حیوانات خانگی کوچک

اختلالات ادراری در خرگوش

اختلالات ادراری در خرگوش می تواند در هر سنی ایجاد شود، اگرچه در خرگوش های مسن تر شایع تر است. رنگ طبیعی ادرار خرگوش می تواند از زرد تقریباً شفاف تا رنگ نارنجی بسیار تیره یا زنگ زده متفاوت باشد. این رنگ توسط رنگدانه‌ای به نام پورفیرین تولید می‌شود که احتمال دارد در اثر خوردن رنگدانه‌های گیاهی، به ویژه غذاهایی مانند هویج، حاوی کاروتن بالا باشد. همچنین ممکن است در مواقع استرس یا بیماری، تولید شده، اما نباید غیرطبیعی تلقی شود. دلیل دقیق تولید این رنگدانه مشخص نیست. ادرار همچنین می تواند از شفاف تا کدر یا شیری رنگ باشد، زیرا خرگوش ها به طور معمول مقادیر زیادی کلسیم را در ادرار خود دفع می کنند.

عفونت دستگاه ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری در ادرار وجود داشته باشد. در خرگوش ها، دهانه راست روده درست بالای دهانه آلت تناسلی یا فرج زیر دم است. مدفوع می تواند با این سوراخ در تماس باشد و احتمال دارد به عفونت کمک کند. یکی دیگر از دلایل احتمالی عفونت، کلسیوری است، زیرا “شن” می تواند مثانه را مانند کاغذ سنباده ساییده خراش دهد و آن را خام و مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی کند.

انواع اختلالات ادراری در خرگوش ها

انواع اختلالات ادراری در خرگوش ها، عبارتند از:

 • سنگ مثانه یا کلیه
 • عفونت مجاری ادراری
 • کلسیوری، تجمع ماسه کلسیم اضافی در مثانه که عامل اصلی آن رژیم غذایی مرتبط با این بیماری و مصرف بیش از حد کلسیم است. سطوح بالایی از کلسیم در گلوله های یونجه وجود دارد.

اگرچه خرگوش های نر و ماده می توانند به دفعات مساوی به بیماری ادراری مبتلا شوند، اما نرها احتمال دارد بیشتر از انسداد کامل ادرار رنج ببرند. زیرا دهانه آلت تناسلی باریک تر از دهانه فرج است. احتمال اینکه سنگ یا شن و ماسه به آن متصل شود افزایش می یابد. این وضعیت می تواند در عرض 24 ساعت خطرناک وجدی باشد.

ماسه (کریستال‌ها) یا سنگ‌ها می‌توانند دیواره مثانه را تحریک و مانند کاغذ سنباده خراشیده شوند. حتی سپس راهی برای عفونت باکتریایی ایجاد کند. وجود باکتری، کریستال یا سنگ در مثانه می تواند برای حیوان خانگی بسیار ناراحت کننده باشد.

باکتری های موجود در مثانه می توانند به سمت بالا و کلیه ها حرکت کنند. حتی در صورت عدم درمان منجر به آسیب کلیه و حتی نارسایی آن شوند.

علائم اختلالات ادراری در خرگوش

اختلالات ادراری در خرگوش || دام و پت

اختلالات ادراری در خرگوش ها می تواند با بروز علائمی همراه باشد، از جمله:

 • ادرار خونی
 • کاهش اشتها
 • بی اختیاری ادرار
 • بی حالی عمومی
 • ناتوانی در دفع ادرار
 • ادرار کردن خارج از جعبه
 • زور زدن برای ادرار کردن
 • نوشیدن آب زیاد و ادرار زیاد
 • دفع مکرر فقط مقدار کمی ادرار
 • سوزش ادرار (قرمزی و ریزش مو) در اطراف اندام تناسلی یا داخل پاها

تشخیص افتراقی انواع اختلالات ادراری در خرگوش ها

تشنگی زیاد و ادرار کردن از علائم شایع اختلالات ادراری است. متأسفانه، انواع بیماری های دیگر وجود دارد که می توانند این علائم را تقلید  و تشخیص را دشوار می کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • هوای گرمتر باعث می شود خرگوش ها بیشتر آب بنوشند.
 • بیماری کلیوی می تواند باعث افزایش تشنگی و افزایش ادرار شود.
 • مشکلات رفتاری نیز می تواند منجر به ادرار نامناسب شود.
 • علائم مشابهی از دیابت رخ می دهد، که در خرگوش ها غیرطبیعی است اما می تواند باعث تشنگی بیش از حد و ادرار شود.
 • در خرگوش های ماده، عفونت یا سرطان رحم نیز می تواند علائم مشابهی ایجاد کند. در این شرایط خون در ادرار و زور زدن ممکن است رخ دهد.
 • هر بیماری که باعث ناراحتی شود می‌تواند ظاهری مشابه داشته باشد، زیرا بسیاری از این علائم نشانه‌های کلی هر بیماری هستند که باعث می‌شوند خرگوش غذا نخورد یا بی‌حال شود.

علت اختلالات ادراری در خرگوش چگونه تشخیص داده می شود؟

اختلالات ادراری در خرگوش || دام و پت

روش های مختلفی برای تشخیص اختلالات ادراری در خرگوش وجود دارند، از جمله:

 • آزمایش ادرار باید برای بررسی باکتری ها، گلبول های سفید یا کریستال ها انجام شود. دامپزشک شاید بخواهد که نمونه ادرار را بیاورید یا احتمال دارد آن را در طول معاینه جمع آوری کند. گاهی اوقات دامپزشک یک نمونه ادرار استریل می خواهد که یا توسط کاتتر یا مستقیماً از مثانه با سوزن از مثانه جمع آوری می شود. اکثر خرگوش ها این را به خوبی بدون بیهوشی تحمل می کنند.
 • رادیوگرافی (اشعه ایکس) از شکم خرگوش می تواند به نشان دادن شن یا سنگ در مثانه یا کلیه کمک کند. اینها همچنین می توانند برای نظارت بر پیشرفت، به ویژه در مورد کلسیوری استفاده شوند.
 • احتمال دارد سونوگرافی برای مشاهده مثانه و کلیه ها و همچنین سایر اندام های شکم (حفره بدن) توصیه شود. برخی از انواع سنگ ها در رادیوگرافی دیده نمی شوند و فقط در سونوگرافی قابل مشاهده هستند. اتساع حالب ها و برخی از انواع آسیب به کلیه ها نیز دیده می شود. دامپزشک ممکن است خرگوش  را به یک متخصص ارجاع دهد.
 • اگر شواهدی از باکتری و یا گلبول های سفید در آزمایش ادرار وجود داشته باشد، باید کشت و حساسیت روی نمونه ادرار انجام شود. گلبول های سفید خون سلول هایی هستند که به عفونت پاسخ می دهند. این همچنین به دامپزشک کمک می کند تا بهترین آنتی بیوتیک را برای درمان باکتری های آلوده کننده خرگوش انتخاب کند.
 • آزمایش خون احتمال دارد برای بررسی عملکرد کلیه، سطح کلسیم خون و شمارش گلبول های سفید برای ارزیابی پاسخ بدن به عفونت مفید باشد

تشخیص سنگ مثانه در خرگوش

سنگ مثانه (سنگ کیستیک) در خرگوش به راحتی قابل تشخیص است. کلسیوری، تجمع “شن” کلسیم در دستگاه ادراری خرگوش ها، با افزایش دفعات تشخیص داده می شود. این سندرم مربوط به مصرف بیش از حد کلسیم در رژیم غذایی است.

جذب کلسیم در خرگوش منحصر به فرد است زیرا تقریباً کل کلسیم رژیم غذایی کاملاً از طریق روده جذب می شود. انسان و اکثر پستانداران فقط می توانند بخشی از کلسیم مصرفی را جذب کنند. بقیه هضم نشده از روده ها عبور می کند. سپس کلسیم اضافی جذب شده از طریق ادرار در خرگوش دفع می شود. درصد کلسیم دفع شده از طریق ادرار در خرگوش ها 20 تا 30 برابر بیشتر از سایر پستانداران است. به دلیل این ویژگی منحصر به فرد، سطح کلسیم خون در خرگوش احتمال دارد بسیار بالاتر از سایر پستانداران بدون هیچ گونه علائم مرتبط باشد. این افزایش در کلسیم خون می تواند اولین نشانه کلسیم بیش از حد رژیم غذایی و رسوب قریب الوقوع کلسیم در ادرار باشد.

از آنجایی که کلسیم زیادی از طریق کلیه ها و ادرار دفع می شود، این محل به محلی برای رسوب کلسیم اضافی تبدیل می شود. ادرار می تواند غلیظ و کدر به نظر برسد.

در برخی از خرگوش ها، ماسه کلسیمی رسوب تشکیل می دهد. خرگوش پس از نشستن شن کلسیم در پایین مثانه، “سوپرناتانت” شفاف را از بین می برد، قسمت شفاف بالای آن، و به کریستال ها اجازه می دهد در مثانه باقی بمانند. این می تواند منجر به تحریک مزمن مثانه، احتباس ادرار، عفونت مثانه، و در موارد شدید، منجر به از دست دادن کامل تون عضلانی و بی اختیاری شود، که دریبلینگ کنترل نشده تنها به این دلیل رخ می دهد که مثانه بیش از حد پر است که نمی توان آن را نگه داشت.

اختلالات ادراری در خرگوش چگونه درمان می شود؟

اختلالات ادراری در خرگوش || دام و پت

اگر عفونت مجاری ادراری یا مثانه تشخیص داده شود، دامپزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. احتمال دارد مایعات به خرگوش به صورت زیر جلدی (زیر پوست) یا داخل وریدی (در داخل ورید) تزریق شود. در شرایطی که خرگوش دارای ماسه یا سنگ کلسیمی است، دامپزشک تغییر رژیم غذایی را برای حذف بیشتر غذاهای حاوی کلسیم توصیه می کند.

اگر شن کلسیم تایید شود، ممکن است خرگوش نیاز به شستشوی مثانه داشته باشد. برخی از خرگوش ها برای این روش به آرامبخش نیاز دارند. این مرحله همیشه ضروری نیست. اگر سنگ مثانه وجود داشته باشد، دامپزشک احتمال دارد جراحی را توصیه کند. برخی از سنگ های بسیار کوچک ممکن است عبور کنند، اما سنگ های بزرگتر علاوه بر درد و ناراحتی، خطر انسداد را نیز ایجاد می کنند.

در حالی که بیشتر سنگ‌ها نیاز به برداشتن و جراحی دارند، کلسیوری و عفونت‌های دستگاه ادراری اغلب با مدیریت پزشکی سریع و تهاجمی قابل درمان هستند. درمان در خرگوش در ابتدا معطوف به حل مشکل است و در عین حال بر پیشگیری از مشکلات بعدی در صورت امکان تمرکز می کند. درمان اولیه احتمالاً شامل مایع درمانی برای کمک به شستشوی کلیه ها و مثانه خواهد بود. در صورت مشکوک بودن به عفونت احتمال دارد آنتی بیوتیک داده شود.

در برخی موارد، مثانه نیاز به شستشوی مستقیم بیشتری با کاتتر دارد. با این حال، این شرایط تقریباً در 100 درصد موارد تکرار می شود مگر اینکه عوامل مستعد کننده در رژیم غذایی و محیط اصلاح شوند.

عوامل مستعد کننده عبارتند از:
 • چاقی
 • کم تحرکی
 • کلسیم بیش از حد رژیم غذایی به شکل تغذیه تنها با گلوله یا تغذیه پلت با یونجه

مراقبت در منزل و پیشگیری از اختلالات ادراری در خرگوش

اختلالات ادراری در خرگوش || دام و پت

درمان بهینه برای حیوان خانگی نیاز به ترکیبی از مراقبت های خانگی و حرفه ای دامپزشکی دارد. پیگیری می تواند حیاتی باشد، به خصوص اگر حیوان خانگی به سرعت بهبود نیابد. تمام داروهای تجویزی را طبق دستور استفاده کنید. اگر در درمان حیوان خانگی خود با مشکل مواجه شدید به دامپزشک خود اطلاع دهید.

تکرار رادیوگرافی توصیه می شود. دامپزشک احتمالاً تکرار رادیوگرافی های اولیه را در عرض چهار تا شش هفته و پس از رفع مشکل، یک تا دو بار در سال برای بررسی تجمع کلسیم یا سنگ پیشنهاد خواهد کرد.

اگر تشخیص عفونت ادراری بود، قبل از قطع آنتی‌بیوتیک، آزمایش مجدد ادرار توصیه می‌شود. تا مطمئن شوید که عفونت از بین درمان می شود.

اگر ماسه یا سنگ کلسیم بخشی از مشکل است، نظارت بر سطح کلسیم خون نیز مفید خواهد بود. این می تواند در ابتدا در چهار تا شش هفته انجام شود، سپس یک یا دو بار در سال سطح آن کنترل شود.

حتما دستورالعمل های رژیم غذایی را به شدت رعایت کنید. طبق دستور دامپزشک، گلوله ها را محدود یا حذف و همیشه مقدار زیادی یونجه تیموتی یا سایر یونجه های کم کلسیم تهیه کنید. سبزیجات برگدار تازه نیز باید به وفور تهیه شود.

مراقب علائم حیوان خانگی خود باشید.

قرار ملاقات های بعدی برای اطمینان در از بین رفتن عفونت یا رفع کلسیم ضروری است. در صورت وجود عفونت، تمام آنتی بیوتیک ها را بدهید.

برای مراقبت در منزل و پیشگیری از اختلالات ادراری در خرگوش دستورالعمل های دامپزشک خود را برای تغذیه دنبال کنید. اگر مشکل کلسیم باشد، احتمالاً تغییر رژیم غذایی ضروری است. گلوله ها باید به 1/8 فنجان به ازای هر 5 پوند وزن بدن محدود شوند. یونجه باید از بین برود. درعوض، یونجه تیموتی یا چمنی را که کلسیم کمتری دارند، ارائه دهید. سبزیجات برگدار تازه نیز می توانند ارائه شوند.

عادات ادرار را از نزدیک رعایت کنید و هرگونه تغییر را به دامپزشک خود گزارش دهید. آب شیرین را همیشه در دسترس حیوان خانگی خود قرار دهید. از دامپزشک خود بخواهید پس از سه سالگی هر سال نمونه ادرار و مشخصات کامل خون را بررسی کند.

منبع
https://www.petplace.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا