گربه ها

استرس در گربه ها

استرس در گربه ها

برخی چیزها می توانند باعث استرس در گربه ها و پنهان شدن، غر زدن، فرار و حتی ادرار یا حتی دفع مدفوع در خارج از جعبه بستر، در گربه شما شوند. همه این رفتارها می تواند به دلیل استرس های محیطی در گربه تان ایجاد شوند.

به عنوان صاحب حیوان خانگی، برای شما مهم است که این عوامل استرس زا را بشناسید تا بتوانید برای کمک به گربه خود کاری انجام دهید. زندگی بدون استرس غیرممکن است. اما دانستن برخی از علل و محرک های رایج بروز می تواند به شما در پیشگیری از بروز استرس غیر ضروری در گربه تان کمک کند.

استرس می تواند تأثیرات ناتوان کننده ای بر سلامت انسان ها داشته باشد. استرس در گربه ها نیز تقریباً به همین ترتیب عمل می کند. استرس، نه تنها می تواند ضعف و مشکلات جسمی موجود را تشدید کند، بلکه می تواند منجر به بروز تعدادی از اختلالات، که اغلب به صورت رفتاری ظاهر می شوند ( مانند عدم استفاده از ظرف بستر، رفتار پرخاشگرانه یا افسردگی و ترک صاحب)، بروز می کند.

متاسفانه، هنگامی که مشکلات رفتاری، ناگهان در گربه ها ظاهر می شوند، صاحبان گربه ها گمان می کنند که ابتدا باید به دنبال علائم و مشکلاتی مانند عفونت های مجاری ادراری، بگردند. سپس در مرحله بعد عوامل استرس زا مانند تغییرات محیطی را در نظر می گیرند. در حالی که گاهی اوقات ‌باید عکس این روند را طی کنند.

علل ایجاد استرس در گربه ها

استرس در گربه ها | دام و پت

درست مانند انسان ها، هر گربه ممکن است واکنش متفاوتی به یک رویداد، شیء یا شخص خاص نشان دهد. با این حال، علل متداولی وجود دارند که به احتمال زیاد باعث ایجاد استرس در گربه ها می شوند.

افراد جدید و حیوانات خانگی

گربه ها اغلب نسبت به هرگونه ایجاد تغییر در خانه حساس هستند. وقتی افراد و حیوانات خانگی بیگانه ای در خانه شما می آیند و می روند، بچه های تازه به خانه می آیند، پدربزرگ و مادربزرگ می آیند تا با شما زندگی کنند، طلاق، تغییر هم اتاقی، ازدواج، گربه های جدید و سایر حیوانات خانگی، و حتی تنها یک شب اقامت فرد بیگانه در خانه، می تواند باعث ایجاد استرس در گربه شما شود.

ساخت و ساز ساختمانی

بوهای غیر عادی، صداهای ساخت و ساز ساختمان، مصالح موجود در خانه، افراد ناآشنا و سایر مواردی که در کارهایی که در خانه یا اطراف خانه محل زندگی شما انجام می شود، وجود دارند، می توانند باعث ایجاد استرس در گربه شما شوند. به سادگی رنگ آمیزی یک اتاق یا انجام برخی از تغییرات در نورپردازی نیز می تواند باعث ایجاد استرس در گربه شود. بنابراین لازم نیست که یک پروژه ساختمانی بزرگ و گسترده باشد تا در گربه استرس ایجاد کند.

حیوانات بیگانه

حیوانات بیگانه، در داخل خانه یا حتی مشاهده کردن آن ها در بیرون از خانه، می تواند برای یک گربه استرس زا باشد. مثلا یک گریه ممکن است با مشاهده یک پرنده در بیرون از خانه، دچار استرس شوند.

حمل و نقل و جا به جایی

اگر مجبور شوید گربه خود را به هر دلیلی جا به جا کنید، احتمالاً حیوان خانگی‌ تان به استرس دچار خواهد شد. عادت نکردن به وسیله نقلیه، مناظر مسیر حرکت و صداهای ماشین یا هواپیما، همه می توانند باعث ایجاد استرس در گربه شوند.

سایر تغییرات محیطی

حتی صدای جارو برقی نیز می تواند باعث ایجاد استرس در گربه شود. تغییر محل بستر گربه، نوع بستر مورد استفاده، محل غذا خوردن گربه و حتی محل قرارگیری اشیاء مورد علاقه اش نمونه های دیگری از تغییرات محیطی هستند که می توانند باعث ایجاد استرس در گربه شما شوند.

چرا گربه ها به اضطراب دچار می شوند؟

استرس در گربه ها | دام و پت

گربه ها نسبت به تغییرات محیطی حس خوبی ندارند. حتی تغییرات ظریف در محیط گربه می تواند منجر به ایجاد استرس در این حیوان خانگی‌ شود. تغییرات اساسی مانند جابجایی خانه یا معرفی نوزاد، همسر یا آوردن حیوان خانگی دیگر به خانه می تواند آثار مخربی داشته باشد. برخی از علل خارجی که ممکن است باعث اضطراب گربه شوند، عبارت اند از:

ویزیت های دامپزشکی

بسیاری از گربه ها هنگام ویزیت دامپزشک می ترسند و دچار استرس می شوند. استفاده از جعبه برای حمل گربه به مطب دامپزشکی، ضروری است. همچنین قرار دادن یک پتو سبک روی جعبه تا زمانی که به مطب دامپزشک برسید، ممکن است به حفظ آرامش گربه کمک کند.

اعضای جدید خانواده (انسان یا حیوان)

باد در معرفی افراد جدید به گربه تان با احتیاط عمل کنید. نباید به طور ناگهانی افراد جدیدی را به گربه خانگی‌ تان معرفی کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که پس از ورود عضو جدید، باید همچنان به گربه خود اهمیت دهید. می توان با مدیریت شرایط، اضطراب گربه خانگی را کاهش داد.

انتقال به محل سکونت جدید

در هنگام نقل مکان به یک خانه جدید، بهتر است وسایلی را که گربه به آن ها عادت کرده است، در یک اتاق جداگانه قرار بدهید. سعی کنید محیط و خانه زندگی قبلی گربه را در محل جدید بازسازی کنید. با این کار، به مرور زمان، گربه خانگی تان به خانه جدید عادت خواهد کرد.

تغییر در برنامه روزانه

شغل جدید یا ایجاد تغییرات دیگر در برنامه روزانه نیز باید با برنامه ریزی از پیش تعیین شده انجام شود. یک هفته قبل از شروع به کار، سعی کنید زمان دور بودن از گربه تان‌ را به آرامی افزایش دهید. پس از بازگشت، زمانی را برای بازی با گربه خود با استفاده از اسباب بازی های مورد علاقه اش اختصاص دهید.

مهمانی های پر سر و صدا

مهمانی های آخر هفته برای گربه ها بسیار استرس زا است. مخصوصاً جشن ها و مهمانی هایی که در آن ها آتش بازی نیز انجام می شود. مهمانی های بزرگ که در آن زنگ خانه دائماً به صدا در می آید، همراه با موسیقی بلند، صحبت کردن و خندیدن، معمولاً حتی آرام ترین گربه را نیز دچار استرس می کند.

دنیای بیرون از پنجره

استرس در گربه ها | دام و پت

باید به این نکته توجه داشته باشید که دنیای بیرون از پنجره، می تواند برای یک گربه خانگی استرس آور باشد. مثلا ممکن است گربه ای که در پشت پنجره نشسته، با مشاهده یک حیوان دیگر، مثلا یک سگ یا گربه، دچار استرس شود. سعی کنید که محیط حیاط خانه تان را آرام نگه دارید. در این صورت گربه با نگاه کردن به بیرون، دچار استرس نخواهد شد.

ترس

آتش سوزی، زلزله، طوفان و گردباد نمونه های رایج عوامل استرس زای ناشی از ترس در گربه ها هستند. اگرچه نمی توان بسیاری از این عوامل استرس زای محیطی را پیش بینی کرد، اما داشتن برنامه ای برای مقابله با شرایط اضطراری قبل از وقوع آن با آماده سازی گربه ها برای مواجهه با این بلایا ضروری است.

استرس های قابل پیش بینی مرتبط با ترس، مانند جشن های پر سر و صدا را می توان پیشاپیش برنامه ریزی و کنترل کرد. گربه ها را در چنین مواقعی در اتاق دور از جشن و با نور کم و پخش موسیقی ملایم نگه دارید.

استرس در گربه های پیر

استرس عامل مهمی در مدیریت سلامتی یک  گربه سالمند یا هر گربه ای با اختلالات جسمی جدی است. گربه هایی با سیستم ایمنی ضعیف، مانند گربه های مبتلا به FIV  یا  FeLV، تحت تاثیر استرس، به خوبی رشد نمی کنند.

گربه ها جوان یا مسن مبتلا به بیماری مزمن، در محیطی آرام با حداقل تغییرات محیطی بسیار بهتر عمل می کنند. در این شرایط آوردن بچه گربه جدید یا یک سگ پر سر و صدا اصلا عاقلانه نیست. نیاز نیست که محیط خانه تان مانند یک بیمارستان ساکت و آرام باشد. بلکه فقط باید از ایجاد سر و صداهای بلند و حرکات ناگهانی اجتناب کنید.

اگر در خانه خود کودک دارید، باید با آموزش مناسب، کودک تان را به حفظ آرامش گربه تشویق کنید.

چگونه استرس را در گربه خود تشخیص دهیم؟

مخفی شدن یکی از واضح ترین علائمی است که نشان می دهد گربه شما دچار استرس شده است. اما این تنها علامت وجود ترس و استرس در گربه نیست. فرار کردن، غرغر کردن، مالیدن بدن به اجسام و عدم استفاده از بستر، همگی می توانند از دیگر علائم وجود استرس در گربه شما باشند.

این علائم نباید نادیده گرفته شوند، به خصوص اگر گربه به طور مرتب این‌ علائم‌ را بروز داده باشد.

چگونه می توان اضطراب گربه را کاهش داد؟

استرس در گربه ها | دام و پت

اگر امکان شناسایی و رفع عامل ایجاد استرس وجود دار، باید برای رفع منبع ایجاد استرس تلاش کنید. با حذف عوامل استرس زا، اضطراب گربه را متوقف خواهید کرد. مثلا اگر گربه شما از یک شی خاص می ترسد، می توانید آن شی را از محل زندگی گربه تان دور کنید.

برخی از داروهای طبیعی مانند گیاهان، عصاره گل یا داروهای هومیوپاتی ممکن است به کاهش استرس و اضطراب گربه ها کمک کنند. هر بار فقط از یک نوع دارو استفاده کنید. پیش از مصرف هر محصول دارویی، ابتدا باید با یک‌ دامپزشک مشورت کنید.

در موارد شدید، دامپزشک شما ممکن است داروی ضد اضطراب تجویز کند تا به گربه شما کمک کند که احساس آرامش بیشتری داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای به حداقل رساندن استرس در گربه انجام دهید این است که سطح استرس شخصی خودتان را پایین نگه دارید. یک فنجان داغ چای گیاهی، یک لیوان آب میوه یا حمام گرم ممکن است در کاهش اضطراب شما موثر باشد.

سخن آخر

اگر شما مضطرب باشید، گربه تان نیز این اضطراب شما را درک خواهد کرد. این اضطراب می تواند از شما به گربه خانگی تان نیز منتقل شود‌. روش های مختلفی برای کاهش اضطراب یک گربه وجود دارد. بهترین کار، رفع منبع ایجاد کننده استرس در گربه خانگی شما است. به عنوان مثال می توان از محصولات حاوی فرمون برای کاهش ترس و اضطراب گربه خانگی تان استفاده کنید.

همچنین، با تغییر رژیم غذایی گربه خانگی‌ تان، می توانید تا حدودی باعث کاهش اضطراب حیوان خانگی تان شوید. برخی مواد غذایی ممکن است باعث کاهش استرس گربه خانگی تان شوند. درباره غذاهایی که باعث کاهش استرس حیوان خانگی و آرامش آن‌ می شود، بهتر است با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

در صورت لزوم، گربه های تحت فشار شدید استرس، ممکن است به ترکیبی از فرمون ها، مکمل ها، رژیم ها و حتی داروها برای کاهش استرس خود نیاز داشته باشند.

ممکن است مصرف فلوکستین، گاباپنتین، آمیتریپتیلین و سایر داروهای تجویز شده توسط دامپزشک در مورد استرس هایی که با روش های دیگر قابل درمان نیست، توصیه شود. بسته به شرایط، ممکن است نیاز باشد که این داروها به طور موقت یا بلند مدت تجویز شوند.

اما اگر داروها بتوانند استرس گربه تان را کاهش داده و باعث آرامش آن شوند، استفاده از آن ها ارزش دارد. دامپزشک باید داروهای مناسب برای گربه خانگی‌ شما را تجویز کند. هرگز به طور خودسرانه به گربه خود دارو ندهید.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/stressed-out-cats-3384944

https://www.thesprucepets.com/stress-in-cats-552164

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا