سگ ها

بلوغ سگ ها

بلوغ سگ‌ها 

تحقیقات جدید به سرپرستی محققان دانشگاه نیوکاسل و ناتینگهام نشان داده‌است که رفتار معمول نوجوانان فقط در انسانهای جوان رخ نمی‌دهد بلکه در سگها نیز اتفاق می‌افتد. این مطالعه به سرپرستی دکتر لوسی اشر از دانشگاه نیوکاسل، اولین تحقیق شهودی از رفتار بلوغ سگ ها است. محققان با بررسی بلوغ سگ ها، دریافتند سگ‌ها بیشتر دستورات مراقبت از خود را نادیده می‌گیرند.  آموزش آنها در سن هشت ماهگی که زمان بلوغ آنها است، سخت‌تر است.

این رفتار در سگهایی که وابستگی نا امنی به صاحب خود داشتند، بارزتر بود. اما دکتر اشر، یک استاد ارشد در علوم دامی در دانشکده‌ی علوم طبیعی و محیط زیست دانشگاه، هشدار می‌دهد نوجوانی می‌تواند یک دوره‌ی آسیب پذیر برای سگها باشد.  زیرا بسیاری از آنها در این سن  به پناهگاه‌ها منتقل می‌شوند.

این زمان بسیار مهمی در زندگی یک سگ است. او توضیح می‌دهد: این زمانی است که سگها اغلب به پناهگاه برده می‌شوند زیرا آنها دیگر توله سگ کوچک و زیبا نیستند. صاحبان آنها بطور ناگهانی در می‌یابند که آنها چالش برانگیزتر هستند.  آنها دیگر نمی‌توانند سگشان را کنترل کنند و یا آن را آموزش دهند. اما همانند کودکان نوجوان انسان، صاحبان آنها باید بدانند که سگ آنها این مرحله را طی می‌کند و این دوره  گذرا است.

بررسی دوره ی بلوغ سگ

این تیم که مححقانی از دانشگاه ادینبورگ نیز در آن شرکت داشتند، گروهی متشکل از 69 سگ را مورد بررسی قرار دادند تا رفتار  دوره‌ی بلوغ را بررسی کنند. آنها اطاعت کردن را در لابرادور‌ها، سگهای یابنده و نژاد‌های مشترک این دو در سن پنج ماهگی (قبل از بلوغ) و هشت ماهگی (در دوران بلوغ) کنترل کردند. سگها در دوران نوجوانی به دستور (بنشین) دیرتر پاسخ می‌دهند.  اما زمانی که این دستور توسط مراقب آنها داده می‌شد، نه یک غریبه. احتمال عدم پاسخ مکرر به دستور نشستن از طرف مراقب در هشت ماه در مقایسه با پنج ماه بیشتر بود. با این حال پاسخ به دستور نشستن برای یک غریبه بین آزمایش‌های پنج و هشت ماه بهبود یافت.

شواهد بیشتر هنگامی یافت شد که تیم به یک گروه بزرگتر از 285 لابردور، سگهای یابنده و ژرمن شپرد و نژادهای مشترک آنها را بررسی کرد. صاحبان و مربیانی که با سگ آشنایی کمتری دارند، پرسشنامه‌ای را در مورد قابلیت آموزش پر کردند. این پرسشنامه از آنها خواست تا عباراتی مانند: امتناع از اطاعت از دستوراتی که در گذشته آموخته است، و پاسخ سریع به دستور فراخوان در زمان بدون غلاده بودن را امتیاز گذاری کنند.

آموزش پذیری

مراقبان نمره‌ی کمتری به آموزش پذیری سگهای در حدود بلوغ در مقایسه با پنج ماه یا 12 ماهگی دادند. با این حال دوباره مربیان از افزایش قابلیت آموزش در سنین پنج تا هشت ماهگی خبر دادند. این متخصصان همچنین دریافتند که بطور مشترک با انسانها، سگ‌های ماده با وابستگی نا امن به مراقبان خود(  با جدا شدن از آنها سطح بالاتری از جلب توجه و اضطراب بروز می دهند) احتمال دارد زودتر به بلوغ برسند. این داده‌ها اولین شواهد از تاثیر متقابل گونه‌های کیفیت رابطه بر زمان تولید مثل را فراهم می کند و موازی با روابط والدین و کودک را برجسته می‌کند.

دکتر نائومی هاروی، نویسنده‌ی مشترک تحقیق از دانشکده‌ی دامپزشکی و علوم دانشگاه ناتینگهام و موسسه ی خیریه ی Dog’s Trust، می گوید اگرچه نتایج این مطالعه برای بسیاری از صاحبان سگ تعجب آور نیست، اما عواقب مهمی دارد. به گفته‌ی دکتر هاروی؛ مدتهاست که بسیاری از صاحبان و متخصصان سگ می‌دانند یا مشکوک هستند که رفتار سگ‌ها در سنین بلوغ سخت تر می‌شود. اما تاکنون هیچ سابقه‌ی تجربی در این مورد وجود نداشته است.

این دوره گذرا است

نتایج ما نشان می‌دهد که تغییرات رفتاری که در سگ‌ها بسیار نزدیک به روابط والدین و کودک مشاهده می شود. زیرا تعارض صاحب سگ مخصوص مراقب اصلی سگ است و دقیقاً مانند نوجوانی انسان، این مرحله گذرا است. اینکه صاحبان سگ‌های خود را به دلیل نافرمانی مجازات نکنند و در این زمان بسیار حساس از آنها دور نشوند بسیار مهم است. دکتر اشر افزود: این امر احتمالاً هر نوع رفتار مشکلی را همانطور که نوجوانان انسان انجام می‌دهند، بدتر خواهد کرد.

بلوغ سگ

بلوغ سگ معمولا زمانی اتفاق می‌افتند که توله سگ شما بین هشت ماه تا دوسال داشته باشد. مانند انسان، می‌تواند کلی تغییرات رفتاری و جسمی را بهمراه داشته باشد. هرآنچه در مورد علائم بلوغ توله سگ‌ها و آنچه باید انتظار داشته باشید را در این راهنمایی مفید بیابید. چیزی که همه‌ی صاحبان سگ می‌توانند به آن اعتماد کنند، این است که توله سگ زیبا و دوست داشتنی آنها روزی بزرگ می شود. سپس به سگ نوجوانی تبدیل می‌شود که تغییرات جسمی ورفتاری را بهمراه دارد.

چه زمانی بلوغ سگ رخ می‌دهد؟

 بلوغ سگ | دام و پت

بلوغ سگ، دوره‌ای بین بلوغ جنسی و بلوغ اجتماعی است. و بسته به نژاد می‌تواند بین حدود هفت ماه تا تقریبا دوسال اتفاق بیفتد. رشد نژاد‌های بزرگتر بیشتر طول می‌کشد.روش دیگر برای بررسی آن زمانی است که هورمون‌های آنها از مغزشان جلوتر است_ تقریبا مانند نوجوانان انسان!

تغییرات رفتاری

در این مرحله از بلوغ سگ، یکی از اولین چیزهایی که ممکن است متوجه شوید این است که رفتار توله سگ شما  تغییر می‌کند. به نظر می‌رسد چیزهایی که به آنها آموخته‌اید ناخواسته فراموش شده و  آنها ساده‌ترین چیزها را فراموش می‌کنند، خواه آموزش توالت، فراخواندن یا آهسته قدم زدن با  قلاده باشد.

ممکن است در تعاملات آنها با شما تغییراتی ایجاد شود زیرا بیشتر به شما می‌چسبد یا در مواقع دیگر، توله سگ که با هر‌کلمه به شما آویزان می‌شد، به نظر می‌رسد دیگر متوجه حضور شما نمی‌شود! این زمانی است که توله سگ شما شروع به نگاه کردن به جهان از چشم یک بزرگسال مستقل می کند و استراتژی‌های رفتاری خودرا ارزیابی مجدد  می‌کند.

رفتار های سگ در زمان بلوغ

ممکن است توله سگ خود را ببینیند که رفتار ترسناک می‌کند. یا اینکه در مقابل چیزهایی که در گذشته از آنها گرفتید واکنش نشان می‌دهد. سگ‌های دیگر شروع به رفتار متفاوت با آنها می‌کنند. زیرا آنها دیگر ( امتیاز توله سگ بودن) را که قبلا از آن برخوردار بودند، ندارند. آنها باید در مهارت‌های اجتماعی خود در زمانی که هورمون‌هایشان در حال بیداد کردن است تجدید نظر کنند. زیرا طبق مرکز پزشکی پت، یک سگ نر نوجوان دارای سطح تستوسترون بسیار بالاتری نسبت به سگهای نر بالغ است!

رفتار‌ها و شخصیت‌های معمول آنها نیز ممکن است در دوران بلوغ سگ اغراق آمیز به نظر برسد. بعنوان مثال توله سگ‌هایی که ممکن است کمی ذوق زده باشند اکنون می‌توانند بسیار خجالتی شوند درحالی که جسورتر‌ها می‌توانند بیش از حد اعتماد به نفس داشته باشند.

نشانه‌های فیزیکی بلوغ سگ

 بلوغ سگ | دام و پت

ممکن است تصمیم بگیرید سگ خود را عقیم نکنید، یا بعد از ورود به دوره‌ی بلوغ تصمیم به عقیم کردن آنها بگیرید، در این صورت درک تغییرات فیزیکی هر دو سگ نر و ماده مهم است.

علائم بلوغ سگ ماده

اولین برانگیختگی سگ ماده معمولا، از شش تا 15 ماهنگی شروع می‌شود.  پس از بلوغ تقریباً هر‌هفت ماه اتفاق می‌افتد. یک شاخص مفید برای تخمین اولین برانگیختگی سگ شما این است که از پرورش دهنده‌ی سگ خود سوال کنید که مادر سگ ماده شما چند ساله است. کل دوره معمولا 3_3 هفته از ابتدا تا انتها طول می کشد. اولین علائم بدنی که مشاهده می کنید، درجه ای از تورم یا قرمزی مادگی، مقدار کمی ترشحات شفاف و افزایش لیسیدن ناحیه است. ممکن است متوجه شوید که سگ شما نیاز بیشتری به ادرار کردن دارد یا موقع بیرون رفتن بیشتر دفع ادرار می‌کند.

سگ‌های دیگر نیز ممکن است به او علاقه‌ی بیشتری نشان دهند. اگرچه او در این مرحله اجازه ی جفتگیری را نمی‌دهد و حتی اگر در این زمان یک سگ نر به او نزدیک شود ممکن است تهاجمی رفتار کند. این دوره ممکن است 4_14 روز طول بکشد و پروستروس نامیده می‌شود.

آیا سگ‌ها دوران قاعدگی دارند؟

به نوعی بله، سگ‌ها پریود می‌شوند. بعد از مرحله‌ی پروستروس، ماده وارد مرحله‌ی فحلی می‌شود_ که حدود 9 روز طول می‌کشد. در طول این مدت شما ممکن است تورم مادگی، بزرگ شدن غدد شیری و ترشحات خونی مشاهده کنید، که ممکن است از چند نقطه تا یک دنباله ثابت متفاوت باشد. در مرحله‌ی فحلی، او بسیار  آماده‌ی جفتگیری (گاهی بسیار مشتاق!) برای تولید مثل خواهد بود. نر‌ها حتی بیشتر از آنچه قبلاً نشان می‌دادند به او علاقه نشان می‌دهند. مهم است که هم در این مرحله و هم برای چند روز پس از سپری شدن تمام این نشانه‌های دوره محتاط باشید. زیرا در غیر این صورت اگر ماده‌ی شما جفتگیری کند، او هنوز هم می‌تواند باردار شود_ حتی اگر این اولین برانگیختگی سگ شما باشد.

اقدامات پیشگیرانه

پیاده‌روی زودتر یا دیرتر هنگامی که پارک در حال خالی شدن است در این دوره بهتر است.  همچنین برای نگه داشتن او همیشه از قلاده استفاده کنید. زیرا او برای سایر سگهای نر بسیار جذاب خواهد بود.هیچ تغییری در تغذیه مورد نیاز نخواهد بود، به دلیل تغییرات هورمونی، ممکن است کمی تغییر اشتها در سگ خود مشاهده کنید. اما این مسئله بیش از حد نگران کننده نیست. توجه داشته باشید که ممکن است مقداری ترشح از مادگی و خون وجود داشته باشد، بنابراین ممکن است بخواهید از بردن وی به مناطق خاص ( مانند جاهای فرش شده) خودداری کنید. یا ممکن است به این معنی باشد که انجام فعالیت‌هایی مانند بردن او همراه خود سر کار در صورتی که قانون حیوانات خانگی در محل کار را داشته باشید مناسب نباشد.

با کاهش علائم فیزیکی فحلی، ممکن است متوجه شوید سگ شما به دلیل تغییرات هورمونی شروع به چسبیدن به شما یا بی قراری می‌کند.

 بارداری کاذب در سگ‌ها

حاملگی کاذب در سگ‌ها کاملاً رایج است. به آن (شبه بارداری)یا (حاملگی فانتوم) نیز گفته می‌شود. این وضعیتی است که بدن احساس بارداری می‌کند در صورتی که اینطور نیست. تقریباً 10_12 هفته پس از پایان دوره‌ی او اتفاق می‌افتد.سگ شما ممکن است علائم زیر را نشان دهد:

  • غر زدن و آشکارا مضطرب به نظر می‌رسد
  • لانه سازی_او احتمالا سعی می‌کند هرکجا و در هر‌چیزی لانه درست کند
  • او ممکن است صاحب اشیا یا اسباب بازی‌ها شود و ممکن است آنها را مانند نوزادان حمل کند
  • افزایش چسبیدن
  • کاهش اشتها
  • تولید شیر
  • بزرگ شدن پستان‌ها
  • ترشحات شیری واژن
  • بی اشتهایی

خوشبختانه، حاملگی کاذب در سگ‌ها( بطور معمول بین یک تا دو هفته ) سپری می‌شود و معمولاً نیاز به درمان ندارد. اگر وی پرخاشگری شدید یا رفتار لانه سازی بسیار وسواسی نشان دهد، دامپزشک شما ممکن است برخی مدیریت‌های پزشکی را پیشنهاد کند. شما می‌توانید با حذف اشیایی که قصد پرستاری یا لانه سازی آنها را دارد کمک کنید. در نتیجه ارتباط او با رفتار‌های مادرانه را متوقف کنید.  اطمینان حاصل کنید که او را مشغول ورزش و فعالیت می‌کنید. لازم است آگاه باشید که غالباً با شروع بارداری کاذب در سگها، او با هر برانگیختگی این رفتار را خواهد داشت.

نشانه های بلوغ سگ نر

نر‌ها مانند ماده‌ها دوره ندارند.  پس از بلوغ جنسی، می‌توانند تمام وقت تولید مثل کنند، هرچند که در سن 12 تا 18 ماهگی بارور ترین سن خود را دارند. معمولا بیضه‌های یک توله سگ نر مدت کوتاهی پس از تولد به کیسه‌ی بیضه نزول می‌کنند. اما گاهی ممکن است بیش از یک ماه و به ندرت تا یک سال طول بکشد. اگرچه معمولا در سه ماهگی این اتفاق رخ می‌دهد هنگامی که شما توله سگ خود را برای واکسن دوم می‌برید.

هنگامی که بیضه‌ها پایین می آیند و سطح تستوسترون او افزایش می یابد، توله سگ شروع به بلند کردن پای خود برای ادرار می کند. هورمون‌های افزایش یافته گاهی اوقات می‌توانند منجر به تغییرات رفتاری از جمله پرخاشگری شوند. اما این هورمون‌ها بسیار متغیر هستند و بین سگ‌های مختلف متفاوت است. اکنون شما هر‌آنچه در مورد بلوغ سگ باید بدانید را می‌دانید!

منابع:

https://scitechdaily.com/new-research-shows-adolescence-is-ruff-for-dogs-too/

  https://www.purina.co.uk/dogs/key-life-stages/puppies/dog-puberty

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا