پرنده ها

اصطلاحات رایج در پرورش مرغ

اصطلاحات رایج در پرورش مرغ

در دنیای پرورش مرغ، ممکن است اغلب در حال خواندن مقاله یا صحبت با یک پرورش دهنده مرغ اصطلاحات رایج در پرورش مرغ را بشنوید و یا متوجه شوید که اصلا نمی دانید درباره چه چیزی صحبت می کنند. البته، این سناریو تقریباً در مورد هر حرفه یا سرگرمی، در سراسر جهان، صدق می کند. اصطلاحات و کلمات متفاوتی در همه رشته ها وجود دارد، از نگهداری مرغ گرفته تا مکانیک خودرو. اما اگر قصد پرورش مرغ دارید بهتر است اصطلاحات رایج در این زمینه را کاملا بشناسید.

اگر قصد دارید وارد حرفه پرورش مرغ شوید، ایده خوبی است که با اصطلاحات رایج در پرورش مرغ آشنا شوید. آشنایی با اصطلاحات پرورش مرغ، به شما در درک بهتر دنیای مرغ ها کمک کند. با یادگیری اصطلاحات، به زودی، شما مانند یک متخصص با تجربه صحبت خواهید کرد!

شایع ترین بیماری های چینه دان در مرغ ها را بشناسید.

نام گذاری مرغ ها بر اساس سن

اگر قصد دارید با توصیف مرغ خود آشنا شوید، باید یاد بگیرید که آن مرغ خاص را چگونه بنامید. به عنوان انسان، ما نام های متفاوتی برای مراحل مختلف زندگی خود، مانند نوزاد، کودک نوپا، نوجوان و غیره، داریم. این مهم است که بدانید در موارد بازاریابی، مسابقات و فستیوال ها، یا بررسی مسائل مربوط به سلامتی، مرغ خود را چگونه بنامید.

جوجه ها

مانند هر پرنده جوان، بچه مرغ را، جوجه می نامند. در مورد هر نژاد مرغ، از جوجه تازه به دنیا آمده، تا سن حدود هشت هفته، به عنوان جوجه یاد می شود. به طور کلی، خروس یا مرغ تازه به دنیا آمده را، می توان جوجه نامید.

Straight Run Chicks

 اصطلاحات رایج در پرورش مرغ | دام و پت

“Straight run” یک اصطلاح رایج است که هنگام اشاره به جوجه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما این اصطلاح کاملاً قابل توضیح نیست. به زبان ساده، “Straight Run” فقط به معنای بدون جنس است. شما اغلب هنگام سفارش جوجه با این اصطلاح روبرو می شوید.

به طور کلی، معنی این اصطلاح این است که جوجه ها، به صورت غیر انتخابی فروخته می شوند و شما، مخلوط تصادفی جوجه های نر و ماده دریافت می کنید. نقطه مقابل “Straight Run”، جوجه فروشی جنسیتی هستند. در این روش، می توانید جوجه ها را بر اساس جنسیت آن ها سفارش دهید.

پالت

وقتی جوجه های شما بزرگ می شوند، به جایی می رسند که دیگر جوجه نیستند. اما هنوز بالغ هم به حساب نمی آیند. در این مرحله، شما می توانید به راحتی جنسیت جوجه های خود را تشخیص دهید. البته هنوز، در این مرحله، پرنده های تان به طور کامل به بلوغ نرسیده اند.

پالت، به هر مرغ ماده زیر یک سال گفته می شود. برخی از مردم، اغلب، مرغ ماده جوان را، تا زمانی که شروع به تخمگذاری نکرده است، به عنوان مرغ پالت یاد می کنند. در هر صورت، وقتی کلمه پالت را می شنوید، به معنی جوجه ماده جوان است.

خروس

وقتی جوجه های شما بزرگ شده و جنسیت پرندگان بیش از پیش نمایان می شود، انتخاب یک خروس، که در واقع، یک جوجه نر جوان است، کار سختی نیست. خروس ها اغلب شانه ها و واتل های بزرگتر و قرمز تری نسبت به نر های جوان هم سن دارند. اگر پرنده نر جوانی دارید، اصطلاح مناسب برای آن، خروس است.

مرغ

هنگامی که پالت های ماده شما کاملاً بالغ شدند، می توانید آن ها را مرغ نامید. مرغ از نظر جسمی و جنسی، پرنده ای بالغ به حساب آمده و تخم می گذارد. در واقع، زمانی که پرنده های ماده، به بلوغ کامل رسیده و تخم گذاری را شروع کردند، می توانید آن ها را مرغ بنامید.

چرا مرغ من سر و صدا عجیبی می کند؟

کاپون

اصطلاح کاپون، واژه ای است که ممکن است در دنیای پرورش مرغ، با آن روبرو نشوید، اما آگاهی از معنا و مفهوم آن، مفید است. یک پرنده کاپون، در واقع خروس یا پرنده نر اخته شده است، درست مثل یک گاو نر اخته شده در دنیای پرورش گاو و دامداری.

كاپونيزه كردن خروس ها، نسبت به گذشته، بسیار کم تر شده است، ولی علت خاصی برای انجام آن وجود دارد. کاپون ها، بسیار بهتر از خروس های کامل، چاق می شوند. این امر آن ها را برای تولید گوشت مطلوب تر می کند. علاوه بر چاق شدن راحت تر، کاپون ها تمایلی به جنگیدن با یکدیگر ندارند. این امر باعث می شود تعداد زیادی از آن ها در کنار هم، راحت تر بمانند.

آشنایی با آناتومی مرغ

 اصطلاحات رایج در پرورش مرغ | دام و پت

دانستن اصطلاحات اولیه آناتومی مرغ، واقعاً می تواند مفید باشد. به ویژه هنگام برخورد با مسائل مربوط به سلامتی این پرندگان. در حالی که بسیاری از اعضای بدن مرغ ها، مانند بال و پر، کاملا شناخته شده اند، اما برخی از آن ها کاملاً منحصر به فرد هستند.

تاج مرغ

تاج ها می توانند در همه اشکال و اندازه های مختلف، وجود داشته باشند، اما هر مرغ، دارای یک تاج است. در مورد اکثر مرغ ها، این بخش تزئینی آشکار، قرمز و گوشتی، در بالای سر، به شکل خوشه هایی است که می تواند شبیه دندانه های یک شانه باشد. برخی از مرغ های دیگر، دارای تاج های کوچکتر و دارای ظاهر بالشتکی هستند که ارتفاع آن ها بلند تر نمی شود. اما همانند سایر تاج ها، کاربرد خاصی دارد. شانه ها به تنظیم دمای بدن مرغ ها کمک می کنند. همچنین، به عنوان یکی از ساده ترین راه ها برای برقراری رابطه جنسی با یک پرنده سالمند عمل می کنند.

به طور کلی، خروس ها شانه های بسیار بزرگ تر و قرمز تری نسبت به مرغ ها دارند.

واتل

این در قسمت پایین منقار هر مرغی نمایان است، اما اکثر افراد، دقیقاً نمی دانند نام آن چیست. واتل، فلپ قرمز رنگی است که از قسمت زیر منقار هر مرغ، آویزان است. درست مانند تاج مرغ، واتل راهی برای خنک شدن پرنده ها، در طول روزهای گرم است.

لاله گوش

برخلاف خود گوش، لاله گوش مرغ ها، کاملاً قابل مشاهده است. لاله گوش معمولاً قرمز یا سفید است. این عضو بدن مرغ ها، در قسمت زیر و پشت کره چشم و بر روی سر مرغ قرار دارد. یک نکته جالب در مورد لاله گوش این است که گاهی اوقات می توانید از آن برای تعیین رنگ تخم مرغ پرنده خود، استفاده کنید.

مرغی با لاله گوش سفید، احتمالاً تخم سفید می گذارد. در حالی که مرغ هایی با لاله گوش قرمز، احتمالاً تخم مرغ قهوه ای می گذارند.

اسپورهای خروس

خروس ها می توانند ناخن های خار مانند بسیار ترسناکی بر روی پاهایشان داشته باشند. این‌ ناخن های خار مانند، درست بالای پا روی یک خروس قرار دارند و کاملا بزرگ و برجسته هستند. اگر با یک خروس تهاجمی سر و کار دارید، راه هایی برای حذف خار در آن ها وجود دارد تا از تهاجمی شدن آنها جلوگیری شود.

چینه دان

حتما تا به حال دیده اید که وقتی یک مرغ یا خروس، یک وعده غذایی کامل می خورد، در سمت راست سینه، برآمدگی قابل لمسی ایجاد می شود. وقتی مرغ مقدار زیادی غذا را به طور همزمان بخورد، نمی تواند بلافاصله تمام آن ها را هضم کند. چینه دان، تا زمانی که غذا به تدریج شروع به هضم شدن کند، آن را نگه داری می کند.

سنگدان

بعد از اینکه غذا از چینه دان خارج شد، وارد سنگدان مرغ می شود. در سنگدان، غذای خورده شده، واقعاً هضم می شود. مرغ ها، همراه غذا، شن و ماسه را نیز در سنگدان خود ذخیره می کنند تا به خرد شدن غذا کمک شود. اساساً، مرغ ها دندانی برای جویدن موثر نداشته و این ذرات سنگ و ماسه، این کار را انجام می دهند.

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی را بشناسید.

ویژگی های پر خروس ها و مرغ ها

 اصطلاحات رایج در پرورش مرغ | دام و پت

یک مرغ دارای پرهای زیبا، مطمئناً دیدنی است! علاوه براین، به طور ویژه ای، خروس ها می توانند پرهای بلند و دم هایی با ویژگی های منحصر به فرد و طولانی داشته باشند که هر کسی را مجبور به تحسین آن ها می کند. شاید متوجه شده باشید که خروس ها، در قسمت های دیگر بدن مانند گردن و پشت، پرهای بلندتری دارند. اکنون خواهید دانست چگونه این پرها را تشخیص دهید!

پرهای هکل

پرهای هکل، پرهای موجود بر روی گردن مرغ ها هستند. در خروس ها با افزایش سن، پرهای بلند و نوک تیزی بر روی گردن رشد می کند. در حالی که مرغ ها، پرهای گردن کوچک تری دارند. علاوه براین، میزان رشد ماهیچه گردن، از روش های تعیین میزان بلوغ مرغ ها و خروس ها است.

پرهای داسی شکل

اگر تا به حال متوجه زیبایی دم خروس خود شده اید، احتمالاً پرهای داسی شکل این پرنده را تحسین می کنید. در واقع، پرهای بلندی که به نظر می رسد بخش اصلی دم زیبای یک خروس را تشکیل می دهند، در اصطلاح فنی به پر داسی شکل معروف هستند.

پرهای زین

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، پرهای زین، در پشت پرنده و در منطقه “زین” آن ها قرار دارد. به طور ویژه ای، خروس ها، پرهای بلند و کشیده ای دارند. این پرها، درست قبل از شروع دم آن ها، خود نمایی کرده و‌ زیبایی خاصی به خروس ها می بخشند.

سر و صداهای مرغ ها و خروس ها

 اصطلاحات رایج در پرورش مرغ | دام و پت

هرچه بیشتر با مرغ ها آشنا شوید، حتما به صداهای آن ها بیشتر توجه خواهید کرد. برای تشخیص میزان بلندی، نوع و فرکانس صدای یک مرغ، شما به سادگی می توانید با توجه به آن تمرین کنید. برخی از صداهایی که مرغ ها به پا می کنند، دارای نام های خاصی هستند. برخی دیگر از این اصطلاحات را فقط مرغداران درک می کنند.

صدای آواز مرغ های خانگی

همه می دانیم که سر و صدای ناشی از آواز مرغ ها، تنها بخشی از صداهای تولیدی توسط خروس ها است. در برخی موارد نادر، مرغ ها ویژگی های شبیه به خروس را به خود می گیرند و شروع می کنند و آواز می خوانند، اگرچه آن ها به خوبی خروس ها این هنر را اجرا نمی کنند، ولی سعی می کنند آن را تقلید کنند.

در واقع، در موارد نادر، افزایش ویژگی های مردانه، از جمله هورمون های نر، در مرغ ها، باعث ایجاد رفتارهای مردانه در آن ها می شود. به طور کلی، بروز این شرایط، نادر و کمیاب به حساب می آید.

سخن آخر

مرغ ها در طول این سال ها، بسیار مورد توجه قرار می گیرند. سال به سال، مردم بیشتری اقدام به پرورش مرغ و خروس می کنند. در دنیای پرورش این پرندگان اصطلاحات خاصی وجود دارد که افراد حرفه ای، از آن ها برای توضیح شرایط مختلف، استفاده می کنند.

در این مقاله، به تعدادی از مهم ترین اصطلاحاتی که احتمالا بیشتر از سایر کلمات، در دنیای پرورش مرغ، با آن ها رو به رو شوید، اشاره کردیم. کلید موفقیت در هر کاری، صبر است. شما جوجه را از طریق تهیه شرایط رشد برای تخم مرغ به دست می آورید. ما روزانه هزار معجزه در اطراف خود می بینیم. چه چیزی فوق العاده تر از تبدیل زرده تخم مرغ به یک جوجه وجود دارد؟

چگونه مرغ و اردک را در کنار هم پرورش دهیم؟

منبع
https://morningchores.com/glossary-of-chicken-terminology/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا