اسب ها

اتانازی اسب

اتانازی اسب

اتانازی اسب که به آن خواباندن اسب نیز گفته می شود، اتفاقی است که متأسفانه بسیاری از دارندگان و نگهبانان اسب در مقطعی با آن روبرو می شوند. این یک موضوع مهم، و جنبه ای از مراقبت اسب است که اغلب به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی گیرد. در مواقع اضطراری، عدم برنامه ریزی می تواند شرایط را بدتر کند.

مهم است که همه دارندگان اسب از گزینه های موجود و روش های انجام شده آگاهی داشته باشند تا بتوانند کاملاً آگاهانه تصمیم بگیرند و در جهت منافع اسب عمل کنند. یک صاحب اسب باید از هزینه های اتانازی و دفع آن آگاه و برای این امر آماده باشد.

چرا اتانازی اسب ضروری است؟

دلایل زیادی وجود دارد که احتیاج به اتانازی اسب دارد. یکی از موارد رایج، پیری است. زمانی که وضعیت اسب به حدی وخیم شده که دیگر کیفیت زندگی قابل قبولی ندارد. دلایل دیگر شامل آسیب جدی یا بیماری است که با موفقیت قابل درمان نیست.

لازم به یادآوری است که دامپزشک فقط می تواند در مورد بهترین روش برای اسب مشاوره ارائه دهد. ولی تصمیمی نمی گیرد که صاحب اسب را قانع کند. توصیه می شود هرکسی که با احتمال ترمیم اسب خود روبرو می شود، اطمینان حاصل کند که تصمیم درست گرفته شده است. صحبت در مورد آن با یکی از اعضای خانواده یا شخص دیگری که در همان شرایط بوده است، اغلب مفید است.

تصمیم گیری

 به طور کلی گفته شده که اگر اسب کیفیت زندگی ضعیفی داشته باشد، زمان مناسب اتانازی حیوان فرا رسیده است. برای اینکه یک اسب از کیفیت زندگی برخوردار شود، باید بیشتر روز بتواند چرا کند و غذا بخورد. بدون کمک از جای خود بلند شود و دراز بکشد. اگر نمی تواند این کارها را انجام دهد یا شما نمی توانید کاری برای آن انجام دهید، باید با دامپزشک خود درمورد اینکه آیا زمان خداحافظی فرا رسیده است مشورت کنید.

چگونه اتانازی اسب انجام می شود؟

اتانازی اسب | دام و پت

تزریق کشنده یا قاتل انسانی (اسلحه) به اسبها یکی از دو روش اتاتازی است. پیش از تصمیم گیری در مورد گزینه های مربوط به اتانازی باید با دامپزشک خود مشورت کنید. تصمیم گیری باید بر اساس مصلحت اسب و مناسب ترین راهی باشد که در این شرایط استفاده می شود. از هر روشی که استفاده شود، باید توسط یک متخصص واجد شرایط انجام شود که تجربه زیادی در این زمینه دارد.

اتانازی اسب با تزریق کشنده

اوتانازی اسب با تزریق کشنده فقط باید توسط دامپزشک انجام شود. اگر اسب ماهیت اضطرابی داشته باشد، احتمال دارد ابتدا داروی آرامبخش تجویز شود. سپس داروهای بیهوشی به صورت داخل وریدی تجویز شود. اسب به تدریج سقوط خواهد کرد و از دست دادن سریع هوشیاری و به دنبال آن ایست قلبی عروقی را تجربه می کند. در بعضی موارد، شاید لازم باشد دوز بیشتری از ماده کشنده به اسب بیهوش داده شود تا قلب متوقف شود.

جراح دامپزشکی تا زمانی که اسب از بین نرود و هرگونه واکنش طبیعی متوقف شود، در کنار او خواهد ماند. لرزش جزئی ماهیچه، سر و صدا یا لرزش قسمت های حساستر اسب (مانند سوراخ های بینی و پوزه) طبیعی است. این علائم برای مدت کوتاهی پس از مرگ رخ می دهد. این یک پاسخ طبیعی از سیستم های بدن است. اگرچه احتمال دارد این مسئله باعث نگرانی صاحب اسب شود. اما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن اوتانازی نیست.

تیراندازی کردن

به منظور رفاه و امنیت، فقط باید یک اسب توسط شخصی آموزش دیده و با صلاحیت، که دارای مجوز استفاده از سلاح گرم است، شلیک شود. برای اطمینان از آرام بودن اسب احتمال دارد از قبل یک آرامبخش به او داده شود. این کار فقط توسط دامپزشک قابل استفاده است.

گلوله اسلحه در مقابل پیشانی اسب قرار می گیرد و سپس یک گلوله به مغز تخلیه می شود. این روش اسب را سریع می کشد و بلافاصله روی زمین میفتد. انتظار می رود مقداری خون از سوراخ گلوله و سوراخ های بینی به بیرون ریخته شود. هرچند احتمال دارد از یک قطره تا ترشحات شدید متغیر باشد.

اندام های اسب وقتی روی زمین است می تواند دچار انقباضات ناگهانی شود. این ها واکنش های طبیعی پس از مرگ هستند و حتی اگر حیوان دیگر زنده نباشد می توانند رخ دهند.

کجا باید اسب را اتاناز کرد؟

اتانازی اسب | دام و پت

در یک موقعیت غیر اضطراری، صاحب اسب باید قبلاً برنامه ریزی کرده باشد که چگونه و از کجا باید اسب خود را اتانازی کند. با توجه به هر همراهی از نظر عملی، باید وسیله نقلیه مناسب به منطقه برنامه ریزی شده دسترسی داشته باشد، جایی که باید از حیوانات دیگر دور شود. در موقعیت های خاص، که یکی از دو اسب پیوند خورده نزدیک (مانند مادیان و کره اسب یا دو همراه مسن) باید اوتاناز شود، احتمال دارد اتاناز اسب با تزریق کشنده در حضور حیوان دیگر مناسب باشد. سپس بدن باید برای مدت کوتاهی در محل باقی بماند تا پیوند جفت بپذیرد که حیوان مرده است. این می تواند از ایجاد مزاحمت و پریشانی غیر ضروری جلوگیری کند.

همچنین مهم است که در مورد ایمنی عمومی، و چگونگی به حداقل رساندن پریشانی به هر کسی که در اطراف اسب است، فکر کنید. یک فرش یا پتو باید در دسترس باشد تا در صورت وجود تأخیر بین اتانازی و جمع آوری، روی لاشه قرار گیرد. آماده سازی مناسب در مراحل اولیه به انجام سریع کار، بی سر و صدا بودن و به آسانی آن کمک می کند. بهتر است در مورد برنامه های خود با دامپزشک مشورت کنید. زیرا آنها در این شرایط دشوار قادر به ارائه مشاوره هستند.

انتقال

اگر امکان اتانازی اسب در محل نگهداری وجود نداشته باشد، مالک باید اطمینان داشته باشد که اسب برای انتقال آماده است. برای تأیید اینکه اسب توانایی سفر دارد، باید با دامپزشک مشورت شود. زیرا مالک اسب و دامپزشک باید مطابق دستورالعمل حیوانات عمل کنند. علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روانی اسب اگر قرار است حمل و نقل شود و بعد از آن ترشح انجام شود باید مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی، فقط آن دسته از حیواناتی که عادت به بارگیری و مسافرت دارند و بدون نگرانی بی دلیل این کار را انجام می دهند، باید به مکانی ناآشنا منتقل شوند.  اسب ها در این شرایط فقط باید مسافت کوتاه را طی کنند و در هنگام حمل و نقل به رفاه حال آنها توجه زیادی شود.

در شرایط اضطراری که اتانازی تنها گزینه انسانی است – به عنوان مثال یک حادثه جدی، آسیب دیدگی یا بیماری – اسب باید بدون تاخیر از بین برود. صاحب اسب احتمال دارد وقت نداشته باشد تا مکان دلخواه را انتخاب کند.

ترتیباتی برای دفع بدن

اتانازی اسب | دام و پت

این وظیفه صاحب اسب است که ترتیب دفع بدن اسب را بدهد. توصیه می شود که همه مالکان از قبل به این فکر کنند. فرد باید هزینه های آن را در نظر بگیرید، این می تواند یک عامل تعیین کننده در روش اتانازی باشد که آنها انتخاب می کنند.

اگر اسب آمپول کشنده یا داروهای دیگری داشته باشد، گزینه های دفع با رعایت محدودیت های قانونی خاص محدود به سوزاندن است .

سوزاندن

بیشتر لاشه های جمع آوری شده سوزانده می شوند. این یکی از ارزان ترین گزینه ها برای دفع است، اگرچه هزینه ها بسته به منطقه و همچنین اندازه اسب متفاوت است. یک دامپزشک باید بتواند بگوید که محل سوزاندن حیوان خانگی در کجا واقع شده است. اگر مایل به سوزاندن بدن هستند، صاحبان اسب باید پیشاپیش تأیید کنند. اگر اسب در مواقع اضطراری به زمین افتاده باشد، شاید با اطلاع سریع این گزینه امکان پذیر نباشد.

خاکسپاری

دفع اجساد با لاشه توسط قانون محدود شده و تنظیم آن احتمال دارد دشوار باشد. دارندگان اسب که به اطلاعات بیشتری نیاز دارند، باید با اداره محیط زیست، غذا و امور روستایی (DEFRA) تماس بگیرند. شایان ذکر است که شاید کفن و دفن هزینه های قابل توجهی را متحمل شود. زیرا برای حفر چاله به ماشین آلات مناسب در زمین احتیاج دارد که باید در نظر گرفته شود. احتمال دارد برای جابجایی لاشه نیز به ماشین آلاتی نیاز باشد. با اداره بخش بهداشت محیط، و مقامات محلی نیز باید تماس بگیرند.

نقش صاحب اسب

اتانازی اسب | دام و پت

پس از تصمیم گیری در مورد بزرگ شدن اسب و تأیید ترتیبات، مالک باید با این تصمیم دشوار روبرو شود که آیا مایل است هنگام اعزام اسب با او همراه باشد. اگر مالک احساس کند عصبی یا مضطرب است، این احتمال دارد بر رفتار اسب تأثیر بگذارد. اگر صاحب تمایل به ماندن نداشته باشد، متخصصان درگیر می فهمند، زیرا این امر می تواند بسیار آزار دهنده باشد. هرکسی که احتمالاً ناراحت شود و با این کار باعث آزار اسب شود، باید خداحافظی کند و سپس حیوان را در دستان توانمند متخصصان بگذارد.

مطالبات بیمه

تمام شرکت های بیمه به تأیید موجه بودن اسب و دلایل این کار احتیاج دارند. با بیمه نامه “از دست دادن استفاده”، اگر اسب بدون توافق شرکت بیمه پایین بیاید، احتمال دارد ادعای بیمه مالک را خدشه دار کند. با سیاست “تخریب انسانی”، باید سریعاً یا هر چه سریعتر به بیمه گران مشاوره داده شود. اکثر بیمه نامه ها به گواهی دامپزشکی احتیاج دارند. “در موارد غیر اضطراری، در صورت تمایل برای ادعای بیمه نامه، تماس با شرکت بیمه ضروری است، برای بررسی اینکه آیا زمینه های ادعا پوشش داده شده است.

سوگواری

از دست دادن اسب اغلب می تواند معادل از دست دادن یکی از اعضای خانواده باشد. بنابراین بسیار مهم است که روند عزاداری و قدرت احساساتی را که هر صاحب یا مراقب می تواند داشته باشد پس از به بین رفتن اسب خود، دست کم نگیرید. احتمال دارد مفید باشد که با اعضای خانواده صحبت کنید. یا در بعضی موارد با یک مشاور آموزش دیده که به طور خاص با افرادی که از غم و اندوه رنج می برند سروکار دارد مشورت کنید.

منبع :

https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/euthanasia-and-horses

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا