گربه ها

بیش فعالی در گربه ها

بچه گربه ها بسیار سر زنده و شاداب هستند. گاهی اوقات بچه گربه های بیش فعال، تحرک بسیار زیادی دارند و دوست دارند فعالیت کنند. بچه گربه های خانگی به حتم یکی از دوست داشتنی ترین حیوانات روی کره زمین هستند. این حیوانات بسیار سر زنده و شاداب هستند. بچه گربه ها تحرک بسیار زیادی دارند و دوست دارند فعالیت کنند. برای صاحبان بچه گربه های خانگی، تماشای فعالیت های مختلف این حیوانات می تواند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشد. با این حال، هر حیوانی باید به میزان معمول فعالیت و تحریک داشته باشد.

اما آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که آیا بچه گربه خانگی شما بیش از حد در حال فعالیت و بازی است یا اینکه رفتار آن ها مانند یک بچه گربه طبیعی و نرمال است؟ تمایز بین رفتار طبیعی گربه ها و رفتار غیرعادی این حیوانات می تواند دشوار باشد. زیرا همانطور که همه می دانیم، گربه ها به سادگی حیوانات عجیبی هستند.

این نکته رفتاری می تواند باعث شود که صاحبان گربه های خانگی، در هنگام مشاهده رفتارهای مختلف و حتی غیر منتظره حیوان خانگی شان، تا حدی مضطرب شوند. برای کاهش اضطراب و کمک به شناسایی مشکلات احتمالی، شما باید درباره علل بروز رفتار های عجیب و غریب و بیش فعالی در حیوان خانگی تان، اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

از جمله علل بروز رفتارهای غیرعادی و بیش فعالانه در بچه گربه های خانگی، عبارت اند از:

رفتارهای غریزی

می توان گفت که گربه ها ذاتاً حیواناتی شکارچی هستند. اما شکارچی به دنیا نمی آیند که دقیقاً بدانند چه کاری باید انجام دهند. رفتار غریزشان، آن ها را در حین رشد هدایت می کند. اما هنوز یک فرصت یادگیری برای بچه گربه ها برای توسعه مهارت های شکار وجود دارد. به این ترتیب که آن ها می توانند علاوه بر توانایی شکار غریزی، نکاتی را یاد بگیرند.

با این حال، بچه گربه هایی در داخل خانه نگهداری می شوند، ممکن است هرگز به مهارت های شکار نیاز نداشته باشند. در واقع آن ها به طور غریزی این مهارت ها را توسعه می دهند. با این حال، بازی کردن با گربه ها نیز به این امر کمک زیادی می کند. پیدا کردن اسباب بازی ها توسط بچه گربه خانگی شما، شکار طعمه را شبیه سازی و مهارت های شکار آن ها را توسعه می دهد. بازی های مانند تونل و توپ، می تواند برای رشد فکری گربه های خانگی مفید باشد. چگونه گوش گربه خانگی را تمیز کنیم؟

توسعه ارتباطات اجتماعی

مانند بسیاری از پستانداران، بچه گربه ها برای توسعه مهارت های اجتماعی در حدی که بتوانند زندگی مساعدی داشته باشند، نیاز به زمان و راهنمایی دارند. معمولاً مادر و همزاد آن ها در این فرآیند کمک می کنند، اما بچه گربه هایی که خیلی زود از مادرشان گرفته می شوند یا بچه گربه هایی که اخیراً مادرشان را ترک کرده اند  ممکن است نیاز به تمرین بیشتری داشته باشند.

علاوه براین، باید بدانید که رشد اجتماعی بچه گربه ها به آن ها کمک می کند تا یاد بگیرند که انسان ها یا حیوانات دیگر را گاز نگیرند یا پوست آن ها را خراش ندهند مگر اینکه تهدید شوند. همچنین یاد می گیرند که به صورت عادی با گربه های دیگر تعامل داشته باشند تا رابطه شان منجر به بروز دعوا و درگیری نشود.

به بچه گربه خانگی خود آموزش دهید که در حین بازی کردن شما را گاز نگیرد یا خراش ندهد. آموزش در طول بازی کردن، به توسعه و یادگیری این مهارت ها در گربه های خانگی کمک شایانی خواهد کرد. شاید برایتان جالب باشد که چگونه یک بچه گربه را بخوابانیم؟

پر انرژی بودن

بیش فعالی در گربه ها || دام و پت

بچه گربه ها شاداب و پر انرژی هستند! آن ها عاشق دویدن و بازی کردن هستند و گاهی اوقات فقط باید مقداری از این انرژی در دسترس را به نحوی مصرف کنند. بچه گربه ها و گربه های بالغ زمان زیادی را در خواب می گذرانند. بنابراین در ساعاتی که بیدار هستند ممکن است برای سوزاندن انرژی ای که در طول چرت زدن خود به دست آورده اند، بیش از حد تحرک کنند.

تحرک بیش از حد

گاهی اوقات، بچه گربه خانگی شما ممکن است بخواهد بدون علت دیگری جز سرگرمی شروع به بازی و فعالیت کند. در حالی که بازی کردن در گربه ها، اغلب برای ایجاد انواع مختلف مهارت ها مفید است، تماشای بچه گربه ها در حالی که به هم تلنگر می زنند و با یکدیگر کشتی می گیرند، می تواند به همان اندازه برای شما سرگرم کننده باشد که برای آن ها است.

بچه گربه های خانگی ممکن است اسباب بازی ها یا فعالیت های مورد علاقه خود را انتخاب کنند. که نشانگر این نکته است که برخی از رفتارهای بیش از حد آن ها می تواند فقط برای سرگرمی باشد. بنابراین، اگر مشکل دیگری وجود نداشته باشد، می توانید به حیوان خانگی تان اجازه دهید تا به بازی کردن ادامه دهند.

با این حال باید مراقب سلامتی حیوان خانگی تان باشید. برای این که مطمئن شوید در طول بازی کردن مشکلی برای حیوان خانگی تان پیش نمی آید، بهتر است محیطی امن برای آن ها فراهم کنید. علاوه براین باید از اشیاء و اسباب بازی های ایمن استفاده کنید.

خستگی

اگر متوجه شدید که بچه گربه خانگی شما اغلب اوقات بیش از حد مورد نیاز فعال و پر تحرک است، ممکن است حوصله اش سر رفته باشد. در چنین وضعیتی، میزان زمانی را که برای بازی با آن ها صرف می کنید و همچنین نوع اسباب بازی های آن ها را ارزیابی کنید. اسباب ‌بازی‌ های تعاملی می ‌توانند گزینه ‌ای عالی برای سرگرم کردن بچه گربه خانگی ‌تان باشند.

استفاده از این اسباب بازی ها زمانی ارزشمند می شود که شما کار دیگری برای انجام دادن داشته باشید. در این حالت، می‌ توانید بدون ایجاد مشکل، گربه های خانگی خود را سرگرم کنید. علاوه براین، تهیه برنامه ریزی شده اسباب‌ بازی ‌های جدید و متفاوت برای بچه گربه خانگی نیز به پیشگیری از بی حوصله شدن حیوان خانگی تان کمک می کند.

ترس و اضطراب

بچه گربه های خانگی وقتی با محیط ها، حیوانات یا افراد جدید آشنا می شوند، ممکن است بترسند یا درباره ایمن بودن محیط جدید نامطمئن باشند. هنگامی که بچه گربه خانگی شما شروع به تحرک و فعالیت بیش از حد می کند، آیا قبل از آن اتفاقی افتاده است؟ آیا بچه گربه خانگی شما برای اولین بار سگی را دیده یا صدای جدیدی در خانه شنیده است؟

معمولا چنین بیش فعالی و افزایش تحرک هایی، ناشی از بروز ترس یا اضطراب کوتاه مدت است. در چنین وضعیتی، بچه گربه خانگی جایی برای مخفی شدن پیدا می کند تا زمانی که دوباره احساس امنیت کند. با معرفی آهسته و تدریجی چیزهای جدید و صبور بودن در هنگام تغییر محیط، به بچه گربه خانگی خود کمک کنید تا احساس امنیت داشته باشد.

تحریک بیش از حد

بیش فعالی در گربه ها || دام و پت

اگر بعد از این که بچه گربه‌ خانگی تان را نوازش می ‌کنید، حیوان خانگی تان ناگهان بلند می ‌شود و در اتاق می‌ چرخد و بدون واهمه شما را گاز می ‌گیرد یا خراش می ‌دهد، ممکن است بچه گربه خانگی شما بیش از حد تحریک شده باشد. برخی از گربه ها دچار مشکلات تحریک بیش از حد ناشی از نوازش هستند.

بچه گربه های خانگی هنگامی که تحریک شوند، به سرعت نسبت به محرک واکنش بیش از حد نشان می دهند. اگر بچه گربه خانگی شما در حین نوازش ناگهانی شروع به پرخاشگری در وسط بازی کرد یا از اتاق خارج شد. دفعه بعد که حیوان خانگی تان را نوازش می ‌کنید به دقت مراقب باشید.

آیا پوست بچه گربه خانگی شما تکان می خورد؟ یا حیوان خانگی تان دم خودش را تکان می دهد؟ آیا گوش های خود را به عقب می چسباند یا به سرعت به عقب و جلو حرکت می کند؟ یکی از راه‌ های پیشگیری از بروز تحریک بیش از حد در بچه گربه ‌ها و گربه‌ های بالغ خانگی این است که از نوازش کردن یا خراشیدن ناحیه نزدیک به قسمت انتهایی دم آن ها خودداری کنید.

این ناحیه دارای پایانه های عصبی زیادی است و می تواند بسیار حساس باشد. بنابراین بسیاری از گربه ها دوست ندارند در این ناحیه از بدن خود توسط شما نوازش شوند. به این ترتیب، گربه خانگی تان به میزان بسیار کمتری تحریک خواهد شد.

Zoomies یا دوره های فعالیت تصادفی

بیش فعالی در گربه ها || دام و پت

گاهی اوقات بچه گربه خانگی شما ممکن است به طور ناگهانی و بدون علت ظاهری دچار بیش فعالی و تحرک بیش از حد شود. اگر بچه گربه خانگی شما به طور ناگهانی بلند شود و شروع به دویدن در اطراف خانه کند. ممکن است فقط دوره های Zoomies را تجربه کند.

به نظر می رسد بسیاری از گربه های خانگی بعد از استفاده از جعبه بستر، به خصوص بعد از استفراغ، دوره هایی از Zoomies را تجربه می کنند و به نظر نمی رسد توضیحی برای آن وجود داشته باشد. گربه ‌های بالغ و بچه گربه‌ ها نیز ممکن است در نیمه ‌شب، بعد از خواب و یا تمام روز دوره هایی از Zoomies داشته باشند.

تا زمانی که بچه گربه خانگی شما یک منطقه امن دارد که با بودن در آن در طول دوره های Zoomies نمی تواند به خودش آسیب برساند، پس جای نگرانی نخواهد بود! با این حال در چنین شرایطی، بهتر است که مراقب وضعیت حیوان خانگی تان باشید.

اگر درباره بروز دوره های Zoomies در گربه های خانگی سوالات بیشتری دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. این دوره های بیش فعالی در گربه های خانگی، می توانند بدون ایجاد مشکلی خاص بروز پیدا کرده و از بین بروند.

سخن آخر

گربه های بالغ و بچه گربه های خانگی بسیار سرگرم کننده هستند. علاوه براین علل زیادی وجود دارند که می توانند باعث شوند حیوان خانگی شما بیش از حالت عادی تحرک و فعالیت داشته باشند! بچه گربه های خانگی به تحرک، فعالیت، بازی، اسباب بازی و محل استراحت ایمن نیاز دارند.

همچنین شما باید مراقب تغییرات رفتاری بچه گربه خانگی خود باشید و اگر چیزی به نظرتان نمی رسد، ایرادی ندارد که با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید و از او سؤال بپرسید. دامپزشکان با دقت به سوالات شما پاسخ می ‌دهند و ترجیح می ‌دهند به تشخیص زودهنگام مشکل کمک کنند تا اینکه بعداً مشکل پیچیده ‌تر یا خطرناک ‌تری را درمان کنند.

از فعالیت های مختلف بچه گربه خانگی خود، در حالی که هنوز یک بچه گربه بازیگوش کوچک است، لذت ببرید. به زودی آن بچه گربه به یک گربه بالغ بازیگوش تبدیل می شود. بنابراین بچه گربه خانگی خود را به خوبی بزرگ کنید و از داشتن یک حیوان خانگی سالم و فعال لذت ببرید.

اگر سوالات بیشتری درباره بیش فعالی یا فعالیت بیش از حد در گربه های خانگی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او درباره سوالات تان مشورت کنید.

منبع
https://excitedcats.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا