اسب ها

اسب ها چگونه جفت گیری می کنند؟

اسب ها چگونه جفت گیری می کنند؟ اسب‌ها مانند بسیاری از پستانداران دیگر جفت می‌گیرند و به دنبال آن اسب نر (اسب نر) سوار بر مادیان پذیرا (اسب ماده) می‌شود. مادیان در بارورترین روزهای خود که 5 تا 7 روز در آغاز چرخه اوست، علائم تحریک جنسی را نشان می دهد. این زمان ایده آل برای جفت گیری اسب ها برای تولید کره است. اگر قصد دارید اسب خود را پرورش دهید، ممکن است یک فرآیند ساده و طبیعی به نظر برسد، مواردی وجود دارد که باید برای افزایش شانس بارداری موفق در نظر بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد چرخه پرورش اسب، بلوغ جنسی و رفتارهای جفت گیری، ادامه مقاله جفت گیری اسب ها در دام و پت را بخوانید.

مانند بسیاری از پستانداران نر، اسب نر مایل به جفت گیری در طول سال هستند. این بدان معنی است که زمان واقعاً به ماده بستگی دارد. پس چگونه یک مادیان به اسب نر نشان می دهد که آماده جفت گیری است؟

هنگامی که یک مادیان بارور و در دوران تحریک جنسی باشد، علائم فیزیکی مانند ترشحات و فرج متورم را نشان می دهد. و زمانی که اسب نر در اطراف اسب ماده است، احتمال دارد در مقابل او ادرار کند (فرومون هایی را آزاد می کند که به او می گوید آماده جفت گیری است) و ممکن است خود را در حالت خاصی قرار دهد. هنگامی که او توجه اسب نر را به خود جلب کرد، دم خود را بلند می کند تا به او نشان دهد که آماده جفت گیری است.

نحوه جفت گیری اسب ها: خواستگاری

اگرچه مادیان های بارور معمولاً پذیرای اسب نر هستند، اما این بدان معنا نیست که اسب نر نیازی به تلاش ندارد. اسب نرها یک مادیان بارور را از طریق نشانه هایی که به او می دهد حس می کنند. برای آزمایش اینکه آیا مادیان پذیرا است یا نه، اسب نر ممکن است مادیان ها را بو کند. هنگامی که یک اسب نر، آمادگی جفت گیری یک مادیان را تشخیص دهد، نسبت به آن واکنش نشان می دهد. به عبارت دیگر، سر خود را به سمت عقب بلند می کند و بینی خود را در هوا می گیرد و ممکن است لب بالایی خود را خم کند. او ممکن است در اطراف برای مادیان خودنمایی کند. سپس او اغلب نوعی رقص انجام می دهد، سم های خود را از روی زمین بلند می کند و در دایره های محکم می چرخد.

پس از این نمایش، اسب نر به اسب ماده نزدیک می شود و ممکن است او را گاز بگیرد یا سرش را به او بکوبد. اگر مادیان او را قبول نکند، پس از آن شروع به بو کردن پشت، پاها و دم او می کند. در این مرحله، مادیان احتمالاً دم خود را به سمت او بلند می کند. عمل خواستگاری معمولاً طولانی‌تر از خود عمل جفت‌گیری است که فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟

تغییرات بعد از جفت گیری مادیان

اسب ها چگونه جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

اگر برای اولین بار است که بر پرورشی نظارت می کنید، اگر مادیان شما بعد از جفت گیری به پهلویش افتاد، نگران نباشید. افتادن مادیان پس از جفت گیری بسیار رایج است و بیشتر در مورد اولین بار اتفاق می افتد. اگرچه بسیاری از مادیان ها هر بار پس از جفت گیری سقوط می کنند. تئوری های زیادی در مورد اینکه چرا یک مادیان ممکن است سقوط کند و پس از جفت گیری به مدتی برای بهبودی نیاز دارد وجود دارد:

هورمون ها

 در اینجا هورمون هاممکن است وارد عمل شوند. هورمون ها در طول چرخه فحلی در نوسان هستند و در دوران باروری به اوج خود می رسند. هورمون‌های مادیان نیز ممکن است باعث شوند که او پس از جفت‌گیری برای بهترین شانس باردار شدن دراز بکشد.

بازیابی تعادل

در حالی که وزنی که اسب نر روی مادیان می گذارد معمولاً هیچ آسیبی ندارد، مطمئناً می تواند او را از تعادل خارج کند. وقتی او از اسب پیاده می شود، ممکن است متوجه شود که تعادل خود را از دست داده و برای بهبودی دراز می کشد.

هیجان یا استرس

محتمل‌ترین دلیل دراز کشیدن مادیان‌ها پس از جفت‌گیری این است که بیش از حد خسته هستند و نیاز به استراحت دارند تا ضربان قلب خود را به سطح طبیعی برگردانند. اسب نر هنگام خواستگاری و جفت گیری می تواند پرخاشگر و بیش فعال باشد و اسب ها موجودات حساس اجتماعی هستند. هنگامی که یک مادیان هورمونی با یک اسب نر هیجان‌زده روبرو می‌شود، ممکن است بدن و ذهن او تحت استرس قرار گیرند و این امر منجر به نیاز به استراحت کوتاهی می‌شود.

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟

اسب ها چه زمانی جفت گیری می کنند؟

اکثر اسب‌ها چرخه‌ای فصلی دارند که برای اولین بار در فصل بهار گرم می‌شوند و در اواخر تابستان به پایان می‌رسند. مادیان ها در این فصل تولید مثل هر 21 روز به تحریک می شوند و در طی 5 تا 7 روز از چرخه خود بارور و آماده جفت گیری هستند. مادیان ها فصل تولید مثل خود را به تدریج آغاز می کنند و اولین چرخه سال اغلب نامنظم و برای اهداف پرورشی غیرقابل اعتماد است. در حدود سن 15 سالگی، چرخه مادیان تا زمانی که به طور کامل متوقف شود، معمولا بین 15 تا 20 سالگی کمتر می شود.

چرا اسب ها پرورش دهندگان فصلی هستند؟

اسب ها چگونه جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

متوسط دوره بارداری برای حاملگی مادیان 11 ماه است. اواخر بهار و تابستان فصل‌های ایده‌آلی برای زایمان هستند، زیرا این ماه‌های گرم‌تر و معتدل‌تر به تضمین بیشترین شانس بقا برای کره‌های جوان کمک می‌کنند. به همین دلیل، مادیان‌ها معمولاً در اواخر تابستان یا اوایل پاییز از رفتن به گرما دست می‌کشند تا در ماه‌های پایانی سال باردار نشوند و مجبور شوند در فصل خشن‌تر زمستان، کره‌ای جوان پرورش دهند. اما اگر بخواهید کره زمستانی داشته باشید و آب و هوای معتدل و یا منابعی برای اطمینان از مراقبت و گرما مناسب برای نوزاد داشته باشید،

چه بسیاری از پرورش دهندگانی که می توانند از مراقبت مناسب از کره اسب ها در زمستان اطمینان حاصل کنند، ترجیح می دهند یک فصل تولید مثل طولانی مدت (یا زود هنگام) را در میان مادیان های خود تشویق کنند. نور روز یا کمبود آن می تواند بر هورمون ها و چرخه های فحلی اسب تأثیر بگذارد . این کمبود نور روز است که مانع از ورود بسیاری از پستانداران به گرما در طول ماه های زمستان می شود.

همانطور که قرار دادن نور در مرغداری شما می تواند تولید تخم مرغ زمستانی را تشویق کند، قرار گرفتن مادیان در معرض نور مصنوعی در طول زمستان نیز می تواند بدن آنها را فریب دهد تا وارد دوره تحریک پذیری شود.

مادیان ها به چه مقدار نور نیاز دارند؟ اگر می خواهید باروری زمستانی یا چرخه قابل اعتماد اوایل بهار را تشویق کنید، می خواهید 14 تا 16 ساعت نور مصنوعی در روز را در نظر بگیرید. تامین این نور در صورتی که اسب شما در شب متوقف است آسان تر است و می توان با اضافه کردن نور به غرفه مادیان خود در ساعات عصر انجام داد.

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها را بشناسید.

چه زمانی اسب ها از نظر جنسی بالغ می شوند؟

اسب ها چگونه جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

بلوغ جنسی اصطلاحی است که به حیوانی که بلوغ را شروع کرده است اطلاق می شود. یک مادیان معمولاً در حدود 12 تا 15 ماهگی به اولین گرمای خود می رود. با این حال، این سن اولیه شروع بلوغ نباید به عنوان آمادگی کامل برای جفت گیری تعبیر شود. سن 2 سالگی مطلقاً اولین دوره ای است که می توان به طور ایمن پرورش داد، و بسیاری از پرورش دهندگان این سن را برای سلامت و رشد مناسب فیله بسیار جوان می دانند.

اسب‌ها بسته به نژادشان تا سن 4 تا 6 سالگی کاملاً از نظر جسمی بالغ نمی‌شوند و هنوز رشد و نمو مفصل زیادی در یک بچه 2 ساله اتفاق می‌افتد. بسیاری بر این باورند که پرورش ماهی پر شده در 2 سالگی رشد او را متوقف کرده و منجر به رشد غیر طبیعی می شود.با این حال، باید در نظر داشته باشیم که دوره بارداری برای یک اسب 11 ماه است، و بنابراین، ماهی که در 25 ماهگی پرورش یافته باشد، در واقع تا 3 سالگی زایمان نمی کند.

بیشتر آسیب های فیزیکی که حاملگی بر مادیان وارد می کند در 1-2 ماه آخر بارداری رخ می دهد. بنابراین 9-10 ماه اول برای بدن او حداقل از نظر رشد مفاصل و استخوان نسبتاً آسان است. با این حال، پرورش اسب زیر 4 سال باید با احتیاط زیاد و تنها پس از دریافت اطلاعات کامل از دامپزشک انجام شود.

آمادگی ذهنی اسب ها

علاوه بر نیازهای فیزیکی بارداری، اکثر پرورش دهندگان موافق هستند که اسب باید از نظر ذهنی به اندازه کافی بالغ باشد. تا بتواند برای کره اسب خود مادر خوبی بسازد. اسب زیر 4 یا 5 سال ممکن است توانایی ذهنی برای پاسخ مناسب به کره اسب خود را نداشته باشد و این می تواند برای رشد کره پس از تولد مضر باشد.

به آمادگی ذهنی که یک مادر انسان 15 ساله ممکن است در مقابل یک مادر انسان 30 ساله داشته باشد فکر کنید. هر دو زن بارور و قادر به باردار شدن بودند، اما مادر جوان‌تر ممکن است زمان چالش‌برانگیزتری را برای پذیرش خواسته‌های مادری داشته باشد.

آیا مادیان شما آماده تولید مثل است؟

اسب ها چگونه جفت گیری می کنند؟ || دام و پت

در حالی که تصمیم گیری در مورد زمان پرورش مادیان شما کاملاً فردی است و بر اساس تعدادی از عوامل خواهد بود. اکثراً موافق هستند که سن اولیه مادیان مولد بین 5 تا 10 سال است. البته، اگر می خواهید مادیان خود را بیش از یک بار پرورش دهید، می خواهید از سمت قبلی آن محدوده شروع کنید.

اگر می خواهید مادیان خود را پرورش دهید، ایده خوبی است که یک دامپزشک او را معاینه کامل کند. تا مطمئن شود که از سلامت مطلوب برای انجام یک بارداری سالم مطمئن است. مهم است که مادیان خود را خیلی جوان پرورش ندهید، و مهم است که در طول بارداری از او مراقبت (و کالری) بیشتری داشته باشید. اگرچه ممکن است حاملگی 11 ماهه طولانی به نظر برسد. اما زمانی که او کره اسب خود را به دنیا آورد ارزش صبر کردن را دارد.

بیماری مشمشه یا گلندرز در اسب ها چیست؟

منبع
https://equinehelper.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا