اسب ها

اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها

اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها

بیشتر دارندگان اسب از غذا دادن به اسب های خود لذت می برند. بسیار زیباست زمانی که می بینید اسب شما از وعده های غذایی خود لذت می برد و هنگامی که شما را با سطل خوراک می بیند به سوی شما می دود. اما اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها باعث میشود که سلامت اسی ها به خطر بیفتد.

از این رو 10 اشتباه متداول که در تغذیه باید از آن خودداری کنید.

بیش از حد غذا دادن،یکی از اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها

به عنوان صاحبان اسب، ما معمولاً از مراقبت از همراهان خود لذت می بریم و این معمولاً به معنای تهیه بهترین خوراک های ممکن برای آن ها است. با این حال، بیش از حد در خوراک دادن آسان است. تغذیه بیش از حد می تواند منجر به مشکلات چاقی از جمله سندرم متابولیک اسب و منجر به لامینیت شود. بیشتر اسب ها به یک رژیم غذایی بسیار ساده با مرتع خوب یا یونجه احتیاج دارند و فقط در صورت کمبود در تغذیه به مکمل ها یا کنسانتره نیاز دارند. نیازی به مخلوط کردن و پختن پوره های سبوس، برش دادن هویج و سرو غذاهای مفصل نیست. آزمایش یونجه ایده خوبی است، زیرا نشان می دهد چه نوع مکمل هایی را می توانید به رژیم غذایی اسب اضافه کنید .

تغذیه بیش از حد در اسب های جوان مسئله خاصی است، اما رشد خیلی سریع می تواند باعث ناهنجاری مفصلی شود. کره شما از رشد مداوم آهسته، داروهای منظم کنترل انگل و ورزش کافی که آن را لاغر و متناسب نگه می دارد، بهره مند خواهد شد.

کمبود غذا

کمبود غذا می تواند مشکلی در اسب های بزرگسال و اسب هایی باشد که سخت کار می کنند. در حالی که انتظار می رود اسب های سخت کوش لاغر به نظر برسند، اما نباید ظاهری سرسخت داشته باشند. اگر یونجه خوراک اسب شما را در شرایط خوبی نگه نمی دارد، برای جبران کمبود بدن به دنبال کنسانتره باشید. با این وجود به خاطر داشته باشید که قسمت عمده رژیم غذایی اسب شما باید از علف یا یونجه تشکیل شود. کمبود یونجه و تغذیه بیش از حد غلات و کنسانتره می تواند منجر به قولنج شود. اسب های سالخورده توانایی هضم موثر غذا را از دست می دهند و ممکن است به کمی مکمل و کنسانتره اضافی نیاز داشته باشند. همچنین به دنبال خوراک مخصوص اسب های بزرگ باشید .

علفزار مرتع نامناسب

اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها | دام و پت

به راحتی می توانید از دور به یک مرتع نگاه کنید و فکر کنید این مرتع حاوی گیاهان سرسبز است. اما بررسی دقیق تر ممکن است نشان دهد که علف های هرز نامطلوب مرتع شما را در بر گرفته اند. این بدان معناست که اسب ها برای یافتن غذای کافی باید تلاش بیشتری کنند و ممکن است شروع به خوردن علف های هرز کم مواد مغذی و گاهی سمی کنند. از مراتع خود مراقبت کنید تا آن ها بتوانند چراگاه خوبی برای اسب های شما فراهم کنند .

خرید یونجه ممکن است دشوار باشد، اما ارزش آن را دارد که خاص باشد زیرا یونجه خیلی کم می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند. یونجه ممکن است از نظر غذایی کمبود داشته باشد. بعضی از یونجه ها برای اسب مناسب نیستند و می توانند باعث قولنج شوند. یونجه غبارآلود و کپک زده می تواند برای ریه های اسب شما مضر باشد .

محاسبه با وزن نه حجم 

تغذیه یونجه و کنسانتره از نظر از نظر وزنی نه حجم. اگرچه تعیین وزن علوفه ای که اسب شما می خورد، درصورتی که غذای آزاد را از یک ورقه گرد بخورد، دشوار خواهد بود، اما اگر از مربع کوچک استفاده می کنید، می توانید وزن یونجه اسب خود را تخمین بزنید. چرا این مساله مهم است ؟ به طور کلی، مالکان برای هر وعده غذایی ” چند بسته ” یونجه به اسب های خود می دهند. اما همه مربع های کوچک از وزن یکسانی برخوردار نیستند.  توزین کنسانتره دانه نیز مهم است. بیشتر دارندگان اسب از روش اسکوپ استفاده می کنند. اما شرکت های خوراک اسب، تغذیه را بر اساس وزن توصیه می کنند و قسمت های توصیه شده را بر اساس وزن بدن محاسبه می کنند. برای محاسبه مقدار، حداقل قسمت ها را وزن کنید و سپس قاشق خود را علامت گذاری کنید تا هر بار همان مقدار را تغذیه کنید.

مکمل بیش از حد

در بهترین حالت، دریافت بیش از حد مکمل، دور ریختن پول شما است. در بدترین حالت، مصرف بیش از حد مکمل باعث عدم تعادل مواد معدنی یا ویتامین ها می شود .

 هشدار

بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی در صورت مصرف زیاد سمی هستند. قبل از افزودن مکمل های ویتامین یا مواد معدنی، یونجه خود را آزمایش کرده و مواد کنسانتره خود را بررسی کنید .

نادیده گرفتن کنترل انگلی

اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها | دام و پت

برخی از انگل های داخلی به خاطر غذایی که می خورند با اسب شما رقابت می کنند. یک برنامه منظم کرم زدایی می تواند انگل های مضر را که باعث تخریب تغذیه می شوند و به اندام های داخلی اسب شما آسیب برساند، از بین ببرد .

نادیده گرفتن مسائل دندانپزشکی

در حالی که مشکلات دندانی اسب در حقیقت یک مشکل تغذیه ای نیست، اگر اسب شما نتواند به درستی بجود قادر به دریافت تمام تغذیه مورد نیاز نخواهد بود. این امر خصوصاً در اسب های مسن که ممکن است دندان هایشان از بین رفته یا شل باشد شایع است.  دندان های آن ها جویدن را دردناک می کند. پس مراقبت منظم از دندان ضروری است .

تأمین آب کافی نباشد

تهیه آب فراوان تمیز برای سلامتی اسب شما ضروری است. اگر اسب شما، به ویژه اسبی که فقط به یونجه دسترسی دارد، به خوبی هیدراته نشود، قولنج ناخوشایند می تواند رخ دهد. آب بسیار سرد می تواند اسب ها را از نوشیدن در زمستان منصرف کند، و این موضوع جای تعجب نیست، زمانی است که قولنج ناخوشایند بیشتر دیده می شود. سطل آب گرم مخلوط با آب سرد یک راه خوب برای اطمینان از این است که اسب شما مجبور نیست آب سرد یخی بنوشد .

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها، کمبود نمک در غذای اسب ها

نمک برای حفظ تعادل الکترولیت اسب مهم است. برخی از افراد نمک در خوراک اسب خود قرار می دهند. مراقب باشید بیش از حد نمک نزنید. بیشتر اسب ها می توانند خود را با یک بلوک نمکی در اصطبل یا چراگاه خود تنظیم کنند .

اسب ها سخت تر، باهوش تر، قوی تر و سالم تر از هرحیوانی هستند. تمایل به سختی بیشتری دارند، مشکلات سستی کمی دارند و در معرض برخی از انواع قولنج مقاومند. آن ها با خوراک بسیار کمتری نیز کار می کنند. جیره هایی که باعث گرسنگی اسب می شوند، اسب را گرد و پرانرژی نگه می دارند .

نیازهای تغذیه ای

اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها | دام و پت

بیشتر نژادهای اسب در جایی رشد می کردند که مراتع بسیار کم، زمین ناهموار و آب و هوا بد بود. آن ها مجبور بودند سخت کار کنند تا غذای خود را پیدا کنند و بنابراین، در مدت زمان کوتاهی، آن ها تکامل یافته اند تا از غذای کم بتوانند بسیار کارآمد باشند. تغذیه بیش از حد معمول بیشتر از کمبود تغذیه برای اسب ها مشکل ساز است .

اسب ها فقط به بخشی از خوراک مورد نیاز احتیاج دارند. یونجه برای کره ها باید یونجه چمن مرغوب باشد. این علوفه ها که انرژی و مواد مغذی بیشتری نسبت به بسیاری از یونجه های علفی دارند، برای اسب غنی از می باشند .

چراگاه

مرتع سرسبز منطقه خطرناکی برای کره ها است. اگر به عنوان چمن های سرسبز معرفی شود، اسب ها می توانند در کمتر از 60 دقیقه چراگاه را پایه گذاری کنند. اگر می خواهید اسب خود را روی چمن نگه دارید، آن را خیلی آهسته شروع کنید. با 10 دقیقه چرا شروع کنید و هر روز دو بار در روز چند دقیقه به تدریج اضافه کنید. اگر اسب شما بیش از حد غنی تغذی کند، می تواند منجر به مواردی مانند قولنج شود. اسب ها خیلی زود چاق می شوند و می توانند منجر به مشکلات سلامتی مانند سندرم متابولیک شوند. مراتع مناسب برای یک اسب، مرتعی است که وی باید در یافتن چمنزارها راحت باشد. چمن های کوتاه که به آرامی رشد می کنند ایده آل خواهد بود .

غذاهای اضافی

اگر دوست دارید پونی خود را حتی اگر سخت کار نکند، تغذیه کنید، و برای برخی از دارندگان، این یک فعالیت بسیار راضی کننده است، به دنبال یک کنسانتره کم کالری باشید. برخی از تولیدکنندگان مخلوط های مخصوص را ایجاد می کنند. این ترکیبات با مقدار مناسب مکمل ها متعادل هستند .

نگهداری از سلامتی

دهان این نژاد کوچک است، بنابراین دندان های بیش از حد رشد کرده می توانند یک مشکل باشند. قلاب و لبه های تیز می توانند جویدن را سخت کنند زیرا دهان آن ها فشرده است و دندان ها، زبان و لثه ها نسبت به برخی از اسب ها به یکدیگر نزدیکتر هستند. فراموش نکنید که دامپزشک باید دندان های اسب را بررسی کند تا اطمینان حاصل کند که به راحتی جویده می شود. شما نمی خواهید اسب شما بخاطر دهان درد لاغر شود. دهان درد همچنین می تواند منجر به مشکلات رفتاری در حین حمل شود. اسب ها همچنین برای حفظ سلامتی به کرم زدایی منظم نیاز دارند .

اسب ها به رژیم غذایی بسیار خاصی نیاز دارند زیرا گیاه خوار هستند و دستگاه هضم بی نظیری دارند که کاملاً متفاوت است. سیستم هضم طولانی مدت آن ها نیاز به یک رژیم غذایی با فیبر بالا دارد که در مدت زمان طولانی به مقدار کم مصرف می شود. به جای چند وعده غذایی بزرگ که باید بخورند، اسب ها وعده های غذایی بسیار کوچک و پر تعداد می خورند. اسب ها در واقع بیشتر وقت خود را صرف غذا می کنند ! در اینجا خلاصه ای از آنچه اسب ها می خورند و چند موردی که نباید بخورند آورده شده است .

گیاهان علفی

اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها | دام و پت

رژیم غذایی طبیعی اسب علفزارها و گیاهان لطیف است. مراتع خوب حاوی بیشتر تغذیه اسب برای سالم بودن است . همچنین حاوی سیلیس است که برای سلامت دندان مهم است. اسب های بدوی می توانند در جیره های کم زندگی کنند و اغلب مجبورند با کمبود شرایط مطلوب مراتع کنار بیایند. این احتمالاً به همین دلیل است که مشکلاتی مانند چاقی، سندرم متابولیک اسب و لامینیت در اسب های وحشی نادر است اما در اسب های مدرن ما اغلب رخ می دهد. چمن مرتع لزوماً مشکلی ایجاد نمی کند .

باید میزان چمن تازه ای که اسب هایمان به آن دسترسی دارند را محدود کنیم. معرفی مرتع سرسبز به طور ناگهانی به اسبی که به آن عادت نکرده باشد نیز می تواند مشکلات جدی ایجاد کند .

یونجه : بسیاری از ما این قدرت را نداریم که بتوانیم در طول سال اجازه دهیم اسب هایمان در مرتع چرا کنند. وقتی علف در دسترس نیست، یونجه بهترین گزینه بعدی است. یافتن یونجه خوب برای اسب می تواند مشکل باشد. آزمایش یونجه به شما کمک می کند تا کمبود ویتامین ها و مواد معدنی با مکمل ها جبران شود. برای بعضی از اسب ها، یونجه غنی می تواند به همان روشی که علف مرتع غنی است، مشکل ایجاد کند .

دانه ها : جو دوسر یک دانه سنتی است که اسب با آن تغذیه می شود. با این وجود، ممکن است از اسب ها مقدار کمی غلات دیگر مانند ذرت نیز تغذیه شود. برخی از غلات مانند گندم برای اسب ها مفید نیستند.

سخن آخر

بیشتر دارندگان اسب از غذا دادن به اسب های خود لذت می برند. بسیار زیباست زمانی که می بینید اسب شما از وعده های غذایی خود لذت می برد و هنگامی که شما را با سطل خوراک می بیند به سوی شما می دود. اما اشتباهات رایج در تغذیه اسب ها باعث میشود که سلامت اسی ها به خطر بیفتد.

منابع :

https://www. thesprucepets. com/common-horse-feeding-mistakes-1886500

https://www. thesprucepets. com/feeding-your-pony-1886472

https://www. thesprucepets. com/what-horses-eat-that-keep-them-healthy-1886504

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا