پرنده ها

انواع مرغ عشق را بشناسید.

انواع مرغ عشق را بشناسید.

انواع مرغ عشق اغلب به عنوان طوطی های جیبی شناخته می شوند. مرغ های عشق رنگ هایی زیبا و طبیعتی اجتماعی دارند. به همین دلیل است که مرغ های عشق، به عنوان یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی، در سراسر دنیا طرفداران‌ زیادی دارد. مرغ های عشق می توانند حیوانات خانگی‌ عالی باشند. اگر قصد خرید یک مرغ عشق را دارید، ممکن است از خودتان پرسیده باشید که مرغ های عشق چند گونه دارند و کدام یک از آن ها برای شما مناسب تر است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

در این مقاله، درباره انواع مختلف گونه های مرغ عشق و نیز ویژگی های آن ها صحبت خواهیم کرد. همچنین درباره محبوب ترین نژاد های مرغ عشق برای نگه داری در خانه و نیز نادر ترین انواع این پرندگان نیز بحث خواهیم‌ کرد.

گونه های مرغ عشق

9 گونه مختلف مرغ عشق وجود دارد که هشت گونه آن ها از آفریقا و یک گونه دیگر از ماداگاسکار نشأت گرفته اند. به طور کلی، سه نوع از این‌ ۹ گونه مرغ عشق در دنیا طرفداران زیادی داشته و به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند. این ۳ گونه شامل موارد زیر هستند:

  • مرغ عشق فیشر
  • مرغ عشق یقه زرد
  • مرغ عشق صورت هلویی

شش گونه دیگر مرغ های عشق نادر قلمداد شده و به ندرت به عنوان یک‌ حیوان خانگی نگه داری می شوند. این ۶ گونه شامل موارد زیر هستند:

  • مرغ عشق لیلیان
  • مرغ عشق سرخ
  • مرغ عشق بال سیاه
  • مرغ عشق یقه سیاه
  • مرغ عشق خاکستری
  • مرغ عشق گونه سیاه

سه گونه اول رایج ترین مرغ عشق های خانگی بوده و اغلب به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند. شش مورد بعدی از گونه های نادر به حساب می آیند. آنها به صورت گله های وحشی در طبیعت یافت می شوند. این ۶ نوع نادر، به ندرت و برای تولید مثل به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند.

خصوصیات مشترک انواع مرغ عشق

انواع مرغ عشق را بشناسید. | دام و پت

قبل از بررسی گونه های مختلف، ابتدا به تعدادی از ویژگی های مشابهی که در میان تمام مرغ های عشق، بدون توجه به نژاد آن ها، مشترک است خواهیم پرداخت.

اولین ویژگی که همه مرغ های عشق در آن مشترک هستند، اندازه آن ها است. از مرغ های عشق، به دلیل کوچک بودن (و در نتیجه عضویت در خانواده طوطی های Psittaculidae) به طور معمول در سراسر دنیا به عنوان “طوطی های جیبی” یاد می شود. بیشتر مرغ های عشق در حدود 5 تا 7 اینچ قد دارند.

به طور کلی، تمام مرغ های عشق جثه و دم کوتاه و منقاری تیز دارند. غالبا، از رنگ مرغ های عشق، به عنوان عامل تشخیص نژاد این پرندگان استفاده می شود (البته باید به این نکته توجه داشته باشید که اصلاح نژاد باعث ایجاد جهش های رنگی جدیدی در بسیاری از گونه ها شده است) و به همین دلیل، به زودی رنگ نژادهای مختلف مرغ عشق را با جزئیات بیشتری بیان خواهیم کرد.

ویژگی دیگری که میان همه مرغ های عشق مشترک است، پای Zygodactyl آن ها است. این شکل از پاها به این صورت است که دو انگشت پا به سمت جلو و دو انگشت دیگر به سمت عقب قرار دارند. چنین ساختاری به این پرندگان کوچک اجازه می دهد تعادل خود را حفظ کرده و روی اشیا و میله ها یا شاخه های باریک به راحتی بنشینند.

مرغ عشق صورت هلویی (Agapornis Roseicollis)

مرغ عشق صورت هلویی که گونه والدین زیرگونه محبوب مرغ عشق صورت رزی به حساب می آید، رایج ترین و محبوب ترین مرغ عشق در میان صاحبان حیوانات خانگی است.

به خاطر محبوبیت فراوان مرغ عشق صورت هلویی نزد پرورش دهندگان، جهش های بی شماری به صورت انتخابی در این پرندگان ایجاد و باعث شده است که در طیف های رنگی گسترده ای در بازار وجود داشته باشند. محبوب ترین مرغ عشق صورت هلویی (به استثنای جهش های ایجاد شده در طی تولید مثل انتخابی) دارای پرهایی به رنگ سبز تیره و گردن و صورت هلویی رنگ هستند.

اهلی کردن مرغ عشق های صورت هلویی آسان است. یکی از دلایل محبوبیت شان با عنوان حیوان خانگی نیز همین پرورش آسان آن ها است. البته مرغ عشق های صورت هلویی می توانند پرخاشگر تر از سایر گونه باشند.

مرغ عشق فیشر

انواع مرغ عشق را بشناسید. | دام و پت

مرغ عشق فیشر، یکی دیگر از حیوانات خانگی بسیار محبوب است که به دلیل طبیعت و رفتار بازیگوش و اجتماعی شان شناخته شده هستند. البته در مقایسه با نژادهای دیگر طوطی ها، این مرغ های عشق سر و صدای کمی به پا می کنند.

مرغ های عشق فیشر دارای پرهای سبز تیره، یک گردن زرد رنگ که به تدریج روی صورت آن ها رنگ های نارنجی و قرمز تیره دیده می شود و نیز یک بخش دارای زنگ سبز زیتونی در بالای سرشان هستند.

مرغ های عشق فیشر، نژاد کوچکی هستند که به طور متوسط ​​5 تا 6 اینچ قد دارند و می توانند از 15 تا 20 سال در قفس و به عنوان حیوان خانگی زندگی کنند.

مرغ عشق یقه زرد (Agapornis Personata)

مرغ عشق یقه زرد، یا مرغ عشق نقاب دار، نام های خود را از این واقعیت گرفته است که این طوطی ها دارای دو ویژگی متمایز هستند (برخلاف بسیاری از گونه های دیگر که دارای یک ویژگی هستند و نام آنها از آن نشات گرفته است).

این پرندگان در قسمت گردن خود دارای رنگ زرد هستند. همچنین تمام صورت آن ها به رنگ مشکی کم رنگ است و به همین دلیل است که به آن ها مرغ های عشق نقاب دار گفته می شود.

مرغ عشق نقاب دار، سومین گونه مرغ عشق است که معمولاً به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شود. مرغ عشق نقاب دار گونه کاملاً اجتماعی است که با انزوا کنار نمی آید. این پرندگان معمولا به خاطر داشتن طبع اجتماعی، برای تمام عمر، به ارتباط با یک صاحب نیاز دارند.

مرغ عشق لیلیان (Agapornis Lilianae)

انواع مرغ عشق را بشناسید. | دام و پت

مرغ عشق لیلیان، با نام Nyasa Lovebird نیز شناخته می شود. آنها یکی از نادرترین و کم تر شناخته شده ترین گونه های مرغ عشق محسوب می شود. پیدا کردن و نگه داری از آنها نه تنها کاملاً دشوار است بلکه در لیست جانداران تقریباً در خطر انقراض قرار دارن. این پرندگان‌ در حال حاضر، جمعیت کمی دارند.

از جمله ویژگی های مرغ عشق لیلیان داشتن بدن سبز رنگ و سر و صورت نارنجی روشن است. به خاطر نادر بودن این پرنده ها، جهش های رنگی بسیار کمی در این نژاد وجود دارد. بنابراین شناسایی آنها اغلب بسیار آسان تر سایر گونه های مرغ عشق است.

مرغ عشق گونه سیاه (Agapornis Nigrigenis)

مرغ های عشق گونه سیاه به دلیل کم جمعیت بودن و وابستگی زیاد به مناطق دارای آب های سطحی وسیع (که طی سال های اخیر شاهد کاهش آن ها در مناطق آفریقایی بوده ایم.) در خطر انقراض ترین گونه مرغ عشق به حساب می آیند.

در ابتدا تصور می شد که این پرندگان زیر گونه ای از گونه های مرغ عشق لیلیان هستند. گرچه اکنون آن ها را گونه ه ای جداگانه در نظر می گیرند. این مرغ های عشق دارای پرهای سبز تیره، سر قهوه ای تیره یا سیاه و گونه ها و گلویی به رنگ زرد تیره هستند.

مرغ عشق سرخ (Agapornis Pullaria)

پرورش مرغ عشق سرخ به دلیل اضطراب و استرس شدید این گونه و وابستگی شدید به شرایط بومی محل زندگی، به سختی قابل انجام است. مرغ عشق سرخ نر را می توان با پرها و صورت سبز و سر و منقار قرمز تشخیص داد. ماده ها از نظر رنگ پر و بال شبیه نرها هستند، با این حال گونه ها، صورت و منقار آنها به جای رنگ قرمز موجود در نرها، رنگ نارنجی روشن تری دارند.

مرغ عشق خاکستری (Agapornis Cana)

انواع مرغ عشق را بشناسید. | دام و پت

مرغ عشق خاکستری با نام مرغ عشق ماداگاسکار نیز شناخته می شود. تنها گونه مرغ عشقی است که از خارج از آفریقا منشا گرفته است. این پرندگان بومی جزیره ماداگاسکار در سواحل آفریقا هستند. برخی از آنها را می توان در جزایر همسایه ماداگاسکار نیز یافت.

مرغ های عشق خاکستری نر را می توان با پرهای سبز، پشت و بالهای سبز تیره و یک سر و گردن خاکستری روشن یا سفید مشخص کرد. ماده ها کاملاً سبز هستند و هیچ گونه رنگ خاصی ندارند.

مرغ عشق بال سیاه (Agapornis Taranta)

مرغ عشق بال سیاه، که به آن مرغ عشق حبشی نیز گفته می شود، گونه ای بسیار نادر است که اخیراً اقداماتی برای نگه داری خانگی آنها جهت تولید مثل، انجام شده است. مرغ های عشق بال سیاه، با داشتن قدی به طول 6 تا 7 اینچ بزرگتر از سایر گونه های مرغ عشق هستند و به طور متوسط ​​حدود 48 گرم وزن دارند. مرغ عشق بال سیاه نر دارای پرهای سبز و پیشانی قرمز است در حالی که مرغ بال سیاه ماده به طور معمول در همه جای بدن خود رنگ سبز دارد

مرغ عشق یقه سیاه (Agapornis Swindernia)

انواع مرغ عشق را بشناسید. | دام و پت

مرغ عشق یقه سیاه، که به آن مرغ عشق سویندرن نیز گفته می شود، نژادی نادر است که به دلیل نیازهای غذایی بسیار خاص (تغذیه با انجیر بومی)، نمی توان آن را به عنوان یک‌ حیوان نگه داشت. مرغ عشق یقه سیاه بسیار خجالتی بوده و اغلب در بالای درختان پنهان می شود.

مرغ های عشق یقه سیاه، به راحتی با مشاهده بخش یقه مانند سیاه در اطراف گردن (پشت گردن) قابل تشخیص هستند. رنگ خاص گردن، تنها علامت تشخیصی این گونه از مرغ عشق ها است. به خاطر نادر بودن این نوع از پرندگان و عدم نگه داری از آن ها به عنوان حیوان خانگی، جهش های رنگی قابل توجهی در آن ها رخ نداده است.

سخن آخر

مرغ های عشق یکی از بهترین حیوانات خانگی هستند که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارند. این پرندگان موجوداتی خوش رنگ و سرزنده و بسیار اجتماعی هستند. این پرندگان به خوبی با بازی کردن سرگرم می شوند. آنها روابط پایداری با صاحب خود ایجاد می کنند.

اگرچه انواع مختلف مرغ های عشق را در این‌ مقاله مورد بررسی قرار داده ایم. اما باید به خاطر داشته باشید که فقط سه مورد از این نژاد های مرغ عشق برای نگه داری به عنوان حیوان خانگی مناسب هستند. از میان گونه های مناسب برای نگه داری خانگی، انواع متفاوتی وجود دارد.

شما باید ابتدا درباره این پرندگان‌ اطلاعات کافی کسب کنید. سپس براساس امکانات و شرایط خودتان، باید پرنده مناسبی را انتخاب کنید. نگه داری از یک مرغ عشق تجربه بسیار لذت بخشی است. در واقع، ۳ نژاد از ۹ نژاد مرغ های عشق، برای نگه داری به عنوان حیوان خانگی، ایده آل هستند.

از میان این سه نژاد، مرغ های عشق صورت هلویی، محبوب ترین نوع مرغ عشقی هستند. آنها در سراسر دنیا به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند.

منبع:

https://hutchandcage.com/types-of-lovebirds/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا