گاو و گوسفند

تب شیر در گاوها چیست؟

تب شیر در گاوها یکی از شایع ترین بیماری ها در صنایع لبنی است که گاوهای شیری را تحت تأثیر قرار می دهد. علل اصلی این عارضه و گزینه‌های مختلف درمانی و روش‌های پیشگیری در طول سال‌ها تکامل یافته‌اند. تب شیر یا هیپوکلسمی یک اختلال متابولیک است که در نتیجه کمبود کلسیم ایجاد می شود. بنابراین گاوهایی که از تب شیر رنج می برند سطوح پایین تری از کلسیم خون را خواهند داشت. این وضعیت معمولاً در 24 ساعت اول پس از زایمان خود را نشان می دهد. در برخی موارد ممکن است تا سه روز پس از زایمان نیز رخ دهد. کلسیم نقش کلیدی در عملکرد عضلات و همچنین سیستم ایمنی گاو دارد. بنابراین اگر سطح کلسیم خون خیلی کم باشد، برای حمایت از عملکرد سلول های عصبی یا انقباضات بافت عضلانی کافی نخواهد بود.

چه چیزی باعث تب شیر در گاو می شود؟

تب شیر ممکن است بالینی یا تحت بالینی باشد. در موارد بالینی، گاوها کمتر از 1.4 میلی مولار کلسیم خون دارند. در مورد تب شیر تحت بالینی، کلسیم خون در محدوده 1.4mM و 2.0mM خواهد بود. به عنوان یک قانون کلی، توصیه می شود که سطح کلسیم خون در گاوها قبل از زایمان کنترل شود. تحریک افزایش سطح جذب کلسیم با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب در طول دوره قبل از زایمان بسیار مهم است.

در واقع، درجاتی از هیپوکلسمی در تمام گاوها در طول زایمان رخ می دهد. با این حال، علائم بالینی زمانی که شرایط کاملاً شدید است، ظاهر می شوند. گاوها تقریباً 10 گرم کلسیم در خون دارند. با این حال، آنها مقدار قابل توجهی کلسیم در استخوان های خود (حدود 6000 گرم)، و حدود 100 گرم در غذا در روده دارد. در مراحل پایانی بارداری و در اوایل شیردهی، نیاز به کلسیم به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و این منجر به کاهش سطح کلسیم خون می شود.

در حالی که گاو می تواند با افزایش جذب کلسیم از روده و ذخایر استخوانی، خود را با این تغییر سازگار کند، ممکن است این کافی نباشد. عوامل مختلفی بر توانایی گاو در تنظیم کلسیم خون تأثیر می گذارد. این شامل سن، مقدار و آنچه که می خورد، مصرف منیزیم، و اینکه آیا مشکلی در هضم وجود دارد یا خیر، می شود. مشکلاتی مانند اسیدوز یا اسهال، کلسیم موجود برای جذب را تا حد زیادی کاهش می دهد. اساساً، گاوهای مسن‌تر نمی‌توانند به اندازه گاوهای جوان‌تر، کلسیم را از اسکلت خود جذب کنند.

در مواردی که سطح استروژن بالا باشد، تحرک کلسیم نیز به طور قابل توجهی مهار می شود.

چه عواملی خطر هیپوکلسمی را افزایش می دهند؟

هیپوکلسمی بیشتر در گاوهایی که با علف تغذیه می شوند رخ می دهد. هر چه گاو بزرگتر باشد و مصرف منیزیم کمتری دریافت کند، در نتیجه احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر می شود.

علاوه بر این، هیپوکلسمی اغلب با مشکلات دیگری از جمله هیپومنیزیمی و هیپوفسفاتمی همراه است. به محض اینکه یک گاو زایمان کند، نیاز به کلسیم آن حدود 400 درصد افزایش می یابد. زیرا نیاز به حمایت از تولید آغوز دارد و در این دوره کلسیم رژیم غذایی باید به آنها داده شود.

تب شیر همچنین خطر ابتلا به بیماری های متابولیک مختلف دیگر از جمله متریت و کتوز را تا حد زیادی افزایش می دهد. متأسفانه حدود 5 درصد از گاوهای پایینی موفق به بهبودی نمی شوند.

علائم تب شیر در گاو چیست؟

تب شیر در گاوها چیست؟ || دام و پت

همانطور که قبلا ذکر شد، علائم اصلی تب شیر با فقدان عملکرد ماهیچه مشخص می شود. در ابتدا، طبیعی است که گاوها تا حدودی سفت و سخت شروع به راه رفتن کنند. برخی از گاوها در نهایت پاهای خود را به طرفین پرتاب می کنند تا تعادل خود را حفظ کنند. اما در نهایت بیشتر گاوهایی که از تب شیر رنج می برند، اغلب آرام می نشینند و نمی توانند بلند شوند. کت آنها احساس سردی می کند و دمای بدن آنها کمتر از حد معمول خواهد بود.

رکتوم این گونه گاو ها معمولاً پر از مدفوع است و به طور کلی مقعد برآمده می شود. برخی از گاوها در نهایت دچار لرزش ماهیچه‌ای ظریف می‌شوند و بنابراین می‌توان مشاهده کرد که به‌ویژه روی گردن و سینه‌شان می لرزند.

اگر تب شیر در گاو درمان نشود، منجر به فلج عضلانی  و در نهایت بدتر شدن آن خواهد شد. در نهایت گاو به پهلوی خود می غلتد و نمی تواند دوباره بنشیند. همچنین به دلیل قرار گرفتن در این وضعیت، گاو دچار نفخ می شود. متأسفانه، اگر درمان مناسب به موقع ارائه شود، چنین گاوهایی می میرند. بنابراین شناسایی علائم تب شیر برای درمان در سریع ترین زمان ممکن ضروری است.

همچنین شایان ذکر است که گاوهایی که از هیپوکلسمی بالینی یا تحت بالینی رنج می‌برند، احتمال بیشتری دارد که در آینده مجدداً تحت تأثیر قرار گیرند.

چگونه می توان از تب شیر در گاو ها پیشگیری کرد؟

تب شیر در گاوها چیست؟ || دام و پت

مدیریت صحیح همراه با اقدامات پیشگیرانه همیشه به شدت توصیه می شود. در واقع، همه موارد تب شیر قابل پیشگیری است. به عنوان مثال، باید از پرورش گاوهایی که سابقه تب شیری مکرر دارند خودداری کرد. همچنین مهم است که از چاق شدن بیش از حد آنها جلوگیری کنید. بنابراین، گاوها باید ورزش کافی و مناسب داشته باشند.

یکی دیگر از عوامل کلیدی رژیم غذایی گاو است. علاوه بر اطمینان از اینکه رژیم غذایی به گاوها اجازه می دهد تا وضعیت بدنی مناسبی داشته باشند، باید مقادیر مناسبی از منیزیم نیز تامین شود. این موضوع در مراحل اواخر بارداری اهمیت بیشتری دارد. در واقع، گاوها باید هم قبل و هم بعد از زایمان با منیزیم مکمل شوند.

مصرف کلسیم در دوره خشکی باید کمتر از 50 گرم در روز و در صورت امکان زیر 20 گرم باشد. این به بهبود راندمان جذب کلسیم و تحرک آن کمک می کند. سپس، درست قبل از دوره زایش، این باید افزایش یابد.

همچنین توصیه می شود از دادن خوراکی های حاوی فسفر به گاوها خودداری شود. برخی از مطالعات همچنین به این نتیجه رسیدند که با رژیم‌های غذایی سرشار از سدیم و پتاسیم، احتمال ابتلای گاوها به تب شیر بیشتر است. بنابراین توصیه می شود پتاسیم رژیم غذایی را به ویژه در دوره بارداری و پس از زایمان محدود کنید. در واقع گاوی که مشکوک به تب شیر است نیاز به حمایت و درمان مناسب دارد.

چگونه می توان تب شیر را در گاو ها درمان کرد؟

اول از همه، مهم است که به دنبال کمک پزشکی باشید تا بتوان وضعیت گاو را ارزیابی و تشخیص داد. قبل از اقدام به هر نوع درمان برای گاو، توصیه می شود نمونه خون بگیرید. این می تواند در آینده نزدیک بسیار مفید باشد، به طوری که در صورتی که گاو آنطور که انتظار می رود به درمان ارائه شده پاسخ ندهد، نمونه خون آنالیز می شود و دامپزشک بهتر می تواند روش های درمانی دیگر را ارزیابی کند.

رایج ترین درمان برای تب شیر، انفوزیون آهسته و داخل وریدی کلسیم بوروگلوکونات است. معمولاً 8 تا 14 گرم به محض شروع علائم بالینی تجویز می شود.

محلول برای جذب حداکثری باید گرم شود تا مشابه دمای بدن گاو باشد. حدود 85 درصد از گاوها پس از یک درمان به خوبی پاسخ می دهند. در بیشتر موارد، گاوهایی که در اثر تب شیر دراز کشیده بودند، در عرض چند دقیقه پس از انجام این درمان بلند می‌شوند، در حالی که بقیه چند ساعت بعد بلند می‌شوند.

اهمیت درمان داخل وریدی در تب شیر گاوها

تب شیر در گاوها چیست؟ || دام و پت

درمان داخل وریدی با هدف افزایش سریع سطح کلسیم گاو برای جلوگیری از سندرم گاو داونر از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین ذکر این نکته ضروری است که موفقیت چنین درمانی نیز تا حد زیادی به مراقبت دقیق از گاو بستگی دارد.

برای این نوع درمان گاو را باید وادار کرد، تا در حالت درازکش استراحت کند همچنین باید تا حد امکان آن را گرم نگه داشت. سپس گاو را باید با احتیاط بچرخانید. این فرآیند چرخش بهتر است هر چند ساعت یکبار انجام شود.

همچنین مهم است که مطمئن شوید که گاو به درستی پناه گرفته است و گرم نگه داشته و تغذیه می شود. لازم است پاهای گاو را هر از چند گاهی ماساژ دهید. در مواردی که در عرض شش ساعت پاسخ مثبتی وجود نداشته باشد، تشخیص نیاز به ارزیابی مجدد دارد. زیرا ممکن است یک انفوزیون داخل وریدی دیگر کلسیم تجویز شود. چرا که احتمال بازگشت و عود تب شیر معمولاً در یک چهارم موارد رخ می دهد. بنابراین کلسیمی که تزریق می شود پس از دوازده ساعت از بدن گاو دفع خواهد شد. موارد عود که در فواصل زمانی بین 18 تا 24 ساعت رخ می دهد، اغلب به همین روش درمان می شوند.

همچنین غربالگری سطح کلسیم خون گاوهایی که اخیراً زایمان کرده اند عاقلانه است.

سخن آخر

هیپوکلسمی بالینی و تحت بالینی اغلب منجر به مشکلات بی شماری در گاوها می شود. برخی از این موارد شامل زایمان کند یا دشوار، جفت باقی مانده، کتوز، ورم پستان، عفونت های رحمی و سندرم کبد چرب است.

با گذشت زمان، گاوها ممکن است با کاهش تولید شیر و همچنین صدمات ثانویه روی استخوان‌ها، ماهیچه‌ها یا اعصاب مواجه شوند. مانند هر بیماری یا شرایط پزشکی دیگر برای گاوها، مهم است که مراقب باشید و همیشه از یک جراح دامپزشک کمک پزشکی بگیرید.

امروزه بهبود مدیریت گاوها و رفاه عمومی آنها به لطف ظهور دستگاه های کشاورزی مانند محصولات مختلف زایش Moocal که می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد امکان پذیر است. سنسور زایش Moocal به ویژه ایده آل است زیرا می تواند گاوهای باردار را زیر نظر داشته باشد و زمانی که گاو در شرف زایمان است به شما هشدار می دهد.

این دستگاه قادر به تشخیص اینکه گاو ممکن است از تب شیر رنج ببرد، نیست. با این حال، اگر زایمان عوارض کمتری داشته باشد، مرگ و میر گوساله به طور قابل توجهی افزایش می یابد. بنابراین هنگامی که گوساله متولد شد، در موقعیت بسیار بهتری خواهید بود تا سلامت آن را بلافاصله پس از تولد ارزیابی کنید.

منبع
https://www.moocall.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا