اسب ها

اسب ها چقدر عمر می کنند؟

اسب ها چقدر عمر می کنند؟ میانگین طول عمر یک اسب 25 تا 30 سال است، پونی های کوچک به طور متوسط کمی بیشتر عمر می کنند و اسب های کشنده بزرگ به طور متوسط عمر کوتاه تری دارند. با ژنتیک خوب، مراقبت مناسب و توجه ویژه، اسب شما ممکن است تا 30 سالگی زندگی کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد طول عمر اسب، مدت زمان سوار شدن بر اسب و اقداماتی که می توانید برای افزایش عمر اسب خود انجام دهید، ادامه مطلب از دام و پت را بخوانید.

چگونه عمر اسب خود را افزایش دهیم؟

شما می خواهید به اسب خود بهترین فرصت را برای رسیدن به طول عمر کامل خود بدهید. اگر اسب شما شریک سوارکاری شما است، می‌خواهید هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا مدت زمانی که می‌توانید به سوارکاری آن‌ها ادامه دهید را افزایش دهید. برای انجام این کار، باید در نگهداری و مراقبت از دامپزشک فعال باشید، به نیازهای غذایی اسب خود توجه کنید و بر سلامت کلی آنها تمرکز کنید.

حفظ و نگهداری مناسب

حفظ و نگهداری به معنای ارائه واکسن های لازم و پروتکل های کرم زدایی با توجه به منطقه شما، شناور نگه داشتن منظم دندان های اسب شما و بازدیدهای منظم از کشتی گیر است. همه این اشکال تعمیر و نگهداری به جلوگیری از مشکلات در مسیر کمک می کند. به عنوان مثال، اسبی که مرتباً سم را اصلاح نمی‌کند، ممکن است صدمه به سم فلج‌کننده داشته باشد و اسبی که دندان‌هایش شناور نباشد، در معرض خطر زخم‌های دردناک و کاهش وزن است.

توجه به تغذیه اسب

همچنین باید به تغذیه اسب خود، به خصوص در سال های بالاتر، توجه زیادی داشته باشید. بسیاری از اسب‌های مسن‌تر ممکن است به غلات و نحوه تکمیل رژیم غذایی خود و روش‌های آسان‌تر برای غذا خوردن نیاز داشته باشند. با افزایش سن اسب ها ممکن است دندان های خود را از دست بدهند که می تواند چرایدن را برای آنها دشوار کند. غلات و یونجه خرد شده قند و مواد مغذی اضافی را فراهم می کند که اسب مسن ممکن است نتواند از علف دریافت کند.

شما همچنین باید مطمئن شوید که اسب شما از نظر روانی سالم است. برای تأمین رفاه اسب خود، مطمئن شوید که آنها یک دوست چراگاهی برای خود دارند و زمان کافی برای بیرون رفتن دارند. اسبی که بیشتر روز را به تنهایی در غرفه رها می کند ممکن است افسرده و بی حوصله شود. ورزش نکردن اسب متوقف شده نیز بر سلامت قلبی عروقی و تنفسی او تأثیر می گذارد.

چگونه سن اسب را تعیین کنیم؟

اسب ها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

مانند بسیاری از حیوانات دیگر، می توانید با نگاه کردن به دندان های اسب، چیزهای زیادی در مورد سن اسب بگویید. دندان های یک اسب جوان تقریب دقیق تری در مورد سن نسبت به دندان های یک اسب مسن نشان می دهد، زیرا عوامل زیادی وجود دارد که بر روی دندان های اسب با افزایش سن تأثیر می گذارد.

وقتی کره ای به دنیا می آید، هیچ دندانی در دهانش نخواهید دید. دندان های شیری کره اسب ها (که به عنوان دندان های شیری یا دندان های موقت نیز شناخته می شوند) به تدریج در 9 ماه اول زندگی رشد می کنند. هنگامی که اسب بین 2 تا 3 سال سن دارد، دندان های شیری او با دندان های دائمی یا بالغ جایگزین می شوند. این کار برای چند سال آینده ادامه می یابد تا زمانی که اسب تمام دندان های دائمی خود را در حدود 5 سالگی داشته باشد. از ترتیبی که دندان های شیری با دندان های بزرگسال جایگزین می شوند، می توان سن اسب زیر 5 سال را با درجه ای از دقت معقول تعیین کرد.

تشخیص سن اسب از روی دندان

یکی از راه‌های حدس زدن سن اسب بالغ، نگاه کردن به شکل دندان‌های اوست. دندان‌های دائمی جوان به شکل مقعر هستند و در جامعه اسب‌ها از این فرورفتگی‌ها به عنوان فنجان یاد می‌شود. اسب‌های مرتع تقریباً 12 تا 14 ساعت در روز را صرف چرا می‌کنند و با افزایش سن اسب، این چرا بر روی فنجان‌های دندان‌هایش تأثیر می‌گذارد. زمانی که اسب تقریباً به 10 تا 12 سالگی برسد، فنجان‌های روی سطح دندان‌های او معمولاً صاف می‌شوند.

یکی دیگر از شاخص های سن، زاویه دندان ها است. دندان های بالغ جوان نسبتاً صاف خواهند بود، اما با بالا رفتن سن اسب، این دندان ها به آرامی شروع به زاویه دار شدن به سمت بیرون می کنند. با برجسته تر شدن زاویه، دندان نیز بلندتر می شود. همچنین ممکن است در حدود سن 10 سالگی متوجه چیزی به نام سطح شیار گالواین در خط لثه شوید. این شیار تا زمانی که به طول کل دندان برسد به رشد خود ادامه می دهد و زمانی که اسب به سن پیری خود برسد شروع به عقب نشینی از خط لثه می کند.

چه زمانی اسب برای سوار شدن پیر در نظر گرفته می شود؟

اسب ها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

مدت زمانی که اسب شما قابل سوار شدن باقی می ماند به عوامل مختلفی به ویژه ژنتیک اسب شما و تاریخچه اسب شما بستگی دارد. مهم است که اطمینان حاصل شود که اسب شما با افزایش سن، مراقبت های منظم دامپزشکی دریافت می کند، زیرا مداخله زودهنگام می تواند تأثیر قابل توجهی بر آینده اسب شما در زیر زین داشته باشد.

اسب‌های مدرن معمولاً نسبت به اسب‌های سی یا پنجاه سال پیش می‌توانند برای مدت زمان طولانی‌تری سوار شوند. این شرایط عمدتاً به دلیل پیشرفت در دامپزشکی است. به طور کلی، ممکن است انتظار داشته باشید که یک اسب در حدود سن 25 سالگی بازنشسته شود.

در حالی که ژنتیک نقش مهمی در سلامت اسب شما با ورود به سنین بالاتر دارد، تاریخچه او نیز نقش مهمی ایفا خواهد کرد. به عنوان مثال، اسبی که به صورت رقابتی پریده است، ممکن است زودتر از اسب درساژ دچار ضعف مفصل شود.

سالهای اولیه اسب نیز تأثیر زیادی خواهد داشت. اسب را تا 4 تا 5 سالگی نباید از زیر زین و به شدت کار کرد. اگر اسب خیلی زود شروع شود، احتمال مشکلات کمر افزایش می یابد. رشد اسب ها تا سن 5 سالگی تمام نشده است و حمل هر دو اسب و سوار می تواند باعث آسیب ساختاری به ستون فقرات و عضلات شود.

آیا اسب پیر می تواند در ورزش های سوارکاری شرکت کند؟

اسب ها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

برخی از ورزش ها برای بدن اسب سخت تر از سایر ورزش ها هستند.

به عنوان مثال، نژادهای اصیل، معمولاً از سن 2 سالگی شروع به مسابقه می کنند. در نظر گرفته می شود که نژاد اصیل تا سن 4 و نیم سالگی به اوج مسابقه خود رسیده است. به همین دلیل، بیشتر نژادهای تروبرد تا سن 5 یا 6 سالگی بازنشسته می شوند.

از سوی دیگر، اسب‌های درساژ قبل از اینکه برای بالاترین سطح رقابت آماده شوند، نیاز به اصلاح بیشتری دارند. برای واجد شرایط شدن در جایزه بزرگ، اسب باید حداقل 7 سال سن داشته باشد. اکثر اسب های درساژ رقابتی بین 8 تا 12 سالگی به اوج خود می رسند.

میانگین سنی یک اسب در مسابقات پرش نخبگان بین 10 تا 11 سال است، اگرچه تعداد اسب‌های بزرگ‌تر از 14 سال به میزان قابل توجهی کمتر در دایره‌های پرش است.

با هر ورزشی، ممکن است اسبی داشته باشید که زودتر از حد متوسط بازنشسته شود، یا ممکن است با اسبی که هنوز در سنین نوجوانی یا حتی بیست سالگی خود قوی است، به پایان برسد. تصمیم گیری در مورد زمان بازنشستگی اسب یک تصمیم شخصی است که باید بر اساس نیازهای اسب شخصی شما باشد.

پیرترین اسب چند سال عمر کرده است؟

مسن ترین اسب ثبت شده در نوامبر سال 1822 در سن 62 سالگی مرد. نام اسب پیر بیلی بود. بیلی پیر اکثر عمر خود را با همان مالک زندگی کرد. تا سن 59 سالگی هم به عنوان اسب بارج و هم اسب جین کار کرد و در آن زمان به راحتی بازنشسته شد. او چندین بار نقاشی شد و به دلیل سنش مشهور بود. یک دامپزشک در ژوئن سال 1822 با او ملاقات کرد و مستند کرد که در حالی که دندان‌هایش فرسوده شده بود.

در حالی که نباید انتظار داشته باشید که اسب شما تا 60 سالگی زندگی کند. می توانید از او انتظار داشته باشید که نسبت به 30 سال قبل بیشتر عمر کند. هم دامپزشکی و هم پیشرفت در خوراک در چند دهه اخیر پیشرفت زیادی داشته است.

منبع
https://equinehelper.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا