حیوانات خانگی کوچک

بهترین چوب برای جویدن خرگوش

قبل از بررسی بهترین چوب برای جویدن خرگوش، باید بدانیم که خرگوش‌ ها، حیواناتی اجتماعی، باهوش و همیشه سرحال، برای سرگرمی و پیشگیری از بروز خستگی و بی حوصلگی، نیاز به تحریک فیزیکی و ذهنی دارند. پس وقتی خرگوش های خانگی تان بی حوصله می شوند، چه اتفاقی می افتد؟ خوب، آن ‌ها تمایل دارند از راه‌ های نگران ‌کننده ‌ای به دنبال حواس ‌پرتی باشند.

رفتار هایی مانند جویدن قفس یا اشیاء نامناسب دیگر مانند فرش، تخته قرنیز و مبلمان، از جمله این موارد اند. گاهی اوقات، آن ها این رفتارهای تخریبی را بر روی خود انجام می ‌دهند، پوست شان را می ‌خراشند تا زمانی که دچار آسیب شود و خونریزی کند، خزشان را بیرون می ‌کشند یا حتی پوست خودشان را گاز می ‌گیرند.

همانطور که می توانید تصور کنید، یک خرگوش بی حوصله و کم تحرک، یک حیوان خانگی بسیار ناراضی و اغلب ویرانگر خواهد بود. اما علت دیگر بروز چنین رفتارهایی، فرسایش دندان های آن ها خواهد بود. اگر قبلاً نمی دانستید، بهتر است بدانید که خرگوش ها دندان هایی دارند که به طور مداوم در طول زندگی آن ها رشد می کنند.

این نکته بدان معنا است که آنها باید دائماً اشیاء را بجوند و بجوند و بجوند و بجوند. در غیر این صورت دندان های شان به معنای واقعی کلمه به عاج تبدیل می شود. برای این موجودات، جویدن یک گزینه تفریحی نیست، این رفتار واقعا یک ضرورت ذاتی است.

بنابراین، چگونه می توانید به خرگوش های خود در حفظ دندان های خود کمک کنید؟ پاسخ این است که اسباب ‌بازی ‌های ایمن جویدنی خرگوش ها را در اختیار آن‌ ها قرار دهید تا به آن‌ ها اجازه دهید نیاز خود را برای جویدن برآورده کنند و دندان ‌های در حال رشد خود را در طول زندگی خود، سالم نگه دارند.

نحوه انتخاب اسباب بازی های ایمن برای خرگوش های خانگی

اساساً، برای ساده نگه داشتن کارها، بهترین اسباب بازی های ایمن خرگوش از کاغذ، مقوا یا چوبی ساخته می شوند که قابل خوردن نباشند. در واقع، این موارد تنها چیزهایی هستند که به اندازه کافی ایمن هستند که حیوانات خانگی شما بتوانند آنها را بجوند و اگر در مقادیر کم خورده شوند، به راحتی می توانند هضم شوند.

جویدن همه چوب ها برای خرگوش ها ایمن نیست، بنابراین مطمئن شوید که چوب هایی را که در این مقاله ذکر شده است، تهیه کنید. علاوه بر این، حتی اگر اقلام زیر برای نگهداری در زیستگاه خرگوش شما کاملاً ایمن هستند، همیشه به یاد داشته باشید که به آنها اجازه دسترسی به یونجه نامحدود را بدهید، که مطلقاً بهترین ماده برای کمک به هضم و فرسایش دندان‌هایشان است.

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا خرگوش نباید هویج بخورد؟

چوب مناسب برای جویدن خرگوش های خانگی

بهترین چوب برای جویدن خرگوش || دام و پت

خرگوش ‌ها نمی‌ توانند هر نوع چوبی را بجوند، بنابراین قبل از دادن چوب به آن ‌ها، حتماً آن‌ را به‌ طور کامل بررسی کنید. به طور کلی، چوب قرمز، گیلاس، آلو، هلو، زردآلو و سایر درختانی که میوه ای با هسته جامد تولید می کنند برای خرگوش ها سمی هستند.

اگر‌ درباره چوب های مناسب جویدن برای خرگوش های خانگی، سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید. اگر مطمئن نیستید از چه نوع چوبی استفاده شده است، چه چوب یا یک اسباب بازی، پس توصیه می کنیم آن را به حیوانات خانگی خود ندهید تا ایمن بمانند.

اسباب بازی های ایمن برای جویدن در خرگوش های خانگی

اسباب بازی های مناسب برای جویدن، علاوه بر سرگرم کردن خرگوش های خانگی، می توانند در فرسایش دندان های آن ها، نقش مهمی ایفا کنند. از جمله اسباب بازی های مناسب جویدن برای خرگوش های خانگی، عبارت اند از:

جعبه های مقوایی و رول

اگرچه ممکن است در ابتدا خنده دار به نظر برسد، اما مسلما یکی از بهترین اسباب بازی های جویدنی موجود، رول مقوایی ساده، در دسترس و فوق العاده ارزان است. چه رول دستمال کاغذی باشد یا یک رول دستمال توالت، با پر کردن وسط رول ها با یونجه تیموتی، می ‌توانید مقدار زیادی غذا در اختیار خرگوش خانگی تان قرار دهید.

به این ترتیب، خرگوش های خانگی تان نه تنها رفتار‌ جویدن خود را انجام خواهند داد، بلکه غذای مورد علاقه خود را نیز مصرف خواهند کرد.

چوب های ایمن برای جویدن مانند چوب سیب یا بید

خرگوش ‌ها دوست دارند چوب ‌هایی مانند چوب سیب طبیعی یا چوب‌ های بامبو شیرین را بجوند و می‌ توانند به خوبی سرگرم شوند. این چوب ها معمولاً در یک بسته چند تکه عرضه می شوند، کوچک و راحت برای نگهداری در خانه هستند. قیمت بسیار مقرون به صرفه ای دارند.

پل چوبی

این اسباب بازی، یک مخفیگاه است، یک پل است و به طور کلی، وسیله ای سرگرم کننده است. پل را روی بلندی قرار دهید تا آنها را به سطح بالایی برسانید یا شکل آن را مانند یک خانه کوچک بسازید. اما مهم نیست که چگونه از آن استفاده می کنید، این وسیله، یک سازه ایمن است.

یکی دیگر از چیزهای خوب در مورد پل چوبی این است که در اندازه های مختلف وجود دارد، بنابراین بسته به اندازه قفس و آنچه به دنبال آن هستید، می توانید پل بسیار کوچک یا بسیار بزرگ را تهیه کنید. برای خرگوش هایی که از بازی بیرون از قفس خود لذت می برند. اما همچنان به مکانی برای مخفی شدن نیاز دارند، این سازه چوبی مکان مناسبی برای پنهان شدن یا چرت زدن است. با این مزیت اضافه که اسباب بازی ایمنی برای جویدن است.

تشک های چمنی

تشک ‌های دست ‌بافت و صد در صد طبیعی از جنس چمن خشک سالم، خوراکی و با فیبر بالا هستند. خرید این تشک ها، یک راه عالی برای اضافه کردن یک نقطه نرم و دنج به قفس خرگوش خانگی شما است. علاوه براین، اسباب بازی حاوی ماده ای است که آنها می توانند با خیال راحت آن را بجوند.

این تشک ها حاوی هیچ نخ، سیم یا مواد شیمیایی نیستند، بنابراین لازم نیست نگران باشید که وقتی حیوانات خانگی شما بدون نظارت روی این تشک قرار دارند، چه اتفاقی می افتد. بگذارید تا دلشان بخواهد، روی این تشک ها بازی کنند و بجوند. بخوانید که آیا خرگوش ها می توانند موز بخورند؟

بلوک ها، مکعب ها، اشکال یا اسباب بازی های چوبی فرآوری نشده یا طبیعی

بهترین چوب برای جویدن خرگوش || دام و پت

هر کاری که می ‌کنید، چوب ‌های ناشناس یا تکه‌ های چوبی را که در بیرون خانه پیدا کرده ‌اید، به حیوانات خانگی خود ندهید، زیرا ممکن است حاوی حشرات، باکتری‌ ها، انگل ‌ها یا هاگ ‌های کپک باشند که این موارد می ‌توانند سمی باشند. همچنین، همه انواع چوب ها برای خرگوش ها بی خطر نیستند.

خوشبختانه، بسیاری از اسباب ‌بازی ‌های ایمن و سرگرم‌ کننده، به صورت آماده در فروشگاه های مخصوص حیوانات خانگی وجود دارند.

علف، بید یا سایر توپ ‌های بی خطر برای جویدن

اسباب ‌بازی‌ های چمن خوراکی یا توپ بید به حیوانات خانگی، مشغله ای سرگرم ‌کننده و ایمن برای جویدن، فعالیت و حرکت در محل زندگی ‌شان، برای جلوگیری از بروز کسالت و مشکلات دندانی، ارائه می ‌کنند. مطمئن شوید که به جای چیزی که صرفاً تزئینی است. یک محصول کاملاً طبیعی و بدون مواد شیمیایی خریداری کنید که مخصوص حیوانات خانگی کوچک هستند.

شما باید به دنبال توپ ‌هایی باشید که دست ساز، دارای مواد 100% طبیعی، بدون چسب، پلاستیک یا فلز باشند.

لوله های جویدنی برای خرگوش ها

لوله های جویدنی نسبتاً ارزان و راهی سرگرم کننده برای افزودن طرح ها و رنگ های جذاب به محیط زندگی حیوان خانگی شما هستند. چه در قفس حیوان خانگی خود از آن استفاده کنید و چه در بیرون، خرگوش خانگی شما از این که چقدر این لوله‌ ها سرگرم ‌کننده و خوشمزه هستند، لذت خواهند برد!

این اسباب بازی در سایزهای مختلف از کوچک تا بسیار بزرگ موجود است، احتمالاً نیاز باشد تا از گزینه های بزرگ ‌تری استفاده کنید تا به خرگوش‌ های تان فضای بیشتری برای خزیدن، لانه ‌سازی و بازی بدهید. برخی از این مدل ‌ها برای جویدن خرگوش‌ ها بی‌ خطر هستند و از مواد سازگار با محیط ‌زیست ساخته شده ‌اند.

علاوه براین، برخی مدل‌ها با ملافه ‌هایی مخصوص حیوانات خانگی ارائه می ‌شوند تا بهترین مکان استراحت یا مخفی‌ گاه را ایجاد کنند.

چه چیزهایی را نباید به خرگوش های خانگی خود بدهید؟

بهترین چوب برای جویدن خرگوش || دام و پت

مطمئناً، فهرستی طولانی‌ از موادی وجود دارد که هرگز نباید اجازه دهید خرگوش‌های خانگی تان نزدیک آن ها شوند، چه رسد به جویدن آن ها. از‌ جمله موارد جویدنی های خطرناک، عبارت اند از:

مواد خطرناک

از استفاده پلاستیک، فلز یا اسباب ‌بازی‌ های لاستیکی نرم، فرش و پارچه باید اجتناب کرد. زیرا خوردن آنها می ‌تواند فوق‌ العاده خطرناک و احتمالاً کشنده باشد. اگر آنها موفق شوند مقادیر کمی از این مواد را بجوند یا بشکنند و آنها را ببلعند،‌ این اتفاق می تواند منجر به انسداد دستگاه گوارش شود که در نهایت نیاز به جراحی دارد.

چوب های خطرناک

چوب ‌هایی مانند کاج یا سرو که حاوی مقدار زیادی روغن معطر هستند، یا چوب درختانی که میوه ‌هایی با هسته، مانند آلو، آووکادو یا درختان گیلاس تولید می ‌کنند نیز بی ‌خطر نیستند. برخی از شاخه های یک درخت میوه در حالی که به درخت چسبیده اند، سمی هستند. مانند هلو یا زردآلو، اما پس از قطع و خشک شدن برای مدت زمان مناسب (که معمولاً بیش از یک ماه است) ایمن می شوند. برای حفظ ایمنی، توصیه می کنیم از این نوع چوب ها استفاده نکنید.

اسباب‌ بازی‌ ها یا اشیاء با چسب ‌ها یا رنگ ‌های خطرناک

از اقلامی که ممکن است دارای چسب های خطرناک باشند و همچنین اشیاء لکه ‌دار یا رنگ ‌شده، استفاده نکنید، زیرا این مواد شیمیایی در صورت مصرف می ‌توانند به حیوانات خانگی شما آسیب برسانند.

به طور کلی، هدفی که باید آن را دنبال کنید، سرگرم کردن خرگوش های خانگی تان است. نیازی نیست که هزینه زیادی برای تهیه اسباب بازی های مخصوص خرگوش های خانگی صرف کنید. به عنوان مثال، رول مقوایی دستمال توالت، می‌ تواند برای خرگوش های خانگی، یک ‌اسباب بازی بسیار سرگرم کننده باشد.

بنابراین، اگر پول زیادی برای خرج کردن برای خرگوش های خانگی خود ندارید تا عادت جویدن آنها را مهار کنید، نکته مهم این است که مجبور به خرج هیچ هزینه اضافی نیستید. جعبه های مقوایی مختلف را نگه دارید، چند لوله حوله کاغذی پر از یونجه و کاغذ یا مقوای مچاله شده به آن اضافه کنید و سرگرم شدن و بازی کردن خرگوش خانگی تان را مشاهده کنید!

سخن آخر

باید بدانید که خرگوش ها برای این که بتوانند دندان های خود را در سطح قابل قبولی حفط کنند، نیاز به جویدن اشیاء مناسب دارند. با این حال، جویدن هر‌چیزی برای آن ها مناسب نیست. باید اشیاء ایمنی‌ را برای خرگوش های خانگی تان مهیا کنید. لیست اشیاء مناسب برای خرگوش های خانگی جهت جویدن، می تواند به شما در انتخاب وسیله ای مناسب، کمک بسیار زیادی کند.

در صورتی که متوجه وجود یک مشکل در سلامتی دندان های خرگوش خانگی تان شدید، سریعا با یک دامپزشگ تماس بگیرید‌.

منبع
https://www.animallama.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا