند. با توجه به این موضوع، حتماً از خود می پرسید که آیا خوکچه هندی شما از صداهای بلند، مانند صدای رعد و برق و ساخت و ساز و … می ترسد؟ سوال اصلی این است که آیا خوکچه های هندی، از صداهای بلند می ترسند؟ در ادامه این مقاله، به یافتن پاسخ این پرسش، خواهیم پرداخت.

صداهای بلند می توانند برای خوکچه هندی شما وحشتناک باشند. در برخی موارد، حتی ممکن است جان خوکچه هندی شما را به خطر بیندازند. خوکچه ‌های هندی نسبت به انسان‌ ها، حس شنوایی بهتری دارند، بنابراین حتی صدای موسیقی بلند، جارو برقی، آتش بازی یا حتی کامیون‌ های حمل زباله‌ نیز می ‌توانند خوکچه هندی شما را ناراحت کنند.

از آن جایی که خوکچه ‌های هندی، نسبت به محیط اطراف خود و عمدتاً صداهای محیط، توجه و دقت زیادی دارند، حذف انواع صداهای بلند از محیط اطراف خوکچه هندی شما، ممکن نیست. با این حال، می توانید اقدامات لازم را برای کاهش این صداها، انجام دهید. انتقال خوکچه هندی به قسمت داخلی خانه، شروع خوبی برای این کار است.

چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟

تشخیص ترس از صدای بلند در خوکچه هندی

اگر یک خوکچه هندی بترسد، می توانید علائم زیر را در آن ها مشاهده کنید:

  • پنهان شدن در قفس
  • نظافت بیش از حد خود
  • عدم تمایل به حرکت و فعالیت
  • گاز گرفتن میله های قفس خود
  • نوشیدن آب زیاد یا بازی با بطری آب
  • دویدن به صورت دایره ای در محوطه قفس، به طور مداوم.

اگر متوجه بروز چنین رفتار هایی در خوکچه هندی خود شده اید، پس خوکچه هندی شما از چیزی ترسیده است. به محض اینکه متوجه شدید که خوکچه هندی شما استرس دارد، باید اقدامات فوری را برای آرام کردن آن ها انجام دهید. استرس بیش از حد می تواند منجر به مرگ خوکچه هندی شما شود.

علت ترس از صدای بلند در خوکچه هندی

آیا خوکچه های هندی از صداهای بلند می ترسند؟ | دام و پت

خوکچه هندی می تواند خطرات بالقوه موجود در محیط زندگی خود را، از طرق مختلف، احساس کند. آن ها دارای حس شنوایی قوی هستند که از آن برای شناسایی تهدیدها و انجام اقدامات مناسب برای محافظت از خود، استفاده می کنند. خوکچه های هندی ممکن است با داشتن چنین حس شنوایی قوی، عصبی شوند، اما این توانایی، به آن ها کمک می کند تا زنده بمانند.

باید بدانید که احساس ترس در خوکچه هندی، یک استراتژی برای بقا است. حتی اگر خوکچه هندی در یک محیط پر سر و صدا، که خطری وجود ندارد، ترسیده و عصبی می شود، این وضعیت برای بقای آن ها بسیار مهم است. حتما می دانید که خوکچه هندی در ابتدا اهلی شد تا بتوان آن ها را به عنوان غذا، پرورش داد.

اگرچه امروزه آن ها به عنوان حیوانات خانگی پرورش داده می شوند، اما غریزه آن ها برای ترسیدن از صداها، از بین نرفته است.

آتش بازی و ترس از صدای بلند در خوکچه هندی

هنگامی که آتش بازی در نزدیکی محل زندگی خوکچه هندی اجرا می شود، این احتمال وجود دارد که خوکچه های هندی شما به دلیل ترس، دچار استرس شده و از دنیا بروند. اما راه هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها، آن ها را آرام نگه دارید که در ادامه این مقاله  به آن ها خواهیم پرداخت.

خوکچه هندی اگر صدای بلند غیر معمولی را تجربه کند، ممکن است آنقدر بترسد که دچار حمله قلبی شود. به طور کلی، جشن هایی که در آن ها از آتش بازی استفاده می شود، می تواند تمام حیوانات، از جمله خوکچه های هندی را، بترسانند. طبق مطالعات انجام شده، هر ساله تعداد زیادی تصادف جاده ای با حیوانات اتفاق می افتد. زیرا حیوانات وحشت زده شده و برای حفظ جان خود، فرار می کنند.

حیوانات معمولاً با شنیدن صداهای بلند آتش بازی، مضطرب شده و به سمت جاده می دوند که این کار، جان آن ها را به خطر می اندازد. بنابراین، حداقل، باید برای چنین روزهایی، به خوبی آماده باشید.

چرا خوکچه هندی شما آب زیاد می خورد؟ 

رعد و برق و ترس از صدای بلند در خوکچه هندی

آیا خوکچه های هندی از صداهای بلند می ترسند؟ | دام و پت

از آنجایی که خوکچه های هندی، حیواناتی طعمه هستند، از صداهای بلند می ترسند. تندر، صداهای بلندی ایجاد می کند که می تواند باعث ایجاد استرس در خوکچه هندی شود. حتی در برخی موارد، می تواند منجر به از دست دادن جان آن ها شود. در مورد رعد و برق، به شما توصیه می کنیم که خوکچه هندی خود را در داخل خانه و در قسمت مرکزی خانه خود، دور از در و پنجره، قرار دهید.

شما باید محیطی آشنا را برای آن ها فراهم کنید تا احساس امنیت کرده و بتوانند چند مخفیگاه، برای پنهان شدن و داشتن احساس آرامش، داشته باشند.

چگونه یک خوکچه هندی ترسیده را آرام کنیم؟

آیا خوکچه های هندی از صداهای بلند می ترسند؟ | دام و پت

باید بدانید که فرقی نمی کند خوکچه های شما در داخل خانه زندگی می کنند یا خارج از خانه، صداهای بلند می توانند خوکچه هندی شما را بترسانند. حتی اگر خوکچه هندی شما، بیش از حد بترسد، ممکن است بمیرد. شما می توانید اقدامات زیادی را برای آرام کردن و محافظت از خوکچه های هندی در طوفان ها، رعد و برق و نمایش های آتش بازی، انجام دهید.

به عنوان مثال، می توانید آن ها را به یک مکان امن منتقل کنید. در صورت شنیدن صداهای بلند مانند رعد و برق، باید خوکچه هندی خود را به مکانی امن منتقل کنید. شما می توانید خوکچه هندی خود را به گوشه ای از خانه خود منتقل کنید که در آن صدا به حداقل می رسد. همیشه آن ها را از پنجره ها و درها دور نگه دارید.

از آنجایی که خوکچه های هندی، حیواناتی طعمه هستند، گوش های حساسی داشته و نمی توانند صداهای بلند را تحمل کنند. خوکچه هندی هرگز نباید در محیطی با صداهای بلند نگه داری شود. خوکچه های هندی شما باید همیشه فضایی آرام، با کمترین صداهایی را داشته باشند که می توانند آن ها را تحمل کنند.

اضافه کردن مخفی گاه

علاوه براین، می توانید چند مخفیگاه به قفس حیوان خانگی تان اضافه کنید. به شما توصیه می کنیم که محفظه خوکچه هندی خود را به داخل خانه آورده و یک مخفیگاه یا سرپناه در محوطه نگه داری از آن ها، ایجاد کنید. همچنین می توانید با انجام اقدامات لازم، یک مکان مخفی جداگانه در داخل محوطه نگه داری از خوکچه هندی تان، آماده کنید.

خوکچه هندی شما، ممکن است که در صورت شنیدن صدای آتش بازی و رعد و برق، بترسد. شما باید پنجره ها را بسته و پرده ها را بکشید تا از ورود صداهای بلند به خانه، جلوگیری کنید. همچنین، می توانید با روشن کردن برخی لوازم با صداهای قابل قبول، مانند تلویزیون، پنکه، کولر یا رادیو، حواس خوکچه هندی خود را پرت کنید. همچنین، می توانید یک موسیقی آرام بخش پخش کنید. زیرا خوکچه های هندی از شنیدن موسیقی، لذت می برند.

علاوه براین، سعی کنید با آنها صحبت کنید. خوکچه هندی شما ممکن است ترجیح دهد برای کاهش ترس خود، در کنار شما بماند. از آن جایی که خوکچه ‌های هندی، حیواناتی اجتماعی هستند، در شرایط سخت پیوند بیشتری با دیگران برقرار می کنند.

در چنین حالتی، باید اجازه دهید که خوکچه هندی، به سمت شما بیاید. خوکچه های هندی، بسیار دوست داشتنی هستند، اما آن ها فقط زمانی عشق خود را نشان می دهند که برای این کار، تمایل داشته باشند. شما نمی توانید خوکچه هندی خود را مجبور کنید که شما را دوست داشته باشد.

چرا خوکچه هندی خانگی همیشه گرسنه است؟ 

مراقب نوازش کردن آنها باشید.

همیشه باید به یاد داشته باشید که خوکچه هندی از نوازش زیاد لذت نمی برد. اگر متوجه شدید که خوکچه‌ های هندی، با در آغوش راحت نیستند، باید فوراً آنها را پایین بیاورید. زیرا اگر آن ها را برخلاف میل خود نگه دارید، ممکن است دچار استرس شوند.

شما باید نزدیک خوکچه هندی خود بنشینید و به روشی که آن ها ترجیح می دهند با شما ارتباط برقرار کنند، با آن ها تعامل داشته باشید. همچنین می توانید خوکچه هندی خود را به داخل خانه بیاورید و اجازه دهید تا زمانی که آتش بازی یا طوفان تمام شود، در نزد شما بمانند. خوکچه های هندی اگر در محل همیشگی خود باشند، راحت تر و آرام تر خواهند بود.

حواس آنها را پرت کنید.

همچنین، می توانید حواس خوکچه هندی خود را با سرگرمی، پرت کنید. به شما توصیه می کنیم که با خوکچه های هندی خود چند بازی انجام دهید تا توجه آن ها را از صداهای بلند، پرت کنید. اگر متوجه شدید که خوکچه هندی شما حتی پس از بازی کردن، استرس دارد، به شما توصیه می کنیم که آن ها را مجبور به بازی، برخلاف میل خود، نکنید.

در چنین شرایطی، خوکچه های هندی خود را به حال خود رها کنید. زیرا ممکن است ترجیح دهند به آرامی در مخفیگاه خود استراحت کنند.

ممکن است نیاز باشد که یک موسیقی آرام پخش کنید. بهتر است بدانید که خوکچه های هندی، از موسیقی آرام، لذت می برند. می توانید موسیقی را با صدای کم پخش کنید تا توجه خوکچه هندی خود را از صداهای بلند، جلب کنید. از آنجایی که خوکچه های هندی حیواناتی طعمه هستند، از صداهای بلند می ترسند. پخش موسیقی آرام می تواند خوکچه هندی شما را آرام کرده و احساس راحتی ایجاد کند.

چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کرد؟

آیا خوکچه های هندی از صداهای بلند می ترسند؟ | دام و پت

اگر متوجه شدید که خوکچه‌ های هندی شما فریاد می زدند یا نشانه ‌های ترس کمتری از خود بروز می دهند، که ممکن است به آنها آسیبی نرساند، به آرامش آنها ادامه دهید. اما اگر ترس خوکچه هندی شما منجر به ایجاد آسیب شود (مثلاً آسیب نخاعی یا شکستگی اندام)، آن ها به مراقبت دامپزشکی نیاز دارند.

ترس می تواند باعث بروز حمله قلبی در خوکچه هندی شود. این شرایط، نیاز به مراقبت فوری دامپزشک دارد.

آیا خوکچه هندی می تواند از شدت استرس بمیرد؟

یک حادثه ترسناک، مانند رعد و برق، می تواند تخلیه انتقال دهنده های عصبی را از غده هیپوفیز، که در پایه مغز قرار دارد، تحریک کند. سپس انتقال دهنده های عصبی با چندین بافت در بدن خوکچه هندی، به ویژه در غدد فوق کلیوی، ارتباط برقرار می کنند.

سپس غدد فوق کلیوی آدرنالین را ترشح می کنند. در زمان استرس طولانی مدت، غده ها، گلوکوکورتیکواستروئیدها را نیز آزاد می کنند. آدرنالین باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب خوکچه هندی می شود. هنگامی که خوکچه هندی خطر را تشخیص می دهد، جریان خون آنها به سمت اندام های حیاتی هدایت و از بافت های غیر ضروری دور می شود.

این اتفاق، در نهایت باعث می شود که چشمان خوکچه هندی با افزایش تعداد تنفس آن ها گشاد شود و سطح قند خون آنها نیز به سرعت افزایش یابد. به علت بروز ترس، این امکان وجود دارد که سیستم گوارشی خوکچه هندی شما از حرکت باز بماند. اثرات استرس در کوتاه مدت کاملاً واضح است. به هر حال، شرایط فوق، حواس خوکچه هندی را تقویت کرده و آن ها را از تهدیدات فرار پی می دهد.

با این حال، در شرایطی که منجر به بروز استرس طولانی مدت یا شدید می شود، خوکچه هندی شما می تواند به علت استرس، تحت تأثیر منفی قرار گیرد. اگر بافت‌ های غیر ضروری خون کمی دریافت کنند، چنین شرایطی می ‌تواند باعث توقف عملکرد آن ها شود. تغییرات در دستگاه گوارش ممکن است منجر به استاز روده، اسهال، انتروتوکسمی و آنتریت شود.

حتما می دانید که فرسودگی ذخایر انرژی در کبد می تواند منجر به گرسنگی بافت های بدن شود. در نهایت خطری برای خوکچه هندی تان ایجاد کند.

سخن آخر

صداهای بلند می توانند به راحتی خوکچه هندی شما را بترسانند. همچنین این صداها، می توانند منجر به مرگ خوکچه هندی تان شود. بر اساس مطالعات، فشار خون شریانی، افت فشار خون و نارسایی قلبی در حیواناتی که مانند خوکچه هندی حساس به استرس هستند، شایع است.

این امکان وجود دارد که خوکچه هندی شما دچار “فلج وحشت” شود. فلج ترس را می توان به عنوان یک وضعیت کوتاه مدت و قابل تغییر انسداد حرکتی عمیق تعریف کرد که می تواند باعث مرگ حیوان شود. در آخر به شما توصیه می کنیم که مراقب خوکچه های هندی خود باشید و آن ها را با عشق و توجه خود، پرورش دهید.

همیشه باید محیطی آرام با کمترین صدا فراهم کنید. زیرا خوکچه هندی شما نمی تواند صداهای بلند را تحمل کند. بله، خوکچه‌ های هندی از صداهای بلند می ‌ترسند. زیرا حیواناتی طعمه هستند. خوکچه هندی گوش های حساسی دارد که نمی تواند صداهای بلند را تحمل کند. سر و صدای زیاد حتی می تواند منجر به مرگ خوکچه هندی تان شود.

شایع ترین علل مرگ ناگهانی خوکچه هندی چیست؟

منبع
https://guineapig101.com/guinea-pigs-scared-of-loud-noises/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا