اسب ها

بهترین راه برای افزایش وزن اسب

بهترین راه برای افزایش وزن اسب

بهترین راه برای افزایش وزن اسب به عوامل مختلفی بستگی دارد. راه افزایش وزن برای برخی از اسب ها می تواند تغذیه مناسب باشد و برای برخی دیگر، تشخیص به موقع دندان های بد یا بهداشت دهان باشد. وجود انگل های داخلی می توانند به دستگاه گوارش آسیب بزنند و از مواد غذایی داخل شکم اسب تغذیه کنند. ویزیت دامپزشکی می تواند به شما در رد هرگونه بیماری که می تواند مانع افزایش وزن اسب شود کمک کند. پس از معاینه دامپزشک، می توانید به غذاهایی که می خورند توجه کنید. وقتی حرف از افزایش وزن اسب می شود، هیچ چیز به اندازه پایبندی به یک برنامه سالم، تاثیر گذار نخواهد بود.

بررسی سلامت: اولین قدم در افزایش وزن اسب

یادگیری چگونگی افزایش وزن و عضله سازی اسب یک فرآیند طولانی است. اما روندی است که سلامت اسب شما را بهبود می بخشد. قبل از تغذیه برای افزایش وزن، بهتر است شرایط سلامتی اسب را بررسی کنید.

چرا اسب ها غذا نمی خورند؟ ۱۳ علت رایج را بشناسید.

به هر گونه علائم بیماری توجه کنید.

یک بیماری یا یک مشکل سلامتی می تواند باعث کاهش سریع وزن اسب شما شود. مهم نیست که مشکل چقدر کوچک است، کوچکترین علائم برای لاغر کردن اسب شما کافی است. مواقعی وجود دارد که باید با دامپزشک تماس بگیرید تا یک درمان مناسب برای وضعیت اسب خود دریافت کنید. شرایط بد دندانی در کنار انگل های داخلی می تواند در ابتدا بی ضرر باشد، اما به مرور زمان می تواند تمام انرژی اسب شما را بگیرد. اگر اسب شما علائم درد یا ناراحتی را نشان می دهد، می تواند نشانه بزرگی از هر گونه بیماری باشد.

دهان اسب خود را بررسی کنید.

ممکن است اسب شما هنگام خوردن عجول باشد. برخی از اسب ها غذا را خوب نمی جوند و به طور کلی کثیف کار هستند. جدای از عجول بودن ذاتی، زمانی که اسب شما مشکلات دندانی داشته باشد، کویدینگ نیز اتفاق می افتد. انداختن تکه های غذا در آب یا لبه های جویده شده معروف به کویدینگ است.

بیشتر اسب‌ها ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از درد در دهان، از خوردن صحیح غذا خودداری کنند. به خصوص با افزایش سن، قلاب ها، نقاط یا امواج در دندان های پایین و بالایی ایجاد می شود. این می تواند آنها را از جویدن صحیح یا دریافت کافی مواد مغذی باز دارد.  اگر دندان های اسب شما نیاز به بررسی دارد، بهتر است آنها را معاینه کنید. دندان های اسب تا اواسط دهه بیست سالگی به رشد خود ادامه می دهند و از این رو نیاز به معاینات سالانه دارند.

به دنبال انگل باشید.

بهترین راه برای افزایش وزن اسب | دام و پت

شمارش کامل تخم در معاینه مدفوع اسب شما می تواند نوع انگل را شناسایی کند. به عنوان مثال، تعداد زیادی از قوی ها در نمونه های اسب شما نشان دهنده درد معده به دلیل التهاب روده است. به بیان ساده، التهاب طولانی مدت روده می تواند سیستم گوارشی بهینه را مختل کند و منجر به کاهش وزن شود. هنگامی که انگل آشکار شد، می توانید یک روش کرم زدایی مناسب را طی چند ماه یا چند هفته ادامه دهید. کرم زدایی اسب به خلاص شدن از شر هر گونه تخم و لارو در حال رشد نیز کمک می کند.

آزمایش خون از اسب بگیرید.

آزمایش خون کامل راهی مطمئن برای دانستن کمبود ویتامین ها در اسب شما است. مقدار کافی از مواد مغذی و مواد معدنی برای عملکرد صحیح اسب شما مورد نیاز است.  جدای از آن، مشکلات تنفسی، زخم معده و اسهال مزمن می تواند باعث مشکلات رفتاری و کاهش اشتها شود. مسائل رفتاری مانند گاز گرفتن یا مکیدن باد نیز عامل کاهش وزن هستند.

رفتارهای متفاوت می تواند به اسب اجازه مکیدن مقدار زیادی هوا را بدهد که باعث نفخ در اسب می شود. یک روش درست مراقبت از اسب این است که اسب به طور منظم وعده های غذایی خود را تمام می کند.

از آنتی بیوتیک ها اجتناب کنید.

بهترین راه برای افزایش وزن اسب | دام و پت

اثرات نامطلوب آنتی بیوتیک ها برای اسب ها می تواند برنامه غذایی مطلوب آنها را مختل کند. اگر در حال یادگیری چگونگی افزایش وزن سریع اسب هستید، بهتر است آنتی بیوتیک های پیشگیرانه را کنار بگذارید. آنتی بیوتیک ها برای درمان طیف وسیعی از عفونت ها در اسب ها شناخته شده اند.

برخی از آنتی بیوتیک های سنتی مورد استفاده سلامت اسب را به شدت کاهش می دهند.  عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها شامل اختلال در عملکرد سالم معده است که می تواند باعث اسهال، تشنج یا کولیت شود. نحوه مصرف، میزان دوز و دفعات تجویز آنتی بیوتیک باید در همه موارد توسط دامپزشک تایید شود.

اسب ها چی می خورند؟ + بهترین رژیم غذایی اسب ها را بشناسید.

سایر راهکارها برای افزایش وزن در اسب ها

هر چه اسب بزرگتر شود، دادن وعده غذایی برای افزایش وزن به او دشوارتر می شود. از آنجایی که فرآیند گوارش داخلی آنها ناکارآمد می شود، بهتر است از مکمل های افزایش وزن اسب استفاده کنید. افزایش مصرف پروتئین می تواند ساختار بدن آنها را حفظ کند.

به طور مشابه، اسبی که دچار استرس شده و بیش از حد کار کرده است، می تواند هنگام غذا خوردن عصبانی باشد. اگرچه اکثر صاحبان اسب آن را به عنوان رفتار بد تلقی می کنند، اما بعضی از صاحبان اسب می دانند که بد غذاخوردن نشانه استرس است.. اسب‌ها ممکن است در چراگاه مورد آزار و اذیت قرار گیرند یا به گونه ای مورد سوء استفاده قرار گیرند که باعث استرس آنان شود.

رفتار سرکش نیز می تواند نشانه کمبود ویتامین هایی مانند تیامین و منیزیم باشد. ترکیبی متعادل از مکمل ها باعث رشد ایده آل چربی و عضلات اسب می شود. یکی از پنهان‌ترین دلایل کاهش وزن در اسب‌ها، درجه پایین درد است که اغلب ناشناخته می‌ماند. یک دوره درد طولانی مدت می تواند در عادات غذایی اسب منعکس شود. یک متخصص می تواند به شما کمک کند که وجود درد فیزیکی در اسب را تشخیص دهد. بسته به شرایط فعلی اسب شما، روند افزایش وزن آنها می تواند بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد. این یک روند کند است و وزن دادن سریع به اسب امکان ندارد.

نیازهای تغذیه ای اسب برای افزایش وزن

بهترین راه برای افزایش وزن اسب | دام و پت

تمایل طبیعی ما به تغذیه برای افزایش وزن می تواند ما را به این باور برساند که اسب ما به غذای بیشتری نیاز دارد. قبل از اینکه بخواهید بهترین خوراک را برای افزایش وزن به اسب بدهید، ممکن است بخواهید چندین نکته را در نظر بگیرید. عدم اشتهای قابل توجه برای اسب می تواند دلایل زیادی داشته باشد.  در درجه اول، می تواند یک بیماری زمینه ای یا درد خفیف در لثه اسب باشد. در حالی که شما از سلامت اسب مطلع نیستید، دلیل اصلی کاهش وزن نیز می تواند کیفیت یونجه ای باشد که می دهید.

بهترین راه برای افزایش وزن اسب استفاده از فیبر

برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل، اسب ها به مقدار مناسبی فیبر نیاز دارند. فیبر می تواند منبع اصلی غذا برای اسب ها باشد. فیبر معمولاً در یونجه و علف یافت می شود و بهترین غذا برای مدیریت حرکات روده است. حتی می‌تواند به اسب‌ها در کنترل سطح قند خون کمک کند. همه اسب ها نمی توانند به طور کامل از حداکثر مزایای فیبر استفاده کنند.

میکروب های موجود در دستگاه گوارش اسب به راحتی فیبر را تجزیه می کنند. مصرف یک وعده غذایی با فیبر بالا، انرژی مورد نیاز اسب را فراهم می کند. یک مثال عالی از فیبر، چمن سبز تازه بهاری است. هرچه چمن تازه تر باشد، اسب شما می تواند فیبر بیشتری به دست آورد. از این رو، یکی از بهترین نکات افزایش وزن اسب، حفظ و توجه ویژه به مرتع است.  در مقایسه با یونجه ای که برای مدتی برداشت شده است، یونجه با کیفیت بالا همیشه فیبر بیشتری خواهد داشت. فیبر منبع فوق‌العاده‌ای از قدرت برای اسب‌ها است.

چربی

اکثر صاحبان اسب ها از دادن غذاهای چرب به اسب های خود اجتناب می کنند زیرا فکر می کنند مواد غذایی به اندازه کافی چربی دارد. اما اکثر متخصصان اسب، اضافه کردن چربی به رژیم غذایی اسب را مفید می دانند. اسب‌هایی که برای رقابت مسابقه می‌دهند یا فعالیت‌های سختی را پشت سر می‌گذارند بدون مقدار مناسب چربی در رژیم غذایی‌شان نمی‌توانند زنده بمانند. چربی ها معمولاً به عنوان سوخت ترجیحی ماهیچه ها استفاده می شوند و در به تعویق انداختن خستگی بسیار عالی هستند.

اسب‌هایی که به کربوهیدرات حساس هستند می‌توانند از چربی‌ها برای به حداکثر رساندن استفاده از فرآیند عضله-گلیکوژن استفاده کنند. سبوس برنج منبع عالی چربی برای اسب است. اگر حجیم کردن اسب شما یک کار مشکل است، مقدار قابل توجهی از سبوس برنج در رژیم غذایی آن می تواند شگفت انگیز باشد.

اسب‌هایی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه می‌شوند، در هنگام فعالیت‌های سنگین، استقامت خود را نشان می‌دهند. برای برخی از اسب‌ها، افزودن چربی‌های بیشتر به رژیم غذایی آنها می‌تواند به معنای بیماری گوارشی بیشتر باشد.

نشاسته

بهترین راه برای افزایش وزن اسب | دام و پت

اسب ها برای ورزش، متابولیسم، رشد و سایر عملکردهای زندگی به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند. نشاسته که شکل بسیار قابل هضم انرژی است، می تواند اسب شما را در کمترین زمان چاق کند. با این حال، تغذیه اسب خود با مقدار غیر معمول نشاسته می تواند برای سلامتی آنها مضر باشد.  مقدار نشاسته ای که اسب در یک وعده غذایی مصرف می کند بر هضم نشاسته در روده کوچک تأثیر می گذارد. اگر روده کوچک قادر به هضم نشاسته نباشد، در روده بزرگ تخمیر می شود.

هنگامی که روده بزرگ با نشاسته اضافی پر شود، می تواند مشکلات سلامتی جدی برای اسب شما ایجاد کند.  نشاسته هضم نشده به عنوان عامل اصلی بیماری هایی مانند لامینیت و قولنج شناخته شده است. برای جلوگیری از ایجاد مشکلات روده ای، توصیه می شود اسب خود را با دانه های ریز در مقادیر کم تغذیه کنید. یک راه عالی برای کاهش تخمیر نشاسته این است که اسب خود را با غلات فرآوری شده تغذیه کنید.

جدای از آن آسیاب کردن، خرد کردن نشاسته می تواند قابلیت هضم نشاسته را افزایش دهد. متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد مقدار نشاسته ای که باید به اسب خود بدهید مشخص نیست. یکی از بهترین شیوه های تغذیه این است که اسب خود را با مقادیر کمی نشاسته در طول روز تغذیه کنید.

منبع
https://horsyplanet.com/best-way-to-put-weight-on-a-horse/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا