سگ ها

انسولین برای سگ از عوارض تا تزریق

انسولین برای سگ های مبتلا به دیابت می تواند از بروز عوارض جانبی بیماری پیشگیری کند. اما چگونه انسولین را به سگ ها تزریق کنیم؟ اگر تا به حال یکی از بستگان یا حتی یک حیوان خانگی مبتلا به دیابت داشته اید، احتمالاً با داروی انسولین آشنا شده باشید. این دارو برای تنظیم قند خون در بیماران دیابتی از جمله حیوانات استفاده می شود. انسولین در ابتدا می تواند کمی دلهره آور باشد. انواع زیادی در دسترس است و هر سگ نیاز به دوز جداگانه دارد. اما هنگامی که به آن دست پیدا کردید، تزریق انسولین به حیوان خانگی شما نسبتاً آسان است.

انسولین چیست؟

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس ساخته می شود و به تنظیم سطح قند خون کمک می کند. پس از خوردن غذا، کربوهیدرات ها به گلوکز تجزیه می شوند و سپس در جریان خون جذب می شوند. انسولین به انتقال گلوکز از خون به سلول های بدن کمک می کند. این دارو همچنین باعث ذخیره انرژی، افزایش تکثیر DNA و افزایش سنتز پروتئین می شود. هنگامی که انسولین کم باشد، گلوکز به اندازه کافی متابولیزه نمی شود و منجر به افزایش سطح قند خون می شود.

دیابت وضعیتی است که با کمبود انسولین مشخص می شود. دیابت نوع یک (همچنین به عنوان دیابت وابسته به انسولین شناخته می شود) شایع ترین نوع دیابت در سگ ها است. این نوع دیابت به دلیل عدم تولید انسولین توسط پانکراس رخ می دهد. در این صورت باید برای بیماران انسولین تکمیل شود. اغلب همان نوع انسولین مورد استفاده در انسان برای حیوانات نیز تجویز می شود. همچنین دو محصول انسولین دامپزشکی مورد تایید FDA در بازار موجود است.انسولین برای درمان دیابت در سگ ها استفاده می شود. به طور معمول، ممکن است برای پیشگیری از پیشرفت دیابت در بیماران سگ مبتلا به هیپرآدرنوکورتیکیسم وابسته به هیپوفیز ( بیماری کوشینگ ) و هیپرگلیسمی نیز استفاده شود.

تفاوت انسولین سگ و انسولین انسان چیست؟

انسولین برای سگ از عوارض تا تزریق || دام و پت

توجه به این نکته ضروری است که انسولین انسانی و انسولین دامپزشکی غلظت های متفاوتی دارند و برای تجویز مناسب، به سرنگ های متفاوتی نیاز دارند. فرمولاسیون انسولین انسانی معمولاً دارای غلظت 100 واحد در میلی لیتر است. انسولین انسانی برای تجویز صحیح به سرنگ U-100 نیاز دارد. فرمولاسیون انسولین دامپزشکی دارای غلظت 40 واحد در میلی لیتر است. انسولین دامپزشکی برای تجویز صحیح به سرنگ U-40 نیاز دارد. تجویز انسولین با سرنگ با اندازه نامناسب می تواند منجر به مصرف بیش از حد تصادفی شود. در نتیجه منجر به هیپوگلیسمی در سگ شود. همیشه مطمئن شوید که می دانید انسولین سگ شما یک فرمول انسانی یا دامپزشکی است. باید در استفاده از سرنگ با اندازه مناسب با آن بسیار مراقب باشید.

کلرفنیرامین برای سگ ها چیست؟

کلرفنیرامین یک آنتی هیستامین است که برای درمان بیماری های پوستی آلرژیک در سگ ها استفاده می شود. اگرچه این یک داروی انسانی است و برای استفاده در حیوانات خانگی برچسب گذاری نشده است.

مراحل تزریق انسولین به سگ چگونه است؟

سگ های مبتلا به دیابت قادر به تولید انسولین کافی نیستند. هورمونی که به بدن اجازه می دهد انرژی را از غذا ذخیره کرده می تواند گلوکز را به سلول ها منتقل کند. از آنجایی که این وضعیت عواقب جدی و بالقوه کشنده ای دارد، سگ های دیابتی معمولاً یک یا دو بار در روز با تزریق انسولین درمان می شوند. تزریق انسولین زیر پوستی انجام می گیرد. از قرار دادن انسولین در معرض دمای شدید یا حرکت بیش از حد خودداری کنید.

انجام این تزریق ها آسان است. صاحبان حیوانات خانگی می توانند برای انجام این کار در خانه آموزش ببینند. ابتدا دستورالعمل های سازنده انسولین را بخوانید تا نحوه کار با انسولین و مخلوط کردن آن را مشخص کنید. قبل از اینکه به سگ خود انسولین بدهید، عاقلانه است که سرنگ را با مقدار مناسب آب استریل یا نمک پر کنید. حتی می توانید از سیب یا پرتقال برای تمرین تزریق انسولین استفاده کنید تا زمانی که احساس کنید آماده هستید آن را روی سگ خود امتحان کنید.

نحوه تزریق

همیشه هر بار که به سگ خود انسولین تزریق می کنید، از سرنگ و سوزن جدید استفاده کنید. اینکار تضمین می کند که لوازم شما استریل هستند و خطر عفونت را به حداقل می رساند. سرنگ و سوزن را باز کنید، اما خود سوزن را درپوش بگذارید تا زمانی که آماده باشید سرنگ را با انسولین پر کنید. بطری انسولین را با دقت در دستان خود بچرخانید تا مطمئن شوید که هورمون به خوبی مخلوط شده است. دارو را تکان ندهید مگر اینکه وتسولین باشد. وتسولین باید تکان داده شود تا کاملا مخلوط شود.

مقداری از پوست شل سگ خود را به آرامی در امتداد گردن یا پشت او با استفاده از دست غیر غالب خود بفشارید. سپس سوزن را به موازات چین وارد پوست کنید. با اشاره سوزن به این سمت، احتمال اینکه سوزن را در یک طرف قرار دهید و از طرف دیگر بیرون بیاورید، به حداقل می رسد. اگر سگ شما فرار کرد یا نمی توانید بگویید که آیا دوز کامل را دریافت کرده است، سعی نکنید انسولین بیشتری بدهید. تا زمان مناسب برای تزریق بعدی دوز تجویز شده صبر کنید. سرنگ و سوزن انسولین سگ را در ظرف مخصوصی که دامپزشک شما ارائه کرده است دور بیندازید.

میزان دوز انسولین برای سگ ها

انسولین برای سگ از عوارض تا تزریق || دام و پت

پس از مخلوط کردن، از سرنگ انسولین با اندازه مناسب (U-40 یا U-100) برای تهیه دوز صحیح انسولین برای سگ خود استفاده کنید. مطمئن شوید که هیچ حباب هوا در سرنگ وجود ندارد. در مرحله بعد، به آرامی یک چین از پوست سگ خود را فشار دهید. سوزن را به آرامی در مرکز آن فرو کنید و پیستون را فشار دهید تا متوقف شود. سوزن را مستقیماً بیرون بکشید و آن را در ظرف مناسبی با طرف سخت بیندازید. پس از اتمام کار، حتما انسولین را دوباره در یخچال قرار دهید. همچنین به یاد داشته باشید که انسولین باید بعد از یک وعده غذایی کامل به سگ شما داده شود. از آنجایی که انواع مختلفی از سرنگ های انسولین سگ وجود دارد، مطمئن شوید که اندازه و نوع توصیه شده توسط دامپزشک خود را خریداری می کنید.

عوارض جانبی انسولین در سگ ها چیست؟

اولین عارضه جانبی انسولین هیپوگلیسمی یا قند خون پایین است. این می تواند زمانی رخ دهد که انسولین بیش از حد داده شود و باعث کاهش بیش از حد قند خون شود. علائم هیپوگلیسمی در سگ که صاحبان حیوانات خانگی باید مراقب آن باشند، عبارتند از:

 • تشنج
 • مرگ
 • افتادن
 • ضعف
 • بی حالی
 • افسردگی
 • سرگردانی
 • سقوط – فروپاشی
 • راه رفتن سکندری

به طور معمول، برخی از سگ ها ممکن است واکنشی را در محل تزریق تجربه کنند. این واکنش ها شامل موارد زیر می باشد:

 • درد
 • تورم
 • کبودی
 • یا پوسته پوسته شدن

انسولین یک داروی مادام العمر است و هیچ نگرانی در مورد استفاده طولانی مدت از آن وجود ندارد. تا زمانی که دوزها کنترل شود و دامپزشک بر درمان سگ شما نظارت داشته باشد، انسولین باید مصرف شود.

انسولین برای سگ با چه داروهایی تداخل دارد؟

تعدادی دارو وجود دارد که می تواند نیاز سگ شما به انسولین را با تغییر تحمل گلوکز، افزایش خطر هیپوگلیسمی و تغییر اثر کاهش دهنده گلوکز انسولین تغییر دهد. این داروها شامل داروهای رایج مانند موارد زیر می باشد:

 • استروئیدها
 • دیورتیک ها
 • مسدودکننده های بتا
 • هورمون های تیروئیدی

دوز انسولین برای سگ ها چقدر است؟

انسولین برای سگ از عوارض تا تزریق || دام و پت

دوز انسولین برای سگ ها طبق بیماران بسیار متفاوت است. حتی سگ های هم نژاد یا هم اندازه می توانند دوزهای انسولین بسیار متفاوتی داشته باشند. دامپزشک، سگ شما را با دوز اولیه انسولین شروع می کند. سپس منحنی گلوکز خون را برای ارزیابی پاسخ سگ شما به انسولین انجام می دهد. منحنی گلوکز خون شامل اندازه گیری قند خون سگ شما در فواصل زمانی معین در طول روز، معمولاً هر دو ساعت یکبار است.

ترسیم این اعداد بر روی نمودار به دامپزشک اجازه می دهد تا چگونگی نوسانات قند خون سگ شما را در طول روز ارزیابی کند. اگر روند قند خون سگ شما خیلی بالا یا خیلی پایین است، دامپزشک دوز انسولین سگ را بر این اساس تنظیم می کند. احتمالاً در تاریخ بعد منحنی گلوکز خون را دوباره بررسی می کند. این فرآیند کمک می کند مطمئن شوید که سگ شما دقیقاً مقدار انسولین مورد نیاز بدنش را دریافت می کند.

اگر سگ من یک دوز انسولین را از دست بدهد چه باید کرد؟

اگر سگ شما یک دوز انسولین را از دست داد، به سادگی دوز بعدی را طبق معمول تجویز کنید. دوز دیگری را اضافه نکنید یا دوز انسولین را افزایش ندهید. زیرا این امر می تواند سگ شما را در معرض خطر ابتلا به هیپوگلیسمی قرار دهد. اگر سگ شما چندین دوز انسولین را مصرف نکرده است، قبل از اقدام هر کاری با دامپزشک مشورت کنید. توصیه می شود انسولین را به صورت عمودی در یخچال نگهداری کنید طوری که آن یخ نزند.

راه های تزریق انسولین به سگ چیست؟

تزریق انسولین به سگ شما شاید در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما راه هایی وجود دارد که این کار را برای شما و سگتان آسان تر می کند. نکاتی وجود دارد که می توانید با رعایت آنها بدون هیچ مشکلی انسولین بزنید.هرچه آرامش بیشتری داشته باشید، سگ شما نیز آرامش بیشتری خواهد داشت. قبل از دادن انسولین به سگ، چند نفس عمیق بکشید تا خود را آرام کنید. اگر دادن انسولین به سگتان خوب پیش نمی‌رود، با دامپزشک مشورت کنید.

منبع
https://pets.webmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا