اسب ها

انواع صداهای اسب را درک کنید.

 اسب ها توانایی درک زبان را ندارند. البته این حیوانات هم می توانند با انواع صدا ها یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اما انواع صداهای اسب ها روش ارتباط در این حیوانات می باشد.

با این حال، اگر بخواهیم نیاز اسب ها را بفهمیم، باید یاد بگیریم که چگونه نحوه ارتباط این حیوانات را رمزگشایی کنیم. این کار آموزش و نگهداری اسب ها را آسان تر می کند و همچنین این حیوانات محبوب را سالم و شاد نگه می دارد. اگر بخواهیم بدانیم که اسب ها به جای استفاده از کلمات با چه چیزی ارتباط برقرار کنند، باید یاد بگیریم که معنی صداها و زبان بدن اسب ها را بفهمیم. اگر به تدریج با صداهای مختلف اسب آشنا شوید می توانید ارتباط بسیار دوستانه تری با این حیوان برقرار کنید.

احتمالاً متوجه شده اید که اسب شما در موقعیت های مختلف صداهای متنوعی از خروپف گرفته تا ناله و غیره را تولید می کند. باید به عنوان صاحب اسب بدانید که این صداها در واقع نشانه های خاصی هستند که اسب شما برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می کند. هر صدا یا عملی که اسب شما  تولید می کند معنای خاصی دارد که می تواند بینشی از احساس اسب به شما بدهد. در ادامه مقاله از دام و پت انواع صداهای اسب و معنی آنها را بررسی می کنیم.

خرخر کردن در اسب ها

اسب ها به طور کلی با سر بالا و دهان بسته خرخر می کنند. این حیوانات در هنگام بازدم هوا را با فشار از سوراخ های بینی بیرون می دهند.

 اسب محیط اطراف خود را با دقت بررسی می کند. معمولاً در این مواقع متوجه خواهید شد که اسب شما به دنبال خرخر کردن به یک جسم خاص خیره شده است.

اما در اغلب موارد خروپف به عنوان شکل مثبت ارتباط اسب در نظر گرفته می شود. وقتی اسبی این صدا را تولید می کند، به اطرافیان خود می فهماند که خوشحال و راضی است. خرخر کردن می تواند با اشکال دیگر ارتباط مثبت، مانند چرخاندن دم و واکنش آرام صورت همراه باشد. همچنین زمانی که اسب به غذای مورد علاقه خود دسترسی پیدا می کند، از صدای خرخر برای نشان دادن رضایت خود استفاده می کند.

اگر اسب شما آرام شود یا شروع به نادیده گرفتن شی مورد نظر کند، به این نتیجه رسیده است که خطری وجود ندارد.

هنگامی که اسب شما دچار تنش می شود یا از یک مکان خاص دور می شود، به این نتیجه رسیده است که خطری وجود دارد. در این گونه موارد بهترین اقدام اسب ترک محیط و دور شدن از عامل تهدید است.

دمیدن اسب ها

انواع صداهای اسب را درک کنید. || دام و پت

 این رفتار بیشتر زمانی استفاده می شود که دو اسب با یکدیگر ملاقات می کنند. شما می توانید واکنش اسب ها را با مشاهده آنچه پس از دمیدن اسب ها رخ می دهد، تشخیص دهید.

دو اسب معمولاً وقتی برای اولین بار یکدیگر را ملاقات می کنند، با عمل دمیدن نسبت به هم واکنش نشان می دهند. اسب ها همچنین اگر در مورد چیز جدید و ناشناخته ای کنجکاو باشند، شروع به دمیدن هوا از سوراخ های بینی خود می کنند.

پاسخ های احتمالی

 پس از پذیرش اولیه هر دو اسب می توانند به روش های آرام با یکدیگر تعامل کنند. اما اگر اسب ها پاهای خود را محکم به زمین بکوبند یا صداهای قاطعانه تری تولید کنند به این معنا است که نمی توانند به خوبی با هم تعامل کنند.

اسب شما در مورد چیز ناشناخته‌ای که نسبت به آن کنجکاو است، معمولا شروع به دمیدن می کند. اگر اسب بعد از بررسی دقیق‌تر متوجه شود که محیط برای ماندن خطرناک است، معمولاً دچار تنش و استرس شدید می‌شود.

آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها را یادبگیرید.

شیهه ملایم

انواع صداهای اسب را درک کنید. || دام و پت

تارهای صوتی اسب ها بسیار قوی است و این امکان را به اسب می دهد که صداهای بسیار بلندی تولید کند. اسب در هنگام مواجهه با انسان یا اسب های دیگر معمولا از شیهه ملایم استفاده می کند.

 در واقع بزرگ‌ترین دلیلی که اسب‌ها تمایل به شیهه ملایم دارند این است که از دیدن یک انسان یا همدم اسب به شدت هیجان‌زده می‌شوند. صدای شیهه ملایم در واقع نشان دهنده  استقبال اسب از صاحب خود و با یک اسب‌ دیگر است. همچنین اسب ها وقتی می‌خواهند توجه اسب‌ دیگری را جلب کنند یا پیدا با صدای ملایم شیهه می کشند.

اسب یک حیوان بسیار عاطفی است و شیهه ملایم در واقع یک سلام ساده است که نشان می دهد اسب از دیدن صاحب خود یا یک اسب دیگر خوشحال است. بنابراین زمانی که اسب به سمت صاحب خود یا یک اسب دیگر حرکت می کند، ممکن است صدای شیهه ملایمی را از این حیوان بشنوید.

علت شیهه ملایم در اسب های نر

همچنین زمانی که اسب های نر می خواهند توجه یک مادیان را برای جفت گیری به خود جلب کنند، با صدای نسبتا بلندتری شیهه می کشند. صدای شیهه اسب ها در هنگام جفت گیری کمی بلندتر و تهاجمی تر است و معمولا صدا با تکان های سر همراه می شود.

یکی دیگر از دلایلی که اسب ممکن است صدای شیهه ملایم را ایجاد کند، کمک به آرام کردن اضطراب جدایی است. وقتی اسب خود را  از جمع اسب های دیگر یا یک همراه انسانی جدا می کنید، اسب با شیهه ملایم اضطراب خود را از این موضوع نشان می دهد.

مادیان‌ها معمولا از شیهه ملایم استفاده می کنند تا به کره اسب های خود بگویند که نزدیک‌تر شوند. صدایی که مادیان در این زمان تولید می کند بسیار ساکت‌تر و نرم‌تر از صدایی است که اسب‌ها برای سلام کردن از آن استفاده می‌کنند.

شیهه بلند در اسب ها

شیهه بلند صدای بسیار بلندی است که تقریبا می توان گفت از ترکیب صدای ناله و جیغ تولید می شود. این صدا را می توانید از فاصله بسیار دور به راحتی بشنوید.

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که اسب در هنگام ترس و وحشت این صدا را تولید می کند. اما در واقع شیهه بلند صدایی است که نشان می دهد اسب به دنبال یک موجود زنده دیگر در اطراف خود می گردد. اسب ها معمولاً در هنگام شیهه بلند سرشان را بالا می گیرند. تولید این صدا در پیدا کردن انسان ها یا اسب‌های دیگر به این حیوان کمک می کند.

اگر اسب دیگری صدای شیهه بلند را بشنود، با همان صدای بلند به اسب اول اطلاع می‌دهد که تنها نیست. بخوانید که علت شیهه کشیدن اسب ها چیست؟

جیغ کشیدن در اسب ها

انواع صداهای اسب را درک کنید. || دام و پت

صدای جیغ اسب می تواند کوتاه یا طولانی، بلند یا آهسته باشد. جیغ صدایی است که نشان می دهد اسب شما نمی خواهد کاری را که از او خواسته می شود انجام دهد. این صدا همچنین یک هشدار است که اسب برای دور نگه داشتن یک مزاحم از خود استفاده می کند.

نعره کشیدن

اسب های اهلی به ندرت نعره می کشند. نعره صدایی است که فقط در هنگام مبارزه اسب ها استفاده می شود، بنابراین فقط در طبیعت ممکن است این صدا را بشنوید.

نعره یک صدای تهاجمی است که نشان می‌دهد اسب می‌خواهد بجنگد و قصد دارد به اسب مهاجم آسیب برساند.

اگر اسب مهاجم سعی کند در یک مکان پنهان شود و یا دم و گوش های خود را پایین بیاورد، به معنای تسلیم شدن است. اما اگر اسب مهاجم با رفتار پرخاشگرانه و فریاد پاسخی مشابه بدهد، دعوا بین دو اسب شروع می شود.

به طور کلی اسب ها حیواناتی دوست داشتنی و هیجان انگیز هستند و وقت گذراندن با این حیوانات برای هر انسانی لذت بخش است. این حیوانات زیبا بسیار سخت کوش هستند و دوست دارند با یکدیگر و همراهان انسانی خود ارتباط برقرار کنند. اسب ها به سرعت با انسان ها انس می گیرند. برای صاحبان اسب لازم است که حتما با زبان بدن این حیوانات آشنا باشند. اسب ها از راههای مختلفی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. آشنایی با این روش ها و درک معنای صداهای مختلف اسب باعث می شود تا بتوانید کمی از آنچه در ذهن اسب شما می گذرد را درک کنید. برای نگهداری بهتر اسب خود یادبگیرید که چگونه گاز گرفتن اسب را متوقف کنیم؟

منبع
https://petkeen.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا