حیوانات خانگی کوچک

انواع رنگ خز خرگوش ها را بشناسید.

آیا به خرید یک خرگوش خانگی فکر می کنید؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید خرگوش ها با چه رنگ ‌هایی وجود دارند. شاید شما طرفدار خرگوش‌ هایی باشید که لکه‌ ها و تکه‌ های رنگی متفاوتی دارند، یا ممکن است دوست دارید خرگوش ‌هایی با ظاهر کلاسیک ‌تر، مثلاً سرتاسر سفید، داشته باشد. ترجیحات شما هر چه باشد، بیایید نگاهی دقیق ‌تر به رنگ ‌خز خرگوش ها، از جمله اطلاعاتی در مورد ژنتیک رنگ‌ های مختلف خز خرگوش، داشته باشیم. ما در این مقاله از دام و پت سعی کرده ایم تمام جزییات مربوط به رنگ خز خرگوش ها را بررسی کنیم.

خرگوش ها چه رنگی هستند؟

خرگوش ها رنگ های بسیار متنوعی دارند. ممکن است قبلاً خرگوش ‌های وحشی را دیده باشید که خزی به رنگ حنایی دارند. این تنوع رنگ به نام “اگوتی” شناخته می شود. این رنگ پایه و اساس ایجاد بسیاری از تغییرات رنگی جذاب را ایجاد کرده است.

طی سال‌ ها، نه تنها پرورش ‌دهندگان خرگوش توانسته ‌اند تنوع رنگی مختلفی ایجاد کنند، بلکه خرگوش ‌هایی با طول ‌ها و بافت ‌های موی متفاوت نیز پرورش داده ‌اند. از خرگوش‌ های سیاه و سفید گرفته تا خرگوش‌ های آبی استیل، از خرگوش ‌های رکس نرم مخملی گرفته تا سر شیری ها، بیایید لحظه ‌ای به برخی از رنگ ‌های خرگوش ‌های مختلف که می ‌توانید هنگام انتخاب حیوان خانگی انتخاب کنید، نگاهی بیندازیم.

به عنوان یک راهنما، برخی از اصطلاحات رایج مربوط به رنگ خرگوش و معنای آن ها، عبارت اند از:

ترکیب رنگ چینچیلا

این مورد، رنگی به سمت پایه مو، روشن تر و در نوک مو، تیره تر است. این نوع ترکیب رنگ، باعث می شود که خرگوش خانگی، ظاهری زیبا و مطلوب داشته باشد.

ترکیب رنگ شکسته

این اصطلاح به خرگوشی با تکه های رنگی روی خز خود، اشاره دارد.

ترکیب رنگ لاک پشتی

این نوع رنگ به ترکیبی از نارنجی یا حنایی و سیاه در خز خرگوش خانگی اشاره دارد.

نقاط رنگی در خز خرگوش خانگی

“نقاط رنگی” روی خز خرگوش خانگی به اندام های انتهایی مانند نوک گوش، بینی و پاها اشاره دارد. اگر رنگ خز خرگوش خانگی شما دارای “نقطه” است، این نقطه ها تیره تر از خز بقیه بدن خواهند بود، این نوع ترکیب رنگ مانند رنگ خز یک گربه سیامی است.

ترکیب رنگ هیمالیا در خرگوش ها

این اصطلاح فقط به خرگوش هایی با تکه های رنگی کوچک در نقاطی از بدن اشاره دارد. بقیه بدن این خرگوش ها سفید است.

REW یا خرگوش سفید چشم قرمز

گاهی اوقات به این خرگوش ها “آلبینو” نیز گفته می شود. هیچ رنگدانه و یا مولکول رنگی در خز این نوع خرگوش ها یافت نمی شود. سرتاسر بدن آن ها سفید هستند و چشمان قرمز یا صورتی دارند.

BEW یا خرگوش سفید چشم آبی

مانند خرگوش های آلبینو، این خرگوش ها نیز همگی سفید هستند، اما چشمانی آبی رنگ دارند. چشم های آبی رنگ این خرگوش ها، باعث تمایز آن ها از خرگوش های آلبینو می شود.

رنگ حلقه انتهایی خز خرگوش خانگی

گاهی اوقات پرورش دهندگان خرگوش در مورد “رنگ حلقه” خز یک خرگوش صحبت می کنند. این اصطلاح، در مورد رنگ یا رنگ هایی است که هنگام کنار زدن خز دیده می شود. نامی که به رنگ حلقه داده می شود، بستگی به تعداد نوارهای رنگی در پایین ساقه مو و الگوهایی که در این نوارها دیده می شود، دارد.

ژنتیک و نشانه های رنگی در خرگوش ها

انواع رنگ در خرگوش ها را بشناسید. || دام و پت

برای درک اینکه چرا چنین تنوع رنگی در خرگوش ها وجود دارد، باید کمی در مورد ژنتیک بدانیم. در واقع ترکیبی از ژن هایی که هر موجود زنده ای حامل آن است به عنوان “ژنوتیپ” شناخته می شود. ژنوتیپ ویژگی هایی را که خرگوش شما در ظاهر خود نشان می دهد، تعیین می کند.

ظاهر یک خرگوش خانگی را، “فنوتیپ” می نامند. در حالی که فنوتیپ های خاصی یک ژنوتیپ را نشان می دهند، تنها راه برای شناخت واقعی ژنوتیپ خرگوش شما آزمایش آن است. برای یک صاحب خرگوش معمولی، آزمایش ژنتیکی خرگوش خانگی احتمالاً کمی فراتر از امکانات او است، مگر اینکه قصد داشته باشد با یک نتیجه بسیار خاص، تکثیر نسل انجام دهد. به طور کلی، آلل ها، عوامل تغییرات یک ژن هستند.

ترکیبی از آلل هایی که خرگوش شما دارد، مسئول رنگ هایی است که در خرگوش خود می بینید. اگر هر دو آلل یک ژن یکسان باشند، ارگانیسم (در این مورد، خرگوش) برای آن ژن “هموزیگوت” گفته می شود. اگر در هر ژن، جفت آلل های متفاوتی باشد، گفته می شود که حیوان نسبت به آن ژن “هتروزیگوت” است.

در بسیاری از موارد، هموزیگوت یا هتروزیگوت بودن یک ارگانیسم تنها بر ویژگی های فیزیکی آن، مانند طول مو یا رنگ چشم تأثیر می گذارد. با این وجود، اگر این ژن ها حامل نقص یا بیماری خاصی باشند، برخی از ترکیبات می توانند منجر به ایجاد بیماری های جدی شوند و حتی در برخی موارد کشنده باشند.

پرورش دهندگان هر حیوانی، از جمله خرگوش، باید به دقت در مورد این عوامل ژنتیکی، در انتخاب والدینی که قرار است تکثیر نسل شوند، فکر کنند. در حالی که برخی از ویژگی های فیزیکی ممکن است مطلوب باشند، اگر پرورش حیوانات با این ویژگی ها برای فرزندان مضر باشد، پرورش دهندگان با تجربه این عمل را متوقف خواهند کرد.

ژنتیک رنگ خرگوش ها

پنج گروه اصلی از ژن ها یا آلل ها وجود دارند که رنگ ها و نشانه های ظاهری این حیوانات را تعیین می کنند. ترکیب این گروه های ژنتیکی در خرگوش خانگی شما مشخص می کند که پوشش آنها چگونه ایجاد شود.

الگوی خز خرگوش ها

این گروه تعیین می کند که چگونه رنگ ها روی تارهای موی خرگوش خانگی شما ظاهر شوند. رنگ روی شفت مو می تواند تا پنج باند ظاهر شود. این آلل تعیین می کند که آیا خرگوش هر پنج نوار رنگی را داشته باشد، آیا رنگ در تمام طول ساقه مو تا پوست یکسان باشد یا حالتی ترکیبی بین این دو ایجاد شود.

رنگ خز خرگوش ها

در این گروه دو آلل وجود دارد و آن ها تعیین می کنند که رنگ خز خرگوش خانگی شما چگونه ظاهر شود. این آلل ها شامل رنگ های مشکی و قهوه ای است. مشکی باعث ایجاد حالت پر رنگ تر می شود، در حالی که آلل قهوه ای، کمی ملایم تر است.

سایه رنگ در خز خرگوش ها

نامی که به این گروه داده شده کمی گیج کننده است، زیرا به راحتی می توان معنی رنگ را فهمید و نیازی به این اصطلاح نیست. این آلل ها میزان رنگدانه مو را کنترل می کنند. تنها دو رنگدانه سیاه یا زرد (در واقع رنگ قهوه ای مایل به قرمز) موجود هستند. با کمال تعجب، این دو رنگدانه به تنهایی ریشه تمام رنگ های خرگوش ها هستند.

کنترل شدت رنگ خز در خرگوش ها

این مورد شدت رنگ خز را کنترل می کند. سیاه رقیق، به رنگ آبی به نظر می رسد و قهوه ای رقیق، به عنوان رنگ یاسی شناخته می شود. این رقیق شدن رنگ، روی چشم و پوست خرگوش نیز تاثیر می گذارد.

میزان نفوذ رنگ در تار مو خرگوش

میزان اکستنشن به این معناست که رنگ روی نوک مو تا چه اندازه به پایین ساقه مو برسد. ترکیب ژن‌ های این گروه می ‌تواند منجر به فقدان اکستنشن شود، یعنی اصلاً رنگی در نوک ‌ها وجود نداشته باشد. نوک ‌های رنگی در تکه ‌هایی از خز، یا نوک ‌های رنگی در سراسر خز خرگوش، نمونه هایی از این ترکیب رنگ هستند.

رنگ های خرگوش ها بر اساس نژاد

انواع رنگ در خرگوش ها را بشناسید. || دام و پت

همانطور که در مورد سگ ها و گربه های اصیل این نکته صادق است، استانداردهای نژادی خاصی برای خرگوش ها وجود دارد. این نکته فقط در صورتی مهم است که قصد تکثیر نسل خرگوش خانگی خود را دارید. اما ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید با توجه به استانداردهای نژاد، چه تنوع رنگی ایجاد شده است.

رنگ های خرگوش رکس

خوش های رکس را به علت خزهای مجلل و مخملی خود گاهی اوقات “پادشاه خرگوش ها” می نامند. بروز این حالت به علت ایجاد یک جهش ژنتیکی است که باعث می شود موهای محافظ یا پوشش بیرونی خز این خرگوش ها، به اندازه پوشش زیرین آن ها باشد. در نتیجه خزی با ظاهری مخملی ایجاد می شود.

خرگوش های رکس در 16 رنگ شناخته شده عرضه می شوند:

 • آبی
 • قرمز
 • عقیق
 • یاسی
 • سمور
 • مشکی
 • شکسته
 • کرچک
 • چینچیلا
 • شکلاتی
 • کهربایی
 • کالیفرنیایی
 • سیاه گوش
 • رکس سفید

اگر سوالاتی درباره این خرگوش ها دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

رنگ های خرگوش هلندی

خرگوش های هلندی، اصالتاً هلندی هستند، اما ظاهر متمایز خرگوش هلندی در انگلستان اصلاح شد و در آنجا به یک نژاد محبوب تبدیل شد. خرگوش هلندی دارای یک تکه رنگ بزرگ است که هر دو گوش و چشم را به طور متقارن احاطه کرده و شعله سفیدی در وسط صورت ایجاد شده است.

همان رنگی که روی گوش ها و چشم ها ظاهر می شود، در پشت بدن خرگوش نیز وجود دارد. پنجه های عقب خرگوش در نیمه پایین اندام دوباره سفید می شوند.

رنگ های خرگوش کوتوله هلندی

این خرگوش های ریز، که کمتر از ۱.۱۳ کیلوگرم وزن دارند، تکثیر نسل شان در هلند آغاز شده است. بعدها در طول تاریخ، برخی از عامل های بریتانیایی و لهستانی در توسعه این نژاد وجود داشته است. این خرگوش به عنوان هرملین آلمانی نیز شناخته می شود. این خرگوش ها، جمع و جور، با صورت کوتاه، گوش های کوچک راست و چشم های درشت هستند.

رنگ های خرگوش کله شیری

انواع رنگ در خرگوش ها را بشناسید. || دام و پت

این خرگوش ‌های کوچک، یال ژولیده‌ای دارند که باعث می‌ شود خرگوش کله شیری، کمی متفاوت از حالت اولیه به نظر برسد. شما می توانید خرگوش Lionhead را تقریبا در هر تنوع رنگی پیدا کنید. استانداردهای نژاد خرگوش کله شیری، همه رنگ ها را می پذیرد. اما معمولاً رنگ های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • وین
 • آبی
 • سیاه
 • سفید
 • توری
 • یاسی
 • شکسته
 • شکلاتی
 • شاه بلوطی
 • سفید چشم آبی
 • سفید چشم یاقوتی

اگر درباره این خرگوش ها سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

رنگ های خرگوش مینی رکس

Mini Rex از نسل های Dwarf Rex همراه با Dwarf هلندی منشعب شده است. در اواخر دهه 1980، این نژاد شروع به گسترش کرد. این روزها می ‌توانید این خرگوش مخملی کوچک را در رنگ‌های بسیار متنوعی به لطف ترکیبی که به شروع تکثیر این نژاد کمک کرد، پیدا کنید.

باشگاه خرگوش مینی رکس رنگ هایی از جمله مشکی، کرچکی، آبی، چینچیلا، عقیق، لاک پشتی، شکلاتی، سیاهگوش، سفید، یاسی، قرمز، هیمالیا، شکسته و سفید چشم آبی را به رسمیت می شناسد.

سخن آخر

امیدواریم این اطلاعات در مورد رنگ های خرگوش برای شما مفید بوده باشد. مانند هر حیوان خانگی، مهم است که مطمئن شوید که با سبک زندگی و محیط مناسب برای مراقبت از خرگوش جدید خود آماده هستید. اگر این اولین باری است که صاحب خرگوش می شوید، ممکن است سوالات بیشتری در مورد نحوه مراقبت از آن داشته باشید. بنابراین، با یک دامپزشک از دام و پت تماس بگیرید.

منبع
https://squeaksandnibbles.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا