حیوانات خانگی کوچک

بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن

بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن

ساختار بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن و کسب اطلاعات لازم در این زمینه برای افرادی که به نگهداری از خرگوش ها علاقه مند هستند می تواند جالب باشد. اما به طور کلی، درست مانند انسان، خرگوش های نر نیز مشکلات بیضه را تجربه می کنند. خرگوش های نر دارای بیضه های مخصوص هستند که معمولاً در 9 تا 20 هفته گی آنها می افتند.

وقتی خرگوش حیوان خانگی در سنین جوان عقیم شوند از شما خواسته می شود که اندام تناسلی آن را بررسی کنید. فقط انگشت خود را به آرامی روی دو طرف دستگاه تناسلی خرگوش بگذارید و آن را باز کنید و فشار کمی را به سمت پایین وارد کنید. گاهی اوقات، آلت تناسلی خرگوش ابتدا بیرون می آید. همچنین این احتمال وجود دارد که آلت تناسلی خود را نشان ندهد. این معمولاً در خرگوش جوان رخ می دهد. شاید متوجه لوله ای طولانی با دهانه کوچک مدور شوید. یک خرگوش ماده معمولاً دارای یک شکاف بیشتر از خرگوشهای نر است. اما بیضه ها در خرگوش ها ممکن است با برخی از بیماری ها و علائم همراه باشند که مهمترین آنها عبارتند از:

سرطان بیضه در خرگوش

سرطان مشکلی است که معمولاً بیضه های خرگوش با آن روبرو می شوند. این اتفاق معمولاً در بین خرگوشهای نر غیرقابل کنترل رخ می دهد. سرطان بیضه در بین خرگوش ها علائم زیادی به غیر از بزرگ شدن بیضه ها نشان می دهد و خرگوش شروع به کاهش وزن می کند.

بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل رایج، عقیم کردن خرگوش در سنین جوانی است. انجام چنین عقیم سازی نه تنها از سرطان بیضه پیشگیری می کند بلکه به کاهش رفتار پرخاشگرانه خرگوش نیز کمک خواهد کرد. بهترین راه برای پیشگیری از سرطان بیضه این است که خرگوش را در شش ماهگی به دامپزشک نشان دهید و برای عقیم سازی حیوان خانگی از آنها مشاوره بگیرید.

عفونت های تناسلی یا پاستورلوز در خرگوش

بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن | دام و پت

این عفونت ها معمولاً توسط تعدادی از ارگانیسم های مختلف ایجاد می شوند. علائم رایج که شاید ابتدا متوجه آنها شوید التهاب دستگاه تناسلی خرگوش است که معمولاً در خرگوش های بالغ مشاهده می شود. آنها تمایل بیشتری به عفونت دارند. هنگامی که هر دو شاخ رحم خرگوش تحت تأثیر قرار می گیرند، اغلب نابارور می شوند. تنها در یکی از علائم عفونت، رحم خرگوش احتمال دارد واژن به رنگ ضخیم و زرد مایل به خاکستری تبدیل شود.

این یک عفونت طولانی مدت است و می تواند در مرحله پرورش خرگوش منتقل شود، بنابراین حیواناتی که آلوده شده اند نباید پرورش داده شوند. دامپزشک احتمال دارد توصیه کند که عمل جراحی برداشتن اندامهای تناسلی آلوده را به دنبال استفاده از آنتی بیوتیک برای خرگوشهای خانگی انجام دهید. روش تشخیص بیماری عفونت های تناسلی بر اساس علائم و برخی آزمایشاتی است که باکتری ها را تشخیص می دهد. درمان بسیار دشوار است و می تواند ارگانیسم را کاملاً از بین ببرد. آنتی بیوتیک ها فقط برای درمان موقت استفاده می شوند.

خرگوش های ماده بیشتر از خرگوشهای نر مستعد چنین اختلالاتی هستند. برخی شاید در دوران بارداری یا پس از زایمان تشخیص داده شوند و بعد از مقاربت جنسی منتقل شوند.

ترپونماتوز در خرگوش ها

بیماری تناسلی در خرگوش ها توسط باکتری به نام ترپونما ایجاد می شود. این بیماری معمولاً در خرگوشهای ماده و نر و از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند. همچنین احتمال دارد از گوزن به بچه خرگوش منتقل شود.

این نوع بیماریهای تناسلی به سایر حیوانات اهلی و همچنین انسانها قابل انتقال نیست. ترپونماتوز به شکل تاول های کوچک ایجاد و زخمی را به وجود می آورد که لایه لایه می شود. این زخم ها در ناحیه تناسلی قرار دارند، لب ها و همچنین پلک آن می تواند به نوعی درگیر شود. نباید به خرگوش های آلوده اجازه جفت گیری داد. تشخیص هنوز بر اساس علائم و آزمایشات برای کشف باکتری است.

دامپزشک احتمال دارد پنی سیلین G تزریق کند تا حیوان خانگی شما به طور کامل از بیماری تناسلی خلاص شود. اگر یک گروه خرگوش در یک قفس دارید، همه خرگوش های چنین گروهی باید تحت درمان قرار گیرند حتی اگر علائم خاصی را نشان نمی دهند. پس از 10 تا 14 روز، زخم ها معمولاً بهبود می یابند و خرگوش هایی که به طور کامل بهبود می یابند، بدون خطر انتقال عفونت، اجازه تولید مثل خواهند داشت.

کتوز در خرگوش

کتوز یا توکسمی حاملگی، یک اختلال غیر معمول است که می تواند در حدود 1 تا 2 روز قبل از زایمان کشنده باشد. کتوز برای حیواناتی که زایمان اول انجام می دهند شایع تر است. علائم احتمالی می تواند شامل چاقی و عدم ورزش باشد.

علائم کتوز شامل از دست دادن اشتها، مشکل در تنفس، بی حالی و حتی کدر شدن چشم آنها است. معمولاً در تغییرات فیزیکی آنها وجود رسوبات چربی در کبد و کلیه های آنها معمولاً پس از مرگ متوجه می شود. دامپزشک شاید مقداری مایع حاوی گلوکز تزریق کند که در نهایت می تواند بیماری را اصلاح کند. همچنین اگر در سنین پایین قبل از چاق شدن آنها را پرورش دهید، احتمال دارد مفید باشد.

التهاب پستان در خرگوش

بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن | دام و پت

التهاب پستان معمولاً به عنوان التهاب غدد پستانی خرگوش شناخته می شود که بر تغذیه بچه ها تأثیر می گذارد و می تواند به عفونت خون منجر که به سرعت دلیل مرگ می شود. ماستیت معمولاً توسط باکتری به نام استافیلوکوک ایجاد می شود، اما تمایلاتی نیز وجود دارد که انواع دیگر باکتری ها نیز می توانند در آن دخیل باشند. اولین علامت این است که غده پستانی خرگوش داغتر و قرمز و گاهی احتمال دارد متورم شود. پس از چنین علامتی، شاید آبی رنگ شده و معمولاً “کیسه آبی” یا “سینه آبی” نامیده می شود.

خرگوش تمایل به خوردن ندارد، اما آنها هوس آب می کنند. احتمالا خرگوش شما در این شرایط تب دارد. اگر دامپزشک توصیه کرد از آنتی بیوتیک به عنوان درمان استفاده کنید، قطعاً می تواند جان او را نجات دهد، اما احتمال دارد به یک یا چند غده پستانی آسیب برساند. و از آنجا که پنی سیلین باعث اسهال در خرگوش می شود، خرگوش هایی که با آنتی بیوتیک درمان می شوند شاید از یونجه یا غذای دیگری که دارای رژیم غذایی با فیبر بالا است تغذیه کنند.

نوزاد خرگوش نباید توسط خرگوش دیگری پرورش داده شود زیرا احتمال انتشار عفونت وجود دارد. نوازش نوزاد خرگوش آلوده را می توان انجام داد، اما به نظر می رسد انجام این کار دشوار است. اگر جعبه تودرتو بدون هیچ گونه ناهمواری در ورودی حفظ شود، میزان التهاب پستان کاهش می یابد. کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که جعبه لانه را قبل و بعد از استفاده ضدعفونی کنید.

آبسه در خرگوش

آبسه به طور خلاصه یک زخم عفونی است. بریدگی روی بیضه خرگوش می تواند به سرعت به آبسه تبدیل شود. آبسه معمولاً زمانی ایجاد می شود که خرگوش ها دعوا کنند و یکی دیگری را در این ناحیه حساس گاز بگیرد، اما همچنین می تواند ناشی از سیم گسیخته قفس، اسباب بازی ناامن یا حتی تکه های تیز یونجه باشد. بیضه متورم و قرمز به نظر می رسد و احتمال دارد در لمس گرم و سفت باشد. خرگوش شاید غذا خوردن را متوقف کند و بی حال عمل کند، اگرچه برخی از خرگوش ها به جز التهاب بیضه هیچ علامتی ندارند. درمان دامپزشکی ضروری است و اغلب شامل آنتی بیوتیک ها و تخلیه آبسه است.

بیماری ونت در خرگوش

بیماری ونت به عنوان سفلیس خرگوش شناخته و از طریق جنسی منتقل می شود. این بیماری بر کل ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد، اما احتمال دارد به صورت التهاب یا زخم کوچک روی بیضه ها ظاهر شود. سرانجام این زخم ها با پوسته های ضخیم پوشانده می شوند. بیماری ونت با تزریق پنی سیلین درمان می شود. قبل از پرورش یا اجازه دادن به هر نوع تماس فیزیکی با خرگوش دیگر، خرگوش خود را بررسی کنید تا از انتشار بیماری دریچه پیشگیری شود.

هاچ برن در خرگوش

بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن | دام و پت

پوست قرمز خام بیضه های خرگوش اغلب نشانه سوختگی ساق پا است. خود بیضه معمولاً متورم یا عفونی نیست، اما پوست آن ممکن است قرمز شود. این وضعیت در اثر تماس زیاد با ادرار ایجاد می شود و اغلب نشانه یک قفس کثیف است. همچنین می تواند در اثر پاشیدن ادرار به ناحیه تناسلی خرگوش هنگام اسپری کردن سطح جامد ایجاد شود. سوختگی هاچ با تمیز کردن و استفاده از پماد روی پوست آسیب دیده درمان می شود. برای پیشگیری از عود، قفس و ناحیه تناسلی خرگوش خود را تمیز نگه دارید.

سرطان در خرگوش

مانند همه پستانداران، خرگوش ها نیز می توانند به سرطان بیضه مبتلا شوند. اگرچه احتمال دارد علائم دیگری مانند کاهش وزن و اشتها وجود داشته باشد، اما یکی از اولین نشانه هایی که بسیاری از صاحبان آن متوجه می شوند بیضه متورم یا بزرگ شده است. بیضه احتمالاً به عنوان بخشی از درمان برداشته می شود، اما اگر زود تشخیص داده نشود، سرطان می تواند به سایر قسمت های بدن خرگوش انتشار یابد.

عفونت باکتریایی

پاستورلوزیس یک عفونت باکتریایی است. این عفونت همچنین می تواند سایر قسمت های بدن، از جمله دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار دهد. آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شوند، اما اغلب نمی توانند بدن خرگوش را به طور کامل از عفونت خلاص کنند. احتمال دارد حیوان بهبود یابد اما بعداً دوباره علائم عفونت را نشان دهد. پاستورلوزیس که بیضه ها را تحت تأثیر قرار می دهد از طریق تماس با غشاهای مخاطی منتقل می شود. این می تواند در طول پرورش بین خرگوش ها پخش شود یا یک خرگوش نر مبتلا به عفونت تنفسی می تواند آن را در طول نظافت به دستگاه تناسلی خود منتقل کند. آزمایش نمونه توسط دامپزشک برای تأیید عفونت پاستورلوزیس استفاده می شود.

درمان مشکلات بیضه در خرگوش چیست؟

 

فقط یک دامپزشک می تواند تشخیص مشکل بیضه در بین خرگوش ها را تأیید کند. به همین دلیل بسیار مهم است که از مشاوره متخصص کمک بگیرید و حیوان خانگی خود را برای ارزیابی و درمان سریع به کلینیک دامپزشک ببرید.

دامپزشک در مورد نحوه صحیح مراقبت، نظافت، رژیم غذایی و فعالیت هایی که می توانید به خرگوش خانگی خود با مشکلات بیضه ارائه دهید، مشاوره تخصصی ارائه می دهد. همچنین بسته به شدت مشکل، احتمال دارد به دارو یا جراحی نیاز باشد.

با تشخیص شایع ترین مشکلات بیضه خرگوش ها و علائم آنها، ایده بهتری از نحوه مراقبت خوب از خرگوش های نر خواهید داشت. به عنوان مثال، سرطان بیضه در بین خرگوش هایی رخ می دهد که بیضه های آنها بزرگ شده و وزن خود را کاهش می دهند. در صورت مشاهده مشکلات بیضه برای سلامتی و رفاه خرگوشهای خانگی خود، بسیار مهم است که با دامپزشک صحبت کنید.

منابع: https://herebunny.com/care/rabbit-testicles-common-problems-and-their-symptoms

https://animals.mom.com/testicle-problems-rabbits-3089.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا