گاو و گوسفند

از شیر گرفتن بز

از شیر گرفتن بزغاله ها فرآیند حیاتی و ضروری تغییر یک پستاندار از یک رژیم غذایی مایع به یک رژیم غذایی جامد است. تا زمانی که این فرآیند شروع شود، نوزاد حیوان، در اکثر موارد، فقط شیر مادر یا شیر جایگزینی را که از شیشه به او داده می شود، مصرف می کند. فرآیند از شیر گیری باید تدریجی باشد.

چه زمانی بزها را از شیر بگیریم؟

پرورش بزها اغلب یک فرایند با ارزش و در عین حال چالش برانگیز است. از شیرگیری بزغاله ها، می تواند یک کار سخت و استرس زا باشد. تشخیص زمان از شیرگیری و درک فرآیند آن، عناصر کلیدی برای انتقال موفقیت آمیز یک بز جوان از شیر و غذاهای جامد است.

بزغاله ها باید زمانی از شیر گرفته شوند که وزن هنگام تولد به مقدار مشخصی افزایش یابد. روند از شیرگیری، همراه با وزن و سن بزغاله، نقش مهمی در توانایی آن در مبارزه با بیماری ها و رشد خوب در بزرگسالی ایفا می کند.

فرآیند از شیرگیری یک نقطه عطف مهم در زندگی بزغاله است. ما در این مقاله دام و پت سعی کرده ایم به شما کمک کنیم که تشخیص دهید چه زمانی بزغاله شما آماده است تا از شیر گرفته شود. از شیرگیری بزغاله، زودتر از موقع مشخص می تواند برای سلامتی و زندگی آینده آنها مضر باشد.

کارهایی که باید قبل از از شیرگیری بز ها بدانید!

از شیر گرفتن بز || دام و پت

قبل از اینکه بزغاله را از شیر بگیرید، ابتدا باید چند اقدام احتیاطی انجام دهید. ایجاد یک پایه محکم در ماه های اول زندگی می تواند کمک زیادی به پیشگیری از بیماری و کاهش وزن در بز جوان پس از شروع فرآیند از شیرگیری کند. راهکار های زیر به شما کمک خواهند کرد:

مطمئن شوید که آغوز می گیرند.

مهم است که مطمئن باشید بزغاله شما آغوز، اولین شیر پر از آنتی بادی که توسط مادرش تهیه شده است، دریافت می کند. آنها در 18 ساعت اولیه پس از تولد به این شیر حیاتی نیاز خواهند داشت. آغوز به بزغاله ها ایمنی لازم را برای زنده ماندن در ماه های اول زندگی خود می دهد.

هنگام تولد وزن را ثبت کنید.

حتماً وزن هنگام تولد آنها را یادداشت کنید تا خط پایه را برای نظارت بر رشد آنها در آینده تعیین کنید. این وزن را در 2.5 ضرب کنید. عدد به دست آمده وزنی است که آنها باید قبل از شیرگیری، به آن برسند.

آنها را با محل از شیرگیری آشنا کنید.

حداقل چند هفته قبل از اینکه بزغاله را از شیر بگیرید، محل مخصوص شیرگیری را آماده کنید. شما باید آنها را با محل آشنا کنید و اجازه دهید برای چند هفته با مادرشان یا بزهای دیگری که با آنها راحت هستند زندگی کنند. سپس، هنگام از شیرگیری، به جای حرکت دادن نوزاد، مادر یا بزهای دیگر را از آغل خارج خواهید کرد.

واکسیناسیون و کرم زدایی انجام شود.

همه بزغاله ها باید قبل از از شیرگیری واکسینه و کرم زدایی شوند. مهم است که همه بزغاله ها واکسن CD-T خود را انجام دهند تا از ابتلا به کزاز و انتروتوکسمی، یک بیماری باکتریایی که سیستم گوارشی بز را ویران می‌کند، پیشگیری کند. بزغاله ها نیز باید حداقل 2 بار قبل از از شیرگیری آنها کرم زدایی شوند تا از گسترش انگل ها در آینده پیشگیری شود.

وقتی بزغاله به مرز دو ماهگی می رسد، مطمئن شوید که به آنها پیش غذای مناسب می دهید. ممکن است در ابتدا زیاد نخورند، اما با گذشت زمان، شروع به خوردن مقداری از آن به همراه شیر خود خواهند کرد. اینکار به حیوان کمک می کند تا برای مرحله از شیرگیری آماده شوند.

نوشیدن شیر از بطری

از شیر گرفتن بز || دام و پت

صرف نظر از اینکه به بزهای خود با شیشه شیر می دهید یا به مادر بزها اجازه می دهید نوزادان خود را بزرگ کنند، زمان از شیرگیری یکسان است. بسیاری از صاحبان بز توصیه می کنند بزغاله های 2 تا 3 ماهه را از شیر بگیرند. تحقیقات نشان می دهد که زمان ایده آل از شیرگیری یک تاریخ نیست، بلکه در واقع وزن است.

برای مبارزه با استرسی که بزغاله شما در هنگام از شیرگیری به طور اجتناب ناپذیری با آن مواجه می شود، مطالعات نشان می دهد که باید منتظر بمانید تا وزن حیوان به حداقل 2.5 برابر وزن اولیه خود در بدو تولد افزایش یابد.

همچنین بزغاله هایی که در روزهای منتهی به از شیرگیری مقداری غذای جامد در روز می خورند، پس از آن نرخ رشد بیشتری خواهند داشت. تعداد روزهای دقیقی وجود ندارد که تعیین کند چه زمانی باید بزغاله خود را از شیر بگیرید. بهترین برنامه نظارت بر رشد بزغاله و مصرف غذا است.

فرآیند از شیرگیری چگونه است؟

هنگامی که حیوان به وزن ایده آل، سن و میزان مصرف غذای جامد که قبلا ذکر شد رسیدند، شما دو گزینه دارید. این دو گزینه، عبارتند از:

  • فورا دسترسی شیر را متوقف کنید.
  • می توانید به تدریج دسترسی شیر را کاهش دهید تا زمانی که آنها کاملاً از آن جدا شوند.

هیچ کدام از این روش ها اشتباه نیست، اما هدف انتقال کامل آنها از شیر به غذای جامد یکسان است.

تغذیه بز و بزغاله باید چگونه باشد؟

از شیر گرفتن بز || دام و پت

صرف نظر از اینکه کدام روش را انتخاب می کنید، بزغاله شما باید در مدت زمان کوتاهی در یک آغل، دور از مادر یا شیشه شیر زندگی کند. با گذشت زمان، آنها دیگر شیر نمی خواهند و فقط غذاهای جامد و آب مصرف می کنند.

مطمئن شوید که آنها را خیلی زود پس از شیرگیری به مادرشان نشان ندهید. اگر مادر آنها همچنان شیر تولید می کند، این احتمال وجود دارد که آنها پسرفت کنند و دوباره شروع به مصرف شیر کنند.

در طول از شیرگیری از چه چیزی باید انتظار داشت؟

بزغاله ها به دنبال مادر یا شیشه شیر می‌گردند، وقتی حیوان را از منبع شیرشان جدا کنید. بی قراری بزغاله ها طبیعی است و با گذشت زمان از بین می رود. برخی از دامپزشکان پیشنهاد می کنند که در هنگام از شیرگیری مادران را از نوزادانشان کاملاً جدا کنند. برخی دیگر توصیه می کنند که آنها را در فاصله چشمی قرار دهید تا بتوانند مادر خود را ببینند اما نتوانند شیری از آنها بنوشند.

این کار باعث می شود که بزغاله ها آرام باشند یا استرس بیشتری به آنها وارد شود. هیچ یک از این دو استراتژی اشتباه نیست و شما باید کاری را انجام دهید که برای موقعیت شما بهترین است. بزغاله هایی که از شیر گرفته می‌شوند ممکن است بلافاصله وزن کم کنند. فقط مراقب آنها باشید و مطمئن شوید که غذای جامد خود را می خورند و وزن زیادی از دست نمی دهند. وزن آنها باید به مرور زمان افزایش یابد.

نکات پس از شیرگیری چیست؟

اگرچه از شیرگیری بزها می تواند برای همه افراد درگیر استرس باشد ولی نکاتی وجود دارد که می توانید برای کمک به شادی و سلامت بزهای خود پس از از شیرگیری، رعایت کنید. مطمئن شوید که بزغاله به آب فراوان دسترسی دارند. همچنین، حفره آب باید به قدری کوتاه باشد که بزهای جوان بتوانند به آن برسند، اما نه آنقدر کوتاه که بتوانند به داخل گودال بیفتند. بزغاله ها در صورت تمام شدن آب می توانند به سرعت دچار کم آبی شوند.

به آنها علوفه فراوان بدهید.

بزغاله ها باید مقدار زیادی علوفه در رژیم غذایی خود داشته باشند. خوراک پلت کافی نیست، بزها برای متعادل کردن رژیم غذایی خود به علف یا یونجه نیاز دارند و سیستم گوارشی خود را به درستی کار می کنند.

مراقب کوکسیدیا و سایر بیماری ها باشید.

مهم است که مراقب هرگونه تغییر در رفتار بزغاله ها پس از شیرگیری او باشید. کوکسیدیوز یک بیماری خطرناک و اغلب کشنده در بزها است. باید زود تشخیص یا در صورت امکان از آن پیشگیری شود. مدفوع شل خونی یا تیره رنگ علامت اصلی کوکسیدیوز است. اگر به این بیماری مشکوک هستید، فوراً با دامپزشک مشورت کنید و بزهای بیمار خود را در اسرع وقت جدا کنید.

دوباره بزغاله را شیر ندهید یا اجازه ندهید که با مادرشان به سادگی به این دلیل که آنها بی قراری می کنند، برگردند. برای مدت کوتاهی، بزغاله ها برای مادرشان گریه می کنند یا به دنبال شیشه شیری می گردند که هر روز به آن عادت داشتند.

اگر نگران هستید وزن آنها را کنترل کنید و اگر احساس می کنید وزن زیادی از دست می دهند با دامپزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید، شاید بلافاصله پس از شیرگیری یک دوره کوتاه وجود داشته باشد که در آن بزغاله ممکن است به دلیل شوک از شیرگیری کمی وزن کم کند.

فرآیند از شیرگیری احتمالا چالش برانگیز به نظر برسد. اما اگر با دامپزشک مشورت کنید و بدانید که چگونه زمان مناسب برای از شیرگیری بز خود را تعیین کنید، به خوبی انجام خواهید داد. اگر مراحل را به درستی انجام دهید، بزغاله شما از طریق فرآیند از شیرگیری به خوبی می‌گذرد.

منبع
https://farmhouseguide.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا