اسب ها

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟

اصطبل مناسب برای اسب خود انتخاب کنید تا سلامت و امنیت جسمی و روانی اسب شما کاملا تضمین شود. اصطبل مناسب برای اسب شما باید ویژگی و اصول مرتبط با خودش را داشته باشد. اگر در حال ساخت یک اصطبل جدید و یا بازسازی اصطبل قدیمی خود هستید، بهتر است برخی از اصول و نکات مهم در ساخت اصطبل برای یک اسب را رعایت کنید. در ادامه این مقاله اصول و نکات اساسی در ساخت و طراحی یک اصطبل مناسب آورده شده است.

بسیاری از اسب ها سکون و بی تحرکی بودن را دوست ندارند. طراحی یک اصطبل فوق العاده باعث خوشحالی اسب شما نمی شود، بلکه نگه داری از اسب را آسان کرده و امنیت آن را افزایش می دهد.

اندازه اصطبل مناسب برای اسب

طبق استانداردهای بین المللی، حداقل مساحت اصطبل یک اسب باید ۳.۶ در ۳.۶ متر باشد. البته اگر منابع مالی کافی برای ساخت غرفه های بزرگتر دارید، می توانید آن ها را بزرگتر بسازید. اسبهای بزرگتر به فضای اضافی برای جابجایی نیاز دارند. همچنین مادیان های آبستن به غرفه هایی با حداقل مساحت ۲۰ متر مربع نیاز دارند.

البته نیاز نیست برای مادیان های آبستن خود غرفه جدیدی بسازد. بلکه با برداشتن دیواری بین دو غرفه می توانید فضای بزرگ تری را برای اسب تان فراهم کنید. همچنین دیواره های غرفه باید به گونه ای ساخته شوند که اسب ها از تهویه و نور کافی بهره مند شوند.

پیشنهاد می شود تا ارتفاع ۱۴۰ سانتی متری، از تخته های مخصوص و برای ادامه دیوار تا ارتفاع مورد نیاز، از موانع سیمی استفاده کنید.

درب مناسب برای غرفه های اصطبل

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟ | دام و پت

درهای اصطبل باید کشویی بوده و یا به راحتی باز و بسته شوند. در هر صورت، در باید قفل هایی داشته باشد که به راحتی باز شوند. البته اسب ها نباید بتوانند قفل ها و در را دستکاری کنند. مواردی اتفاق افتاده است که اسب ها با شکستن قفل های در، موفق به فرار شده اند. این اتفاق نه تنها باعث ایجاد دردسر برای صاحبان اسب ها می شود، بلکه سلامتی خود اسب ها را هم به مخاطره می اندازد.

درهای چرخشی

درب های چرخشی باید به داخل راهرو اصطبل باز شده و در سایر مواقع به خوبی بسته شوند. درهای چرخشی باید محکم بسته شوند تا اسب ها نتوانند فرار کنند. درهای کشویی باید به راحتی و بدون اصطکاک توسط نگهبان اصطبل باز و بسته شوند. در های اصطبل به غیر از مواقع نیاز، باید همیشه قفل باشند. عرض درها باید حداقل 4 فوت (1.2 متر) باشد.

راهروهای اصطبل

عرض راهروی اصلی اصطبل باید حداقل 10 فوت (3 متر) باشد. هرچه عرض بیشتر باشد، عبور و مرور اسب ها نیز راحت تر خواهد بود. در بیشتر اوقات از بتن برای ساختن کف اصطبل ها استفاده می شود. اگر چه سطح بتن سخت است، ولی لغزنده نیست. همچنین از آن جا که بتن نفوذ ناپذیر است، بنابراین در صورت استفاده از بتن برای پوشش کف اصطبل باید مجرایی را به عنوان فاضلاب در نظر بگیرید.

بسیاری از اصطبل ها سیستم زهکشی ندارند. این بدان معنی است که برای جلوگیری از تجمع آمونیاک، باید غرفه ها به خوبی تمیز شوند. همچنین می توان کف پوش های سختی مانند بتن را به راحتی ضد عفونی کرد. کف پوش های شنی به سختی تمیز شده و با نفوذ ادرار و مدفوع، باید دور ریخته شوند.

سقف اصطبل مناسب برای اسب

اصطبل های قدیمی که برای گاو طراحی می شده اند، دارای ارتفاع کمی بوده و برای اسب ها مناسب نیستند. ارتفاع اسب باید به گونه ای باشد که اسب بتواند به راحتی سر خود را کاملا بلند کند. ارتفاع استاندارد غرفه های اصطبل اسب، یعنی 8 فوت (2.4 متر) برای اسب های کوچک مناسب هستند، اما اسب های بلندتر به سقف های مرتفع تری احتیاج دارند.

علاوه بر این ،هیچ گونه آویز یا چراغی که احتمال برخورد با سر اسب دارد، در سقف غرفه های اصطبل نباید وجود داشته باشد.

روشنایی اصطبل اسب

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟ | دام و پت

نور طبیعی زیادی مطلوب است و این می تواند توسط پنجره ها، جنبه های باز و پانل های سقف شفاف تأمین شود. روشنایی الکتریکی (چه در داخل و چه در خارج) در ماه های تاریک زمستان ضروری است، تا محیط کار ایمن برای نگهدارنده فراهم شود. اسب ها نیز از محیطی با نور مناسب بهره مند می شوند. تمام اتصالات برق باید ایمن، بادوام و از دسترس اسبها دور باشد.

تمام سیستم برق اصطبل باید به صورت ایمن و عایق نصب شود. سیم کشی ها باید در برابر جوندگان، مقاوم و در برابر رطوبت، عایق باشد. ابتدا باید بررسی کنید که چه نوع روشنایی برای استفاده در فضای باز در منطقه شما توصیه می شود. لامپ های فلورسنت ممکن است در سرمای شدید عملکرد خوبی نداشته باشند.

در اطراف لامپ ها باید قفس های ایمنی وجود داشته باشد. لامپ ها باید در جایی قرار بگیرند که قد اسب ها به آن جا نرسد. کلید ها باید از دسترس اسب ها دور باشند. سعی کنید منابع روشنایی را به گونه ای نصب کنید که حداقل مناطق تاریک یا سایه دار در اصطبل وجود داشته باشند.

پنجره های مناسب برای اصطبل اسب ها

پنجره ها، تهویه و روشنایی طبیعی را فراهم می کنند. تا آنجا که ممکن است در طراحی اصطبل تان از پنجره استفاده کنید. برای جلوگیری از برخورد اسب با شیشه، باید از محافظ استفاده کنید. بهتر است از پنجره های کشویی استفاده نکنید، زیرا با گذشت زمان روان بودن خود را از دست می دهند.

لوازم تغذیه و آب خوری اصطبل اسب

ابتدا باید روش تغذیه و آب خوری اسب تان را انتخاب کنید. برای مثال، اقتصادی ترین شکل آبخوری، سطلی است که در ارتفاع مناسب آویزان شده است. قرار دادن سطل روی زمین توصیه نمی شود، زیرا ممکن است با پای اسب برخورد کرده و محتویات آن بریزد. همچنین در طول تابستان برای مقابله با گرمای هوا، به سطل های آب یخ بیفزایید.

یک سطل که در ارتفاع مناسب نصب شده است، می تواند برای تغذیه اسب کافی باشد. البته می توانید از ظرف های عریض دیواری نیز استفاده کنید. همچنین یکی از روش های رایج، ساختن یک آخور با عمق و سنگینی مناسب است. آخور ها را باید به صورت منظم تمیز کنید.

اصول ساخت اصطبل برای اسب

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟ | دام و پت

هنگام ساختن یک اصطبل مناسب برای اسب، باید نکته های زیادی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، باید تمام امکانات مورد نیاز و ایمنی اسب تامین شود. با وجود این که اسب ها از بی تحرکی دوری می کنند، اما نمی توان همواره اسب ها را در محیط باز نگه داری کرد. به همین دلیل ساخت یک اصطبل مناسب ضروری است.

می توان یک اصطبل سنتی و یا اصطبل های مدرن ساخته شده از قطعات پیش ساخته، ایجاد کرد. همچنین می توان هر کدام از اسب ها را به صورت جداگانه، در غرفه های مخصوص، و یا به صورت جمعی در یک محیط باز نگه داری کرد. بسته به امکانات و نیاز هایتان باید نوع اصطبل را تعیین کنید.

مساحت مناسب برای غرفه های اصطبل

غرفه ها باید دارای مساحت حداقلی  ۱۰ متر مربع باشند. البته اسب های بزرگ تر به فضای بیشتری نیاز دارند. در واقع باید براساس اندازه و جثه اسب، غرفه مناسب را ساخت. در صورت نگه داری اسب ها به صورت دست جمعی، باید به سن، بزرگی و نژاد اسب ها توجه شود.

اگر اسب های نگه داری شده در غرفه مشترک سازگار نباشند، به احتمال زیاد درگیری میش خواهد آمد. همچنین در نگه داری مشترک، هر اسب به فضایی دوبرابر استاندارد نیاز دارد.

تمامی غرفه ها باید تهویه و زهکشی خوبی داشته باشند. برای اطمینان از تنفس هوای تازه، باید سیستم تهویه اصطبل کارآمد باشد. نبود تهویه می تواند منجر به بروز عفونت های تنفسی و مشکلات مختلف در سلامتی اسب ها شود.

باید از کف پوش های غیر لغزنده برای اصطبل استفاده کنید. همچنین باید به طور منظم کف غرفه های اصطبل را تمیز کنید. نظافت کف اصطبل یکی از راه های پیشگیری از بروز بیماری های مختلف است.

انواع مختلفی از مواد کف پوش ها موجود است. کاه، تراش چوب، کاغذ خرد شده و مقوا خرد شده از جمله این موارد هستند. در واقع این مواد روی بتن را خواهند پوشاند. از هر کدام از این مواد استفاده شود، باید کیفیت خوبی داشته و بدون خطر باشد. هر کدام از این پوشش ها دارای مزایا و معایبی است. انتخاب کف پوش باید براساس نیازها و شرایط اسب تان صورت گیرد.

نکات مهم برای تامین رفاه اسب ها در اصطبل

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟ | دام و پت

علاوه بر مهیا کردن یک اصطبل راحت و تمیز، در نظر گرفتن نیازهای اسب نیز مهم است. چنین اصطبل مناسبی از ایجاد بی حوصلگی و ایجاد عادت های بد و رفتارهای مرتبط با استرس در اسب جلوگیری می کند. باید تلاش کنید تا تمام استرس های محیطی ممکن را از بین برده و اصطبلی آرام برای اسب تان‌ ایجاد کنید. اگر اسب دچار استرس شود، رفتار های پرخاشگرانه از خود نشان می دهد.

باید زندگی اسب ها را بر اساس یک برنامه منظم اداره کنید. برای مثال اسب ها باید به زمان و مکان غذا خوردن خود عادت کرده باشند. این کار به حفظ آرامش اسب کمک خواهد کرد. همچنین تمام اسب ها باید به صورت روزانه ورزش و تحرک کافی داشته باشند.

باید سعی کنید که اسب تان کمتر در اصطبل بماند. حداکثر زمان ممکن‌ را برای بودن اسب تان در محیط آزاد اختصاص دهید. اسب ها به تحرک زیادی نیاز دارند. بنابراین باید زمان زیادی را در یک محیط باز بگذرانند.

اسب ها می توانند با انسان ها ارتباط برقرار کنند. از هر فرصتی برای تعامل با اسب تان استفاده کنید. مثلا می توانید پیش از سوار شدن، اسب تان را نوازش کرده و به آرامی در گوش اسب تان زمزمه کنید. این کار منجر به عادت کردن و صمیمیت بیشتر اسب خواهد شد.

باید تعداد وعده های غذایی اسب را، با کاهش حجم هر وعده، افزایش دهید. رژیم غذایی اسب باید مبتنی بر فیبر باشد. به عنوان مثال یونجه یکی از غذاهای رایجی است که اسب ها آن را مصرف می کنند. همچنین باید همواره آب تمیز و سالم در دسترس اسب تان باشد. تامین آب بدن اسب برای سلامتی این حیوان ضروری است.

انتخاب جفت مناسب برای اسب ها

اسب ها به طور طبیعی و ذاتی موجوداتی کنجکاو هستند. اسب ها می‌ توانند با اسباب بازی های ثابت تعامل خوبی داشته باشند و خود را با آن مشغول کنند. برای حفظ نشاط و علاقه اسب به بازی، مرتباً اسباب بازی ها را عوض کنید. همچنین می توانید برای تحرک بیشتر اسب، از سقف اصطبل هویج یا سیب آویزان کنید.

اسب ها حیواناتی هستند که می توانند به صورت گله ای زندگی کنند. باید جفت مناسبی را برای اسب هایتان انتخاب کنید. اسب ها به روش های خاصی با هم تعامل می کنند. هرگز باید جلوی تعامل اسب ها را با یکدیگر بگیرید.

همچنین محوطه محل نگه داری از اسب باید مکانی ایمن و فاقد عوامل خطرناک باشد. گرچه اسب حیوان قدرتمند و پر سرعتی است، اما بهتر است حواستان به حیوانات شکارچی نیز باشد. اساسا یکی از اهداف ساخت اصطبل، تامین امنیت اسب ها، به خصوص در شب، است.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/design-your-ideal-horse-stable-1885959

https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/horse-livery-and-stabling?amp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا