حیوانات خانگی کوچک

درمان حمله قلبی در خرگوش ها

بیماری های قلبی در خرگوش چگونه درمان می شود؟

بیماری های قلبی در خرگوش می تواند در هر مرحله از زندگی این حیوان، در نتیجه عفونت ها، تجویز برخی داروها، استرس، عدم تحرک و عادات غذایی ناسالم رخ دهد.

دامپزشک برای درمان بیماری های قلبی در خرگوش ها یک سری اسکن و آزمایش را انجام می دهد. ناهنجاری های احتمالی را بررسی می کند. برخی از این آزمایشات شامل سونوگرافی، رادیوگرافی، نوار قلب و آزمایش خون است.

در صورت مشاهده هرگونه مشکل قلبی عروقی، دامپزشک تغییر سبک زندگی و دارو برای تثبیت وضعیت را به توصیه می کند. مشکلات قلبی عروقی قابل درمان نیست، اما پیروی از توصیه دامپزشک می تواند به خرگوش شما کمک کند تا زندگی با کیفیت تر و خوبی داشته باشد.

درمان بیماری زمینه ای قلبی در خرگوش

حملات قلبی می تواند ناشی از بیماری های زمینه ای مانند ذات الریه یا سایر بیماری های ریوی باشد. در چنین مواردی، تثبیت وضعیت قلب به کنترل بیماری اصلی و زمینه ای آن بستگی دارد.

برای بیماری های ریوی، عمل پلوروسنتز می تواند برای خرگوش هایی که از تنگی نفس شدید (تنگی نفس) و پلورال افیوژن (مایعات در ریه ها) رنج می برند، مفید باشد. دامپزشک با این روش مایعات اضافی را از ریه ها خارج می کند تا خرگوش شما بتواند راحت تر نفس بکشد.

تغییر سبک زندگی در درمان بیماری قلبی خرگوش

درمان حمله قلبی در خرگوش ها | دام و پت

بعد از اینکه خرگوش شما دچار حمله قلبی شد، باید روزانه خرگوش خود را کنترل کنید. تغییر سبک زندگی پس از حمله قلبی شامل تغییرات محیطی و تغییرات رژیم غذایی است.

تغذیه نامناسب یک علت شایع در بیماری های قلبی است. بر همین اساس، مطمئن شوید که خرگوش شما به مقدار زیادی یونجه علفی، سبزیجات برگ دار و مقدار متوسط گلوله دسترسی دارد. شما باید تعداد میان وعده هایی را که به حیوان خانگی خود ارائه می دهید، از جمله میوه، سبزیجات نشاسته ای و سبزیجات شیرین، محدود کنید.

تغییرات محیطی در درجه اول شامل کنترل استرس است. استرس را در محیط زندگی خرگوش خود به حداقل برسانید. در حالت ایده آل، خرگوش شما باید در خانه و به دور از سر و صدای زیاد، شرایط سخت آب و هوایی، شکارچیان احتمالی و حیوانات خانگی آزار دهنده در خانه باشد.

ممکن است مجبور شوید خرگوش خود را در یک اتاق جداگانه و ضد صدا نگه دارید و پیشرفت آن را با دقت کنترل کنید.

دارو در درمان بیماری قلبی در خرگوش

داروها، بیماری قلبی خرگوش شما را درمان نمی کنند، اما قلب حیوان خانگی شما را تثبیت خواهد کرد. دامپزشک ممکن است داروهایی را برای بهبود عملکرد قلب حیوان خانگی و کاهش ادم ریوی تجویز کند.

داروهای ادرار آور می توانند به کاهش احتباس مایعات و سدیم کمک کنند و تا حدی علائم بیماری را تسکین دهند. دامپزشک همچنین ممکن است داروی مبتنی بر نیترات را برای کاهش فشار بر قلب توصیه کند.

هنگام مصرف این داروها خرگوش خود را به طور منظم کنترل کنید. با این کار می توانید وضعیت وزن بدن خرگوش، میزان هیدراتاسیون و سطح کراتینین، الکترولیت ها و ازت اوره را بررسی کنید.

مسائل قلبی از بسیاری جهات ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال:

  • اگر بطن راست به طور طبیعی کار کند، فشار خون خرگوش افزایش می یابد. این امر باعث تجمع مایعات در شکم و اندام تحتانی می شود.
  • اگر بطن چپ قادر به پمپاژ خون نباشد، خون در ریه ها جمع می شود و در نتیجه باعث ناراحتی تنفسی، خستگی و جذب اکسیژن می شود.

ضربان قلب در خرگوش ها از دو مرحله مهم انقباض و مرحله آرامش تشکیل می شود. مرحله انقباض سیستول و مرحله آرامش ضربان قلب دیاستول نامیده می شود.

ریتم قلب خرگوش از گروهی از سلولهای عضلانی کاملاً تخصصی که در دیواره دهانه راست قرار دارند، نشات می گیرد. عضلات یک تکانه الکتریکی ایجاد می کنند که از طریق بسته نرم افزاری دهلیز بطنی و الیاف پورکینژ به دهانه ها و بطن ها منتقل می شود. این باعث می شود عضله قلب منقبض شود. ناهنجاری در ریتم قلب خرگوش اغلب نشانه ای از بیماری قلبی یا حمله قلبی احتمالی است.

توصیه های برای بعد از درمان بیماری قلبی در خرگوش

درمان حمله قلبی در خرگوش ها | دام و پت

اگرچه تا حدودی می توان از برخی شرایط مانند بیماری های قلبی و سکته های قلبی پیشگیری کرد و راهکارهایی برای بهبودی از آنها وجود دارد، اما برای درمان بیماری قلبی نمی توان کاری کرد. بعد از درمان بیماری قلبی در حیوان خانگی خود باید تمام تلاش و سعی شما در پیشگیری از بروز حمله احتمالی بعدی باشد. شما می توانید با رعایت یک رژیم غذایی مناسب، جبران کمبودهای تغذیه ای، ایجاد یک برنامه ورزشی سالم و مدیریت استرس از بروز حملات بعدی قلبی در حیوان خود پیشگیری کنید.

از حبس کردن خرگوش خود در یک فضای محدود خودداری کنید و اجازه دهید حداقل روزی یک بار در بیرون از قفس پرسه بزند و آزادانه بازی کند. کنترل استرس به اندازه یک رژیم غذایی مناسب در جلوگیری از حملات قلبی بسیار حیاتی است. شناخته شده است که خرگوش ها در موقعیت های شدیداً استرس زا می ترسند و ممکن است دچار حمله قلبی شوند.

اگر خرگوش شما قبلاً به بیماری قلبی مبتلا شده است، تنظیمات سبک زندگی و داروها می توانند به افزایش عمر حیوان خانگی شما کمک کنند. خرگوش پس از حمله قلبی ممکن است مانند گذشته فعال نباشد، اما مراقبت ویژه از آن می تواند زندگی شاد و راحتی را برای حیوان شما تضمین کند.

از علائم احتمالی خرگوش خود، مانند تغییر در عادات غذایی، عادت های جعبه بستر و بی حالی، آگاه باشید. تشخیص زودهنگام علائم هشدار دهنده می تواند حیوان خانگی شما را قبل از وخیم تر شدن، نجات دهد.

انواع بیماری های قلبی در خرگوش

درمان حمله قلبی در خرگوش ها | دام و پت

بیماری های قلبی در خرگوش ها را می توان در بسیاری از گروه ها طبقه بندی کرد، از جمله:

بیماری مادرزادی قلب. این بدان معناست که بیماری یا ناهنجاری جسمی از بدو تولد وجود دارد. ناهنجاری های قلبی مادرزادی که در بسیاری از خرگوش ها مشاهده می شود، شامل نقص سپتوم بطنی یا بین دهلیزی قلب است.

میوپاتی. بیماری های لایه عضلانی میانی دیواره قلب (میوکارد) می تواند باعث افزایش حجم قلب و کاهش عملکرد قلب شود. در خرگوش ها، میوپاتی همراه با بزرگ شدن قلب از انواع دیگر کاردیومیوپاتی شایع تر است.

نارسایی احتقانی قلب. نارسایی احتقانی قلب به کاهش سطح اکسیژن در خون مربوط می شود. نارسایی های قلبی غالباً در نتیجه شرایطی رخ می دهد که عضله قلب را ضعیف کرده و از پمپاژ خون به همان اندازه که باید طبیعی باشد، جلوگیری می کند.

گرفتگی ریوی. بیماری ریه در شرایطی که مقدار زیادی از مایعات در ریه ها جمع شود، رخ می دهد. این امر اغلب در اثر نارسایی احتقانی قلب که خون به قلب به درستی پمپاژ نمی شود، رخ می دهد.

تاکی کاردی. تاکی کارد به ضربان قلب غیر طبیعی یا ضربان قلب بسیار سریع اشاره دارد. ضربان قلب سریع مانع از پر شدن کامل قلب (با خون) می شود، در نتیجه جریان خون در سایر قسمت های بدن به خطر می افتد.

عوامل خطر حمله قلبی در خرگوش ها

سن، جنس و نژاد در افزایش حساسیت خرگوش به بیماری های قلبی و حملات قلبی نقش دارند. برخی از عوامل خطر حمله قلبی در خرگوش ها، عبارتند از:

سن. خرگوش های زیر 4 سال به ندرت به بیماری قلبی مبتلا می شوند. طبق بسیاری از گزارش ها، بیماری قلبی بیشتر در خرگوش های مسن دیده می شود.

جنسیت. جنسیت، عقیم سازی و یا آسیب پذیری خرگوش ها تاثیری در میزان ابتلا آنها به حمله های قلبی ندارد.

نژاد. بیماری های قلبی در نژادهای بزرگتر نسبت به نژادهای کوچک یا کوتوله خرگوش ها شیوع بیشتری دارد . هیچ بیماری (از جمله بیماری قلبی) خاص نژادهای خرگوش کوتوله وجود ندارد. در واقع، خرگوشهای کوچکتر بسیار بیشتر از خرگوشهای بزرگتر عمر می کنند.

شایع ترین نژادهایی که از بیماری قلبی رنج می برند شامل خرگوش نیوزیلندی و خرگوش فرنگی فرانسوی است.

تشخیص بیماری قلبی در خرگوش دشوار است زیرا برخی از خرگوش ها بدون علامت هستند. اما بعضی از خرگوش ها ممکن است خستگی را بروز دهند، الگوهای تنفسی متفاوتی داشته باشند. یا تغییرات جسمی را تجربه کنند. خرگوش شما ممکن است  مجبور شود برای نفس کشیدن بیشتر تلاش کند و سخت نفس بکشد.

با این حال، خرگوش ها حتی پس از حمله قلبی می توانند از زندگی خوبی برخوردار شوند. درمان بیماری های قلبی شامل از بین بردن علت آن، مانند ذات الریه یا بیماری ریوی، دارو و مراقبت های ویژه از طرف صاحبان آنها است. کاهش استرس، رژیم غذایی مغذی و مدیریت وزن (اگر خرگوش شما چاق باشد) نیز برای جلوگیری از پیشرفت بیماری های قلبی بسیار مهم است.

حملات قلبی در خرگوش ها

درمان حمله قلبی در خرگوش ها | دام و پت

بیماری های قلبی عروقی یکی از نگرانی های عمده سلامتی است که عمدتا در خرگوش های بزرگتر از 4 سال دیده می شود. با این حال، بسته به علت، می تواند خرگوش های جوان را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

در مراحل اولیه بیماری قلبی در خرگوش خود ممکن است هیچ علائم و نشانه ای مشاهده نکنید. ممکن است تغییراتی ظریف مانند بی حالی، بی میلی به بازی، کاهش ملایم اشتها یا کاهش وزن وجود داشته باشد.

با پیشرفت بیماری قلبی در خرگوش، ممکن است متوجه تغییراتی در تنفس خرگوش خود شوید. در مراحل پیشرفته تر، خرگوش شما علائم قابل توجهی از جمله تنگی تنفس ، غش گاه به گاه و بی اشتهایی کامل را نشان می دهد.

وقتی خرگوش شما قادر به گردش خون به طور موثر در بدن نیست علائم شدید بیماری قلبی را نشان می دهد. این امر باعث تجمع مایعات در شکم و یا ریه ها می شود. در این مرحله، خرگوش شما نارسایی احتقانی قلب دارد.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-heart-attack/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا