حیوانات خانگی کوچک

استرس در لاک پشت ها

تشخیص استرس در لاک پشت ها ممکن است دشوار باشد، اما مهم است علائمی که نشان دهنده بروز استرس در حیوان خانگی شماست را تشخیص دهید زیرا آنها هر از گاهی از استرس رنج می برند. بی‌اشتهایی و پنهان‌کاری زیاد از علائم شایع هستند. بیماری ها، صدمات، تغییرات محیطی، صداهای مداوم، جابجایی یا دست زدن به آنها و قلدری علل شایع استرس هستند.

داشتن یک لاک پشت می تواند یک تجربه بسیار منحصر به فرد باشد، و این به این دلیل است که آنها با حیوانات خانگی معمولی، مانند سگ، بسیار متفاوت هستند. آنها الزامات خاص خود را دارند و بسیار متفاوت رفتار می کنند. به دلیل رفتار ظریف و مشخص آنها، مشاهده و تشخیص به موقع علائم استرس در لاک پشت ها بسیار دشوار است. برخی از علائم ممکن است به سادگی طبیعی به نظر برسند، یا ممکن است آنها را با علائم سایر مسائل اشتباه بگیرید.

در حقیقت، لاک پشت ها ممکن است از استرس رنج ببرند و شما باید این علائم را بشناسید تا بتوانید علت را از بین ببرید. بنابراین، بیایید علائم استرس را در لاک پشت ها را بررسی کنیم.

اثرات فیزیکی استرس بر لاک پشت ها چیست؟

وقتی صحبت از استرس در لاک پشت ها می شود، منظور ما فقط استرس روانی نیست. یکی از نگرانی‌های اصلی آسیب فیزیکی است که می‌تواند بر لاک پشت وارد کند. اساساً سیستم ایمنی لاک پشت می تواند تحت تأثیر این موضوع قرار گیرد. حتی منجر به سرکوب سیستم ایمنی می شود.

حیوان خانگی شما ممکن است بیشتر از عفونت های باکتریایی رنج ببرد. حتی سیستم ایمنی بدن آنها احتمال دارد واکنش کندتری به این عفونت ها داشته باشد. در این شرایط لاک پشت ها، راحت تر و بیشتر اوقات بیمار می شود. حتی مبارزه با عفونت به یک مبارزه واقعی تبدیل خواهد شد.

استرس همچنین می تواند منجر به افسردگی و بی انگیزگی در لاک پشت ها شود. همین امر به مرور زمان باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود. در بدترین سناریوها، اگر مشکل خیلی بد باشد و صاحب آن کاری برای حل آن انجام ندهد، لاک‌پشت‌ها حتی می‌توانند به دلیل استرس بمیرند.

چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟

علائم نشان دهنده استرس در لاک پشت

استرس در لاک پشت ها | دام و پت

استرس چیزی است که تشخیص آن در لاک پشت ممکن است دشوار باشد. زیرا علائم یا آنقدرها آشکار نیستند یا به سادگی آنها را با علائم سایر بیماری ها اشتباه می گیرید. اما اگر به طور طبیعی به حیوان خانگی خود توجه زیادی داشته باشید، غیرممکن است که تغییرات رفتاری را تشخیص دهید. ناگهان، لاک پشت شما با استانداردهای معمولی خود بسیار افسرده به نظر می رسد.

شایع ترین علائمی که نشان می دهد لاک پشت شما استرس دارد، عبارتند از:

مشکلات تغذیه

لاک پشت ها معمولاً زمانی که باید به خواب زمستانی بپردازند دست از غذا خوردن می کشند. بنابراین اگر دیدید که لاک پشت به طور ناگهانی مراقبت از غذا را متوقف می کند، ممکن است به خواب زمستانی فکر کنید. با این حال، اگر زمان خواب زمستانی حیوان خانگی نرسیده باشد و غذا و آب نخورد، ممکن است نشان دهد که لاک‌پشت تحت استرس زیادی است.

به طور کلی، زمانی که استرس زندگی لاک پشت را تحت الشعاع قرار می دهد، تغییرات اشتها بسیار رایج است. به حیوان خانگی خود و عادات غذایی آن بسیار توجه کنید. اگر اشتهای لاک پشت برای غذا کاهش یافته باشد، می تواند نشان دهنده بیماری زمینه ای یا اینکه لاک پشت تحت استرس است. البته ناگفته نماند که اگر به درستی غذا نخورد، لاک پشت می تواند از گرسنگی بمیرد.

مشکلات نگهداری و پناه گرفتن

معمولاً لاک‌پشت‌ها به سمت نور لامپ می‌روند تا دمای بدن خود را به اندازه کافی حفظ کنند و در نتیجه سالم و شاد بمانند. اگر این رفتار در آنها متوقف شود، به وضوح نشان دهنده انحراف از رفتار غریزی است و بنابراین ممکن است ناشی از استرس باشد. در این شرایط باید قبل از اینکه لاک پشت در وضعیت بحرانی قرار بگیرد، مراقبت شود.

پنهان شدن زیاد

اگر لاک پشت شروع به پنهان شدن زیاد کرد، ممکن است به دلیل استرس ناشی از چیزی یا محرکی در محیط آن باشد. لاک پشت از حضور و فعالیت خودداری می کند و در عوض شروع به پنهان شدن می کند.

بی حالی

علاوه بر تمام علائم دیگر، ممکن است متوجه شوید که لاک پشت شما بی حال تر از حد معمول به نظر می رسد. حتی اگر آنها بسیار متفاوت از سایر حیوانات خانگی هستند و شادی خود را به یک شکل ابراز نمی کنند، اما اگر لاک پشت شما بی حال و با حرکت بسیار کم باشد، باز هم علائم استرس کاملاً مشهود خواهد بود. برای مثال اگر در تمام طول روز در یک نقطه محصور به نظر می‌رسند و از حرکت، حتی از خوردن خودداری می‌کنند. اگر این علامت را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، ممکن است ناشی از استرس باشد.

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید.

چگونه استرس را در لاک پشت ها به حداقل برسانیم؟

استرس در لاک پشت ها | دام و پت

اگر لاک پشت شما استرس دارد، یا شدیداً به آنها مشکوک هستید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش استرس و حتی خلاص شدن از شر آن برای همیشه انجام دهید. اول از همه، باید شرایط را تجزیه و تحلیل کنید و ببینید و علت اصلی استرس را تشخیص دهید.

توقف تغییرات محیطی

لاک پشت ها دوست ندارند که محیط اطرافشان زیاد تغییر کند. بنابراین، اگر شروع به جابجایی اشیاء در محفظه آن کنید، به خصوص اگر این کار را مکرر انجام دهید، ممکن است لاک پشت شما از این موضوع ناراحت شود.

مطمئن شوید که وسایل را در اطراف محوطه حیوان خانگی جابه جا نمی کنید. همچنین حیوان خانگی خود را از محیطی به محیطی دیگر منتقل نکنید. اگر از محیط آشنای خود جابجا شوند، احساس ناامنی خواهند کرد. در عوض همین روال را حفظ کنید.

اگرچه ممکن است به اندازه کافی برای شما بی ضرر به نظر برسد، لاک پشت ها مطمئناً تغییر را یک چیز مثبت نمی دانند، بنابراین مطمئن شوید که این کار را تا حد امکان کم انجام دهید.

محیط را ساکت نگه دارید.

لاک پشت ها صداهای بلند یا موسیقی را دوست ندارند. بنابراین اگر شروع به برگزاری مهمانی ها کردید و لاک پشت همیشه پنهان شد، تعجب نکنید. این حیوانات خانگی یک محیط نسبتاً آرام را ترجیح می دهند. صداهای بلند چیزی نیست که آنها را اذیت می کند. شبیه سازی از محیط طبیعی آنها بهترین کاری است که می توانید انجام دهید. واضح است که موسیقی چیزی نیست که در آنجا وجود داشته باشد.

بنابراین، اگر می‌خواهید کمی موسیقی پخش کنید، صدا را پایین بیاورید، وگرنه لاک پشت را از محیط دور نگه دارید.

لاک پشت را در کنار سایر لاک پشت های مهاجم قرار ندهید. اگر لاک پشت دارید، باید آن را به تنهایی در سلول انفرادی نگه دارید. برخلاف ما انسانها، آنها با تنها زندگی کردن مشکلی ندارند.

اگر به این فکر کرده اید که به لاک پشت خود یک شریک بدهید، باید در تصمیم خود تجدید نظر کنید. به خصوص اگر هر دو نر باشند. دیر یا زود آنها شروع به رقابت می کنند و یکی از آنها بر دیگری مسلط می شود و آن را قلدری می کند. در نتیجه لاک پشت ضعیف تر مورد آزار و اذیت قرار می گیرد. حتی احساس استرس می کند و ممکن است افسرده شود.

ساده ترین راه برای اطمینان از اینکه این اتفاق نمی افتد این است که لاک پشت های خود را در محوطه های جداگانه نگه دارید.

خیلی با لاک پشت بازی نکنید.

استرس در لاک پشت ها | دام و پت

لاک‌پشت‌ها دوست ندارند بیش از حد بلند شوند و دست به دست شوند. این شرایط در واقع استرس زیادی ایجاد می کنند. بنابراین، هر چقدر هم که وسوسه انگیز باشد، با آنها زیاد بازی نکنید و دست نزنید. فقط در هنگام بررسی آلودگی، بیماری یا آسیب این کار را انجام دهید.

مراقب رژیم غذایی باشید.

وقتی صحبت از رژیم غذایی می شود، تنوع مهم است. رژیم غذایی لاک پشت شما باید بیشتر شامل سبزیجاتی مانند خردل، قاصدک، کاسنی و شبدر باشد. شما می توانید خودتان را از دانه ها پرورش دهید تا اطمینان حاصل کنید که منبع ثابتی دارید. لاک پشت ها همچنین می توانند چیزهایی مانند فلفل دلمه ای، گل کلم و سیب زمینی شیرین بخورند .

اگر به لاک پشت خود میوه می دهید، مطمئن شوید که این میوه ها فقط حدود پنج تا ده درصد از رژیم غذایی آن را تشکیل می دهند. میوه هایی مانند کیوی، خربزه و انواع توت ها مناسب هستند. از آنجایی که میوه حاوی مقدار زیادی قند است، بهتر است آن را به چند بار در هفته محدود کنید.

مکمل های ویتامین نیز برای لاک پشت شما مهم هستند. مکمل‌های کلسیم و ویتامین A را می‌توان از فروشگاه خزندگان محلی یا آنلاین خریداری کرد و روی مواد غذایی که تهیه می‌کنید بپاشید.

سخن آخر

همانطور که می بینید، استرس حتی در لاک پشت ها نیز ممکن است رخ دهد. تشخیص کاری برای ایجاد یا تشدید آن انجام نمی دهید ضروری است. به طور مرتب حیوان خانگی و رفتار او را مشاهده کنید و سعی کنید عوامل استرس زا را از بین ببرید تا بتواند زندگی شاد و آرامی داشته باشد.

استرس در لاک پشت ها غیرمعمول نیست، اما معمولاً می توان آن را با نگاه کردن به محیطی که در آن نگهداری می شود برطرف کرد. با این حال، از آنجایی که بسیاری از علائم استرس مشابه علائم ناشی از بیماری است، آگاهی از علائم بیماری های رایج مانند بیماری های تنفسی و ذات الریه ضروری است.

پیشنهاد می‌کنیم اگر لاک پشت شما نشانه‌هایی غیرعادی از خود نشان می‌دهد، ابتدا به سطوح دما، نور و رطوبت نگاه کنید تا مطمئن شوید که در سطوح درست هستند. اگر رفتار لاک پشت همچنان شما را نگران می کند، عاقلانه است که از یک دامپزشک مشاوره بگیرید.

شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها چیست؟

منبع
https://tortoiseexpert.com/recognizing-the-symptoms-of-stress-in-tortoises/https://www.justexoticpets.com/signs-that-a-tortoise-is-stressed/

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

 1. سلام.لاکپشت من بیشتر مواقع تو خونه آزاده و می تونه برای خودش گردش کنه،من همه جاهایی که مبتونه بره زیرش رو پوشوندم و از این بابت خیالم راحته،اما لاکثشت من مدام اطراف من حرکت میکنه،اون یه مسیر رومیره و برمبگرده میای جلوی من چند دقیقه می ایسته و دوباره راه می افته،وقتی هم که رو کاناپه اس همش از سر و کول من بالا میره،وقتی میخواد از روی کاناپه بره پایین می ایسته تا من دستم رو میارم جلوش و خودش میاد تو دستم و وقتی میرسه به زمین از دستم میاد پایین،البته فقط در این حالت خودش میاد تو دستم و در مواقع دیگه علاقه ای نداره بیاد تو دستم مگه اینکه بخواد از جای بلندی به جای دیگه بره،حالا با این شرایط آیا لاکپشت من هم می تونه بخاطر دست زدن من بهش استرس بگیره؟
  نژادش برکه ایه خزریه
  ممنون

  1. اگه برخلاف میل اش باشه و شما بهشون دست بزنید بله ممکنه تحت استرس و فشار قرار بگیرند

   1. سلام وقتتون بخیر
    من لاک‌پشتم رو تازه آوردم خونه
    و چون جای مناسبی براش نداشتم و آب زود سرد میشد
    مجبور میشدم جا به جا کنمش
    از وقتی اومده زیر برگ قایم میشه هیچی نمیخوره
    از نظر ظاهری شبیه به برکه ای هستش ولی خواهرم میگه توی خشکی پیدا کردنش
    خیلی خیلی کوچولو هستش
    دوس ندارم استرس براش بمونه چطوری میتونم کمکش کنم که راحت تر باشه و بتونه غذا بخوره؟

    1. باید شرایط دمایی و محل زندگی مناسب باشه، در صورت مناسب نبودن موجب استرس و پنهان شدن اش میشه

 2. و اینکه لاک‌پشتم وقتی کاملا زیر آب ( مماس با سطح اب) هستش از دماغش حباب میزنه
  طبیعی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا