پرنده ها

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی

آگاهی از باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی می تواند برای افرادی که تمایل به نگهداری از آنها دارند، مهم و موثر باشد. اصطلاح “مغز پرنده” اغلب برای توصیف کسی استفاده می شود که سطح هوش پایین دارد. با این حال این عبارت نمی تواند کاملا حقیقت داشته باشد چون برخی از پرندگان از هوشمندترین موجودات روی زمین هستند و بارها و بارها این موضوع را به ما ثابت کرده اند. اگر به داشتن پرنده به عنوان یک حیوان خانگی با هوش علاقه دارید برای شناخت باهوش تری طوطی به عنوان حیوان خانگی این مقاله را بخوانید.

طوطی خاکستری آفریقایی یکی از باهوش ترین طوطی ها می باشد.

هیچ شکی نیست که طوطی خاکستری آفریقایی یکی از باهوش ترین گونه های پرنده روی کره زمین است. قرن ها ست که به عنوان یک همراه دوست داشتنی از او نگه داشته می شود. در حقیقت، با آزمایش نتیجه گیری می شود که طوطی های خاکستری آفریقایی دارای خرد و منطقی در حد کودکان انسان هستند! مشخص شده است که آنها در تشخیص شکل، شناسایی رنگ و مفهوم، مهارت فوق العاده ای دارند. به خاکستری ها می توان بازی ارتباطی بی شماری آموزش داد که سبب تقویت ارتباط ان ها با انسان می شود.

طوطی های خاکستری آفریقایی از هزاران سال پیش حیوانات خانگی بوده اند. در زمان های کتاب مقدس سوابق این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی خانگی وجود دارد. این توانایی جذاب در استدلال و استعدادی عجیب در تقلید دقیق از کلمات و عبارات دارد. همچنین می تواند گفتار انسانی را درک کند، که به منجنیق شدن این پرنده در محافل تحقیقاتی و تجارت حیوانات اهلی کمک کرده است. یک خاکستری آفریقایی کاملاً آموزش دیده می تواند صدها کلمه، عبارت و صدا را یاد بگیرد.

طوطی های خاکستری آفریقایی مانند کودکان نوپا شهرت دارند که هرچه می شنوند تکرار می کنند. بنابراین، عاقلانه است که در اطراف این پرندگان مراقب حرف های خود باشید. خاکستری ها در انتخاب و تکرار هر صدایی که دوست دارند از جمله درهای جیر جیر، صدای زنگ هشدار پشتیبان گیری وسیله نقلیه، دزدگیرها، زنگ هشدار مایکروویو و زنگ تلفن مهارت دارند. صاحبان باید در مورد آنچه این پرندگان می شنوند هوشیار باشند. به محض آموختن صدا، “فراموش کردن” آن برای پرنده دشوار یا غیرممکن است.

برخی از ویژگی های این طوطی ها، عبارت است از:

 • طول: 13 اینچ
 • وزن: 15 تا 18 اونس
 • مشخصات فیزیکی: سایه های مختلف خاکستری روی بدن و پرهای دم قرمزاست.

ماکائو

Macaw زیبا و فریبنده در واقع یک پرنده باهوش است. آنها غالباً با توانایی چشمگیر خود در تقلید از گفتار و انجام ترفندهای پیچیده، انسان ها را به هیاهو می اندازند. ماکائو های کوچکتر نیز وجود دارد، مانند یقه های زرد، هانز و ماکاهای خشن که کمتر شناخته شده اند، اما در شخصیت و خرد همتایان بزرگتر خود شباهت هایی را دارند. ویژگی های دیگر این طوطی ها، عبارتند از:

 • وزن: 42 تا 50 اونس
 • طول: 40 اینچ نیمی از کل طول بدن را پرهای دم شامل می شود.
 • مشخصات فیزیکی: سایه عمیق آبی روی بدن. لکه های زرد روشن اطراف چشم و منقار پایین دارند.

طوطی آمازون

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی | دام و پت

تیره پرندگان دیگری که همه از توانایی های فکری برابر برخوردار هستند، طوطی جذاب آمازون است. طوطی های آمازون به دلیل هوش عالی و توانایی گفتاری، صدها سال به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شدند. برخی از آمازونها یاد می گیرند که دقیقاً گفتار انسان ها را تقلید کنند به طوری که به سختی می توان کلمات آنها را از سخنان یک انسان واقعی تشخیص داد. علاوه بر گفتار، طوطی های آمازون را می توان برای انجام انواع ترفندها و کارهای پیچیده آموزش داد. ویژگی های دیگر این طوطی ها، عبارتند از:

 • وزن: 7 تا 25 اونس
 • طول: 13 تا 15 اینچ
 • مشخصات فیزیکی: پرهای بدن سبز ؛ بیش از 15 گونه طوطی آمازون با رنگهای مختلف سر وجود دارد.

جفت کاکاتو با تاج بلند

کاکاتوها بیشتر به خاطر شخصیت های دوست داشتنی خود شناخته می شوند تا توانایی گفتاری. این گروه نوع دیگری از پرندگان هستند که در تست های هوش امتیاز فوق العاده بالایی کسب می کند. ارتباط عاطفی ان ها با انسان ها به حدی محکم است که تنها گذاشتن این پرندگان اغلب در ان ها اضطراب ایجاد می کند. کاکادوها باید به تنهایی یاد بگیرند که با اسباب بازی ها بازی کنند، بنابراین باید در آموزش ان ها محدودیت های معقولی را در نظر گرفت. زمانهایی که نمی توانید آنها را سرگرم کنید و تنها هستند از ایجاد پیوند وابستگی یادگیری جلوگیری می کند. ویژگی های دیگر این طوطی ها، عبارتند از:

 • طول: 18 اینچ
 • وزن: 14 تا 28 اونس
 • مشخصات فیزیکی: بیشتر بدن سفید و برخی از پرهای زیر بالها زرد است. چشمهای قرمز درماده ها، چشمهای قهوه ای تا سیاه در نرها.

طوطی اکلکتوس

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی | دام و پت

وقتی صحبت از هوش می شود طوطی چشم نواز Eclectus را می توان نام برد. مانند سایر گونه های مورد بحث در اینجا، هنگام آموزش صحیح با استفاده از تکنیک های تقویت مثبت، می توان به آنها یاد داد تا صحبت کنند، ترفندها را اجرا کنند و وظایفی را که آنها را تبدیل به همراهان بسیار خوبی می کند، بیاموزند. اگر می خواهید با یک پرنده به عنوان حیوان خانگی کوچکتر که عاشق معاشرت و بازی با صاحبش است پیوند محکمی ایجاد کنید، Eclectus را در نظر بگیرید.

Eclectus یک گونه پرنده بسیار دوستانه و باهوش است که به عنوان ملایم، آرام و مراقب توصیف می شود. طوطی های اکلکتوس نیز مهربان هستند. اکثر آنها زمانی رشد می کنند که معاشرت بخشی از برنامه روزمره آنها باشد. آنها همچنین حساس هستند و در صورت بی توجهی به سرعت دچار استرس می شوند.

این پرنده برنامه روزمره و آنچه را که در خانه شما انتظار دارد می آموزد. آنها از رفت و آمد و همچنین بخشی از آن لذت می برند.

در حدود 18 ماهگی، پرندگان به بلوغ جنسی می رسند. ممکن است برخی از رفتارهای شیطنت آمیز را از آنها مشاهده کنید. این دوره بلوف نامیده می شود و بهتر است به جای تقویت آن، آن را نادیده گرفته و به روشهای حواس پرتی روی آورید. با گذشت زمان، آنها از این مرحله عبور می کنند .

در حالی که هر دو نر و ماده از این گونه حیوانات خانگی دوست داشتنی هستند، بسیاری از صاحبان ادعا می کنند که نرها کمی تربیت پذیرتر و قابل قبول هستند. از طرف تلنگر، ماده ها ممکن است وابستگی کمتری به صاحبان خود داشته باشند و تمایل بیشتری برای کنترل استرس دارند. ماده ها نیز ممکن است نسبت به یک نرها، خصوصاً در هنگام تولید مثل، رئیس و پرخاشگرتر باشند.

ویژگی های دیگر این طوطی ها، عبارتند از:

 • طول: 14 اینچ
 • وزن: 12 تا 19 اونس
 • مشخصات فیزیکی: بدن سبز با خطوط آبی و قرمز. رنگ زرد بر روی سر نر وجود دارد. بدن قرمز با رنگ های بنفش، آبی و مقداری زرد در نوع ماده دیده می شود.

باجی

 Budgerigars یا Budgies مقدار زیادی از توانمندی های هوش، قابلیت آموزش و شخصیت را در یک مغز کوچک دارند. باجی ها نه تنها می توانند همانند طوطی های بزرگتر حرف زدن را بیاموزند، بلکه می توانند برای اجرای چندین ترفند سرگرم کننده که هرگز تکراری نمی شود آموزش ببینند. با این حال، آنها به یک رابطه طولانی مدت با صاحبان خود نیاز دارند. ویژگی های دیگر این طوطی ها، عبارتند از:

 • طول: 7 اینچ
 • وزن: 1 اونس
 • مشخصات فیزیکی: بدن سبز روشن با بال سیاه و سر زرد. رنگ های دیگر شامل آبی، خاکستری، سبز، سفید، بنفش، زرد / آبی نیز در این گونه رویت می شود.

طوطی Ringneck هندی

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی | دام و پت

طوطی هندی Ringneck یا پارکت در تقلید صدای انسان تبحر ندارد ولی از صدای خود برای گرفتن روحیه و انتقال احساسات استفاده می کند. همچنین توانایی یادگیری حداکثر 250 کلمه را دارند. از زمانی که Ringnecks وحشی یاد گرفت که از دعاهای راهبان هندی در باغ های مقدس تقلید کند، این گونه به عنوان پرندگان عرفانی مورد احترام قرار گرفتند. ویژگی های دیگر این طوطی ها، عبارتند از:

 • طول: 16 اینچ
 • وزن: 5 تا 6 اونس
 • مشخصات فیزیکی: بدن سبز روشن ؛ حلقه گردن قرمز و سیاه (نر)؛ بدون انگشتر یا سایه کم رنگ (ماده)

راهب پاراکیت یا کوکرها

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی | دام و پت

Monk Parakeet یا Quaker Parakeet در واقع یک طوطی کوچک است که به دلیل توانایی ساخت واژگان و کلمات و عبارات به خوبی شناخته شده است. هرچه بیشتر به طور شفاهی کلمات را برای این پپرنده تکرار کنید بیشتر یاد می گیرد که چگونه از این کلمات تقلید کند. بیشتر کوکرها دامنه واژگان بسیار خوبی دارند و حتی می توانند چندین عبارت را با هم جمع کنند تا نظر خود را بیان کنند. تقلید از صداهای اتاق و آواز استعدادهای دیگر از این گونه است. غالباً این پرنده ها را با نام به عنوان دلقك كوچك نیز می نامند.

کوکرها ذاتاً پرندگان بسیار مطمئن و اجتماعی و بسیار سرگرم کننده هستند. آنها مثل دلقک های کوچک محسوب می شوند. آنها دارای شخصیت پرندگان بزرگ در بدن یک پرنده کوچک هستند. جسور و برون گرا، آنها تمایل زیادی به گفتگو دارند و به دلیل توانایی استثنایی در صحبت کردن مشهور هستند. این بچه های کوچک به همان اندازه که طوطی های بزرگتر نیاز به توجه دارند.

آنها تمایل دارند بسیار نزدیک با یک نفر ارتباط برقرار کنند و به ذات وفادار معروف هستند. هنگامی که با طوطی Quaker ارتباط برقرار کردید، از سالها همراهی لذت خواهید برد. آنها از  نوازش بر روی سر لذت می برند و شما می توانید منتظر صدای جیرجیرک هیجان زده ای باشید که وقتی به خانه می آیید از شما استقبال می کنند. بیشتر کوکرها بسیار ملایم هستند و بسیاری از آنها می توانند حیوانات اهلی خانگی عالی برای کودکان بسازند.

ویژگی های دیگر این طوطی ها، عبارتند از:

 • طول: 11 اینچ
 • وزن: 3 تا 4 اونس
 • مشخصات فیزیکی: پرهای سبز کم رنگ، سفید یا آبی و زرد با منقار نارنجی

منبع:

https://www.thesprucepets.com/most-intelligent-bird-species-390533

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا