سگ ها

بهترین دارو برای کک سگ

بهترین دارو برای کک سگ

انتخاب بهترین دارو برای کک در سگ می تواند در درمان و بهبودی حیوان خانگی شما موثر باشد. چون داروهای درمان کننده کک سگ با بروز عوارضی همراه هستند. کک در سگ ها، انگل های ساده و بی خطری نیستند. کک ها می توانند برای سلامتی یک سگ خطرناک باشند. کک ها می توانند عوارض ناشی از ابتلا سگ به بیماری های مختلف را افزایش دهند. همچنین این‌ انگل ها می توانند انسان هایی را که با سگ ها در ارتباط اند، آلوده کنند.

همه افرادی که با ابتلا سگ خانگی شان به کک‌ رو با رو بوده اند، اولین و مهم ترین قدم برای از بین‌ بردن این انگل را، انتخاب داروی مناسب می دانند. به همین‌ دلیل لازم است که با ویژگی های بهترین‌ داروهای ضد کک، برای کسب بهترین نتیجه در درمان سگ خانگی تان، آشنا شوید.

به طور معمول تمام داروهای استانداردی که در بازار دارویی وجود داشته و دارای تایید یه دامپزشکی هستند، در از بین بردن کک ها موثرند. از آن جا که داروهای بسیار متنوعی در بازار دارویی وجود دارند، بهتر است برای انتخاب یک داروی ضد کک خوب، با یک دامپزشک مشورت کنید.

دامپزشک معمولا یک یا دو محصول دارویی ضد کک‌ را که با آن ها آشنایی کاملی دارد، به شما پیشنهاد خواهد کرد. البته مهم ترین پارامتر در ادامه مصرف یک داروی ضد کک، میزان اثرگذاری آن در از بین بردن این انگل ها است. طبیعی است که داروهای بی اثر نباید دوباره تهیه شوند.

انواع قرص های ضد کک برای سگ ها

بهترین دارو برای کک سگ | دام و پت

تمام داروهای ضد ککی که به صورت خوراکی تهیه شده اند، می توانند باعث بروز ناراحتی و درد در معده سگ شوند. به همین دلیل ضروری است که داروهای ضد کک خوراکی همراه با غذا به یک ‌سگ آلوده داده شوند. همچنین، مصرف داروهای ضد کک در سگ های دارای سابقه تشنج باید با احتیاط کامل انجام شود.

بنابراین اگر سگ خانگی تان سابقه هرگونه مشکل عصبی دارد، پیش از مصرف داروی ضد کک ابتدا باید با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.

در ادامه این مقاله، درباره رایج ترین داروهای ضد کک موجود در بازار اطلاعات مفیدی آورده شده است.

داروهای کلاس ایزوکسازولین

برخی از داروهای زیر مجموعه این کلاس دارویی عبارتند از:

 • Bravecto (fluralaner)
 • Credelio (lotilaner)
 • NexGard (afoxolaner)
 • Simparica (sarolaner)

داروهای کلاس ایزوکسازولین، یکی از جدید ترین قرص های ضد کک در سگ ها هستند که وارد بازار شده اند. این کلاس دارویی شامل داروهای Bravecto، NexGard، Simparica، Simparica Trio و Credelio  است. این داروها در بازار دارویی دامپزشکی با استقبال گسترده ای رو به رو شده اند. زیرا در برابر کک ها بسیار موثر عمل می کنند.

افراد بسیاری از این‌ داروها با صورت موفقیت آمیزی برای از بین بردن آلودگی سگ های خانگی‌ شان‌ به کک استفاده کرده اند. در واقع این داروها توانسته اند به خوبی از پس کک ها بر بیایند.

مکانیسم عمل داروهای کلاس ایزوکسازولین

مواد دارویی فعال موجود در داروهای کلاس ایزوکسازولین بر روی سیستم عصبی کک اثر می گذارند. به این ترتیب کک هایی که بدن سگ را گاز می گیرند، توسط این مواد دارویی به سرعت از بین می روند.

از آنجا که سیستم عصبی پستانداران گیرنده های مشابه سیستم عصبی حشرات را ندارند، این داروها خطر کمی برای ایجاد مسمومیت در سگ ها را داشته و بسیار ایمن هستند.

موارد نادری از بروز تشنج در سگ های مصرف کننده این‌ داروها گزارش شده است. البته این‌ نادر بوده و اکثرا در سگ هایی ایجاد شده اند که از قبل سابقه تشنج ‌داشته اند.

Spinosad،Trifexis ،Comfortis

Trifexis و Comfortis  قرص های ضد کک مخصوص سگ ها هستند. هر دو این قرص ها از ماده فعال spinosad  برای از بین بردن کک ها استفاده می کنند. Spinosad  نوعی ترکیب حشره کش است که از ترکیبات شیمیایی موجود در باکتری های خاص ساخته شده است.

توجه به این نکته مهم است این قرص ها فقط برای از بین بردن کک ها کار برد دارند. این داروها هیچ تاثیری بر روی کنه ها ندارند.

ماده موثره داروییSpinosad  سیستم عصبی حشرات را هدف قرار می دهد. در حقیقت ماده spinosad  اغلب توسط کشاورزانی که به صورت ارگانیک به کشت محصولات می پردازند، برای کنترل آفات و حشرات استفاده می شود. به طور کلیSpinosad  ماده ای بسیار ایمن در نظر گرفته می شود.

سنتینل (لوفنورون)

بهترین دارو برای کک سگ | دام و پت

سنتینل ماده ای موثر بر چرخه رشد حشرات است. به این معنی که از رشد تخم های کک جلوگیری می کند. توجه به این نکته ضروری است که داروی سنتینل در برابر کنه موثر نیست. داروی سنتینل کک های بالغ را از بین نخواهد برد، اما در عوض از تبدیل تخم های کک به انگل های بالغ آینده جلوگیری خواهد کرد. در واقع این‌ دارو با این شیوه از شیوع کک جلوگیری می کند.

اگر سگ شما مدت ها به کک مبتلا باشد، یعنی این که دارای انگل های بالغ در بدن خود است. به همین دلیل باید همراه با مصرف این دارو برای جلوگیری از تبدیل تخم ها به کک، از داروهای ضد کک های بالغ نیز استفاده شود. به این ترتیب بیماری به صورت ایده آل کنترل خواهد شد.

ثابت شده است که این محصول دارویی بسیار بی خطر است، اما اگر نگران ایمنی داروها و محصولات پیشگیری از بروز آلودگی با کک در سگ خود هستید، باید همیشه با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.

تعداد دفعات مصرف داروهای ضد کک در سگ

به جز تعداد معدودی از داروها، سایر داروهای ضد ککی که مخصوص سگ ها تولید شده اند، به صورت ماهانه تجویز می شوند.

همچنین بعضی از افراد دوست دارند که محصولات و داروهای ضد کک را به صورت ماهانه، و در یک روز خاص همراه با داروهای ضد کرم قلب، به سگ‌ خود بدهند. این کار مانعی ندارد.

در هر حال توصیه ما این است که در دفتر یادداشت خود، تاریخ تکرار مصرف داروهای سگ خانگی خود را یادداشت کند.

روش های طبیعی پیشگیری از کک در سگ

بهترین دارو برای کک سگ | دام و پت

بسیاری از صاحبان سگ های خانگی، دوست دارند درباره روش های طبعی پیشگیری آلوده شدن سگ به کک اطلاعاتی کسب کنند. با یک جستجوی ساده در اینترنت، مطالب و ادعاهای زیادی را درباره روش های طبیعی مانند استفاده از سیر، مخمر آبجو، روغن های مختلف، گیاهان و سایر محصولات طبیعی پیدا خواهید کرد.

با وجود اینکه برخی از این مواد و محصولات می توانند تا حدودی بر کک ها اثر گذار باشند، اما در بهترین حالت، تاثیر بسیار اندکی بروی کک ها می گذارند. همچنین این مواد در بدترین حالت کاملاً خطرناک هستند.

به عنوان مثال، سیر برای سگ ها سمی است. مصرف مقدار کافی از سیر می تواند برای سگ کشنده باشد. با این وجود بسیاری از افراد ادعا می کنند که سیر نقش ضد انگلی برای سگ ها دارد.

به طور کلی، محصولات دارویی که در داروخانه ها و بازار دارویی دامپزشکی وجود دارند، می توانند به خوبی از ابتلا سگ به انگل های مختلف پیشگیری کنند. برخلاف روش های طبیعی، ایمن داروها از نظر ایمنی و اثر بخشی به تایید سازمان غذا و دارو رسیده اند.

روش های طبیعی اغلب ایمنی و تاثیر داروهای پیشگیری کننده را ندارند. بعضی از مواد طبیعی می توانند برای حیوان خانگی سمی و حتی کشنده باشند.

موثرترین شکل دارویی محصولات ضد کک در سگ ها

اگرچه نمی توان به طور قطعی درباره موثرترین شکل دارویی محصولات ضد کک در سگ ها اظهار نظر کرد، اما در این قسمت از مقاله سخنان موافقان و مخالفان هر شکل دارویی آورده شده است. قرص های خوراکی به دلایل زیر موثرترین شکل دارویی هستند:

 • روش مصرف آن بسیار ساده و ایمن است.
 • سگ ها به طور کلی از مصرف آن ها به عنوان یک پاداش لذت می برند.
 • برخلاف محصولات موضعی، خطر از بین رفتن آن در اثر شست و شو وجود ندارد.

اما برخی از اشکالات قرص های ضد کک، عبارتند از:

 • سگ شما ممکن است از خوردن قرص خودداری کند.
 • شما باید سگ خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که آنها کل قرص را می بلعند.

داروهای موضعی ضد کک

بهترین دارو برای کک سگ | دام و پت

داروهای موضعی ضد کک بارها مورد آزمایش قرار گرفته اند.‌ براساس نتایج این آزمایش ها، این داروها موثر هستند. داروهای موضعی ضد کک برای دهه ها توسط صاحبان حیوانات خانگی استفاده شده و کاملا شناخته شده هستند.

چند مورد از مزایای محصولات موضعی ضد کک، عبارتند از:

 • این داروها به سرعت تجویز می شوند.
 • این داروها جزو داروهای بدون نیاز به نسخه بوده ک به راحتی تهیه می شوند.
 • لازم نیست مانند قرص های خوراکی نگران عدم‌ پذیرش دارو توسط سگ باشیم.

در ادامه  به چند مورد از نکات منفی این داروها اشاره می کنیم:

 • به علت تماس دارو با خز سگ، خیلی از افراد دوست ندارند از این داروها استفاده کنند.
 • برخلاف قرص های خوراکی، استحمام و شست و شو می تواند باعث از بین رفتن این داروها شود
 • به علت سابقه مصرف طولانی مدت از این داروها، شواهدی از ایجاد مقاومت کک ها به داروهای موضعی مشاهده شده است

یقه های ضد کک

کارایی یقه ضد کک می تواند بسته به برند محصول بسیار متغیر باشد. بسیاری از این محصولات در مبارزه با کک موثر نیستند. اما مارک هایی مانند سرستو و اسکالیبور می توانند خیلی خوب عمل کنند.

برخی از مزایای یقه های ضد کک، عبارتند از:

 • اثبات شده است که برخی از برند ها می توانند به خوبی از سگ ها در برابر کک ها محافظت کنند.
 • تا زمانی که به درستی استفاده شوند، می توانند هشت ماه (برند سرستو) یا شش ماه (برند اسکالیبور) دوام داشته باشند.

برخی از ویژگی های منفی این محصولات عبارتند از:

 • این محصولات می توانند از سگ جدا و گم شوند.
 • اگر سگ تان‌ را زیاد شست و شو می دهید و یا حیوان خانگی تان عاشق شنا کردن است، این محصولات کارآیی لازم را نخواهند داشت.
سخن آخر

به خوبی می توان از ابتلا سگ های خانگی به کک پیشگیری کرد. شما باید به عنوان صاحب حیوان خانگی، تمام تلاش خود را برای حفظ سلامتی سگ تان‌ به کار بگیرید. از آن جا که محصولات ضد کک بسیار متنوعی در بازار موجود هستند، شاید انتخاب یکی از آن ها برای شما دشوار باشد.

بهترین کار، مشورت با یک دامپزشک و سپس انتخاب محصول مناسب است.

منبع:

https://www.petmd.com/dog/parasites/how-choose-flea-and-tick-pill-dogs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا