اسب ها

افزایش چربی و عوارض آن در اسب

اسب ها اشکال و اندازه های مختلفی دارند. اما صرف نظر از ظاهر، اگر اسبی اضافه وزن داشته باشد، در معرض خطر بروز تعدادی از بیماری های زمینه ای جدی از جمله افزایش چربی خواهد بود. به طور کلی، هر اسبی با نمره وضعیت بدنی 6 یا 7 ممکن است به عنوان مبتلا به اضافه وزن توصیف شود. در حالی که اسب هایی که امتیاز 8 یا 9 دارند، چاق (بیش از حد چاق) در نظر گرفته می شوند.

معنی‌ نمره تناسب اندام اسب

در امتیازدهی شرایط بدنی، یک مقدار عددی از 1 (بسیار لاغر) تا 9 (بسیار چاق) بر اساس ارزیابی ‌های بصری و عملی ویژگی ‌های فیزیکی به اسب اختصاص داده می‌ شود. این امتیاز توسط عواملی مانند قابل مشاهده بودن دنده ها، لمس شدن یا وجود یک لایه چربی ضخیم، و اینکه آیا ستون فقرات از پشت بیرون زده است، هم سطح با گوشت است یا در یک راستا قرار دارد، تعیین می شود. نمره 5 به طور کلی نشان دهنده وزن اسبی است که شرایط بدنش بهینه است.

چاقی به علت ارتباط آن با بیماری ‌های مزمن، به یک نگرانی عمده برای سلامتی اسب ‌ها تبدیل شده است. اسب ‌هایی که به اضافه وزن مبتلا هستند، اغلب دچار لامینیت مزمن، استرس اکسیداتیو و عدم تعادل انسولین و گلوکز خون می‌ شوند. اگر چه چاقی ممکن است مستقیماً این مشکلات را ایجاد نکند. اما مطمئناً با فرآیندهای متابولیکی که بافت ‌ها و سیستم‌ های بدن را سالم نگه می‌ دارند، ارتباط دارد. همچنین، شکی نیست که اضافه وزن منجر به استرس گرمایی، فشار بر مفاصل و بافت ‌های همبند و کاهش سطح عملکرد حیوان می ‌شود. اگر اسب شما زیاد چاق است پیشنهاد می کنیم آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها را بشناسید.

علل افزایش بیش از حد وزن اسب ها

در حالی که مطالعه NAHMS در سال 1998 تمایل داشت که استفاده بیش از حد غلات را مقصر افزایش وزن اسب ها بداند، محققان VMRCVM تشخیص دادند که اکثر اسب ‌های دارای اضافه وزن در جمعیت نمونه آنها عمدتاً علوفه مرتع و یونجه می‌ خوردند و تعداد کمی از آنها مقدار قابل توجهی کنسانتره مصرف می‌کردند.

توضیح جزئی ممکن است این باشد که بسیاری از اسب ‌ها گیاهان علوفه ‌ای مرتعی را می ‌چرند که با هدف بهبود افزایش وزن در گاو و سایر حیوانات انتخاب شده ‌اند. دسترسی نامحدود به مراتع غنی، همراه با این واقعیت که بسیاری از اسب ‌ها ورزش منظم ندارند یا ورزش نمی ‌کنند، می‌تواند منجر به افزایش وزن آن ها شود که حیوان را در معرض خطر شکستگی قرار می دهد.

راه های پیشگیری از افزایش چربی در اسب ها

افزایش چربی و عوارض آن در اسب || دام و پت

پاسخ ساده این است که وزن و وضعیت اسب خود را به طور منظم کنترل کنید، کالری دریافتی را کاهش دهید و قبل از اینکه اسب دچار اضافه وزن شدید شود، دفعات ورزش را افزایش دهید. تعداد کمی از صاحبان اسب به ترازو اسب دسترسی دارند، اما یک نوار وزن اسب (که در بسیاری از فروشگاه‌ های غذا یا حیوانات خانگی موجود است) می‌ تواند به ردیابی افزایش و کاهش وزن کمک کند.

به یاد داشته باشید که لازم نیست وزن دقیق اسب خود را تا آخرین گرم بدانید. شما باید از روندها و تغییرات آگاه باشید و قبل از اینکه افزایش وزن از کنترل خارج شود، اقدام کنید. این پاسخ اساسی، اگرچه اساساً درست است، اما این واقعیت را نادیده می‌ گیرد که اسب‌ ها الگو های متابولیک متفاوتی دارند که بر اساس نژاد، سن و عوامل دیگر متفاوت است.

صاحبان اسب ‌های درشت باید توجه زیادی داشته باشند تا اجازه ندهند اسب ‌های شان بیش از حد سنگین شود. سیستم امتیازدهی شرایط بدنی اسب را یاد بگیرید و به هر اسب یک بار در ماه امتیاز دهید.

کاهش مصرف کالری

پاسخ ساده این سوال کاهش مصرف کالری است. اگر اسب در حال خوردن غلات است، مقدار آن را کاهش دهید یا حتی غلات را به طور کامل حذف کنید، احتمالاً اگر نگران تأمین غذای کامل هستید، به سراغ قرص ‌های ویتامین و مواد معدنی کم کالری بروید.

شما همچنین می توانید غذای اسب را از یونجه حبوبات به یونجه علف تغییر دهید و با ارائه یک جیره روزانه یونجه معادل 1-2 درصد وزن بدن اسب، از مصرف یونجه انتخابی آزاد فاصله بگیرید. زمان مرتع را می توان با استفاده از پوزه چرا، زمین خشک یا گذراندن چند ساعت در غرفه یا محوطه سرپوشیده محدود کرد.

تغییر تدریجی رژیم غذایی

هر گونه تغییر در مقدار یا نوع خوراک را به تدریج در طی چند هفته انجام دهید. هر هفته از یک ترازو یا نوار وزن استفاده کنید و اعداد را ثبت کنید تا ببینید آیا در مسیر درستی از پرورش اسب هستید یا خیر. همزمان با کاهش خوراک، زمان ورزش باید به تدریج افزایش یابد. زیرا اسب می تواند ورزش کردن را تحمل کند.

به یاد داشته باشید که پروسه ورزش حیوان را خیلی آهسته شروع کنید و با گذشت هفته ها و ماه ها، دفعات، مدت و شدت ورزش را افزایش دهید. کار زیاد زود هنگام، اسب خانگی شما را در بهترین حالت دچار مشکل می کند. در بدترین حالت، شروع سریع ممکن است منجر به شکستگی های استرسی، آسیب دیدگی تاندون ها یا آسیب های جدی دیگر شود.

برای حیوانات مبتلا به لامینیت مزمن، آن هایی که شرایط ورزش کردن ندارند، و اسب‌ های مبتلا به ورم مفاصل یا سایر مشکلات سلامتی، اضافه کردن زمان ورزش ممکن است چالش برانگیز یا غیرممکن باشد. برای پیشگیری از ایجاد آسیب بیشتر، از دامپزشک حیوان خانگی خود کمک بگیرید تا بهترین روش را برای کاهش وزن ایمن و ثابت پیدا کند.

چاقی در اسب ها چیست؟

افزایش چربی و عوارض آن در اسب || دام و پت

در حالی که پیامد های نگرانی های بهداشتی برای هر دو گونه انسان و اسب وجود دارد، بیماری ها و شرایط سلامتی که می توانند بدن این دو موجود را تحت تأثیر نامطلوب قرار دهند، یکسان نیستند. با این حال، شرایط سلامتی اسب، درست مانند انسان، نباید نادیده گرفته شوند.

چاقی در اسب ها وضعیتی است که تا حد زیادی قابل پیشگیری است و باید اقدامات لازم برای آن انجام شود. چاقی در اسب ‌ها زمانی اتفاق می ‌افتد که چربی اضافی بدن به حدی انباشته شده باشد که تأثیر نامطلوبی بر سلامت اسب داشته باشد.

علائم چاقی در اسب ها

در ادامه برخی از علائمی که می‌ توان در اسب‌ هایی که چاق در نظر گرفته می ‌شوند، یافت، ذکر شده است. اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از صاحبان اسب‌ها ایده ‌هایی در مورد اینکه یک اسب چاق در مقابل یک اسب سالم چگونه به نظر می ‌رسد، از پیش در ذهن خود دارند. از جمله این علائم، عبارت اند از:

 • افزایش مشکلات گوارشی
 • تجمع چربی در قسمت گردن
 • ناباروری یا کاهش باروری
 • ناتوانی یا مشکل در ورزش و کار
 • افزایش دوره بیماری یا بدتر شدن لامینیت
 • تغییر ظاهر اسب. پشت، صاف و شانه ها و گردن به آرامی در بدن محو می شوند. شما نمی توانید دنده ها را بشمارید.

انواع چاقی در اسب ها

انواع چاقی در اسب ها به درجه شدت چاقی اشاره دارد که با درجه بندی در مقیاس وضعیت بدن (BCS) مشخص می شود.

 • نمره BCS از 1 تا 4 بدون پوشش ظاهری چربی بسیار خوب است.
 • امتیاز BCS از 5 تا 7 برای اسب ها متوسط ​​در نظر گرفته پی شود.
 • نمره BCS 9 نشان دهنده چاقی است.

این مقیاس هنگام تعیین نمره، گردن، شانه ها، دنده ها، کمر، سر و دم را برای تعیین میزان پوشش چربی در نظر می گیرد. هر چه امتیاز کمتر باشد، چربی کمتری وجود دارد.

از آنجایی که چاقی در اسب‌ ها می ‌تواند منجر به بروز برخی مشکلات مهم سلامتی و عملکردی شود (مقاومت به انسولین، لامینیت، اختلال عملکرد غده هیپوفیز، سندرم چربی خون، سندرم متابولیک اسب، مشکلات تولید مثل، مشکلات کبدی با افزایش سن، و لیپوم)، درک این موضوع باید آسان ‌تر باشد.

دلایلی که چرا باید در صورت امکان از چاقی در اسب خود پیشگیری کنید، بسیار فراوان هستند. یاد بگیرید که چگونه یک اسب را تربیت کنیم؟

چرا اسب ها چاق می‌ شوند؟

افزایش چربی و عوارض آن در اسب || دام و پت

برخی از علل چاقی در اسب ها واضح است. در حالی که برخی دیگر چندان آشکار نیستند. برخی از علل بروز چاقی در اسب ها، عبارت اند از:

 • التهاب مرتبط با سن باعث افزایش احتمال چاقی می شود.
 • انگل های روده ای درمان نشده به بروز چاقی کمک می کنند.
 • ورزش کافی برای جبران مقدار غذای مصرفی ارائه نشده است.
 • تغذیه بیش از حد، اغلب شامل اسب های بیش از حد ساکن یا غیرفعال می شود.
 • علوفه مرتعی نسبت به برخی از خوراک ها دارای کالری بالاتری است و روشی مقرون به صرفه برای تغذیه است.
 • مقاومت به انسولین و یک حالت پیش التهابی با شدت خفیف تا متوسط ​​به علت تجمع بیش از حد چربی ایجاد و باعث می شود خوراک مصرف شده توسط اسب هضم نامناسبی داشته باشد.

علاوه براین، شما باید بتوانید چاقی را در اسب های تان تشخیص دهید. راه های کاهش وزن در اسب ها را یادبگیرید.

تشخیص چاقی در اسب

یکی‌ از راه ها، معاینه فیزیکی و آزمایش خون در صورت مشکوک بودن به مقاومت به انسولین یا سندرم متابولیک اسب است. این روش ممکن است شامل آزمایش گلوکز ناشتا و همچنین آزمایشی برای نشان دادن پاسخ انسولین اسب در مواجهه با گلوکز از طریق آزمایش گلوکز بافت بینابینی باشد.

در طول معاینه فیزیکی، دامپزشک شما به دنبال ضخیم شدن ناحیه ای به عنوان شواهدی از تجمع چربی، ضخیم شدن گردن و وجود لامینیت خواهد بود. بررسی خوراک، دفعات تغذیه، مقدار تغذیه و عادات غذایی کلی که توسط اسب انجام می شود توسط دامپزشک شما انجام خواهد شد تا رژیم غذایی اسب را ارزیابی کند.

علاوه براین، وزن و ویژگی‌ های ظاهری اسب توسط دامپزشک بررسی خواهد شد.

درمان چاقی در اسب

هنگامی که معاینات، ارزیابی‌ها و نتایج آزمایش ‌های فوق به دست آمد، دامپزشک تعیین می کند که اسب تان در کجای مقیاس BCS قرار دارد. این امتیاز BCS همه را قادر می ‌سازد تا در انجام اقدامات لازم برای کاهش چاقی اسب و در نتیجه کاهش سایر خطرات بالقوه سلامتی مرتبط با ادامه این وضعیت، با برنامه باشند.

باید انتظار داشته باشید که برنامه درمانی شامل توصیه هایی برای کاهش وزن و چربی ادر اسب شما باشد. بنابراین برنامه درمانی که توسط دامپزشک تجویز می شود ممکن است به تغییراتی در روال تمرین و شاید دفعات تمرین کردن اسب شما در آن روال نیاز داشته باشد.

ممکن است مجبور شوید کنترل دقیقی بر روی خوراک اسبتان اعمال کنید. علاوه براین ‌ممکن است که دامپزشک شما را ملزم کند که از چرای آزاد اسب در مراتع خودداری کنید. یا احتمالاً یونجه با کیفیت بالاتر مهیا کنید تا مطمئن شوید که اسب رژیم غذایی متعادلی دریافت می کند.

اگر‌ درباره روش های درمان چاقی در اسب ها سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌ و با او مشورت کنید.

منبع
https://ker.com/https://wagwalking.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا